|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  37 38 [39] 40 41   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
26.6.2016 14:01:09   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: Cortina


IZVORNA PORUKA: Ringerajin doktor


IZVORNA PORUKA: Cortina

Postovana doktorka,
Pisala sam vam ranije kako mi je u prvom trimestru uz terapiju eutyroxom od 25mg TSH skocio na 2.71. Savetoavli ste mi korigovanje terapije ispod 2.5. Bila sam kod endokrinologa i dao minje terapiju tako sto sam dva dana pila po jednu ipo tabletu od 25 mg sto znaci 37.5mg i teceg dana samo 25mg. Danas sam uradila analize posle tacno 18 dana od promene terapije inone su sledece
Tsh 0.160 ref.vred.0.400-3.500
Ft4 15.99 ref.vrd. 7.80-14.30
Na nekom sajtu sam nasla tekst gde kaze da je za prvo tromesecje dobar rezultat za TSH od 0.1 do 2.5. Interesuje me da li je to tacno i da nastavim sa ovom terapijom ili da ponovo smanjim unos leka?


Koja ste nedelja trudnoće? Normalno je da krajem I trimestra i TSH bude niži, pa da ova vrednost bude normalna za Vašu trudnoću.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

Doktorka, nakon ove situacije su mi smanjili dozu leka na samo jednu tabletu od 25mg. Ponovila sam nekoliko puta i rezultati su sledeci
09.06.2016
Ft4 11.79 ref.vred. 7.80-14.30
Tsh 0.150 ref.vred. 0.400-3.500
15.06.2016
Ft4 11.24 ref.vred. 7.80-14.30
Tsh 0.410 ref.vred. 0.400-3.500
Anti-tpo-ab 0.50 ref.vred. 0.00-9.00
Anti-tg-ab 0.10 ref.vred. 0.00-4.00
23.06.2016
Ft4 10.67
Tsh 0.290
Svi rezultati su radjeni u istoj laboratoriji uz terapiju od 25mg. Danas sam u 12+0 nedelji trudnoce. Da li imam razloga za brigu s obzirom da mi je konstantno tsh ispod granice i da li da korigujem terapiju?


Starno nije potrebno da radite analize hormona na 7 dana. I mislim da nema potrebe za brigom. Ukoliko i u drugom trimestru budu ovako niske vrednosti TSH i Vi imate tegobe, onda ima smisla smanjiti dozu ili čak i ukinuti Euthyrox (pošto je ovo jako mala doza leka koju koristite).

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu Cortina)
Direktna veza do poruke: 951
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
27.6.2016 7:13:20   
vocicana
Postovana doktorka, imam pitanje za Vas, naime treba mni Vase misljenje, i sama sam zdravstveni radnik, ali bas sam zbunjena sada.
Porodila sam se 9.4 ove godine, rodila zdravu, normalnu bebu, trudnoca protekla bez vecih problema, sa nekim manje znacajnim padom gvozdja u 8-om mesecu. Bila sam bez hormonske terapije, progesterona u bilo kom obliku.
Posto ne dojim, dobila sam 32 dana nakon porodjaja, sledeci ciklus je dosao za 26 a ovaj treci 20-tog dana. Pila sam kontraceptivne pilule pre dve godine ukupno 7 meseci, Logest, zbog uredjivanja menstrualnih krvarenja koje su kao i sada izgubili svaki red. Tada mi je bilo fino, vec sedma kutija mi je donela krvarenje ranije.
Recite mi da li je potrebno da posetim ginekologa ponovo, da li se ovo jos uvek organizam sredjuje posle trudnoce ili treba nesto da uradim ne bi li se resila toliko neprijatnih simptoma, vrucine, nervoze, znojenja i iznad svega tih bliskih krvarenja? Unapred zahvalna.

_____________________________

Tri svecice upaljene jedna za drugom u noci...prva da ti vidim lice, druga da ti vidim usne, treca da ti vidim oci...
Jer smo tako u mogucnosti!!!

(odgovor članu Ringerajin doktor)
Direktna veza do poruke: 952
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
22.7.2016 18:19:45   
leperteza
Doktorka, da li možete da mi kažete nešto za prolaktin od 13,52ug/L mereno 2. dana ciklusa? Hvala. Svako dobro.

(odgovor članu Ringerajin doktor)
Direktna veza do poruke: 953
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
22.7.2016 20:04:31   
choopa choops
Pitanje:
-U posljednjoj trudnoći (porodila sam se u februaru 2015.g.) sam pila Utrogestan skoro svih devet mjeseci u početku 300mg dnevno, a zadnjih mjeseci i 600mg dnevno. Ljeto 2015 mi se pojavila melazma iznad usana, ali nisam znala da je to to. Bila je slabo izražena, preko zime se malo smanjila, a ovo ljeto mi se opet pojavila, kad sam i saznala šta je to i da se stanje pogoršava sa sunčanjem. Sada koristim kreme za zaštitu i izbijeljivanje kože, ali mene interesuje sledeće. Pošto sam čitala da ona može biti izazvana hormonima, da li se može dovesti u vezu sa velikim količinama Progesterona koje sa uzimala u trudnoći? Da li bih trebala da odradim analize hormona, i ako da kojih i kada (u zavisnosti od ciklusa-ako to ima nekakav značaj?). Da li se dovođenjem hormona u normalu, ona liječi ili to ipak nije praksa?! Izvinjavam se ako sam nejasna, ali ne znam koga bih ovo mogla da pitam. Imam zakazano kod dermatologa početkom avgusta, pa ću i nju da konsultujem u vezi toga. Hvala unaprijed na odgovoru. user posted image

_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu leperteza)
Direktna veza do poruke: 954
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
28.7.2016 16:23:49   
Cortina
Postovana doktorka,
Radila sam danas analizu d-dimera i vrednost je 555 dok je referentna 230. Do sada je uvek bio u granicama normale. Inace imam mutaciju mthfr homozigot i na terapiji sam fraxiparinom od pocetka stimulacije. Trenutno sam 17.nedelja, blizanci su u pitanju i primam fraxiparin od 0.4 na 24 h. Dok odem kod hematologa a imam zakazano tek za 10.08.da li mislite da su ove vrednosti dimera zabrinjavajuce i da li bi mozda trebala da povecam dozu fraxiparina.
Unapred hvala

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 955
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
31.7.2016 14:14:20   
ivancuk
Poštovana doktorka,

Moj endokrinolog je na odmoru, pa Vas molim za pomoć.
Od marta sam na terapiji lekom Glukofaž (3x500mg). Sada sam u drugom stanju i doktorka mi je rekla da nastavim da pijem istu dozu do 12. nedelje trudnoće i da tada samo prekinem.
Moje pitanje je sledeće, pošto na letovanje idem kad budem ušla u 14. nedelju (tačnije biću 13+1), da li je bezbedno prekidati sa terapijom u 12. nedelji, ili je pametnije nastaviti dok se ne vratim ( ostajem 12 dana), brinem se jedino zato što je druga zemlja u pitanju?
Još me interesuje da li je bezbedno odjednom prekinuti terapiju ili je potrebno prilagođavanje?
Hvala najlepše na odgovorima.

(odgovor članu Cortina)
Direktna veza do poruke: 956
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
10.8.2016 9:49:22   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: vocicana

Postovana doktorka, imam pitanje za Vas, naime treba mni Vase misljenje, i sama sam zdravstveni radnik, ali bas sam zbunjena sada.
Porodila sam se 9.4 ove godine, rodila zdravu, normalnu bebu, trudnoca protekla bez vecih problema, sa nekim manje znacajnim padom gvozdja u 8-om mesecu. Bila sam bez hormonske terapije, progesterona u bilo kom obliku.
Posto ne dojim, dobila sam 32 dana nakon porodjaja, sledeci ciklus je dosao za 26 a ovaj treci 20-tog dana. Pila sam kontraceptivne pilule pre dve godine ukupno 7 meseci, Logest, zbog uredjivanja menstrualnih krvarenja koje su kao i sada izgubili svaki red. Tada mi je bilo fino, vec sedma kutija mi je donela krvarenje ranije.
Recite mi da li je potrebno da posetim ginekologa ponovo, da li se ovo jos uvek organizam sredjuje posle trudnoce ili treba nesto da uradim ne bi li se resila toliko neprijatnih simptoma, vrucine, nervoze, znojenja i iznad svega tih bliskih krvarenja? Unapred zahvalna.



Poštovana, potrebno je da obavite redovan ginekološki pregled i uradite sledeće analize: TSH, FT4, KKS, SE, glikemiju, AST, ALT, GGT, LDH, K, Na, proteine i FSH, LH, estradiol 2.ili 3. dana narednog MC.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu vocicana)
Direktna veza do poruke: 957
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
10.8.2016 9:50:10   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: leperteza

Doktorka, da li možete da mi kažete nešto za prolaktin od 13,52ug/L mereno 2. dana ciklusa? Hvala. Svako dobro.


Poštovana, nivo prolaktina je normalan.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu leperteza)
Direktna veza do poruke: 958
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
10.8.2016 9:50:38   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: choopa choops

Pitanje:
-U posljednjoj trudnoći (porodila sam se u februaru 2015.g.) sam pila Utrogestan skoro svih devet mjeseci u početku 300mg dnevno, a zadnjih mjeseci i 600mg dnevno. Ljeto 2015 mi se pojavila melazma iznad usana, ali nisam znala da je to to. Bila je slabo izražena, preko zime se malo smanjila, a ovo ljeto mi se opet pojavila, kad sam i saznala šta je to i da se stanje pogoršava sa sunčanjem. Sada koristim kreme za zaštitu i izbijeljivanje kože, ali mene interesuje sledeće. Pošto sam čitala da ona može biti izazvana hormonima, da li se može dovesti u vezu sa velikim količinama Progesterona koje sa uzimala u trudnoći? Da li bih trebala da odradim analize hormona, i ako da kojih i kada (u zavisnosti od ciklusa-ako to ima nekakav značaj?). Da li se dovođenjem hormona u normalu, ona liječi ili to ipak nije praksa?! Izvinjavam se ako sam nejasna, ali ne znam koga bih ovo mogla da pitam. Imam zakazano kod dermatologa početkom avgusta, pa ću i nju da konsultujem u vezi toga. Hvala unaprijed na odgovoru. user posted image


Poštovana, melazma je promena na koži koja se javlja kod pojedinih žena u potpuno normalnoj, urednoj trudnoći (bez obzira na primenu utrogestana) i može se javiti nakon primene oralnih kontraceptiva. Kod nekih žena, koža jednostavno tako reaguje na promene nivoa hormona. Terapija je dermatološka.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 959
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
10.8.2016 9:51:02   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: Cortina

Postovana doktorka,
Radila sam danas analizu d-dimera i vrednost je 555 dok je referentna 230. Do sada je uvek bio u granicama normale. Inace imam mutaciju mthfr homozigot i na terapiji sam fraxiparinom od pocetka stimulacije. Trenutno sam 17.nedelja, blizanci su u pitanju i primam fraxiparin od 0.4 na 24 h. Dok odem kod hematologa a imam zakazano tek za 10.08.da li mislite da su ove vrednosti dimera zabrinjavajuce i da li bi mozda trebala da povecam dozu fraxiparina.
Unapred hvala


Poštovana, očekivano je da D dimer raste tokom trudnoće. Vaš hematolog će proceniti povećanje dozu heparina, na osnovu parametra antiXa aktivnosti.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu Cortina)
Direktna veza do poruke: 960
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
10.8.2016 9:51:29   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: ivancuk

Poštovana doktorka,

Moj endokrinolog je na odmoru, pa Vas molim za pomoć.
Od marta sam na terapiji lekom Glukofaž (3x500mg). Sada sam u drugom stanju i doktorka mi je rekla da nastavim da pijem istu dozu do 12. nedelje trudnoće i da tada samo prekinem.
Moje pitanje je sledeće, pošto na letovanje idem kad budem ušla u 14. nedelju (tačnije biću 13+1), da li je bezbedno prekidati sa terapijom u 12. nedelji, ili je pametnije nastaviti dok se ne vratim ( ostajem 12 dana), brinem se jedino zato što je druga zemlja u pitanju?
Još me interesuje da li je bezbedno odjednom prekinuti terapiju ili je potrebno prilagođavanje?
Hvala najlepše na odgovorima.


Poštovana, neće se ništa strašno desiti ako produžite lek dok se ne vratite sa letovanja. Moje kliničko iskustvo je da smanjujem lek postepeno: prvo ukidate jutranju dozu na 2-3 dana, pa dozu uz ručak na 2-3 dana i poslednju ukidate večernju dozu.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu ivancuk)
Direktna veza do poruke: 961
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
10.8.2016 9:53:03   
vocicana

IZVORNA PORUKA: Ringerajin doktor


IZVORNA PORUKA: vocicana

Postovana doktorka, imam pitanje za Vas, naime treba mni Vase misljenje, i sama sam zdravstveni radnik, ali bas sam zbunjena sada.
Porodila sam se 9.4 ove godine, rodila zdravu, normalnu bebu, trudnoca protekla bez vecih problema, sa nekim manje znacajnim padom gvozdja u 8-om mesecu. Bila sam bez hormonske terapije, progesterona u bilo kom obliku.
Posto ne dojim, dobila sam 32 dana nakon porodjaja, sledeci ciklus je dosao za 26 a ovaj treci 20-tog dana. Pila sam kontraceptivne pilule pre dve godine ukupno 7 meseci, Logest, zbog uredjivanja menstrualnih krvarenja koje su kao i sada izgubili svaki red. Tada mi je bilo fino, vec sedma kutija mi je donela krvarenje ranije.
Recite mi da li je potrebno da posetim ginekologa ponovo, da li se ovo jos uvek organizam sredjuje posle trudnoce ili treba nesto da uradim ne bi li se resila toliko neprijatnih simptoma, vrucine, nervoze, znojenja i iznad svega tih bliskih krvarenja? Unapred zahvalna.



Poštovana, potrebno je da obavite redovan ginekološki pregled i uradite sledeće analize: TSH, FT4, KKS, SE, glikemiju, AST, ALT, GGT, LDH, K, Na, proteine i FSH, LH, estradiol 2.ili 3. dana narednog MC.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine


Hvala veliko. Uradicu analize svakako.

_____________________________

Tri svecice upaljene jedna za drugom u noci...prva da ti vidim lice, druga da ti vidim usne, treca da ti vidim oci...
Jer smo tako u mogucnosti!!!

(odgovor članu Ringerajin doktor)
Direktna veza do poruke: 962
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
13.8.2016 0:35:27   
Dare91
Poštovani,

Kako nisam našao odsek za deo koji više odgovara mojem problemu, pitaću ovde. Prvo neke relevantne činjenice o meni...muškarac, imam 24 godine, ne pijem alkohol, ne pušim, redovno vežbam već duže od 4 godine, fit sam (185cm, 78kg), krvna slika i mokraća kao po udzbeniku (jedino HDL holesterol prošlji put beše 1.47, a po referenci bi trebao biti iznad 1.5), pritisak 110/70. Uglavnom sam spremam hranu, izbegavam gotova jela, prerađeno meso i brzu hranu, sokove. U poslednjih deset__ak godina sam se hranio hranom iz ličnog uzgoja (organska proizvodnja). Kao beba, imao sam bronhialnu astmu i ekceme već od 6. meseca, no astma je polako nestala u pubertetu kada sam bio na terapiji - oko 2 godine svakodnevno sam koristio neku manju narandzastu pumpicu (možda bitno zbog kortizola koji je unošen, a time i povećanim nivoom estradiola). U pubertetu se desio neki prebačaj (koji možda ima veze sa terapijom za astmu) i postajao sam povučeniji, nesigurniji i dosta vremena sam provodio za računarom umesto u društvu. Do tada mi je to bilo nezamislivo jer sam kao mali visio napolju po cele dane i nisam nikad imao problema sa socijalizacijom. Od fakulteta krenuo sam da razmisljam na tu stranu i shvatio sam da nisam zadovoljan samim sobom i od tada sam počeo da radim na sebi. Napredovao sam puno i zadovoljan sam time, ali još uvek mi se desavaju situacije da nemam tema za razgovor. Krajem srednje škole, iako više nije bilo ekcema od tada, pojavio se atopiski dermatitis koji se od tada javljao. Koristio sam hormonske kreme sa kortikosteroidima, mada je i to u poslednjih godinu dana retko slučaj, ali po potrebi koristim sinoderm (isto možda bitno zbog estradiola).

A moj problem je sledeći: Imam slab libido i problem sa potencijom, a shvatio sam posle i povezanost ovog problema (niskog nivoa testosterona) sa globalno nisim samopouzdanjem, motivacijom i nekog vida depresije. Jasno mi je da postoji i psihički deo na koji su svi uperili prstom sa kime god sam pričao o tome, a da predhodno nisu tražili nikakvu analizu niti su obavili ikakav pregled. Nisam naišao na razumevanje skoro nigde, pa čak ni kod dobrog dela društva, rodbine, prijatelja. Mislio sam duže vreme da sam samo fin, ali kada gola devojka lezi pored mene i ništa skoro da se ne dešava onda sam se baš zapitao. Tu je moguć i taj psihički deo i to bi i prihvatio lako da nema i drugih zapažanja. I inače nemam taj nagon, putrebu. Dešavalo se da prođe nedelju, dve, tri pa čak bi se usudio da kazem u par navrata i po mesec dana izmedju masturbacija. A aktuelno je i to da je problem sa potencijom prisutan i pri masturbaciji (dakle to isključuje skoro psihički deo na koji svi pomisle na prvu loptu jer u toj situaciji nemam o čemu da brinem).

Prvi urolog je, bez ikakvog pregleda, već na moje dve rečenice odma dijagnozirao da je problem psihološke prirode i preporučio da uzmem viagru par puta i da će se rešiti sve pa mi posle neće ni to trebati. Po savetu moje doktorice nisam uzimao. Na moj predlog, urolog mi je dao uput da uradim nalaz testosterona koji je tada, 1.juna ove godine, bio 12.77 nmol/l. Svi su se grčevito držali referentnih vrednosti (8.4 do 28.7 nmol/l) i rekli mi da je taj nivo uredu. Prema mojim saznanjima, taj nivo je prosečan za muškarca od 85 godina. Referentne vrednosti su generalizovane, a stvarne vrednosti zavise od mnoštva faktora koje niko od njih nije uzeo u obzir. Uglavnom, otišao sam kod drugog urologa koji je isto reagovao zbunjeno i rekao da je T nivo uredu. On je barem pregledao "privatni sektor", prostatu i odradio ultra-zvuk besike, bubrega. Tu je zaključio da je sve uredu, ali mi je dao uput za analize brisa uretre i spermokulturu na bakterije i gljivice, ureaplasmu, mikroplasmu i klamidiju i predložio pregled endokrinologa. Svi nalazi su bili negativni. Posle toga sam samostalno odradio analizu hormona:

FSH - 2.81 mIU/ml
LH - 1.33 mIU/ml
Prolaktin - 169 mIU/l
Estradiol - 31.2 pg/ml
Testosteron - 10.1 nmol/l tj. 291 ng/dl
Free testosteron - 6.06 pg/ml

Zaista, sve vrednosti su u granicama referentnih vrednosti, ali po podacima koje sam našao iz više izvora ovo su prosečne vrednosti uzorkovane sa oko 50 do 150 muskaraca, zavisno od hormona:

FSH - ~3.5 mIU/ml
LH - ~3 mIU/ml
Prolaktin - ~195 mIU/l (muškarci 21 do 30 godina)
Estradiol - 25 do 35 pg/ml
Testosteron - 19.1 do 29.5 nmol/l tj. 550 do 850 ng/dl ~692 ng/dl (muškarci 25 godina)
Free testosteron - 9.5 do 15.1 pg/ml ~12.3 pg/ml (muškarci 25 do 34 godina)

Sa svim nalazima otišao sam kod endokrinologa koja je isto rekla da je sve uredu uz argument da izgledam markantno, da sam lep, imam brade, glas i da bi me svaka devojka poželela. Mrka kapa i u toj klinici. Rekla mi je da ona ne zna sta bi mogla tu da predloži ili da da neku terapiju, a da se tiče njene grane medicine, samo je predložila psihoterapiju. Nije čak obavila ni preventivni pregled štitne žlezde već je samo prepisala zabeleženo stanje sa papira nalaza i izveštaja urologa. Psihoterapija ne može da škodi nikako i to ću videti kako će ići pošto krećem od septembra, nadam se.

Moje mišljenje o stanju je sledeće: Mehanički je sve ispravno, sve simptome pripisujem niskom T nivou, a zbog životnih navika mislim da je malo verovatno da su navike problem jer sve već činim što se predlaže za vraćanje tj. dizanje testosterona. Po meni, hormoni koji nisu na nivou su LH, testosteron i free testosteron. Pošto free testosteron dosta zavisi od ukupnog testosterona, a prolaktin i estradiol su da kažem ok, onda gledam korak iza i povežem to da LH stimuliše proizvodnju ukupnog testosterona. Dakle, u teoriji, povećanjem LH nivoa, povećava se nivo ukupnog testosterona, a time i free testosterona. LH se luči u hipofizi i kada sam to objasnio mojoj doktorici, ona je predložila da se uradi magnetna rezonanca. Hipofiza ne mora nuzno biti primarni problem, pošto se možda dešava nešto drugo, čega još nisam svestan i onda hipofiza pokušava da izreguliše to, a time pravi i onaj LH deficit.

Molim vas za mišljenje i predlog. Ako znate možda nekoga ko dobro barata materijom reproduktivnih hormona, kome bi mogao da se obratim, možete mi javiti i putem maila (kdarko91@gmail.com). Trenutno nemam prepisanu terapiju, ali sam pokušao meditaciju (do duše ne redovnu, ali potrudiću se za ubuduce), suplementi cinka, magnezijuma i D3. Iako nisam pre nikada pio kafu, od nedavno napravim jednu sa kašičicom dobrog kakaa, kašičicom cejlonskog cimeta i kašičicom meda jer sam čuo da kofein povoljno utiče na T nivo. Tu planiram da dodam i kašičicu peruanske Maca-e. Probao sam jedno dvadeset_ak dana sa ashvagandom iliti indijskim ženšenom, ali me je samo malo opuštalo i posle par dana nisam ni toliko promene osećao. Kako sam pročitao, čak i kod zamenske terapije hormona, efekat se postiže posle 3 nedelje, a maksimum dostiže tek za 3-4 meseca tako da verujem da je još teže oset_iti neke promene sa alt_ernativom. Čuo sam za klomifen citrat da deluje tako da stimuliše proizvodnju testosterona sa povećanjem do 115% vrednosti za muskarce u mlađoj životnoj dobi. Imate li iskustva sa tim medikamentom?

Libido i potencija su samo deo problema niskog T nivoa. Hteo bi da izregulišem nivo i zbog opasnosti od kardiovaskularnih problema, metaboličkih problema, osteoporoze, dijabetesa, generalnog kvaliteta života i skracenog životnog veka.

Sumiraću pitanja da vam bude lakše da odgovorite:
Koje je vaše mišljenje o trenutnom stanju?
Kako biste ocenili moje nalaze hormona? Da li je moja referenca ispravna?
Šta biste mi predlozili s'' obzirom na celokupnu situaciju?
Da li stvarno ima svrhe raditi magnetnu rezonancu hipofize?
Klomifen citrat, da/ne i zbog čega?
Kome bi još mogao da se obratim (konkretan dr/klinika bi bio još bolji odgovor)?

Oprostite mi za esejski rad, htedoh što bolje da pojasnim kako biste i vi imali što bolju sliku o čemu se ovde radi.

Hvala puno!

< Poruku je uredio Dare91 -- 13.8.2016 0:50:53 >

(odgovor članu Ringerajin doktor)
Direktna veza do poruke: 963
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
13.8.2016 9:14:24   
Joksdance
Postovani, imam 22 godine i sindrom policisticnih jajnika. Rezultati analiza na 2. dan ciklusa su sledeci, pisem prvo rezultat pa referentne vrednosti:

FSH 2.7 2-15
LH 0' 3.9
20' 1.3
40' 1.4 1-10
Prolaktin 130
98
125
98 59-619
Estradiol 263 105-217
Progesteron 3.5 1-9.5
Testosteron 3,4 0.33-33
Androstenedion 2.2 0.02-2.26
17-ohprogesteron 1.7 0.303-2.42
Dhea-s 23.8 1.9-2.42
Shbg 174 18-87

Vidim da estradiol, dheas i shbg nisu u redu, ali me zanima sta to znaci.

Ogtt
0 4.1
30min 6.6
60min 2.1
120min 3.5
180min 3.8 ref vrednosti su 3.9-6.1

Insulinemija
0 8
30min 26
60min 18
120min 21
180min 11

Ovde nemam referentne vrednosti i tu mi bas nista nije jasno. Hvala najlepse!!

(odgovor članu Dare91)
Direktna veza do poruke: 964
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
20.8.2016 23:01:07   
zece
Postovan doktore snimili su mi opet hipofizi na mr i drugi put je pokazala da je uredu jel moguce da mi je bromergon sredio hipofizi jer ovaj mi je 6 put kad su me snimili hipofiza je imala laka hiperplazija na adenohipofizi onih 4 puta je pokazivala da se siri a sada je super i hormoni su ok redovno koristim kelp algi i hlorela jel moguce da li i oni pomazu dase hipofiza sredi isto i maticni mlec redovno koristim

(odgovor članu Joksdance)
Direktna veza do poruke: 965
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
23.8.2016 16:12:09   
Žizel85
Postovani,dobila sam uput od endokrinologa za kortizol ,ACTH i profil prolaktina 8h,11h i 13h ,TSH,FT4,ono sto mene zanima je da li se ovi hormoni rade odredjenog dana ciklusa (2-4 dana ciklusa,posto sam do sada kada mi je ginekog davao uput za hormone pisalo 2-4 dana ciklusa) ili mogu da se rade bilo kog dana? Hvala unapred

(odgovor članu zece)
Direktna veza do poruke: 966
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
24.8.2016 2:25:30   
marketing RR
Pitanje jedne mame:

Dobar dan,mozete li mi pomoci u vezi nekih odgovora,naime moja cerka ima 12 god,pre 3 meseca otkrili smo da ima atroficni tireoditis,od tada je na terapiji eutirox 50-75mg,interesuje me da li ce krenuti normalno sa rastom sada kada koristi terapiju obzirom da je pre 2 god stala sa rastom,i da li ce dostici odgovarajucu visinu koju je trebala da ima pre nego sto smo otkrili problem stitne.Da li postoji mogucnost da u periodu puberteta ako joj hormoni budu u normali,da prestane sa koriscenjem lekova?Hvala

(odgovor članu Nensi84)
Direktna veza do poruke: 967
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
26.8.2016 1:21:27   
Anoniman
Vec godinu i 3 meseca pokusavamo da zatrudnim, ali ne uspeva. Isla sam kod doktora, vadila sam rezultate za hormon prolaktin i sve je u redu. Imam policistine jajnike, desni je malo vise, ali to su sve vodene ciste koje bi trebale da pucaju. Kod mene je taj problem da ja ne dobijam po 3-4 meseca, kako kad. Nekad i dobijem, ali traje jedan dan pa stane pa posle 7 dana opet ide jedan dan. Doktor mi nista nije dao da pijem, a ja i dalje ne dobijam, a i ne ostajem trudna. Sta treba da radim, kome jos da se obratim za pomoc i da li bi viogli neki savet da mi date? Inace, ja imam 25 godina, i zbog ovog ne dobijanja sto su mi doktori govorili da je sve to normalno i da ce to doci na svoje mesto kad prodje pubertet, ja sam sa 19 ostala trudna i sad imam sina. Ni posle porodjaja meni se menstruacija nije ustalila, sve se nastavilo..

(odgovor članu lesica)
  Direktna veza do poruke: 968
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
29.8.2016 12:07:35   
ivannna
Nekoliko puta od pocetka godine sam imala kandidu 3-5 dana pred ciklus.Nekada sam koristila kanesten 3 vaginalete a nekada nisam ali sa pocetkom ciklusa se sve smiri samo.U isto vreme nekoliko puta sam imala problema i sa grlom.

Da li kandida moze da se javi zbog pada otpornosti organizma? ili promena hormona pred ciklus?

hvala


(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 969
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
8.9.2016 13:11:12   
zece
Postovan doktore dal je potrebno da moj soprug radi hla tipizacija pitam vas jer ja sam vec imala dve trudnoce

< Poruku je uredio dunja RR -- 12.10.2016 20:18:26 >

(odgovor članu ivannna)
Direktna veza do poruke: 970
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
9.9.2016 20:58:38   
Cortina
Postovana doktorka,
Vec neko vreme odrzavam TSH u normali i tu je oko 1.5 medjutim nekoliko puta se desilo da mi FT4 bude malo ispod referentnih vrednosti. Zadnji put je bio 7.39 a pre toga je bio i 7.32 a donja granica je 7.80
Trenutno sam 24 nedelja trudnoce i pijem eytirox od 25mg

< Poruku je uredio dunja RR -- 12.10.2016 20:18:36 >

(odgovor članu zece)
Direktna veza do poruke: 971
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
10.9.2016 13:44:23   
Didi74
Postovana doktorka,
Imam 42 godine, a partner 45 i već 3 godine pokusavam da ostanem u drugom stanju, do sada nije dolazilo do trudnoce. Kasno mi je ustanovljena subklinicka hipotireoza, terapija je Euthyrox 37.5, a UZ je pokazao samo pseudonodus od 7mm. Papa test i ginekoloski brisevi su u redu, ciklus je redovan na 27-29.dana, a do ovulacija mislim da dolazi, mada su proveravane samo bazalnom temperaturom. Zamolila bih vas da mi protumačite rezultate hormona koje sam radila 3.dana ciklusa:
FSH 7.93 (3.50 - 12.50)
LH 4.28 (2.40 - 12.60)
Medjutim povremeno se javljaju u inverziji, npr.prošlog meseca Fsh 3.47, a Lh 4.19.
ESTRADIOL 144 pmol/L (45.40 - 854.00)
PROLAKTIN 643 ulU/ml(102 -496)
TSH 2.440 (0.270 - 4.200) (Prošlog meseca 1.120)
T4 88.4 (59 - 154)
Ft4 15.35 (12 - 22)
Ft3 4.20 (3.10 - 6.80)
TPO At 8.46 ( <34)
TG At 11.60 (<115)
iPTH 53.6 pg/ml (7.2 - 63.3)
Jod u serumu 49 (40 - 80)
AMH 1,01 ng/ml (0 - 6)
Inhibin B 54,6 pg/ml (10 - 262)
Folna kiselina 38,3 nmol/L (6 - 39)
B12 302 pg/ml (191 - 663)
25OHD3 13 (75 - 250)
DHEAS 168.10 , za žene od 35 - 44 god. (61 - 337)
ACTH jutarnji 22 pg/ml (7.2 - 63.3)
Free Testosteron 0,84 pg/ml (0.10 - 4.10)
Zbunjuje me funkcija moje stitne zlezde, da li je dozu Euthyroxa koju pijem potrebno povecati? Da li treba da uradim OGTT test, možda i zbog česte pojave kandide ginekološki, a i ugojila sam se oko struka? Da li mi je neophodan i test na trombofilije zbog godina ili možda neke druge pretrage hormona koje nisam radila? Da li je tačno da prolaktin iznad 360 ulU/ml sprečava začeće? Izvinite na dugom postu i hvala vam najlepše.

(odgovor članu Cortina)
Direktna veza do poruke: 972
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
14.9.2016 13:39:04   
ivannna
Postovana dr,

pre aspiracije u postupku vto progesteron mi je bio povisen 1,81.Dr je rekla da to nije povoljna sredina za vracanje embriona ali posto ih je bilo vise ipak je vratila 2. ali vto nije uspela.

Da li ovaj visok progesteron moze da bude pokazatelj necega,zasto se povecao toliko i da li treba nesto po tom pitanju preduzeti?
Hvala

(odgovor članu Didi74)
Direktna veza do poruke: 973
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
17.9.2016 16:59:26   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: Dare91

Poštovani,

Kako nisam našao odsek za deo koji više odgovara mojem problemu, pitaću ovde. Prvo neke relevantne činjenice o meni...muškarac, imam 24 godine, ne pijem alkohol, ne pušim, redovno vežbam već duže od 4 godine, fit sam (185cm, 78kg), krvna slika i mokraća kao po udzbeniku (jedino HDL holesterol prošlji put beše 1.47, a po referenci bi trebao biti iznad 1.5), pritisak 110/70. Uglavnom sam spremam hranu, izbegavam gotova jela, prerađeno meso i brzu hranu, sokove. U poslednjih deset__ak godina sam se hranio hranom iz ličnog uzgoja (organska proizvodnja). Kao beba, imao sam bronhialnu astmu i ekceme već od 6. meseca, no astma je polako nestala u pubertetu kada sam bio na terapiji - oko 2 godine svakodnevno sam koristio neku manju narandzastu pumpicu (možda bitno zbog kortizola koji je unošen, a time i povećanim nivoom estradiola). U pubertetu se desio neki prebačaj (koji možda ima veze sa terapijom za astmu) i postajao sam povučeniji, nesigurniji i dosta vremena sam provodio za računarom umesto u društvu. Do tada mi je to bilo nezamislivo jer sam kao mali visio napolju po cele dane i nisam nikad imao problema sa socijalizacijom. Od fakulteta krenuo sam da razmisljam na tu stranu i shvatio sam da nisam zadovoljan samim sobom i od tada sam počeo da radim na sebi. Napredovao sam puno i zadovoljan sam time, ali još uvek mi se desavaju situacije da nemam tema za razgovor. Krajem srednje škole, iako više nije bilo ekcema od tada, pojavio se atopiski dermatitis koji se od tada javljao. Koristio sam hormonske kreme sa kortikosteroidima, mada je i to u poslednjih godinu dana retko slučaj, ali po potrebi koristim sinoderm (isto možda bitno zbog estradiola).

A moj problem je sledeći: Imam slab libido i problem sa potencijom, a shvatio sam posle i povezanost ovog problema (niskog nivoa testosterona) sa globalno nisim samopouzdanjem, motivacijom i nekog vida depresije. Jasno mi je da postoji i psihički deo na koji su svi uperili prstom sa kime god sam pričao o tome, a da predhodno nisu tražili nikakvu analizu niti su obavili ikakav pregled. Nisam naišao na razumevanje skoro nigde, pa čak ni kod dobrog dela društva, rodbine, prijatelja. Mislio sam duže vreme da sam samo fin, ali kada gola devojka lezi pored mene i ništa skoro da se ne dešava onda sam se baš zapitao. Tu je moguć i taj psihički deo i to bi i prihvatio lako da nema i drugih zapažanja. I inače nemam taj nagon, putrebu. Dešavalo se da prođe nedelju, dve, tri pa čak bi se usudio da kazem u par navrata i po mesec dana izmedju masturbacija. A aktuelno je i to da je problem sa potencijom prisutan i pri masturbaciji (dakle to isključuje skoro psihički deo na koji svi pomisle na prvu loptu jer u toj situaciji nemam o čemu da brinem).

Prvi urolog je, bez ikakvog pregleda, već na moje dve rečenice odma dijagnozirao da je problem psihološke prirode i preporučio da uzmem viagru par puta i da će se rešiti sve pa mi posle neće ni to trebati. Po savetu moje doktorice nisam uzimao. Na moj predlog, urolog mi je dao uput da uradim nalaz testosterona koji je tada, 1.juna ove godine, bio 12.77 nmol/l. Svi su se grčevito držali referentnih vrednosti (8.4 do 28.7 nmol/l) i rekli mi da je taj nivo uredu. Prema mojim saznanjima, taj nivo je prosečan za muškarca od 85 godina. Referentne vrednosti su generalizovane, a stvarne vrednosti zavise od mnoštva faktora koje niko od njih nije uzeo u obzir. Uglavnom, otišao sam kod drugog urologa koji je isto reagovao zbunjeno i rekao da je T nivo uredu. On je barem pregledao "privatni sektor", prostatu i odradio ultra-zvuk besike, bubrega. Tu je zaključio da je sve uredu, ali mi je dao uput za analize brisa uretre i spermokulturu na bakterije i gljivice, ureaplasmu, mikroplasmu i klamidiju i predložio pregled endokrinologa. Svi nalazi su bili negativni. Posle toga sam samostalno odradio analizu hormona:

FSH - 2.81 mIU/ml
LH - 1.33 mIU/ml
Prolaktin - 169 mIU/l
Estradiol - 31.2 pg/ml
Testosteron - 10.1 nmol/l tj. 291 ng/dl
Free testosteron - 6.06 pg/ml

Zaista, sve vrednosti su u granicama referentnih vrednosti, ali po podacima koje sam našao iz više izvora ovo su prosečne vrednosti uzorkovane sa oko 50 do 150 muskaraca, zavisno od hormona:

FSH - ~3.5 mIU/ml
LH - ~3 mIU/ml
Prolaktin - ~195 mIU/l (muškarci 21 do 30 godina)
Estradiol - 25 do 35 pg/ml
Testosteron - 19.1 do 29.5 nmol/l tj. 550 do 850 ng/dl ~692 ng/dl (muškarci 25 godina)
Free testosteron - 9.5 do 15.1 pg/ml ~12.3 pg/ml (muškarci 25 do 34 godina)

Sa svim nalazima otišao sam kod endokrinologa koja je isto rekla da je sve uredu uz argument da izgledam markantno, da sam lep, imam brade, glas i da bi me svaka devojka poželela. Mrka kapa i u toj klinici. Rekla mi je da ona ne zna sta bi mogla tu da predloži ili da da neku terapiju, a da se tiče njene grane medicine, samo je predložila psihoterapiju. Nije čak obavila ni preventivni pregled štitne žlezde već je samo prepisala zabeleženo stanje sa papira nalaza i izveštaja urologa. Psihoterapija ne može da škodi nikako i to ću videti kako će ići pošto krećem od septembra, nadam se.

Moje mišljenje o stanju je sledeće: Mehanički je sve ispravno, sve simptome pripisujem niskom T nivou, a zbog životnih navika mislim da je malo verovatno da su navike problem jer sve već činim što se predlaže za vraćanje tj. dizanje testosterona. Po meni, hormoni koji nisu na nivou su LH, testosteron i free testosteron. Pošto free testosteron dosta zavisi od ukupnog testosterona, a prolaktin i estradiol su da kažem ok, onda gledam korak iza i povežem to da LH stimuliše proizvodnju ukupnog testosterona. Dakle, u teoriji, povećanjem LH nivoa, povećava se nivo ukupnog testosterona, a time i free testosterona. LH se luči u hipofizi i kada sam to objasnio mojoj doktorici, ona je predložila da se uradi magnetna rezonanca. Hipofiza ne mora nuzno biti primarni problem, pošto se možda dešava nešto drugo, čega još nisam svestan i onda hipofiza pokušava da izreguliše to, a time pravi i onaj LH deficit.

Molim vas za mišljenje i predlog. Ako znate možda nekoga ko dobro barata materijom reproduktivnih hormona, kome bi mogao da se obratim, možete mi javiti i putem maila (kdarko91@gmail.com). Trenutno nemam prepisanu terapiju, ali sam pokušao meditaciju (do duše ne redovnu, ali potrudiću se za ubuduce), suplementi cinka, magnezijuma i D3. Iako nisam pre nikada pio kafu, od nedavno napravim jednu sa kašičicom dobrog kakaa, kašičicom cejlonskog cimeta i kašičicom meda jer sam čuo da kofein povoljno utiče na T nivo. Tu planiram da dodam i kašičicu peruanske Maca-e. Probao sam jedno dvadeset_ak dana sa ashvagandom iliti indijskim ženšenom, ali me je samo malo opuštalo i posle par dana nisam ni toliko promene osećao. Kako sam pročitao, čak i kod zamenske terapije hormona, efekat se postiže posle 3 nedelje, a maksimum dostiže tek za 3-4 meseca tako da verujem da je još teže oset_iti neke promene sa alt_ernativom. Čuo sam za klomifen citrat da deluje tako da stimuliše proizvodnju testosterona sa povećanjem do 115% vrednosti za muskarce u mlađoj životnoj dobi. Imate li iskustva sa tim medikamentom?

Libido i potencija su samo deo problema niskog T nivoa. Hteo bi da izregulišem nivo i zbog opasnosti od kardiovaskularnih problema, metaboličkih problema, osteoporoze, dijabetesa, generalnog kvaliteta života i skracenog životnog veka.

Sumiraću pitanja da vam bude lakše da odgovorite:
Koje je vaše mišljenje o trenutnom stanju?
Kako biste ocenili moje nalaze hormona? Da li je moja referenca ispravna?
Šta biste mi predlozili s'' obzirom na celokupnu situaciju?
Da li stvarno ima svrhe raditi magnetnu rezonancu hipofize?
Klomifen citrat, da/ne i zbog čega?
Kome bi još mogao da se obratim (konkretan dr/klinika bi bio još bolji odgovor)?

Oprostite mi za esejski rad, htedoh što bolje da pojasnim kako biste i vi imali što bolju sliku o čemu se ovde radi.

Hvala puno!


Poštovani treba da uradite TSH, FT4, OGTT sa 75g glukoze i merenjem glikemija i insulinemija u 0.30.60. i 120.min testa i MRI hipofize. Tek onda bih mogla da preporučim šta treba dalje raditi.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu Dare91)
Direktna veza do poruke: 974
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
17.9.2016 17:00:20   
Ringerajin doktor
IZVORNA PORUKA: Joksdance

Postovani, imam 22 godine i sindrom policisticnih jajnika. Rezultati analiza na 2. dan ciklusa su sledeci, pisem prvo rezultat pa referentne vrednosti:

FSH 2.7 2-15
LH 0'' 3.9
20'' 1.3
40'' 1.4 1-10
Prolaktin 130
98
125
98 59-619
Estradiol 263 105-217
Progesteron 3.5 1-9.5
Testosteron 3,4 0.33-33
Androstenedion 2.2 0.02-2.26
17-ohprogesteron 1.7 0.303-2.42
Dhea-s 23.8 1.9-2.42
Shbg 174 18-87

Vidim da estradiol, dheas i shbg nisu u redu, ali me zanima sta to znaci.

Ogtt
0 4.1
30min 6.6
60min 2.1
120min 3.5
180min 3.8 ref vrednosti su 3.9-6.1

Insulinemija
0 8
30min 26
60min 18
120min 21
180min 11

Ovde nemam referentne vrednosti i tu mi bas nista nije jasno. Hvala najlepse!!


Da li je sigurno vrednost DHEAS 23.8 ili je možda 2.38? Ako je prva vrednost, treba da uradite EHO abdomena sa akcentom na nadbubrežne žlezde i obratite se endokrinologu kako bi se obavili određeni testovi. Estradiol i SHBG su uredni. Prema OGTT-u se vidi da se ne hranite pravilno i da nemate uredne obroke.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

< Poruku je uredio dunja RR -- 12.10.2016 20:19:46 >

(odgovor članu Joksdance)
Direktna veza do poruke: 975
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  37 38 [39] 40 41   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  37 38 [39] 40 41   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Praćenje ovulacije - iscedak iz vagine (ce...
Kako pratiti prirodni ciklus žene i određivati plodne dane pomoću iscetka iz vagine?
Ko me je podržavao dok sam se borila za dete
Dok sam se borila za dete, muž mi je bio glavni oslonac, kako na početku tako i sad.



Anketa

Пелене.
пеперутка16

Када сте почели да одбијате своју бебу?

Click Here