|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
6.1.2010 0:01:03   
Verus
kaliopi, mozes da se vakcinises, zasto to ne uradis?

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 51
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
6.1.2010 0:02:39   
cipiripi
IZVORNA PORUKA: kaliopi


Ima li neko predstavu koliko te analize koštaju? 


Toxoplasma gondii IgM/ IgG 2x 950,00
HIV 1+2 (Ag/At) 1050,00
HCV 1050,00
Rubella IgM / IgG 2 x950,00
VDRL + TPHA 660,00
Mumps IgM / IgG 2x1100.00
Trichinella spiralis IgG 1090,00
CMV IgM / IgG 2 x990,00

izvolte :)


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 52
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
6.1.2010 0:03:22   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Verus RR

kaliopi, mozes da se vakcinises, zasto to ne uradis?


hoću draga, čekam da odradim te analize pa da se dogovorim sa gin.
Baš se bojim, ne bih podnela da se nešto ponovo desi.......user posted image

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 53
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
6.1.2010 0:06:04   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: cipiripi

IZVORNA PORUKA: kaliopi


Ima li neko predstavu koliko te analize koštaju? 


Toxoplasma gondii IgM/ IgG 2x 950,00
HIV 1+2 (Ag/At) 1050,00
HCV 1050,00
Rubella IgM / IgG 2 x950,00
VDRL + TPHA 660,00
Mumps IgM / IgG 2x1100.00
Trichinella spiralis IgG 1090,00
CMV IgM / IgG 2 x990,00

izvolte :)



e, super ! jel treba da množim 2x 950?user posted image user posted image

(odgovor članu cipiripi)
  Direktna veza do poruke: 54
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
6.1.2010 0:08:19   
cipiripi
da, jer neka analiza ide iz seruma a druga neznam ni ja iz cega...
ja sam radila u biomedici, mozda ce tebi biti drugacije cene..ali okvirno to je to.. 

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 55
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
6.1.2010 0:12:04   
Verus
Znam da ne bi....user posted image zato ces i uciniti sve da sebe zastitis.  Bitno je da si OK sa CMV, sa tokso, a ovo, rubelu a cak i velike boginje sada ima vakcina, odradi to...ja nisam prelezala rubelu pa sam se plasila, ali imam imunitet na nju kada mi je radjen titar antitela...mama je imala rubelu kada sam ja imala 2 godine, bila je stalno sa mnom da bih i ja dobila, ali nikada nisam, a pedijatar je rekao da je vrlo lako da imam prirodni imunitet (ne znam kako se to desi...), ili sam pak, dobila od mame, ali nisam uopste imala simptome bolesti.  Odradi sve i bices mirne duse. Kad zatrudnis, vodi racuna o svemu, peri ruke, ne diraj nikad lice u javnosti, vodi racuna sta jedes zbog listerije....videla si temu?  Dosta zena kod nas to ne zna, a bas se jede puno tog opasnog, suhomesnatog, salama, sireva....

Vidi:  Listerija u trudnoci  
IZVORNA PORUKA: kaliopi

IZVORNA PORUKA: Verus RR

kaliopi, mozes da se vakcinises, zasto to ne uradis?


hoću draga, čekam da odradim te analize pa da se dogovorim sa gin.
Baš se bojim, ne bih podnela da se nešto ponovo desi.......user posted image


(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 56
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
6.1.2010 0:20:37   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: cipiripi

da, jer neka analiza ide iz seruma a druga neznam ni ja iz cega...
ja sam radila u biomedici, mozda ce tebi biti drugacije cene..ali okvirno to je to.. 


...  Laboratorija se zove Biotest. U maj** mu, skupo je ali šta da se radi kada je neophodno....

(odgovor članu cipiripi)
  Direktna veza do poruke: 57
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
6.1.2010 0:22:36   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Verus RR

Znam da ne bi....user posted image zato ces i uciniti sve da sebe zastitis.  Bitno je da si OK sa CMV, sa tokso, a ovo, rubelu a cak i velike boginje sada ima vakcina, odradi to...ja nisam prelezala rubelu pa sam se plasila, ali imam imunitet na nju kada mi je radjen titar antitela...mama je imala rubelu kada sam ja imala 2 godine, bila je stalno sa mnom da bih i ja dobila, ali nikada nisam, a pedijatar je rekao da je vrlo lako da imam prirodni imunitet (ne znam kako se to desi...), ili sam pak, dobila od mame, ali nisam uopste imala simptome bolesti.  Odradi sve i bices mirne duse. Kad zatrudnis, vodi racuna o svemu, peri ruke, ne diraj nikad lice u javnosti, vodi racuna sta jedes zbog listerije....videla si temu?  Dosta zena kod nas to ne zna, a bas se jede puno tog opasnog, suhomesnatog, salama, sireva....

Vidi:  Listerija u trudnoci  
IZVORNA PORUKA: kaliopi

IZVORNA PORUKA: Verus RR

kaliopi, mozes da se vakcinises, zasto to ne uradis?


hoću draga, čekam da odradim te analize pa da se dogovorim sa gin.
Baš se bojim, ne bih podnela da se nešto ponovo desi.......user posted image




da, znam za CMV i Toxo da su bukvalno najvažniji... a što se tiče boginja i ja sam kao mala bukvalno namerno petljala sa decom koja su bila bolesna ali kao i ti ... ništa user posted image

Hoću, sve ću na vreme da se raspitam za vakcinu...

(odgovor članu Verus)
  Direktna veza do poruke: 58
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
6.1.2010 12:13:19   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: cipiripi

IZVORNA PORUKA: kaliopi


Ima li neko predstavu koliko te analize koštaju? 


Toxoplasma gondii IgM/ IgG 2x 950,00
HIV 1+2 (Ag/At) 1050,00
HCV 1050,00
Rubella IgM / IgG 2 x950,00
VDRL + TPHA 660,00
Mumps IgM / IgG 2x1100.00
Trichinella spiralis IgG 1090,00
CMV IgM / IgG 2 x990,00

izvolte :)



evo , jutros sam zvala laboratoriju Biotest - cena ukupnih analiza TORCH je 8.500 din.

(odgovor članu cipiripi)
  Direktna veza do poruke: 59
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
8.1.2010 18:15:50   
cipiripi
Nasla sam nesto na netu pa mozda bude korisno oko tumacenja rezultata...
odnosi se na tumacenje virusoloskih testova.

"IgM antitela su vrsta antitela koja se stvaraju u akutnoj fazi infekcije i ako su ona pozitivna onda se obično radi o svezoj infekciji, i kod CMV za razliku od drugih virusa, se zadržavaju znatno duže, čak između 4 do 12 mjeseci, i posle opada ispod vrednosti koje se mogu detektovati.

IgG antitela se razvijaju kod već 'odradjene' imune reakcije, i kaže se da nas cuvaju od napada istog virusa slijedecih put, ili se značajno umnozavaju kod reinfekcije ( kada je u pitanju CMV moraju biti veca vise od 4X da bi se smatrala pozitivnim sa istovremeno pozitivnim IgM antitijelima).

Da skratim a Vama učinim jasnim...ako su:
1. IgM - and IgG - pacijent ( dalje pt ) nema niti svezu niti staru infekciju.
2. IgM + and IgG -, Pt ima svezu infekciju
3. IgM - and IgG + stara infekcija ili bolje reci pt je imunan
4. IgM + and IgG + svjeza infekcija ili re-infekcija.

Kod pozitivnog rezultata IgG nije bitna samo pozitivnost nego visina titra nakon 3 nedjelje, ako se titar povecava, onda govori o svezoj infekciji
"


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 60
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
8.1.2010 18:32:58   
ksenija81
IZVORNA PORUKA: kaliopi

.. malopre sam se vratila od ginekologa.
U petak mi uzima uzorke i radE  mi TORCH analizu. Uzorci se nose na Telep (Novi Sad) u laboratoriju.
Ima li neko predstavu koliko te analize koštaju? 


Zavisi od laboratorije.
Evo u jednoj u NS je sve zajedno 8000 din.
CENOVNIK

Cene su slicne svuda u NS, a znam da doktori iz Betanije forsiraju Biot***.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 61
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
8.1.2010 18:40:57   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: cipiripi

Nasla sam nesto na netu pa mozda bude korisno oko tumacenja rezultata...
odnosi se na tumacenje virusoloskih testova.

"IgM antitela su vrsta antitela koja se stvaraju u akutnoj fazi infekcije i ako su ona pozitivna onda se obično radi o svezoj infekciji, i kod CMV za razliku od drugih virusa, se zadržavaju znatno duže, čak između 4 do 12 mjeseci, i posle opada ispod vrednosti koje se mogu detektovati.

IgG antitela se razvijaju kod već 'odradjene' imune reakcije, i kaže se da nas cuvaju od napada istog virusa slijedecih put, ili se značajno umnozavaju kod reinfekcije ( kada je u pitanju CMV moraju biti veca vise od 4X da bi se smatrala pozitivnim sa istovremeno pozitivnim IgM antitijelima).

Da skratim a Vama učinim jasnim...ako su:
1. IgM - and IgG - pacijent ( dalje pt ) nema niti svezu niti staru infekciju.
2. IgM + and IgG -, Pt ima svezu infekciju
3. IgM - and IgG + stara infekcija ili bolje reci pt je imunan
4. IgM + and IgG + svjeza infekcija ili re-infekcija.

Kod pozitivnog rezultata IgG nije bitna samo pozitivnost nego visina titra nakon 3 nedjelje, ako se titar povecava, onda govori o svezoj infekciji
"



IZVORNA PORUKA: Smeshkica


Citomegalovirus IGG pozitiv 145
                          IGM equivocal  0,73  (a od 0,9 je pozitiv) 



Da.... mene su slali da proverim ovaj IGM od citomegalovirusa...i ispostavilo se da je ostatak od stare infekcije...

(odgovor članu cipiripi)
  Direktna veza do poruke: 62
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
8.1.2010 20:04:46   
Anoniman
Išla sam danas, dala krv na analizu (jbt kakav bih ja bila narkos nigde vene!user posted image ) i čekam do srede na rez.

Dala sam i da mi odrede krvnu grupu i karticu plastificiraju user posted image ...da ne vugljam više onu koju sam dobila kao dobrovoljni davalac krvi.user posted image
Inače... uradiće mi samo IgM ... ako rez budu loši uradiće i drugu analizu.
... 4.500 ,00 je taj deo TORCH-a , a određivanje krvne grupe 1000,00.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 63
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
9.1.2010 18:35:52   
Anoniman
cipi , ja sam se iznenadila jer će mi raditi samo IgM..znaš li zašto tako?user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 64
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
9.1.2010 18:37:48   
cipiripi
i ja sam se iznenadila, meni su obe radjene...ne znam zasto..mozda im je takva praksa..

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 65
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
9.1.2010 18:40:51   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: cipiripi

i ja sam se iznenadila, meni su obe radjene...ne znam zasto..mozda im je takva praksa..


..moguće...žena mi je lepo objasnila (naravno, morala sam da pitam.... ) da nema potrebe jedino ako nešto kvrcne a ja se nadam da neće....idi, bre.. taman sam ostavila cigare i juče od muke zapalim jednu....user posted image

(odgovor članu cipiripi)
  Direktna veza do poruke: 66
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
17.1.2010 21:55:18   
Anoniman
T O R C H


Infekcije ploda mogu nastati:
1. U periodu embrionalnog razvoja (period organogeneze) prva 1/3 trudnoce
2. U fetalnom ili fetonatalnom periodu-druga i treca 1/3 trudnoce,za vreme samog porodjaja i nepostredno posle porodjaja.

ETIOLOGIJA

VIRUSI


1.Cytomegalovirus (zna se da moze dati urodjene mane)
2.Virus Rubele (zna se da moze dati urodjene mane)
3.Herpes simplex virus (zna se da moze dati urodjene mane)
4.Varicela zoster virus (zna se da moze dati urodjene mane)
5.Coxsackie B virus
6.Hepatitis B virus
7.HIV virus
Humani parvovirus B19

BAKTERIJE


1.Listeria monocytogenes

SPIROHETE


1.Treponema Pallidum (izazivac Sifilisa)

PROTOZOA

1.Toxoplasma gondii (zna se da moze dati urodjene mane)


Svi mikroorganizmi koji ulaze u krvotok majke mogu da prodru kroz placentu i da ostete plod. Oni mogu proci od majke na plod sve od perioda oplodjenja jajne celije i stvaranja zametka pa do kraja trudnoce,a zatim u toku samog porodjaja i neposredno posle rodjenja.Postoje podaci da neki virusi kao sto su virus Mumpsa i Koksaki-B virus mogu da inficiraju ovarijum i da se verovatno razmnozavaju u jajnoj celiji pre njenog oplodjenja.

PUTEVI INFEKCIJE


1. HEMATOGENI
ovim putem infekcija majke se prenoci na plod transplacentarno iz majcine krvi u krv ploda.To je tzv "vertikalna transmisija".

2. ASCENDENTNI

infekcija majke iz perineuma i vagine se prenosi u plodovu vodu kroz neizmenjene,izmenjene ili prsnute ovojnice ploda

3.IZ OKOLNIH ORGANA MATERICE NA PLOD- retko



Put infekcije zavisi i od vrste uzrocnika.


VIRUSI
------
najcesce prodiru transplacentarno hematogenim putem sami ili putem celija u kojima se nalaze,kao npr. HIV.
Neki od virusa,kao npr.Herpes simplex virus tip 2,najcesce dovodi do infekcije ploda pri njegovom prolasku kroz porodjajne puteve.Mnogi od virusa pri prolasku kroz placentu ne ostavljaju na njoj ostecenja iako se nalaze u placenti ili se cak mogu u njoj razmnozavati kao npr. Citomegalovirus.

BAKTERIJE

----------

najcesce koriste ascendentni put da bi presle iz perineuma i vagine majke u plodovu vodu,a zatim na plod.One mogu da prodju kroz cele ovojnice ploda,ali najcesce prolaze u slucaju preranog prskanja vodenjaka.
Drugi put je redji i odigrava se u toku septikemije.Tada bakterije se mogu razmnozavati u zidu uterusa i iz uterusa preci na placentu i u njoj stvoriti ognjista zapaljenja.U daljem toku infekcija se lako prenosi sa placente u plod.
Pored raznih bakterija,na ovaj nacin iz krvi majke u plod prodire i Treponema Pallidum (sifilis).Pa ipak, u svim slucajevima intrauterine infekcije ploda ne mora da dodje do ostecenja placente.Tako kod Malarije eritrociti inficirani plazmodijumom prolaze kroz placentu ne ostavljajuci na njoj promene.
Da li ce neki od mikroorganizma preci od majke u plod zavisi od velicine i vrste mikroorganizma,odbrambenih snaga majke i ploda kao domacina,zrelosti ploda u vreme infekcije,broja uzrocnika u krvi majke,ocuvanosti i zrelosti placente i drugih napoznatih faktora.
Treba istaci da od same velicine mokroorganizma ne zavisi njegov prolazak kroz placentu.Poznato je da propustljivost placente se povecava pod dejstvom endotoxina i anoksije (nedostatak kiseonika).Zrelost placente je veoma vazna za prolaz mokroorganizma kroz nju.Treponema pallidum ne prolazi od majke na plod u prvim mesecima trudnoce.
Za Toxoplazmu gondii se zna da uporedo sa napredovanjen trudnoce veca je ucestalost prelaska ove infekcije od majke na plod.Ipak sa napredovanjem trudnoce redji su manifestni oblici bolesti.Veca ucestalost prelaska infekcije sa majke na plod sa napredovanjem trudnoce moze se objasniti i cinjenicom da je potrebno da prodje izvesno vreme da bi infekcija presla kroz placentu na plod.


DELOVANJE INFEKCIJE MAJKE NA PLOD


Neposredno delovanje:

svaka infekcija trudnice nece dovesti do infekcije ploda.To zavisi od niza faktora od strane majke,uzrocnika i ploda.
Ako je majka pre trudnoce prelezala RUBEOLU i TOXOPLAZMOZU,opasnosti od ovih infekcija za plod nema zato sto antitela stvorena na ove uzrocnike imaju zastitnu ulogu. Medjutim kod CITOMEGALOVIRUSNE INFEKCIJE imunitet majke ne stiti ni majku ni plod.Zna se da majka moze roditi i drugo i trce i vise dece ostecene intrauterino ovim virusom. Nasuprot Citomegalovirusnoj infekciji koju ista majka moze da prenese na vise ploda,za TOXOPLAZMOZU se zna da jedna majka ne moze roditi vise dece sa kongenitalnom Toxoplazmozom,osim iz blizanacke trudnoce.
U blizanackoj trudnoci ako su jednojajcani blizanci ,obole oba, a ako su dvojajcani ,jedno dete moze da se rodi zdravo,a drugo obolelo od Toxoplazmoze ili Citomegalovirusne infekcije. Razlog za ovu pojavu moze biti nejednakost promena na placenti (npr. jedna je ostecena a druga ne) ili razlika u imunoloskom odgovoru dvojajcanih blizanaca na isti antigen.
I kada je rec o jednom istom plodu,imunoloska reaktivnost nije ista prema svim antigenima.Prema nekim antigenima imunoloska kompetentnost se javlja ranje,a prema drugim kasnije. Uz to treba napomenuti da fetus sporo stvara antitela,pre svega zbog inhibitornog ucinka antitela prebetih od majke,a manjim delom zbog sopstvene imunoloske nezrelosti.
Postoji zavisnost infekcije ploda od virulencije mikroorganizma.Ukoliko je rec o jako virulentnom mikroorganizmu,plod moze da ugine. Medjutim,ako je rec o slabo virulentnom mikroorganizmu moze da dodje do pojave hromosomskih anomalija u oplodjenoj jajnoj celiji.
Infekcija majke u trudnoci moze da dovede do smrti ploda,mrtvorodjenosti,prevremenog porodjaja,spontanog pobacaja,usporenog intrauterinog rasta i razvoja ploda,radjanja deteta sa urodjenim manama ili sekvelama koje su posledica intrauterino prelezane bolesti.
Isto tako,dete moze da se rodi sa znacima bolesti,npr.sa ospom,u slucaju VARICELE,koju je majka dobila pred kraj trudnoce.


Posredno delovanje:


stetno dejstvo infekcije majke u trudnoci na plod moze se ispoljiti i u slucaju kada je infekcijom zahvacena samo majka i da je plod ostao nezahvacen.U takvim slucajevima stetno dejstvo majcine infekcije na plod moze biti posledica nastanka kod majke ishemije,cirkulisucih endotoxina,poremecaja metabolizma,ili dejstva citotoksicnih faktora koji pospesuju krvarenja.
Svi ovi faktori mogu da dovedu do smrti ploda,prevremenog porodjaja,spontanog pobacaja,ili do radjanja sa razlicitim stepenima i nacinima ostecenja.

UCESTALOST INTRAUTERINIH INFEKCIJA

Intrauterine infekcije se javljaju kod 0,5-2,5% sve novorodjene dece.
U USA je izracunato da na ukupno 14% trudnica inficiranih razlicitim mikroorganizmima dolazi 0,6-2,2% inficiranih fetusa. Znaci da intrauterine infekcije nisu retke ako se gleda procenat inficirane novorodjencadi,ali su retke ako se gleda procenat inficiranih trudnica.
Najcesca od svih intrauterinih infekcija je CITOMEGALOVIRUSNA INFEKCIJA koja se srece u 2% sve novorodjencadi.
RUBELLA 1/1000
HERPES SIMPLEX 1/5000 DO 1/20000
TOXOPLAZMOZA 0,5 %

VIRUS HEPATITISA B u malom procentu (do 5%) prelazi od majke nosilaca hepatitisa B na plod u toku intrauterinog zivota.Infekcija se odigrava uglavnom pri prelasku ploda kroz porodjajne puteve.

KLINICKA SLIKA INFEKCIJE KOD TRUDNICE

kod trudnice infekcija moze proteci sa jasnim klinickim znacima bolesti,sa nespecificnim znacima bolesti (umor,temperatura,slab apetit,uvecane limfne zlezde...) i asimptomatski. Ali ako mikroorganizam udje u cirkulaciju,uvek moze proci kroz placentu.


KLINICKA SLIKA KOD NOVORODJENCETA

klinicka slika kod novorodjenceta koje je u vreme intrauterinog zivota imalo neku infekciju,zavisi od trimestra trudnoce u kome se infekcija odigrala. Najteza ostecenja ploda njastaju ako se infekcija odigra u prvom trimestru trudnoce. Medjutim,ni u ovom periodu nisu svi organi pojednako zahvaceni infekcijom. Najvise su zahvaceni organi koji se u momentu infekcije najintenzivnije razvijaju. Uz to,infekcija ploda u ovo vreme moze uzrokovati kongenitalne(urodjene) mane.
Ukoliko se infekcija odigrava u drugom trimestru trudnoce,dete moze da se rodi sa znacima prelezane bolesti sa sekvelama ili bez njih ili sa znacima infekcije koja jos traje.Znaci rizik je manji nego u prvom trimestru.
Infekcije nastale u trecem trimestru trudnoce su cesto asimptomatske,a ako se jave simptomi bolesti,obicno lice na infekcije nastale posle rodjenja.

Infekcija ploda u drugom i trecem trimestru NE daje kongenitalne anomalije.

Za virus RUBELLE,CITOMEGALOVIRUS (CMV), HERPES SIMPLEX i TOXOPLAZMU GONDII se zna da mogu dati urodjene mane ukoliko inficiraju plod u prvom trimestru trudnoce.
Od urodjenih mana najcesce se srecu urodjene mane srca,nervnog sistema,cula sluha,vida i dr.

Klinicka slika novorodjenceta sa intrauterinom HERPES SIMPLEX VIRUSOM razlikuje se od ostalih po cestoj pojavi vezikula na kozi i sluzokozama.Ako je Herpes simplex virusna infekcija lokalizovana,novorodjence ostaje u zivotu.Medjutim kod diseminovanog oblika smrtnost je do 85%.

Klinicka slika novorodjenceta cija je majka imala antitela specificna za HIV odgovara klinickoj slici AIDS-a kod odraslih.Postoje podaci da HIV moze dovesti i do urodjenih mana.

Novorodjencad sa SIFILISOM mogu imati sledece simptome:malu telesnu tezinu,staracki izgled,bledosivu kozu,promene po kozi narocito dlanova i tabana u vidu Pemfigusa,pseudoparalize,ostecenja Centralnog nervnog sistema,ociju...

Kod nekih intrauterinih infekcija (RUBELLA,TOXOPLAZMOZA,CITOMEGALOVIRUSNA INFEKCIJA) promene nisu staticke.Neke promene su prolazne,ako mala telesna tezina na rodjenju,slabo napredovanje deteta,dok su druge trajne kao gluvoca,a neke evoluiraju dovodeci posle duzeg perioda do trajnih ostecenja (slepilo kod intrauterino nastale Toxoplazmoze posle 10 i vise godina od rodjenja).

DIJAGNOZA

Klinicka slika intrauterino nastale infekcije nije karakteristicna zato sto razliciti uzrocnici mogu dati slicne simptome bolesti kod novorodjenceta.Zato infekcija se potvrdjuje izolacijom uzrocnika ili seroloskim analizama.
Mikroorganizmi se mogu izolovati iz placente,amnionske tecnosti,lohija,a kod novorodjenceta iz brisa zdrela,krvi,likvora,urina i stolice.

Nalaz uzrocnika u krvi pupcanika --> intrauterina infekcija
Nalaz specificnih antitela IgM ili IgA u krvi pupcanika -->intrauterina infekcija.

Antitela IgG klase koja prolaze kroz placentu od majke u plod ne mogu da se uzmu kao znak intrauterine infekcije kod novorodjenceta.Medjutim,pracenjem nivoa ovih antitela narednih meseci po rodjenju moze se doci do podataka da li su posredi antitela koja su pasivno presla od majke,ili je fetus stvorio sopstvena IgG antitela kao posledicu intrauterine infekcije.Ako su posredi pasivno predjena IgG njihov nivo nakon 3 meseca od rodjenja se snizava,a nakon 6 meseci potpuno iscezavaju.Ako je fetus u toku intrauterine infekcije stvorio sopstvena IgG,njihov novo narednih meseci po rodjenju ne pada vec raste.
Eozinofilija (povecan broj eozinofila u krvnoj slici) se jedino javlja kod kongenitalne TOXOPLAZMOZE.

PROGNOZA

Ishod bolesti zavisi od zahvacenosti ploda infekcijom i od vremena nastanka infekcije.Kod novorodjencadi sa generalizovanom intrauterinom infekcijom prognoza je u vecini slucajeva nepovoljna.Ova deca cesto umiru u prvim danima zivota,a kod onih koja prezive ceste su sekvele.
Intrauterino nastala RUBELLA,CITOMEGALOVIRUSNA INFEKCIJA i TOXOPLAZMOZA mogu da evoluiraju i posle rodjenja. Prognoza bolesti zavisi od i od lecenja.Kod Toxoplazmoze evolucija bolesti se moze zaustaviti lecenjem,dok kod Rubelle i CMV infekcije evolucija bolesti se ne moze spreciti.

TERAPIJA


LECENJE INFEKCIJE MAJKE U TRUDNOCI
neophodno je voditi racuna o mogucim stetnom dejstvu leka na plod.Obolela trudnica se moze blagovremeno leciti od TOXOPLAZMOZE (Spiramicin), LISTERIOZE (Eritromicin), SIFILISA (penicilin),dok kod Rubelle,CMV infekcije,Herpes simplex i HIV-a lecenje do danas nije dalo povoljne efekte.

LECENJE INFEKCIJE KOD NOVORODJENCETA
bilo kako da je nastala infekcija kod novorodjenceta se leci na isti nacin kao i infekcija majke u trudnocI.


ZASTITA

1.spreciti infekciju majke u trudnoci
2.sve majke potrebno je ispitati o bolestima prelezanim u detinjstvu,ako i u prethodnim trudnocama.Posebno su vazni podaci o prelezanoj Rubelli,CMV infekciji i Toxoplazmozi.
3.trudnice treba savetovati da odrzavaju dobru licnu higijenu,da izbegavaju kontakt sa zivotinjama,ako i da jedu termicki dobro obradjeno meso,mleko,mesne i mlecne proizvode i da dobro peru voce i povrce.
4.Vakcinacija protiv Rubelle u nekim zemljama doprinela da se eliminise problem ove intrauterino nastale bolesti.
5.kad porodilja ima genitalni Herpes potrebno je porodjaj dovrsiti carskim rezom pre prskanja vodenjaka.Na taj nacin ce se izbeci infekcija ploda do koje bi doslo pri njegovom prolasku kroz inficirane porodjajne puteve majke.
6.kod infekcije majke u prvom trimestru trudnoce sa CMV,HIV i virusom Rubelle indikovan je prekid trudnoce.





(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 67
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
19.1.2010 15:22:53   
Anoniman
..dodala sam skoro neki članak o TORCH-U pa ako nekome treba.......... user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 68
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
20.1.2010 19:41:48   
Anoniman
Toxoplazma                   220      Igm
Citomegalovirus             2,90      Igm
Herpes Simplex I            5,0        Igm
---//--- II                     2,6       Igm
Rubela                          51,0      Igg

Rezultati Torch-a                                

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 69
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
20.1.2010 20:27:50   
Anoniman
Ispada da imam imunitet na Rubelu a nisam nje nikada preležala...user posted image
kako to?

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 70
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
20.1.2010 20:39:05   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: kaliopi

Ispada da imam imunitet na Rubelu a nisam nje nikada preležala...user posted image
kako to?



Sigurna si....i ja sam je "prelezala" a mama kaze da je nikad nisam imala....posle sam saznala da to prelezavanje bude u vidu obichne prehlade...malo temperature...kashljucanja...i to je to...user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 71
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
21.1.2010 14:44:32   
buhla
jedno pitanje... kako se radi test na toxoplazmu?
pahuljici dr u bolnici rekao da to odradi, a sad je bila u dom zdarvlja i dr joj rekla da nema potrebe!? user posted image


_____________________________

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.
Dušan Radović

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 72
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
21.1.2010 14:46:48   
cipiripi
preko krvi se radi, i trebalo bi da uradi analize i za taj i za ostale viruse, rezultati se dobiju u danu.

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu buhla)
Direktna veza do poruke: 73
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
21.1.2010 14:48:05   
buhla
sad vidim toxoplazmozu mi je napisala... da li je to isto? user posted image

_____________________________

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.
Dušan Radović

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 74
   RE: T O R C H: infekcije u trudnoći
21.1.2010 14:48:45   
cipiripi
jeste isti je djavo user posted image
to je isnfektivna bolest uzrokovana odredjenim parazitima, poznato je da ih prenose zivotinje ali takodje se moze dobiti i preko nekih namirnica..
nek uradi te analize..nek uradi TORCH da ne brine za ubuduce jer koliko se ja secam ona nije nista od toga radila..

< Poruku je uredio cipiripi -- 21.1.2010 14:50:44 >


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu buhla)
Direktna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće
Krvarenje u prvom tromesečju trudnoće je znak da postoji mogući problem.
Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
Koliko je preporučljivo ugojiti se u trudnoći i zbog čega kilogrami tako naglo rastu?



image
Aleksandra*
Definitivno ih preporučujem svakoj trudnici i porodilji.
Pre dve godine i tri meseca na svet je došla moja devojčica, prvo dete. Dojenje je bilo nešto oko čega se uopšte nisam razmišljala. Težak porođaj, zbunjenost, bol su doveli do toga da uopšte nisam sigurna da li i koliko imam mleka. Beba je plakala, a ja sam došla u iskušenje da posegnem za adaptiranim mlekom. Drugarica koja je za Fitolat saznala na ovom forumu mi je poslala link. Iskreno, bila sam skeptična, ali bih sve uradila da imam što više mleka. Suprug je kupio isti dan ove divne tablete. Nisam verovala, ali sam uredno pila. Posle par dana sam imala osećaj da beba manje plače i da mleko više ide! Od tog trenutka kreće i uživanje u dojenju. Mogu slobodno napisati da od tog trenutka sam i ja mnogo srećnija i zadovoljnija bila. Nekoliko meseci sam ih redovno pila. A moja bebica je sisala punih godinu dana. Sada to više nije bebica nego devojčica koja će uskoro dobiti batu, a mama ovog puta ne ide u porodilište bez ovih fantastičnih tableta.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here