|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and Plaqu...
8.1.2010 9:58:07   
*Alexx*
PUPPP je osip koji se najčešće javlja u trudnoći. Obično se javlja kod prvorotki u trećem semestru, u 35-oj nedelji. Srećom, te se PUPPP obično ne javlja u sledećim trudnoćama.

Izgled PUPPP
Osip skoro uvek počinje od strija na stomaku. Ne uključuje pupak, i time se izdvaja od ostalih čestih osipa u trudnoći. Osip se sastoji od malih crvenih bubuljica koje se spajaju i formiraju veće površine na stomaku (podseća na koprivnjaču). Tokom nekoliko sledećih dana, osip se može proširiti na butine, grudi i ruke.

Osip jako svrbi. Ovo stanje je bezopasno po majku i dete, ali je veoma neprijatno. Traje oko šest nedelja i nestaje sam od sebe nedelju-dve posle porođaja. Najveći svrab traje ne više od jedne nedelje.

Uzrok PUPPP
Uzrok je nepoznat. Nije povezan sa preeklampsijom, autoimunim bolestima, hormonskim poremećajima, ili nepravilnostima u razvoju fetusa. Neki istraživači pretpostavljaju da brzo rstezanje stomačnog zida oštećuje vezivno tkivo i izaziva upalu. Jedna studija je pokazala da se muška DNK može pronaći u biopsijama kože gde se nalazi osip. Pošto 70% žena, koje imaju PUPPP, ražaju dečake, nova hipoteza je da se muška DNK iritira kožu.

Dijagnoza PUPPP
Dijagnoza je klinička, što znači da je bazirana isključivo na izgledu osipa. Ne postoje laboratorijski testovi koji dokazuju postojanje PUPPP. Biopsije kože se ne rade osim ako se ne postavlja pitanje dijagnoze.

Tretiranje PUPPP
Tretiranje je simptomatično. Jake steroidne kreme ili masti, kao što su clobetasol (Temovate) ili betamethasone (Diplrolene), koje se koriste 5 do 6 puta dnevno obično ublažuju svrab i sprečavaju širenje osipa. Kada je osip pod kontrolom, prebacuje se na steroide manje jačine, koji se koriste manje puta dnevno. U ozbiljnim slučajevima, mogu biti neophodni dnevni steroidi koji se uzimaju oralno. Oralni antihistaminici, kao što su atarax, benadryl, i zyrtec, su uglavnom manje efektivni za svrab od steroida, ali se mogu koristiti noću da bi se pomoglo pri spavanju.

Izvor: http://dermatology.about.com/cs/pregnancy/a/puppp.htm
Prevod je relativno slobodan, ako neko primeti nešto što nije ispravno prevedeno, ispravite user posted image
----------------------------------------------

A sad moj slučaj user posted image Ja sam dobila PUPPP u 38-oj nedelji. Sve je počelo kao što kažu - od strija na stomaku, proširilo se na kukove, butine, zadnju ložu i nadlaktice. Svrbi katastrofa. Davali su mi razne kreme, više se i ne sećam (jedna je bila Sinoderm). Uglavnom, kako sam se porodila, tako je osip nestao, kao magijom odnešen. Najgore je bilo dva dana pred porođaj, tada su mi dali i neke injekcije, ali ništa nije pomoglo.
Onda sam dobila mastitis, i primala konjske doze penicilina. Od penicilina mi se osip vratio u tri puta jačoj meri (pri tom, nikad nisam bila alergična na penicilin), celo telo je bilo prekriveno koprivnjačom. Dermatolog, kod koga sam na kraju bila, se iznenadio zašto su mi davali Sinoderm, kad on povećava strije, pa mi je dala Elocom. Od svih krema, najviše mi je ta pomogla (pomogla kod svraba), ali se ona koristi 10 dana (čini mi se), pa se onda pauzira. Nestalo je potpuno nakon dva meseca, još uvek imam fleke od češanja. Znam, ne treba češati, ali ja sam se u snu češala, nisam ni bila svesna.

Trudnice, nemojte se plašiti i misliti da imate PUPPP ako dobijete strije, to nije tako user posted image


< Poruku je uredio dijana1 RR -- 10.12.2013 4:43:02 >


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.
Direktna veza do poruke: 1
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
8.1.2010 10:18:36   
Ana RR
Jao user posted image

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
8.1.2010 10:40:33   
*Alexx*
Ma pusti, Anči, bilo pa prošlo. Kad Andrej poraste, pričaću mu kako sam bila alergična na njega user posted image

_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
8.1.2010 10:44:33   
Ana RR
Hahaha user posted image

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
8.1.2010 10:48:27   
*Alexx*
Zaboravila sam da napišem - u ovom članku piše da se PUPP retko kad prenosi u sledeće trudnoće, dok mi je dermatolog(ica) rekla da se najčešće ponovo javlja. user posted image

_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
8.1.2010 10:50:30   
Ana RR
I kome verovati user posted image


_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
26.1.2010 12:02:25   
Lisica
Da li neko moze da mi pomogne, neko ko ima iskustva sa PUPP-om ili alergijama?
krenuo je svrab od strija pre mozda 2 nedelje i iskocili su mi po stomaku i kukovima mali plikcici koji jako svrbe
ono sto me brine jeste sto sam primetila pre 3, 4 dana mnogo jaci osip po listovima, osip je zahvatio cele listove i crven je i modar-nisu samo plikcici vec je u pitanju velika povrsina (spojeno je)
malo mi je crveno i na butinama i zadnjici a ruke su mi prekrivene plikcicima (sake i podlaktice-malo)
(nadam se da sam uspela da objasnim)
bila sam kod dezurnog za vikend i dala mi je injekciju synopena a u ponedeljak mi je ginekolog rekao da koristim fenergan-oni misle da je alergija
ja ne znam na sta mogu biti alergicna, sve sam promenila ali i dalje se siri
imam nedelju dana do termina i nije mi do vucaranja po lekarima zbog gripcina i svega, bas sada pred kraj
ne znam sta da radim user posted image
koliko alergija ili PUPP mogu biti opasni po bebu?
bas se brinem user posted image

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
26.1.2010 13:16:17   
*Alexx*
Draga, meni to liči na PUPPP. Nemam ni jednu sliku, nisam se slikala tada. PUPPP nije uopšte opasan po bebu! I meni se javio baš nedelju dana pred termin. I čim se porodiš, počeće da nestaje.
Možeš da pogledaš slike, izbacuje Google.

Možeš da koristiš Elocom krem (u stvari, to su meni dali, ali ti OBAVEZNO pitaj ginekologa ili dermatologa) - on nije toliko jak, ja sam ga koristila i tokom dojenja. On će brzo da ti smanji svrab, ali moraćeš da čekaš da se porodiš. Koristila sam i Sinoderm, ali je Elocom, kao, bolji.
Kad se porodiš, ako, ne daj Bože, dobiješ mastitis ili budeš morala da koristiš lekove, izbegavaj penicilin, jer sam ja od njega dobila tri puta jaču varijantu PUPP-a (a nikad nisam bila alergična na penicilin).
Ja sam stavljala mokre peškiriće u frižider, i time se hladila. Tuširala se skoro hladnom vodom, laganim mlazom, da ubijem svrab.

Draga Lisice, ovo moraš da izdržiš, veruj mi da ZNAM da nije lako, ali proći će čim se porodiš.


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu Lisica)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
26.1.2010 13:23:37   
Anoniman
KLIK

(odgovor članu *Alexx*)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
26.1.2010 15:21:08   
Lisica
Hvala Alexx, Tasha user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
26.1.2010 16:02:11   
*Alexx*
IZVORNA PORUKA: Tasha RR

KLIK


Ovo mi uopšte nije palo na pamet da uradim user posted image Glupitis totalitis.

Lisice, ne daj se! I javi kako ti je user posted image


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
26.1.2010 21:37:52   
Lisica
IZVORNA PORUKA: Alexx RR

Lisice, ne daj se! I javi kako ti je user posted image



jao uzas
sve se vise siri, ne naglo, polako
na rukama i nekim delovima tela su plikcici a na nogama kao koprivnjaca, jel moguce da bude tako razlicito? user posted image
btw hvala na podrsci user posted image

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
26.1.2010 22:15:18   
Mishica 77


  Draga, a zašto ne odeš do dispanzera kod dr Nedića? On je fantastičan dermatolog. Čisto da vidiš šta će da kaže.
Ne mogu ni da zamislim kako ti je, a svim user posted image bih da ti pomognem.

(odgovor članu Lisica)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
27.1.2010 9:04:24   
*Alexx*
Lisice, ja nisam imala plikčiće, "samo" koprivnjaču na sve strane, ali mislim da je to to. Jesi li češala? Probaj da se suzdržiš, ja sam jako teško uspevala (čitaj: nikako).
Mishica je lepo rekla, idi ti sad lepo kod dermatologa, ja nisam ni jednog dobrog znala, pa sam lunjala okolo. Ako znaš nekog dobrog, idi, neka ti da neku kremicu da ublaži malo te simptome. Ti si na kraju trudnoće, nije to ne znam kakva terapija da može da ugrozi bebicu, a tebi će biti mnogo lakše.
Joj user posted image


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu Mishica 77)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
27.1.2010 14:27:55   
Lisica
bila sam kod dermatologa danas i kaze da je to neka vrsta dermatitisa a koji se javlja kod trudnica
kaze da je to od pritiska bebe, kilaze i oticanja (a mnogo sam otekla)
vrsi se pritisak na krvne sudove i oni popustaju, ako ne uradim nista po tom pitanju moze doci do pucanja, zato mi je dala kremu Didermal i rekla da se obavezno mazem 2 puta na dan
hvala na savetima i podrsci user posted image

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
27.1.2010 15:02:01   
*Alexx*
Super, biće ti odmah lakše, videćeš!

_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu Lisica)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
15.11.2010 1:07:45   
kekica83
Dobro je da sam nasla ovu temu na forumu!!!!!!Ja cu poludeti od svraba,nema cime nisam mazala,kao ne cesem se neko vreme i onda kad pocnem ne stajem!!!!!!!!Svi simptomi su mi  isli ovim redom kao sto je objasnjeno,samo me zanima kada ce prestati svrab!!!!!!!!!!Poludecu,molim bebu da krene napolje ranije,sad sam u 39.nedelji,a javilo mi se ovo ima vec 10 dana,budem li cekala termin,ja cu odlepiti skroz!!!!!!!!!Ima li jos ko sa ovim problemom na forumu,da mi bude lakse!!!!!!!!!

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
15.11.2010 8:38:21   
šarolta
Ja sam imala ovo mesec dana pre termina, rodila sam 2 devojčice. Svrab dovodi do ludila i ne možeš ni da se naspavaš, plus mi ni dermatolog nije htela ništa prepisati protiv svraba kao proći će samo od sebe kad se porodim... Htela sam poludeti. No, sve je to prošlouser posted image

(odgovor članu kekica83)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
15.11.2010 9:34:58   
*Alexx*
IZVORNA PORUKA: kekica83

Dobro je da sam nasla ovu temu na forumu!!!!!!Ja cu poludeti od svraba,nema cime nisam mazala,kao ne cesem se neko vreme i onda kad pocnem ne stajem!!!!!!!!Svi simptomi su mi  isli ovim redom kao sto je objasnjeno,samo me zanima kada ce prestati svrab!!!!!!!!!!Poludecu,molim bebu da krene napolje ranije,sad sam u 39.nedelji,a javilo mi se ovo ima vec 10 dana,budem li cekala termin,ja cu odlepiti skroz!!!!!!!!!Ima li jos ko sa ovim problemom na forumu,da mi bude lakse!!!!!!!!!


Joj, kekice, ja te potpuno razumem! Ako ti je lakše, proći će čim se porodiš user posted image Ja sam noću ustajala da se tuširam ledenom vodom kako bih smanjila svrab. Čim sam se porodila - prošlo je!
Posle sam primila penicilin, pa sam dobila alergiju na penicilin (koju u životu nisam imala) i to je buknulo još više nego što je bilo ranije user posted image Mazala sam Elocom krem, i pomoglo mi je. Sećam se da se mesecima nisam tuširala vrućom vodom, dok mi se koža nije oporavila.
Izdrži!


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu kekica83)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
15.11.2010 12:16:30   
kekica83
Moracu da izdrzim!!!Jutros sam rano otisla kod dermatologa i ona me pita jesam li sigurna da ne nosim blizance!Definitivno je PUPPP,dala mi je neku mast koja se pravi kod nas u apoteci i rekla da je mazem 2 puta dnevno,pa da dodjem za 2 dana na kontrolu,ako se ne porodim posto mi se stomak skroz spustio, i rekla je da ce mi onda ukljuciti neki lek,nisam razumela koji!Da,pitala me je i kako cu se poradjati,da nije mozda carski raz ugovoren,ja kazem nije!Malo mi spada osip,ali i dalje svrbi,mada ja trpim,pa kad ne mogu vise onda se iscesem do suza!!!!!!!!!

Kako ste se vas dve porodile pod tolikim svrabom i plus bolovi na sve to?Ja ne znam kako cu to izdrzati!

Hvala vam na podrsci!!!!!!!!!user posted image

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
15.11.2010 13:18:04   
*Alexx*
Kada se PUPPP javi, najčešće su u pitanju dečaci ili blizanci.
Drži mokre peškiriće u frižideru, pa kad krene napad, ti se obloži user posted image Prijaaaaaa... Češanje samo pogoršava stvar, to svi znamo, pa se ipak češemo user posted image A i češanje povećava strije, ako ih imaš. Pravac pod nešto hladno kad osetiš napad!
U toku porođaja ništa živo nisam osetila (mislim na svrab), samo su mi kontrakcije bile na pameti.


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu kekica83)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
16.11.2010 1:18:13   
šarolta
Kod mene je bila blizanačka trudnoća u pitanju... Ja sam imala to po butinama, listovima, tabanima i šakama. Najgore mi je bila ta alergija na tabanima- strašno svrbi. Meni ništa nije umanjivalo svrab, ni hladne obloge, tuširala sam se hladnom vodom. A što se tiče porođaja, vajda mi se alergija već od muke, sama od sebe povukla, jer dan pred porođaj već nisam imala osip.

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
17.11.2010 1:24:15   
kekica83
Drage Alexx i Sarlota,samo  da vam javim da sam danas bila na klinici za kozne bolesti i potvrdjeno mi je i tamo da je PUPPP! Zakazali su mi prijem za petak pa da kontaktirju GAK i da mi indukuju porodjaj posto ce to biti 40.nedelja. Inace mi je doktorka rekla da se javlja u svakoj sledecoj trudnoci i da moze poceti od 6.meseca!Hvala na podrsci,pa se javljam kad se porodim!!!!!!!!

(odgovor članu šarolta)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
17.11.2010 8:09:05   
šarolta
Baš smo neke srećnice ako se javlja i u narednim trudnoćama... Kekice83 samo hrabro, želim ti brz i lak porođajuser posted image . Javi nam se kad se porodišuser posted image !

(odgovor članu kekica83)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: PUPPP - Pruritic Urticarial Papules and P...
17.11.2010 9:39:21   
*Alexx*
Kekice, nemoj da nam se javiš tek kad se porodiš! Ima ovde još tema za tebe user posted image Npr. Trudnice treće tromesečje KLIK

A što se tiče sledeće trudnoće... Nadam se da neće, inače sam ugasila user posted image


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu šarolta)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Dobijanje na težini po nedeljama trudnoće
Koliko je preporučljivo ugojiti se u trudnoći i zbog čega kilogrami tako naglo rastu?
Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here