|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Da li je UZ štetan za bebu?
26.10.2009 13:14:38   
Anoniman
Na više mesta se potegla ova tema, pa sam odlučila da otvorim temu i kopiram ono što sam našla.

Iz teme 4D ultrazvuk vs 2D ultrazvuk:

IZVORNA PORUKA: neica

Blago vama sto ste bile na 4D sigurno ste sve lepo videle.Ja sam 37 nedelja i na zalost ovde ne preporucuju 4D jer zraci a to nije dobro za bebu.Mada na 2D i 3D se isto lepo vidi ali pretpostavljam da se na 4D sve savrseno vidi.


IZVORNA PORUKA: guppy RR

4D zrači??

4D je tehnika ultrazvuka koja iz 2D slika sastavi trodimenzinalnu sliku bebe, doda joj komponentu vremena (znači 3D slika se pomera) i nastane 4D. Ne znam što bi to više zračilo od 2D ultrazvuka user posted image

Možda je ta pretpostavka napisana pod činjenicom da svaki bespotrebni UZ znači nepotrebno uznemiravanje bebe. ultrazvuk nije "zračenje", nego niskofrekventni zvuk, koji se odbija od predmeta (materice, jajnika, bebe) i to što se "odbije" doktoru nacrta sliku na ekranu.



IZVORNA PORUKA: guppy RR

E da, još to user posted image
(ne mogu iz svoje kože)

Na 3D/4D se manje jasno vide stvari, nego na 2D. Razlog je u tome, što kompjuter, koji slaže 2D slike u treću dimenziju, nekada pravi ocene 3D slike (prepostavlja, kako se slika složi) i zato bebice na 3D/4D izgledaju kao mali mekani žuti marsovci user posted image



IZVORNA PORUKA: neica

Ja kad sam pitala u kliniku za 4D rekli su mi da to nije preporucljivo jer zraci,tako da dalje nista nisam htela da pitam.Svake 3 nedelje sam isla na UZ i rekli su mi da UZ nemoze da kaze da li je beba zdrava ili ne vec samo da se vidi kako izgleda i da li ima sve sto bi trebalo da ima.


IZVORNA PORUKA: guppy RR

E, pa onda neću više ništa da pišem, ako ti je to rekao lekar.
Ali ne slažem se sa tim mišljenjem.

Meni su radili milion UZ u trudnoći (blizanci), na kraju već i na 3 dana... i sa bebama je sve bilo OK, nije bilo nikakvih efekata "prevelikog zračenja", niti sam ikad u životu čula da nekoj bebi ne bi bilo dobro, jer je mama bila na UZ prečesto.



IZVORNA PORUKA: Tasha RR

IZVORNA PORUKA: neica

sa bebom je sve ok ( duzina,tezina,organi) ali da UZ nemoze da mi kaze da li je beba zdrava.


Naravno, zato se radi Double, Triple, amniocenteza i sl.

Meni jeste jednom rečeno ovako "Ne treba to mnogo čačkati, niti puno zračiti!", no, ipak, imala sam zakazane UZ na svake 4 nedelje do kraja trudnoće. Čak se više ni ne sećam dal mi je to (gore, pod apostrofima) rekla dr ili baka! user posted image




Iz teme Trudnice - drugo tromesečje:

IZVORNA PORUKA: BabyG

Ja sam expertni platila 4000din sa pregledom, mada izbegavam UZ, zbog bebice.. user posted image


IZVORNA PORUKA: OTI

IZVORNA PORUKA: BabyG

Ja sam expertni platila 4000din sa pregledom, mada izbegavam UZ, zbog bebice.. user posted image


Koliko ja znam UZ ne smeta bebi uopste/...ili nisam obavestena????

user posted image user posted image user posted image


IZVORNA PORUKA: LillyT

Ne smeta joj, nego cuje zvuk koje emituju talasi za UZ. U principu, samo moze da pomeri glavu i da izbegne zvuk.

Sta mi je, ceo dan gresim user posted image



IZVORNA PORUKA: BabyG

IZVORNA PORUKA: OTI

IZVORNA PORUKA: BabyG

Ja sam expertni platila 4000din sa pregledom, mada izbegavam UZ, zbog bebice.. user posted image


Koliko ja znam UZ ne smeta bebi uopste/...ili nisam obavestena????

user posted image user posted image user posted image



U svakom slučaju, beba se zrači! Jeste da nema ništa lepše od onog trenutka kad vidiš svoju bebicu, pa makar i  na monitoru, ali bolje da se strpim još malo, i ovako je osećam, zar ne? A ako nema potrebe za UZ, tj. ako je sve u redu, čemu UZ? user posted image



IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Na UZ se ide na svake 4 nedelje da bi dr pogledao da li je sa bebom sve ok. Ako nema komplikacija, češće se ne treba ići. (tako meni rekoše). Ima tema o tome da li UZ štetno utiče na bebu, uglavnom, 90% žena sa foruma su rekle NE.


Odmah da dopišem da sam polupala lončiće, i da je pisano u drugoj temi, a prava tema će da postoji kada kliknem "Potvrdi". user posted image

IZVORNA PORUKA: LillyT

To BabyG

zracenje je toliko malo da ne smeta, vise zraci beton na zeleznickoj stanici i kamen u centru grada, tako da nema brige. Skoro sam bas citala o zracenju (bio je i UZ), ali to je vec druga tema.

  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Da li je UZ štetan za bebu?
26.10.2009 13:48:57   
LillyT
A joj, kako te nije mrzelo da sve ovo kopas user posted image

Ja sam manje-vise rekla sta mislim na tu temu, jer ne spadam u one sto misle da ih sve zraci. U tom slucaju, racunari bi nas sve, posle ovoliko kuckanja, nacinili da svetlimo u mraku.
Ne secam se tacno gde sam bas gledala tu emisiju o zracenju i o (ne)stetnosti zracenja koje nas okruzuje. Ali, ovde se diskutuje o stetnosti UZ zracenja, pa pricu necu siriti. 
Ne vidim stvarno bilo kakav razlog po kome bi UZ bio stetan za bebu, kada ona samo cuje zvuke i ako pomeri glavu, ne cuje vise jer se zvuci ne sire (nego samo prodiru). Takodje, ne znam da bilo ko radi nesto precesto UZ, tako da malo zvuka s vremena na vreme moze i da inspirise bebu da se okrece.



_____________________________

Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

...and all I can do is try

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Da li je UZ štetan za bebu?
26.10.2009 13:53:12   
cicko
Ja sam upravo danas pitala dr koliko cesto se sme ici na UZ, rekao je da moze "svaki dan po 10 puta"

(odgovor članu LillyT)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Da li je UZ štetan za bebu?
26.10.2009 13:54:43   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: LillyT

A joj, kako te nije mrzelo da sve ovo kopas user posted image



Ma nerviralo me što se provlači po različitim temama. user posted image

(odgovor članu LillyT)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Da li je UZ štetan za bebu?
26.10.2009 13:58:38   
LillyT
IZVORNA PORUKA: cicko

Ja sam upravo danas pitala dr koliko cesto se sme ici na UZ, rekao je da moze "svaki dan po 10 puta"


Upravo to, meni i prija UZ (idem na onaj vaginalni user posted image ) bebac se nije bunio, a nisam nikada cula za bilo kakvu stetnost UZ. Neka se jave i one sto misle drugacije, bas me zanimaju argumenti


_____________________________

Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

...and all I can do is try

(odgovor članu cicko)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Da li je UZ štetan za bebu?
26.10.2009 14:03:34   
cicko
E bas si andjelcic...user posted image  



IZVORNA PORUKA: LillyT

IZVORNA PORUKA: cicko

Ja sam upravo danas pitala dr koliko cesto se sme ici na UZ, rekao je da moze "svaki dan po 10 puta"


Upravo to, meni i prija UZ (idem na onaj vaginalni user posted image ) bebac se nije bunio, a nisam nikada cula za bilo kakvu stetnost UZ. Neka se jave i one sto misle drugacije, bas me zanimaju argumenti


(odgovor članu LillyT)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Da li je UZ štetan za bebu?
26.10.2009 15:55:37   
Verus
I ja sam isto cula da ne smeta.  Imala sam do sada jedan svakog meseca, i dolazeci u sredu....ja da mogu imala bih to kuci gledala bebu ceo dan!user posted image

(odgovor članu cicko)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Da li je UZ štetan za bebu?
26.10.2009 16:42:14   
Verus


    user posted image Ultrazvucni pregledi
    user posted image  od T3 taj Ned Avg 09, 2009 5:07 pm
    Da li ste svakog meseca odlazili na iste,tacnije pri svakom pregledu jednostavno zeleci da znate kako je vasa beba u slici na monitoru i po recima lekara i uzivali dok posmatrate to malo bice na ekranu koja lezi ispod vaseg srca.
    Ili ste bili protiv njih zbog zracenja i njihovih stetnih efekata,neki veruju da ultrazvucni ptregledi mogu nauditi bebi sto nije potvrdjeno i dokazano,i onda iste izbegavaju koliko mogu i urade dva do tri u celoj trudnoci.

    Sledeci tekst ce mozda potvrditi vec nesto sto znate o njima ili razuverite vase sumnje u vezi istih ili vam dati odgovore na pitanja koja do sada niste znali.

    Ultrazvučni pregledi

    Ultrazvučni pregled predstavlja propuštanje ultrazvučnih talasa visoke frekvencije kroz matericu. Oni se odbijaju od bebe, a u zavisnosti kroz kakvu gustinu tkiva prolaze, takvu sliku dobijamo. Na primer, pošto su kosti velike gustine, one se vide kao beli odjek, a s obzirom da je plodova voda male gustine, ona je crno na ekranu. Kako se radi ultrazvuk u trudnoći? Ultrazvučni pregled se može raditi preko stomaka i kroz vaginu. UZ pregled kroz vaginu se radi uglavnom u ranoj trudnoći i ponekad tokom prvog trimestra, kada je beba mala i potrebno je približiti joj se da bi se bolje videla, te kada je potrebno videti grlić materice, a preko stomaka gledamo kada je beba veća.

    Zašto se radi ultrazvučni pregled?

    Ultrazvučni pregled se radi iz više razloga, koji su različiti za različite periode trudnoće. U samom početku da se vidi da li ste trudni i gde je trudnoća, da li je beba živa i koliko ima beba u materici, kao i da se odredi kolika je tačna starost trudnoće. U prvom trimestru se radi da bi se videlo kako beba napreduje, da li ima sve što treba da ima, da li je došlo do razvitka nekih velikih anomalija, te da se izmeri deo iza bebinog vrata – nuhalna translucenca ili nabor, da se utvrdi koliki je individualni rizik od problema sa naslednom osnovom. U drugom trimestru se dalje prati rast bebe, veoma detaljno se pregleda anatomija, kontroliše se količina plodove vode i dobija uvid u stanje bebe, a u trećem isto to, s tim što se tada kontroliše i kako se posteljica razvila, gde je tačno postavljena, još jednom se kontroliše izgled bebe i ona se meri.

    Da li ultrazvuk može da naškodi bebi?

    Istraživanja su pokazala da ultrazvuk ne može da naškodi bebi. Da li se na ultrazvuku pouzdano može utvrditi bebin pol? Da, a kako trudnoća sve više odmiče, određivanje pola je sve lakše i pouzdanije. Pol se može videti već sa 16 nedelja, ali je najbolje sačekati do 20. nedelje jer su od tada pa na dalje iznenađenja sve manje moguća. U nekim slučajevima: kada se beba loše namesti, ne želi da raširi nogice, postoji problem majčine gojaznosti ili smanjene količine plodove vode - nije moguće sa sigurnošću odrediti pol.

    Da li je ultrazvučni pregled bolan?

    Ne, ali nekada može biti neprijatan, posebno kada se radi kroz vaginu, ili kada treba više da se pritisne stomak. Dodatno neprijatan osećaj daje i puna bešika, pa sem ako lekar od vas ne zahteva punu bešiku, treba da je ispraznite pre pregleda.

    Da li je ultrazvučni pregled siguran?

    Dosadašnja istraživanja nisu dokazala da ultrazvuk štetno deluje na trudnoću.

    Šta je to dopler?

    To je jedna vrsta tehnike kod koje se prati smer i brzina protoka kroz krvne sudove i na taj način se stiče utisak o protocima. Uglavnom se koristi da bi se videlo u kakvom stanju je beba, a najčešće se prate protoci kroz pupčanik bebe, njenu glavu i krvne sudove u stomaku. Šta je to 3D i 4D ultrazvuk? Beba se može videti baš onako kako trenutno izgleda – deluje kao da slikate bebinu fotografiju dok je još u stomaku. To su novi metodi ultrazvučnog preglda, u kome se, pomoću kompjutera, pravi slika koja prikazuje bebu u tri, odnosno četiri dimenzije (četvrta dimenzija je vreme). Beba se može videti baš onako kako trenutno izgleda – deluje kao da slikate bebinu fotografiju dok je još u stomaku. Za ovaj pregled beba mora da bude u dobroj poziciji i odmaknuta od zida materice ili posteljice, ne sme da ima ništa ispred sebe, a količina plodove vode mora da bude optimalna, jer inače slika neće biti dobra.

    Da li je uvek moguće sve videti na ultrazvuku?

    Ne. Različite stvari mogu da smetaju kvalitetu slike – puna creva, smanjena količina plodove vode, loše nameštena beba ali i gojaznost trudnice. U poslednjih mesec dana je veoma teško videti sve delove bebe, jer je beba već suviše veilka.

    Ako je na UZ sve bilo normalno, da li to znači da je sa bebom sve u redu?

    Nažalost, ne. Normalan rezultat ultrazvučnog pregleda ne garantuje da je beba zdrava, nego samo pokazuje da u datom momentu, ništa nije ukazivalo na to da postoje problemi – da beba deluje uredno. Ali, isto tako, ako se nešto vidi na ultrazvuku, ne mora da znači da je odmah sve strašno, potrebno je uraditi još drugih testova i pregleda, da bi se došlo do konačnog odgovora. Šta ako se na UZ pregledu vidi da nešto nije u redu? Ako nešto nije u redu, potrebni su dalji pregledi, uglavnom kod lekara koji se bave takvim problemima, koji će dalje da razgovaraju sa vama o potrebi za daljim pregledima, o mogućnostima dijagnostike, vrsti problema, prognozi i daljim opcijama.
    Izvor: bebac.com

    (odgovor članu Verus)
    Direktna veza do poruke: 8
       RE: Da li je UZ štetan za bebu?
    26.10.2009 22:22:11   
    Anck Su Nmaun
    Kod nekomplikovane trudnoće potrebno je uraditi četiri ultrazvučna pregleda Preporuke su da prvi ultrazvučni pregled bude između sedme i osme nedelje trudnoće. To je pregled kojim se utvrđuje trudnoća. Pored ovog pregleda, potrebno je uraditi ultrazvučni pregled u dvanaestoj nedelji (od jedanaeste do četrnaeste nedelje trudnoće), u dvadesetoj nedelji (od osamnaeste do dvadeset i druge nedelje trudnoće) i u trideset i drugoj nedelji (od tridesete do trideset i četvrte nedelje trudnoće). Nema potrebe češće raditi ultrazvučne preglede, ako možeš da izdržiš da ne gledaš šta ti beba radi.user posted image U dvanaestoj nedelji potrebno je uraditi detaljan ultrazvučni pregled kako bi se utvrdilo da li je normalna trudnoća u materici, da li je plod živ i odgovara li svojom veličinom trajanju trudnoće. U dvadesetoj nedelji potrebno je uraditi detaljan ultrazvučni pregled da bi se utvrdilo da li postoje anomalije ploda. Radi se detaljna analiza građe fetusa, anatomska građa i proverava se posteljica i plodova voda. U trideset i drugoj nedelji trudnoće proverava se rast i razvoj deteta i funkcija posteljice. Potrebno je utvrditi i položaj deteta i uraditi pripreme za porođaj. Evropska asocijacija za perinatalnu medicinu (EAPM) podrazumeva tri ultazvučna pregleda i to u desetoj, dvadesetoj i tridesetoj nedelji trudnoće. Primetićeš i sama da trudnice tokom trudnoće urade mnogo više ultrazvučnih pregleda, bez obzira da li se radi o nekomplikovanoj trudnoći ili ne. Najbolje je da odmah kada posumnjaš da si trudna odabereš ginekologa koji će ti voditi trudnoću i da se o svemu savetuješ sa njim, a ovo su samo neke informacije koje ti mogu pomoći da stekneš  uvid o svemu tome.

    (odgovor članu Verus)
    Direktna veza do poruke: 9
       RE: Da li je UZ štetan za bebu?
    26.10.2009 23:23:21   
    Nensi*
    Hvala Tasho na otvorenoj temi user posted image user posted image user posted image user posted image si!

    Mene je ovo zbunilo jer sam prosle srede isla na UZ kod moje dr koja mi je rekla da imam miom,pa je posle rekla da uopste nije ni sigurna sta je videla...Dala mi uput da zakazem opet UZ u bolnici koji su mi zakazali tek sledeci ponedeljak,i posto ja nisam mogla da izdrzim otisla sam danas kod privatnog koji je rekao da mioma nema...
    Sad ne znam da li da uopste idem u bolnicu u ponedeljak ili neuser posted image Sad vidim da su misljenja podeljena oko zracenja UZ..

    (odgovor članu Anck Su Nmaun)
    Direktna veza do poruke: 10
       RE: Da li je UZ štetan za bebu?
    27.10.2009 9:47:16   
    sanji
    Uglavnom se doktori slažu da UZ u trudnoći nije štetan! Da nije tako ne bi ga radili toliko puta u trudnoći. Kod rizičnih trudnoća i blizanačkih on se radi još mnogo češće. Da postoji neki rizik upravo bi se kod takvih trudnoća izbegavao! UZ ne zrači bebu!

    _____________________________

    DOBILI SMO PRINCEZE

    (odgovor članu Nensi*)
    Direktna veza do poruke: 11
       RE: Da li je UZ štetan za bebu?
    6.11.2009 0:56:34   
    nikoletayu
    A ovo sam ja nasla:

    "Zahvaljujući ultrazvuku, doktor može da prati stanje ploda, što roditeljima pruža dodatnu sigurnost. Poslednjih godina, ova dijagnostička metoda počela je na neki način da se zloupotrebljava. Pojedine buduće majke se čak 10-20 puta u toku trudnoće podvrgavaju ovakvom pregledu. Pojava višedimenzionalnog ultrazvuka (3D i 4D) postala je prava atrakcija! S obzirom na to da ovakav pregled omogućava roditeljima da vide, ne samo pol deteta, već i crte njegovog lica, budući roditelji često i potpuno nepotrebno za tim posežu, i to iz čiste zabave. A kako fetus doživljava ovaj pregled? Naučnici su ustanovili da je beba prilikom ultrazvučnog pregleda uznemirena: pokušava da se okrene, podiže ruke ka licu, pa čak pokušava i da zaklopi uši ručicama. Dakle, možemo zaključiti da joj pregled ultrazvukom ne prija jer remeti njen mir i ušuškanost u maminom stomaku.  

    Koliko pregleda se preporučuje?
    Svetska zdravstvena organizacija predlaže da se rutinska ultrazvučna dijagnostika sprovodi samo tri puta u toku trudnoće.
    * Prvi pregled radi se u periodu od 11 do 13 nedelje. Tada se grubo procenjuje bebina anatomija (oblik i položaj glave, ruku, nožica), kao i neki skrining testovi.
    * Drugi pregled radi se između 23 i 25 nedelje, kada lekar detaljnije pregleda anatomiju ploda. Samo u pojedinim slučajevima beba zauzima nezgodan položaj što može otežati analizu.
    * Sledeći ultrazvuk sprovodi se u periodu od 30 do 36 nedelje. Tada ginekolog procenjuje zrelost placente, količinu plodove vode i težinu ploda.
    Ukoliko se radi o komplikovanijoj trudnoći, pregled ultrazvukom treba uraditi u 30-32. nedelji, a pored toga, neophodno je paralelno uraditi i dopler krvnih sudova. Često se poslednji ultrazvučni pregled odlaže do 35-36. nedelje."

    < Poruku je uredio nikoletayu -- 6.11.2009 0:57:03 >

    (odgovor članu sanji)
    Direktna veza do poruke: 12
       RE: Da li je UZ štetan za bebu?
    9.10.2012 11:19:37   
    M.mama
    Moj svekar sada pise rad (tj.knjigu) bas iz ove teme, i ne preporucuje se cest UZ ali cini mi se da je rekao za majku, jer ubija celije neke. Kad mi objasni detaljnije pisem ovde...

    < Poruku je uredio M.mama -- 9.10.2012 11:24:59 >

    (odgovor članu nikoletayu)
    Direktna veza do poruke: 13
    Stranica:   [1]
    Stranica: [1]
    Idi na:







    Značaj gvožđa tokom trudnoće
    Tokom trudnoće, potrebe za gvožđem se povećavaju jer se volumen krvi povećava radi podrške rastućoj bebi. Takođe, gvožđe...
    Lepe vesti iz najvećeg privatnog porodiliš...
    U najsavremenijem privatnom porodilištu u našoj zemlji, koje je deo vodećeg privatnog zdravstvenog sistema MediGroup, ov...



    Anketa

    ime za devojcicu
    Sanjica26 RR

    Da li vam se svidja ime Doroteja?

    Da (37%)

    Ne (63%)


    Ukupan broj glasova: 60

    Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
    Click Here