|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
9.2.2014 18:35:18   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: *milica*

Ja ponovo imam pitanje za logopeda. Stefan prica, i to dosta. Problem je u tome sto je poceo da trokira ili muca, ne znam kako to da nazovem?
Hoce nesto da kaze ili kad trazi nesto ponovi vise puta istu rec dok ne "prokine"inda izgovori celu recenicu.
Ne znam da li je to sto zuri da sto vise kaze, jer do skoro nije pricao. Ali znam da kad tako ocne gleda u nas, trazi da svi obratimo paznju kad nam se obraca, i mi to i radimo,naravno. Kao da nije siguran u sebe?
I jos nesto, mislim da sam pisala o tome, a za slucaj da nisam: Kad izgovara recenicu npr Hocu da jedem, on kaze "Hocu jedem ja" "Hocu piskim ja", ispravljamo ga stalno, polako bez vikanja. Svako vece pred spavanje citamo price, on malo slusa, malo se igra sa auticima(mozda je to pogresno).
I za to zamuckivanje mu kazemo "polako Stefane,ne zuri" vise puta...


Draga Milice,

Nemojte ispravljati Stefana ukoliko zamuckuje i nemojte mu govoriti da to radi jer on verovatno nije svestan da zamuckuje. Ukoliko se to javilo nedavno pustite da tako ostane za sada i posavetujte se sa logopedom. Ukoliko ga ispravljate nećete mu puno pomoći već naprotiv on će svatiti da nešto ne radi kako treba i početi da fiksira pojedine glasove, te razmišljati o svom govoru. Na ovaj način se problem dodatno komplikuje. Komunicirajte sa detetom smireno i bez žurbe. Ne znam koliko je Stefan star, ali u periodu od 3. do 5. godine razvoj govora i jezika se razvija vrlo brzo tako da deca vrlo često žele puno toga da sopšte i to ne uspevaju pa počnu da zamuckuju (jer je misao "brža" od govora). Moguće je da je ovo samo jedna od faza u ravoju govora koja može nestati posle izvesnog vremena.
Ovde možete pročitati dodatne savete o tome kako da se ponašate prema detetu http://www.ringeraja.rs/clanak/mucanje-kod-predskolske-dece_2867.html
Ukoliko ova faza potraje javite se logopedu.

Srdačno user posted image

Logopedski centar LexisPro

(odgovor članu *milica*)
Direktna veza do poruke: 126
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
9.2.2014 23:03:34   
Zemunka85
Hvala puno. Bas mi znaci ovaj savet i bas o tome sa razmisljala. Da li radim pravu stvar time sto je razumem tj pokazujem joj to.
Hoce ona da kaze, za bubu "bubu", ne i "buba". Fifi, sisi, dede, ... ali vecinu sa dva slova.

Hvala puno!

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 127
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
10.2.2014 8:53:54   
isidora88
moj sin (3 god.i 2 meseca) malo suska dok prica, kad izgovara slovo "s,c,z" jezik stavlja izmedju zuba, do kada se to tolerise, da li treba da idemo kod logopeda ili ce se samo ispraviti? Citamo dosta, pricamo sa njim, ima jako velik fond reci (koristi i komplikovane reci za koje nisam ni znala da ih znauser posted image )

_____________________________

Moja baka srce ima,
ovoliko, ovoliko,
znam da baka mene voli,
kao niko, kao niko...

(odgovor članu Zemunka85)
Direktna veza do poruke: 128
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
10.2.2014 9:25:05   
big mum

IZVORNA PORUKA: big mum

Poštovani

Imam djevojčicu od 5.9god i ima problem sa zamuckivanjem.Ono je počelo kad sam očekivala drugo djete.Sad je to dječak od 20mj.Inače jako temperamentna i veliki brzac.Bilo je perioda kad je više ili manje zamuckivala tj.imala je blokade-nije mogla da izgovori željenu rječ,ponavljala ju je nekoliko puta i onda prekid.

Vođena kod logopeda.Kraćim, ne baš detaljnim pregledom utvđeno je da je : jako inteligentna,veliki egocentrik i veliki brzac.Ne zadovoljava se površnim odgovorima već na svako postavljeno pitanje očekuje pun i detaljan odgovor.A postavlja ih jako puno.
Od 18 mj pohađa predškolsku ustanovu.Nije asocijalna,lako se uklapa u okolinu.

Zbog velike gužve kod logoped nije primljena na terapiju(na listi čekanja) već su dati savjeti kako da se radi sa njom.Pjesmice,tapšalice.Da se vježba ritmičnost govora.Zajedničko čitanje priči i uopšteno provođenje više vremena sa njom jer je mišljenja da je zapostavljena(što naravno nije istina)

Znam da vam je je malo nezahvalno davati ikakve savjete jer niste lično pregledali djete pa bih Vas molila za mi date poneku smjernicu kako i šta da se radi.

Unapred se zahvaljujem


Poštovani

Javljam Vam se opet.Stanje je dosta bolje.Zamuckivanje je skoro nestalo.Možda svaki 3.-4. dan po 2x i to kad je dosta uzbuđena te želi nešto brzo objasniti.
Primljena je na terapiju,kreće sledeći mjesec.
Realno ne vidim razlog da uopšte ide ,ali kad smo tako dugo čekali nek ide.
Zanima me kakva je praksa kod takvih slučajeva i koliko dugo djete treba da ide te zašto je toliko važno kako je protekla trudnoća i kad je tj u kojoj ned.je dj rođeno.Jer mi je postavljeno takvo pitanje.
Za mj dana puni 6 godina i na jesen kreće u školu.

Unapred se zahvaljujem

_____________________________

Neko iz djetinjstva ponese samo uspomene, a neko sačuva u očima, ušima, u srcu još malo one radoznalosti i nemira, pa umije da se igra i raduje malim stvarima.
DUŠKO RADOVIĆ

(odgovor članu big mum)
Direktna veza do poruke: 129
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
10.2.2014 22:09:03   
nemirni
Imam djecaka koji je tek napunio 3 godine. On skroz slabo prica. Kada je bio mali, dosta je gledao crtane na engleskom, i sada puno, jako puno rijeci govori na engleskom. Ukinuli smo mu odavno sve na engleskom, izbacili crtane uopce, i vec je jako puno rijeci usvojio i na nasem jeziku.Vodila sam ga logopedu, psihologu, oni kazu da je on jako ziv, paznja mu je nula, sve ga interesuje itd. Jako je nemiran, on nikad ne miruje, naucio je da koristi wc, zna da broji do 10 i na nasem i engleskom, zna boje, zivotinje, ma svasta nesto. Kada vidi neko dijete, pridje mu, zagri, poljubi uvijek, ali nekako odmah uzme igracke i sam se igra, nema da se igra sa drugom djecom. Kaze mi psiholog dA je to normalno za njegov uzrast. Inace je veoma veseo djecak, voli da se mazi, da bude u centru paznje, zna jako puno pjesmica. Mene najvise brine sto npr. kad nam neko dodje, on nista ne reaguje kad mu se neko obraca, nema te neke dvosmjerne komunikacije, on bas ignosrise kad mu neko nesto prica, bas nekako u svom svijetu mi izgledA. Od ostalih elemenata autizma stvarno nema nista, jako je osjecajan, kad vidi da neko place i on odmah place ili dodje pa te tjesi, voli da se igra sa starijom djecom, da ga ganjaju, igraju lopte, sakrive, autica. Voli slagalice, kockice, ali nema te elemente autizma da sad igra neke neuobicajene igre, npr. da vrti tockove ili da slaze kocke u neke nizove itd. kAze mi psiholog da je mozda puno gledao crtane pa da je nekako mozda zbog toga u svom svijetu, jer nema druge elemente autizma.Interesuje me Vase misljenje.

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 130
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
17.2.2014 12:35:58   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: isidora88

moj sin (3 god.i 2 meseca) malo suska dok prica, kad izgovara slovo "s,c,z" jezik stavlja izmedju zuba, do kada se to tolerise, da li treba da idemo kod logopeda ili ce se samo ispraviti? Citamo dosta, pricamo sa njim, ima jako velik fond reci (koristi i komplikovane reci za koje nisam ni znala da ih znauser posted image )


Draga Isidora,

Ukoliko ste u mogućnosti možete otići kod logopeda da vam pokaže kako da dete pravilno postavlja jezik prilikom izgovora ovih glasova i pokaže vam koje vežbe da koristite. Mislimo da je bolje na vreme korigovati taj problemčić jer dete može usvojiti izgovor tih glasova sa jezikom napolju (automatizovati) što je nekada vrlo teško ispraviti na kasnijem uzrastu.

Srdačno,

Logopedski centar Lexis

(odgovor članu isidora88)
Direktna veza do poruke: 131
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
21.2.2014 17:10:01   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: big mum


IZVORNA PORUKA: big mum

Poštovani

Imam djevojčicu od 5.9god i ima problem sa zamuckivanjem.Ono je počelo kad sam očekivala drugo djete.Sad je to dječak od 20mj.Inače jako temperamentna i veliki brzac.Bilo je perioda kad je više ili manje zamuckivala tj.imala je blokade-nije mogla da izgovori željenu rječ,ponavljala ju je nekoliko puta i onda prekid.

Vođena kod logopeda.Kraćim, ne baš detaljnim pregledom utvđeno je da je : jako inteligentna,veliki egocentrik i veliki brzac.Ne zadovoljava se površnim odgovorima već na svako postavljeno pitanje očekuje pun i detaljan odgovor.A postavlja ih jako puno.
Od 18 mj pohađa predškolsku ustanovu.Nije asocijalna,lako se uklapa u okolinu.

Zbog velike gužve kod logoped nije primljena na terapiju(na listi čekanja) već su dati savjeti kako da se radi sa njom.Pjesmice,tapšalice.Da se vježba ritmičnost govora.Zajedničko čitanje priči i uopšteno provođenje više vremena sa njom jer je mišljenja da je zapostavljena(što naravno nije istina)

Znam da vam je je malo nezahvalno davati ikakve savjete jer niste lično pregledali djete pa bih Vas molila za mi date poneku smjernicu kako i šta da se radi.

Unapred se zahvaljujem


Poštovani

Javljam Vam se opet.Stanje je dosta bolje.Zamuckivanje je skoro nestalo.Možda svaki 3.-4. dan po 2x i to kad je dosta uzbuđena te želi nešto brzo objasniti.
Primljena je na terapiju,kreće sledeći mjesec.
Realno ne vidim razlog da uopšte ide ,ali kad smo tako dugo čekali nek ide.
Zanima me kakva je praksa kod takvih slučajeva i koliko dugo djete treba da ide te zašto je toliko važno kako je protekla trudnoća i kad je tj u kojoj ned.je dj rođeno.Jer mi je postavljeno takvo pitanje.
Za mj dana puni 6 godina i na jesen kreće u školu.

Unapred se zahvaljujem


Bilo bi dobro da idete na logopedske tretmane bez obzira na činjenicu da je učestalost u zamuckivanju smanjena. Učestalost u zamuckivanju je promenljiva te je bolje uraditi prevenciju na vreme.
Dužina trajanja tretmana će zavisiti od procene govornog terapeuta (logopeda) koji bude radio sa vašim detetom ali i od samog stanja govora deteta.
Pitanja vezana za vašu trudnoću u psiho-fizički razvoj deteta jesu važna jer je neophodno isključiti uzroke nastanka mucanja kao što su povrede glave i sl. Ovo je standardna procedura prikupljanja anamnestičkih podataka (istorije bolesti) koju dajete i kada posećujete lekara. To ne treba da vas brine.

Srećno user posted image

Logoped Lexis

(odgovor članu big mum)
Direktna veza do poruke: 132
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
21.2.2014 17:23:32   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: nemirni

Imam djecaka koji je tek napunio 3 godine. On skroz slabo prica. Kada je bio mali, dosta je gledao crtane na engleskom, i sada puno, jako puno rijeci govori na engleskom. Ukinuli smo mu odavno sve na engleskom, izbacili crtane uopce, i vec je jako puno rijeci usvojio i na nasem jeziku.Vodila sam ga logopedu, psihologu, oni kazu da je on jako ziv, paznja mu je nula, sve ga interesuje itd. Jako je nemiran, on nikad ne miruje, naucio je da koristi wc, zna da broji do 10 i na nasem i engleskom, zna boje, zivotinje, ma svasta nesto. Kada vidi neko dijete, pridje mu, zagri, poljubi uvijek, ali nekako odmah uzme igracke i sam se igra, nema da se igra sa drugom djecom. Kaze mi psiholog dA je to normalno za njegov uzrast. Inace je veoma veseo djecak, voli da se mazi, da bude u centru paznje, zna jako puno pjesmica. Mene najvise brine sto npr. kad nam neko dodje, on nista ne reaguje kad mu se neko obraca, nema te neke dvosmjerne komunikacije, on bas ignosrise kad mu neko nesto prica, bas nekako u svom svijetu mi izgledA. Od ostalih elemenata autizma stvarno nema nista, jako je osjecajan, kad vidi da neko place i on odmah place ili dodje pa te tjesi, voli da se igra sa starijom djecom, da ga ganjaju, igraju lopte, sakrive, autica. Voli slagalice, kockice, ali nema te elemente autizma da sad igra neke neuobicajene igre, npr. da vrti tockove ili da slaze kocke u neke nizove itd. kAze mi psiholog da je mozda puno gledao crtane pa da je nekako mozda zbog toga u svom svijetu, jer nema druge elemente autizma.Interesuje me Vase misljenje.


Vrlo je teško dati mišljenje na osnovu ovoga što ste napisali. U ovakvim slučajevima nezahvalno.
Dete na uzrastu od 3 godine u proseku ima rečnik od 500 do 1.000 reči i u stanju da pravilno produkuje 50% do 70% konsonanata.
Dobro bi bilo, ukoliko ste u mogućnosti, da otpočnete intenzivan logopedski tretman.
Veoma je važno sprovesti provelu sluga (audiometriju). Verujem da ste to već uradili?

Srdačno user posted image

Logopedski Centar Lexis

(odgovor članu nemirni)
Direktna veza do poruke: 133
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
21.2.2014 20:04:37   
isidora88

IZVORNA PORUKA: Logoped LexisPro


IZVORNA PORUKA: isidora88

moj sin (3 god.i 2 meseca) malo suska dok prica, kad izgovara slovo "s,c,z" jezik stavlja izmedju zuba, do kada se to tolerise, da li treba da idemo kod logopeda ili ce se samo ispraviti? Citamo dosta, pricamo sa njim, ima jako velik fond reci (koristi i komplikovane reci za koje nisam ni znala da ih znauser posted image )


Draga Isidora,

Ukoliko ste u mogućnosti možete otići kod logopeda da vam pokaže kako da dete pravilno postavlja jezik prilikom izgovora ovih glasova i pokaže vam koje vežbe da koristite. Mislimo da je bolje na vreme korigovati taj problemčić jer dete može usvojiti izgovor tih glasova sa jezikom napolju (automatizovati) što je nekada vrlo teško ispraviti na kasnijem uzrastu.

Srdačno,

Logopedski centar Lexis




hvala vam, otici cemouser posted image

_____________________________

Moja baka srce ima,
ovoliko, ovoliko,
znam da baka mene voli,
kao niko, kao niko...

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 134
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
26.2.2014 16:10:35   
big mum

IZVORNA PORUKA: Logoped LexisPro


IZVORNA PORUKA: big mum


IZVORNA PORUKA: big mum

Poštovani

Imam djevojčicu od 5.9god i ima problem sa zamuckivanjem.Ono je počelo kad sam očekivala drugo djete.Sad je to dječak od 20mj.Inače jako temperamentna i veliki brzac.Bilo je perioda kad je više ili manje zamuckivala tj.imala je blokade-nije mogla da izgovori željenu rječ,ponavljala ju je nekoliko puta i onda prekid.

Vođena kod logopeda.Kraćim, ne baš detaljnim pregledom utvđeno je da je : jako inteligentna,veliki egocentrik i veliki brzac.Ne zadovoljava se površnim odgovorima već na svako postavljeno pitanje očekuje pun i detaljan odgovor.A postavlja ih jako puno.
Od 18 mj pohađa predškolsku ustanovu.Nije asocijalna,lako se uklapa u okolinu.

Zbog velike gužve kod logoped nije primljena na terapiju(na listi čekanja) već su dati savjeti kako da se radi sa njom.Pjesmice,tapšalice.Da se vježba ritmičnost govora.Zajedničko čitanje priči i uopšteno provođenje više vremena sa njom jer je mišljenja da je zapostavljena(što naravno nije istina)

Znam da vam je je malo nezahvalno davati ikakve savjete jer niste lično pregledali djete pa bih Vas molila za mi date poneku smjernicu kako i šta da se radi.

Unapred se zahvaljujem


Poštovani

Javljam Vam se opet.Stanje je dosta bolje.Zamuckivanje je skoro nestalo.Možda svaki 3.-4. dan po 2x i to kad je dosta uzbuđena te želi nešto brzo objasniti.
Primljena je na terapiju,kreće sledeći mjesec.
Realno ne vidim razlog da uopšte ide ,ali kad smo tako dugo čekali nek ide.
Zanima me kakva je praksa kod takvih slučajeva i koliko dugo djete treba da ide te zašto je toliko važno kako je protekla trudnoća i kad je tj u kojoj ned.je dj rođeno.Jer mi je postavljeno takvo pitanje.
Za mj dana puni 6 godina i na jesen kreće u školu.

Unapred se zahvaljujem


Bilo bi dobro da idete na logopedske tretmane bez obzira na činjenicu da je učestalost u zamuckivanju smanjena. Učestalost u zamuckivanju je promenljiva te je bolje uraditi prevenciju na vreme.
Dužina trajanja tretmana će zavisiti od procene govornog terapeuta (logopeda) koji bude radio sa vašim detetom ali i od samog stanja govora deteta.
Pitanja vezana za vašu trudnoću u psiho-fizički razvoj deteta jesu važna jer je neophodno isključiti uzroke nastanka mucanja kao što su povrede glave i sl. Ovo je standardna procedura prikupljanja anamnestičkih podataka (istorije bolesti) koju dajete i kada posećujete lekara. To ne treba da vas brine.

Srećno user posted image

Logoped Lexis



Hvala Vam na odgovoru

_____________________________

Neko iz djetinjstva ponese samo uspomene, a neko sačuva u očima, ušima, u srcu još malo one radoznalosti i nemira, pa umije da se igra i raduje malim stvarima.
DUŠKO RADOVIĆ

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 135
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
5.3.2014 10:38:42   
mama micki
Poštovani

Imam devojčicu od 6,8 godina, u septembru polazi u školu pa smo krenuli na preglede. 03. marta smo posetili logopeda i dijagnoza je F80-0. Šta to tačno znači. Dete priča lepo, ali kada su u pitanju slova č,dž i š ima mali problem, samo neznam kako bih to ovde objasnila. Nije da ne može pravilno da izgovori navedena slova, naprotiv, kada se potrudi izgovori pravilno, ali svakodnevno, kada ne vodi računa o tome kako izgovara to zvuči kao da malo šuška.
Mi sa njom vežbamo, po savetu logopeda, svakodnevno. Da li ima razloga za brigu i da li to može da bude problem pri upisu u školu?
Da napomenem da je ona inače veoma inteligentna, azbuku je naučila sa pune 4 godine a sada već jako lepo čita.

Unapred hvala!

(odgovor članu big mum)
Direktna veza do poruke: 136
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
5.3.2014 13:04:16   
Ushtipak
Moj sin ima 25 meseci i od rodjenja mu je konstatovana skracena podjezicna resica, sa napomenom da je ipak dovoljno duga da on moze da sisa, te da se prati. Od onda smo dobijali razne protivrecne savete i na kraju nismo operisali resicu. On moze da isplazi jezik, ali veoma malo 1 cm preko donjih zuba i tek koji milimetar van usnica. Ipak, lepo govori, ima veliki fond reci, sklapa recenice, peva pesmice bez pomoci i govori sve glasove osim r. Ponekad mu č i ć zvuce slicno, kao da je Zagrepcanin, ali ne stavlja jezik medju zube kad govori i govor mu je razumljiv (ne samo nama, vec i stranim osobama). Da li je moguce da se vezbama kod logopeda jezik jos izvuce i da se izbegne intervencija i ko bi to trebalo da proceni, pedijatar hirurg ili logoped? Ne znam da li ce moci sa tako skracenim jezickom da izgovori r, iako l cisto izgovara? Hvala unapred.

(odgovor članu mama micki)
Direktna veza do poruke: 137
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
11.3.2014 14:28:28   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: mama micki

Poštovani

Imam devojčicu od 6,8 godina, u septembru polazi u školu pa smo krenuli na preglede. 03. marta smo posetili logopeda i dijagnoza je F80-0. Šta to tačno znači. Dete priča lepo, ali kada su u pitanju slova č,dž i š ima mali problem, samo neznam kako bih to ovde objasnila. Nije da ne može pravilno da izgovori navedena slova, naprotiv, kada se potrudi izgovori pravilno, ali svakodnevno, kada ne vodi računa o tome kako izgovara to zvuči kao da malo šuška.
Mi sa njom vežbamo, po savetu logopeda, svakodnevno. Da li ima razloga za brigu i da li to može da bude problem pri upisu u školu?
Da napomenem da je ona inače veoma inteligentna, azbuku je naučila sa pune 4 godine a sada već jako lepo čita.

Unapred hvala!


Poštovana,

Šifra F80.0 označava poremećaj artikulacije, odnosno poremećaj izgovaranja pojedinih glasova. Ovo ne treba da vas brine jer je to jedan od najlakših izazova u razvoju govora i jezika. Nastavite da vežbate pravilan izgovor kritičnih glasova recitovanjem pesmica ili pričanjem priča koje sadrže glasove koje ste naveli. Verujemo da će dete uz podršku logopeda vrlo brzo savladati pravilan izgovor i biti spremno za polazak u školu.

Lep pozdrav,

Logopedski centar LexisPro user posted image

(odgovor članu mama micki)
Direktna veza do poruke: 138
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
11.3.2014 15:31:39   
mama micki
Hvala na odgovoru i veliki pozdrav!

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 139
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
18.3.2014 14:48:26   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: Ushtipak

Moj sin ima 25 meseci i od rodjenja mu je konstatovana skracena podjezicna resica, sa napomenom da je ipak dovoljno duga da on moze da sisa, te da se prati. Od onda smo dobijali razne protivrecne savete i na kraju nismo operisali resicu. On moze da isplazi jezik, ali veoma malo 1 cm preko donjih zuba i tek koji milimetar van usnica. Ipak, lepo govori, ima veliki fond reci, sklapa recenice, peva pesmice bez pomoci i govori sve glasove osim r. Ponekad mu č i ć zvuce slicno, kao da je Zagrepcanin, ali ne stavlja jezik medju zube kad govori i govor mu je razumljiv (ne samo nama, vec i stranim osobama). Da li je moguce da se vezbama kod logopeda jezik jos izvuce i da se izbegne intervencija i ko bi to trebalo da proceni, pedijatar hirurg ili logoped? Ne znam da li ce moci sa tako skracenim jezickom da izgovori r, iako l cisto izgovara? Hvala unapred.



Poštovana,

Da bismo vam dali ispravan odgovor potrebno je pregledati dete i stanje njegovih govornih organa.
Postoje primeri kada su deca bez obzira na ovaj problem uspevala da nauče pravilan izgovor svih glasova. Savetujemo vam da prvo posetite logopeda i zatražite mišljenje. Inače neusvajanje pravilanog izgovora glasa R se može tolerisati do 5-6 godine života tako da možete da pokušate sa vežbicama.Ukoliko dete ne bude u stanju da pravilno izgovara glas R onda možete uraditi intervenciju.

Srdačno user posted image

(odgovor članu Ushtipak)
Direktna veza do poruke: 140
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
18.3.2014 16:20:56   
Mimara
Zdravo, ja sam mama jednog Vuka koji ima 3 godine i 8 meseci. Vuk je pre 3-4 meseca počeo aktivnije da priča, do tada je uglavnom koristio nemušti govor, samo njemu znan, sada priča solidno, broji, sastavlja proste rečenice, nije to čisto pričanje, ali razmemo se (npr. čarape su šapape, Vlada je Vlata itd.), medjutim, i sada se dešava da upotrebi onaj njegov nekadašnji govor, recimo promumlja nešto i onda na kraju kaže reč koju želi, dakle, prvo ide to nerazumljivo i onda lepo izgovorena reč. Možete li mi pomoći i usmeriti kako da mu pomognem i da iskorenimo to "mumljanje"? Unapred Vam hvala i pozdrav.

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 141
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
18.3.2014 23:05:54   
Modessty
Poštovani, Moj sin je napunio 4 godine pre mesec dana. Od skoro je počeo da izgovara č, ž, ć ali R nam je i dalje problem. On umesto r kaže j. Dešavalo se da u nekim rečima izgovori čisto r pa onda da se opet vrati na j. U vrtiću uči engleski i vrl lepo i čisto izgovara ono englesko muklo R. Kada mu kažemo da neku našu reč izgovori sa tim muklim r on to odradi bez problma, ali ono naše čisto R nikako. Počinjem da se pitam da li to namerno radi i da li se u stvari ne trudi jer mu je jednostavno lakše da izgovori j umesto r? Da li ga treba terati da naše reči izgovara sa tim engleskim r ili da ga jednostavno pustimo da to sam nauči kao što je slučaj sa ž, š, č?

< Poruku je uredio Modessty RR -- 18.3.2014 23:06:33 >


_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Mimara)
Direktna veza do poruke: 142
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
20.3.2014 15:19:56   
dunja RR
Naša korisnica pita:

"Imam sina od tri godine. Umesto k i g uporna izgovara d i t, u svim polozajima u reci. Zanima me Vase misljenje, tj.da li mu je potrebna pomoc logopeda ili je to neka razvojna faza koja ce proci ako radim sama sa njim? Hvala unapred."

_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 143
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
23.3.2014 12:39:40   
nemirni
Da li logoped moze da radi sa djecom koja imaju elemenete hiperaktivnosti, odnosno poremecaja paznje.

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 144
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
24.3.2014 20:34:15   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: Mimara

Zdravo, ja sam mama jednog Vuka koji ima 3 godine i 8 meseci. Vuk je pre 3-4 meseca počeo aktivnije da priča, do tada je uglavnom koristio nemušti govor, samo njemu znan, sada priča solidno, broji, sastavlja proste rečenice, nije to čisto pričanje, ali razmemo se (npr. čarape su šapape, Vlada je Vlata itd.), medjutim, i sada se dešava da upotrebi onaj njegov nekadašnji govor, recimo promumlja nešto i onda na kraju kaže reč koju želi, dakle, prvo ide to nerazumljivo i onda lepo izgovorena reč. Možete li mi pomoći i usmeriti kako da mu pomognem i da iskorenimo to "mumljanje"? Unapred Vam hvala i pozdrav.


Sa razvojem govora i jezika sve manje će koristiti jezik koji je sam izmislio. Jedan od načina da "izbacite" korišćenje njegovog govora jeste da mu jasno date do znanja da ga ne razumete kada govori na taj način, kao i da to nije razumnjivo ljudima iz njegove okoline. Pored toga vam savetujemo da što više radite na bogaćenju rečnika kod deteta imenovanjem predmeta, objašnjavanjem čemu oni služe i pričanjem priča. Sa usvajanjem novih reči dete će sve više koristite nove (reči sa značenjem), a sve manje reči iz "njegovog" rečnika.

Srdačno user posted image

(odgovor članu Mimara)
Direktna veza do poruke: 145
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
24.3.2014 20:41:27   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: Modessty RR

Poštovani, Moj sin je napunio 4 godine pre mesec dana. Od skoro je počeo da izgovara č, ž, ć ali R nam je i dalje problem. On umesto r kaže j. Dešavalo se da u nekim rečima izgovori čisto r pa onda da se opet vrati na j. U vrtiću uči engleski i vrl lepo i čisto izgovara ono englesko muklo R. Kada mu kažemo da neku našu reč izgovori sa tim muklim r on to odradi bez problma, ali ono naše čisto R nikako. Počinjem da se pitam da li to namerno radi i da li se u stvari ne trudi jer mu je jednostavno lakše da izgovori j umesto r? Da li ga treba terati da naše reči izgovara sa tim engleskim r ili da ga jednostavno pustimo da to sam nauči kao što je slučaj sa ž, š, č?


Mislimo da za usvajanje glasa R vaše dete ima vremena. Ovaj glas se usvaja (najkasnije) do 6. godine života. Ukoliko dete nema poteškoća u usvajanju ostalih glasova nemojte brinuti jer će glas R verovatno usvojiti spontano.

Lep pozdrav user posted image

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 146
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
25.3.2014 11:57:28   
big mum

IZVORNA PORUKA: Logoped LexisPro


IZVORNA PORUKA: big mum


IZVORNA PORUKA: big mum

Poštovani

Imam djevojčicu od 5.9god i ima problem sa zamuckivanjem.Ono je počelo kad sam očekivala drugo djete.Sad je to dječak od 20mj.Inače jako temperamentna i veliki brzac.Bilo je perioda kad je više ili manje zamuckivala tj.imala je blokade-nije mogla da izgovori željenu rječ,ponavljala ju je nekoliko puta i onda prekid.

Vođena kod logopeda.Kraćim, ne baš detaljnim pregledom utvđeno je da je : jako inteligentna,veliki egocentrik i veliki brzac.Ne zadovoljava se površnim odgovorima već na svako postavljeno pitanje očekuje pun i detaljan odgovor.A postavlja ih jako puno.
Od 18 mj pohađa predškolsku ustanovu.Nije asocijalna,lako se uklapa u okolinu.

Zbog velike gužve kod logoped nije primljena na terapiju(na listi čekanja) već su dati savjeti kako da se radi sa njom.Pjesmice,tapšalice.Da se vježba ritmičnost govora.Zajedničko čitanje priči i uopšteno provođenje više vremena sa njom jer je mišljenja da je zapostavljena(što naravno nije istina)

Znam da vam je je malo nezahvalno davati ikakve savjete jer niste lično pregledali djete pa bih Vas molila za mi date poneku smjernicu kako i šta da se radi.

Unapred se zahvaljujem


Poštovani

Javljam Vam se opet.Stanje je dosta bolje.Zamuckivanje je skoro nestalo.Možda svaki 3.-4. dan po 2x i to kad je dosta uzbuđena te želi nešto brzo objasniti.
Primljena je na terapiju,kreće sledeći mjesec.
Realno ne vidim razlog da uopšte ide ,ali kad smo tako dugo čekali nek ide.
Zanima me kakva je praksa kod takvih slučajeva i koliko dugo djete treba da ide te zašto je toliko važno kako je protekla trudnoća i kad je tj u kojoj ned.je dj rođeno.Jer mi je postavljeno takvo pitanje.
Za mj dana puni 6 godina i na jesen kreće u školu.

Unapred se zahvaljujem


Bilo bi dobro da idete na logopedske tretmane bez obzira na činjenicu da je učestalost u zamuckivanju smanjena. Učestalost u zamuckivanju je promenljiva te je bolje uraditi prevenciju na vreme.
Dužina trajanja tretmana će zavisiti od procene govornog terapeuta (logopeda) koji bude radio sa vašim detetom ali i od samog stanja govora deteta.
Pitanja vezana za vašu trudnoću u psiho-fizički razvoj deteta jesu važna jer je neophodno isključiti uzroke nastanka mucanja kao što su povrede glave i sl. Ovo je standardna procedura prikupljanja anamnestičkih podataka (istorije bolesti) koju dajete i kada posećujete lekara. To ne treba da vas brine.

Srećno user posted image

Logoped Lexis


Samo da se javim.
Djevojčica je krenula na tretman.Zbog velike gužve ide 1x/7dan po 30 min.Sa dječakom iste dobi, problemom i temperamentom.Malo je ali to je najviše što u ovom trenutku možemo dobiti.
Potvrđeno je da je jako temperamena i narcisoidna.Te da uvjek želi biti prva i u centru pažnje a to joj pravi problem jer ima mlađeg brata.Rađene su vježbe grube i sine motorike.Uspješno je prošla test.
Sad rade na smirivanju ruke.Tj lijepo bojanje unutar zadatih linija,što dosad nije bio slučaj.Pravila je oštre poteze te prelazila linije jer je željela što prije završiti.Kroz bojanje odvija se razgovor sa terapeutom da se vid kako se služi terminima,imenima teti u vrtiću , porodice,ulice gdje živi,buduće škole.
I to je uspješno prošla.

Terapeut kaže da ima još dosta posla jer treba da se pojača samopuzdanje a održi urođeni temperament.
Mislila sam da je stvar rješena ako je zamuckivanje prestalo ali kad se zagrebe ispod površine ima tu još dosta stvari koje treba da se dovedu u red.

Vama još jednom hvala da datim savjetima i želim Vam svako dobrouser posted image




_____________________________

Neko iz djetinjstva ponese samo uspomene, a neko sačuva u očima, ušima, u srcu još malo one radoznalosti i nemira, pa umije da se igra i raduje malim stvarima.
DUŠKO RADOVIĆ

(odgovor članu Logoped LexisPro)
Direktna veza do poruke: 147
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
25.3.2014 22:20:05   
Modessty
Hvala puno!

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu big mum)
Direktna veza do poruke: 148
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
6.4.2014 20:34:49   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: dunja RR

Naša korisnica pita:

"Imam sina od tri godine. Umesto k i g uporna izgovara d i t, u svim polozajima u reci. Zanima me Vase misljenje, tj.da li mu je potrebna pomoc logopeda ili je to neka razvojna faza koja ce proci ako radim sama sa njim? Hvala unapred."


Na tom uzrastu dete bi trebalo da ima usvojene glasove K i G. Kašnjenje u usvajanju ovih ploziva ne predstavlja razvojnu fazu, ali neka deca jednostavno kasno usvoje ove glasove zbog njihovog specifičnog položaja. Možete pokušati sami da izazovete ove glasove i dati detetu još malo vremena da ih samo usvoji. Pokušajte malo sa kašljucanjem i objasnite detetu kako se izgovaraju ovi glasovi. Ukoliko dete ne usvoji ove glasove i posle izvesnog vremena obratite se logopedu.

Srdačno user posted image

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 149
   RE: Pitajte logopeda na Ringeraji
6.4.2014 20:44:08   
Logoped LexisPro

IZVORNA PORUKA: nemirni

Da li logoped moze da radi sa djecom koja imaju elemenete hiperaktivnosti, odnosno poremecaja paznje.


Da. Logopedi su pre svega defektolozi. Većina logopeda je obučena da radi sa decom koja pokazuju elemente hiperaktivnosti. Međutim, neki logopedi, kao i u ostalim profesijama, ne tretiraju sve razvojne poremećaje već se profesionalno orijentišu na jednu grupu razvojnih poremećaja u zavisnosti od toga u kojoj ustanovi rade ili u zavisnosti od njihovih profesionalnih interesovanja. Preporučujem vam da kada kontaktirate nekog od logopeda pitate da li pruža tretman dece sa hiperaktivnim sindromom.

Srdačno user posted image

(odgovor članu nemirni)
Direktna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Slaba motorika, ravna stopala, loš govor -...
Veliki izazov današnjeg vremena su savremene tehnologije. Tu je, naravno, televizija, ali primat preuzimaju mobilni tele...
HOROSKOP: Kako se slaže tvoj, sa znakom tv...
Može li kompatibilnost znakova zodijaka odrediti odnos majke i deteta? Kažu da su ovo kombinacije koje se najbolje slažu...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here