|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 7:47:43   
mali_mis
Ja sam 81. i bas sam zagledala svoj karton, vakcinisana sam MPR, A. je vakcinisan, mama (ona je jedva prezivela iste) i baba prelezale, znaci imaju imunitet.


(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 76
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 8:37:46   
Peace*
Ja hvala vam generacijo (81) na ovoj info, ja sam bila sigurna da nismo vakcinisani.
Jel zna neko za 78?

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu mali_mis)
Direktna veza do poruke: 77
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 8:43:21   
Modessty
rekla bi da smo svi vakcinisani. I to je jedan od načina da zaštitmo svoju decu. Nije mi jasno šta razmišljaju oni koji su toliko protiv vakcinacije?!
Nikola mi nije vakcinisan MMR-om jer ima alergiju na belanac. I psujem na sav glas što je tako

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 78
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 8:45:21   
serpica
Ni mi nismo jos primili MMR,ja sam planirala to sad da uradim u toku ovog meseca, ali evo razboleo se pa cu da sacekam jos koji dan i idem kod dr.

_____________________________

"Zena je nastala od covekovog rebra,a ne od njegovih stopala da se gazi po njoj,ne od njegove glave da se zenom vlada,vec od njegovog boka da mu bude jednaka...ispod ruke da bude zasticena i pokraj covekovog srca da bude voljena..."

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 79
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 8:45:44   
Modessty
evo sad nađoh - vakcinacija protiv malih boginja u Srbiji počela 1971. god.

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 80
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 8:52:42   
Trcosava

IZVORNA PORUKA: Peace*

Ja hvala vam generacijo (81) na ovoj info, ja sam bila sigurna da nismo vakcinisani.
Jel zna neko za 78?

Aj što si bila sigurna, nego što se ja i dalje pitam, a Mod lepo ispisa da je počelo '71. Ja sam čak ubeđena da sam ležala '91. Znam jer sam te godine preskočila more. E sad da me neko ubije, ne mogu da se setim da li su bile male ili 'velike' odnosno one vodene.

_____________________________

I flunked anger management! }:->



(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 81
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 8:54:54   
mika79
Kako zaštiti bebe? Da li da ga izvodim napolje?

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 82
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 8:56:43   
Peace*
Pisala sam pedijatrici pre koji dan da pitam koliko su deca zaštićena (zbunilo me u novinama da je neki % onih koji su dobili samo jednu dozu. Žena ispade malo kontradiktorna, ili ja nešto nisam dobro razumela.

Ja: Da li deca koja su vakcinisana protiv morbila mogu da ih dobiju?
Ona: Mogu. Imunitet od vakcine traje najduže 12 godina. Kada se preleže morbile, imunitet je doživotan. To važi za sve vakcine sem za OPV.
Ja: Najduže 12, a najkraće? (pa sam navela kako su moja deca vakcinisana)
Ona: Deset, ne brini.
Ja. To Vas pitam. :) Mada mi nije jasno sto je onda revakcinacija posle 6 godina, al ja sam ekonomista, ne moram da razumem medicinu.
Ona: Pre se revakcina davala u 12oj godini. Imunitet više ne postoji oko 18.god, pa mogu da se dobiju morbile, rubeola (trudnoća!!!) i zauške (potencijalni muški sterilitet!!!). Isto važi za hep B, imunitet traje do 12-13 god i ne postoji u uzrastu kad počinju da "brljaju"! Tu ne pomaže ni Nobelova nagrada iz oblasti medicine da se shvati o čemu se radi. Što sam starija sve više razmišljam o nekim lošim namerama iza svega toga.
Ostatak neću pisati jer ne želim da dajem materijala antivakcinacionom pokretu, i ovo je puno. user posted image

Iz ovoga, ja nisam shvatila, jel moja deca mogu dobiti morbile ili su zaštićena 10 god od vakcine?
Naša dr je protiv MMR vakcine, generalno je protiv vakcina, sem jedne, valjda DiTePer-a, nisam sigurna više, jer se naši razgovori na ovu temu brzo završavaju.

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 83
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 8:58:58   
Trcosava
Peace, ali zar nismo u osnovnoj dobijali neku revakcinaciju? I to nešto pred kraj osnovne?user posted image

_____________________________

I flunked anger management! }:->



(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 84
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 9:03:08   
little_one
IZVORNA PORUKA: Sanjica26

Mogu samo da se molim Bogu da Sofija ne dobije ove boginje. Ona je trebala da primi mmr novembra ali se razbolela. Sad je imala boginje. Koliko treba da prodje da bi primila vakcinu?


Nama dr na kontroli rekla da nema vakcina minimum dva mjeseca od prelezanih ospica.

Kod nas je prije mjesec dva bila epidemija morbila u Bijeljini, cak sam kacila vijest u ovoj temi, a to nije tako daleko, ljudi putuju posebno oko praznika i eto ih i kod vas. Sestra od World ih je tad dobila a kolega mm s posla iz njihove poslovnice u Bijeljini jedva pregurao. Najveca je briga naravno za bebe, trudnice, hronicne bolesnike, stare....i naravno za one koji su odbili vakcinaciju.

< Poruku je uredio little_one -- 16.1.2015 9:09:20 >

(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 85
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 9:03:56   
Peace*
Jesmo, u 7mom razredu ako se dobro sećam. I ja mislim da je to DT. Tako mislim jer, Luka je sa 7 god dobio DT, i imao užasnu reakciju (otekla mu je ruka, da samo što koža nije pukla), završio na kortiko i u kartonu mu je napisano da sa 14 ne sme da primi tu vakcinu bez da se proveri nivo antitela, a dr je više za to da primi tek za 10 god (sa 17) jer toliko traje vakcina.

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Trcosava)
Direktna veza do poruke: 86
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 9:06:22   
Trcosava
Uf, ali obrni okreni od tad je prošlo više od 10 god... ili ti nismo više imuni ni mi? Ili jesmo?

MAda ja imam u glavi da sam obe preležala. Ne pitajte me zašto.

_____________________________

I flunked anger management! }:->



(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 87
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 9:09:50   
Modessty
Sa wikipedie:

Srbija

Nakon uvođenja vakcine protiv malih boginja u Srbiji 1971, obolevanje se javljalo u epidemijskoj formi na svakih 3-5 godina, ali sa višestuko manjim brojem obolelih u odnosu na period pre uvođenja vakcine. Velike epidemije registrovane su 1986, 1989, 1993. i 1997. 2007. U epidemiji morbila 1997., u kojoj je obolelo oko 4.000 osoba, registrovani su poslednji smrtni ishodi od ove bolesti u Srbiji.[10]
Nakon 10 godina od pomenute epidemije (2007) kao posledica importovanja virusa među nevakcinisanom, pretežno romskom deceom u Vojvodini, izbila je epidemija u kojoj je obolela 201 osoba. Tokom 2008. i 2009. registrovani su pojedinačni importovan slučajevi obolevanja kod kojih je utvrđeno poreklo virusa iz Nemačke i Tajlanda.[10]
Morbila u Srbiji nije bilo unazad gotovo deset godina, dok se nažalost od 2010. ponovo javljaju slučajevi ove bolesti koji nisu importovani u Srbiju iz drugih zemalja. Na osnovu dostupnih podataka izvori infekcije nisu utvrđeni, što indirektno ukazuje na prisustvo virusa u cirkulaciji među decom u Srbiji. Glavni razlog za to je pad broja nevakcinisane školske dece...„U prilog tome ide i trenutna situacija u Srbiji. Revakcinacija za MMR vakcinu (protiv malih boginja, rubeole i zaušaka) u školskom uzrastu iznosi 88 odsto, a čim padne ispod 95 odsto, onda se tokom godina nakupi broj osetljivih. Kad se pojavi virus, njegovo širenje je mnogo brže i tada nema teoretske mogućnosti da ne dođe do epidemije.“[11]
Zato su od 4. juna 2010., na teritoriji cele Republike Srbije na snazi pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad morbilima, u skladu sa Planom aktivnosti za odstranjivanje ove bolesti u Republici Srbiji (prijava sumnje, laboratorijska dijagnostika, izolacija, lečenje, zdravstveni nadzor, epidemiološki nadzor, vakcinacija ...).[10]
Beograd: ... Tokom sprovođenja aktivnog epidemiološkog nadzora nad morbilima, a u skladu sa Planom aktivnosti za eliminaciju morbila u R. Srbiji, na teritoriji Beograda je od maja do decembra 2010. registrovano 7 laboratorijski potvrđenih slučajeva morbila. Među obolelim osobama najviše je zastupljen uzrast od 0-5 godina – 3 obolela (43%), 15-19 godina – 2 obolela (29%), 20-29 godina – jedan oboleli (14%) i 30-49 godina - jedan oboleli (14%)... Napominjemo poslednji slučajevi morbila u Beogradu registrovani su 2007. Reč je o 3 importovana slučaja vazana za epidemiju morbila u Vojvodini. [12]U novembru 2014.godine, kada je u Srbiji uveden poostreni epidemiološki nadzor nad morbilama, do početka januara 2015.je laboratorijski("Dr Milan Jovanović Batut") potvrđeno 38 slučajeva infekcije. Vakcinalni status svih potvrđenih slučajeva je nepoznat ili se radi o nevakcinisanim osobama, izuzev četiri obolele osobe koje su vakcinisane jednom dozom vakcine.
Oko 30 odsto obolelih ima između 35 i 40 godina, oko 34 odsto između 20 i 30 godina, 17 odsto između 15 i 20 godina, 11 odsto su deca od jedne do četiri godine, dve obolele osobe su starije od 40 godina i jedna je uzrasta od 5 do 10 godina(stanje 14.januar 2015.godine).

Od novembra zaključno sa 18. decembrom potvrđeno je 19 slučajeva morbila, a prema najnovijem izveštaju o epidemiološkom nadzoru malih boginja do 9. januara registrovano je i potvrđeno još 19 slučajeva infekcije.

Najviše slučajeva morbila registrovano je u Beogradu - 22 i prijavljena je jedna porodična epidemija sa dvoje obolelih za koju se pretpostavlja da je izvor infekcije Republika Srpska (RS), dok se pretpostavlja da je izvor zaraze među zdravstvenim radnicima daleki Istok. Makedonija

U Makedoniji je aprila 2011. proglašena epidemija morbila, nakon što je samo u Skoplju zvanično registrovano oko 800 obolelih, sa oko 30 pacijenta koji su u životnoj opasnosti. Zato je u Makedoniji u cilju sprečavanja daljeg širenja epidemije, po hitnom postupku pristupljeno vakcinaciji nevakcinisanog stanovništva protiv morbila, od beba starosti 6 meseci do osoba starih do 40. godina. Za sva lica i roditelje propisane su kazne ako se ne odazovu vakciniji ili ne vakcinišu decu.[13]

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu little_one)
Direktna veza do poruke: 88
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 9:10:24   
Peace*

IZVORNA PORUKA: Trcosava RR

Uf, ali obrni okreni od tad je prošlo više od 10 god... ili ti nismo više imuni ni mi? Ili jesmo?




To ja pokušavam da shvatim, i ne uspevam.
Ako vakcine prestaju da deluju kroz 10g, zašto se stanovništvo ne revakciniše dalje.

Kad sam imala 30g (sad imam 33) dobila sam neki poziv za vakcinaciju. Mislim da je bio DT, i pisalo je da će Zakonski da me gone ako ne dođem. Nisam otišla. Tada sam dojila Marka, on haosa sa alergijom, i bila mi je frka da mene vakcinišu, nisam znala kakve to veze ima sa dojenjem, a on reagovao baš na tu vakcinu... Kao otići ću kad prestanem da dojim, i nisam otišla. Debilka. Još jedna stvar me je bunila, a to je da sam ja tetanus primila 2000, zbog požara kada sam spalila prste na rukama, i znala sam da treba da odem da primim još jednu dozu (revakcinu), ali to nisam primala u DZ i nisam bila sigurna ni dal sam otišla, ni kad je to bilo, i bilo mi frka da primim ponovo (da ne bude puno...), a nigde nije zapisano to iz 2000.


_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Trcosava)
Direktna veza do poruke: 89
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 9:13:41   
bubulence
zar MMR ne stiti samo od velikih boginja?

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 90
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 9:15:21   
mali_mis

IZVORNA PORUKA: bubulence

zar MMR ne stiti samo od velikih boginja?

MMR stiti od rubeole, zauski i malih boginja user posted image

(odgovor članu bubulence)
Direktna veza do poruke: 91
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 9:16:29   
Peace*
Morbili
Parotit
Rubeola

Morbile i rubeola su vrste boginja a parotit su zauške, ako dobro znam.

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu bubulence)
Direktna veza do poruke: 92
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 9:36:41   
Valerie
iskopah svoj karton.
vakcinisana sam '78, sa nesto vise od godinu dana. samo morbilli.

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 93
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 9:45:41   
Peace*
user posted image Hvala

_____________________________

Tasha

Objasni im Bože, da mi se može!

(odgovor članu Valerie)
Direktna veza do poruke: 94
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 10:18:36   
Olga75

IZVORNA PORUKA: bubulence

zar MMR ne stiti samo od velikih boginja?

protiv velikih boginja se odavno ne vakcinise jer su iskorenjene , to je onaj ruzan veliki ugrebani oziljak
da napisem :
variola vera - velike boginje ( iskorenjene )
morbili ( male boginje )
varicela - ovcije boginje
rubeola - crvenka
mumps ili parotitis - zauske

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu bubulence)
Direktna veza do poruke: 95
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 10:23:38   
Modessty
ček bre a protiv čega se vakcinišu deca sa 12 godina?

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 96
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 10:25:23   
Trcosava
E ljudi ja kad kažem velike, mislim na ovčije user posted image

_____________________________

I flunked anger management! }:->



(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 97
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 10:31:43   
Olga75

IZVORNA PORUKA: Peace*

Ja hvala vam generacijo (81) na ovoj info, ja sam bila sigurna da nismo vakcinisani.
Jel zna neko za 78?

mislim da je vakcinacija ( ona obavezna ) negde pocetkom devedesetih
tako da sve oko moje generacije nije vakcinisano protiv morbila tj malih boginja samo protiv variole tj velikih boginja

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Peace*)
Direktna veza do poruke: 98
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 10:32:16   
Olga75

IZVORNA PORUKA: Modessty RR

ček bre a protiv čega se vakcinišu deca sa 12 godina?

protiv tetanusa

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 99
   RE: Morbilli (male boginje)
16.1.2015 10:35:20   
Modessty
ahaaa! Hvala Olga!

Kažu da je vakcinacija protiv morbila krenula 1971. , e sad kolko je bila obavezna ne znam

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here