SesilijaBn u 16:41
u temi RE: Klinika Ivanović
sa foruma Zatrudnjivanje
Slučaj X iz 1992. godine
Uz 8. amandman, u drugoj polovini osamdesetih godina Visoki sud potvrdio je i kako dostupnost informacija o pobačaju van Irske krši Ustav te je situacija bila poprilično nesigurna za žene koje bi se odlučile na pobačaj.
Međutim, slučaj X iz 1992. godine, koji je podelio tadašnje irsko društvo, rezultirao je amandmanima koji su ženama zagarantovali slobodu putovanja u druge države radi obavljanja pobačaja te dostupnost informacija vezanih za usluge abortusa u inostranstvu. Reč je o odluci Vrhovnog suda koji je trinaestogodišnjoj silovanoj devojčici omogućio da ode obaviti pobačaj u Englesku budući da je postojao stvaran rizik za njen život i život fetusa, kako je stajalo u presudi.
Naime, nakon što je devojčica roditeljima priznala kako je trudnoća bila rezultat silovanja porodičnog prijatelja, višestruko starijeg od nje, roditelji su imali nameru odvesti u Englesku da pobaci. No put je bio sudski zabranjen nakon što su vlasti doznale za njega. Nije pomogla ni činjenica da je devojčica izjavila da će radije izvršiti samoubistvo nego roditi dete. Pre putovanja u Englesku porodica je kontaktirala Gardaí, irsku državnu policiju, kako bi doznala može li se DNK iz fetusa koristiti kao dokaz u suđenju za silovanje. Upit je prosleđen državnom advokatu koji je zatražio zabranu putovanja, odobrenu od strane Višeg suda, no srećom po devojčicu i njenu porodicu, ali i celo društvo, ista je odbijena na Vrhovnom.
Situacija se sporim korakom menjala nabolje. Više od deset godina kasnije, 2009., tri žene, nazvane A, B i C, tužile su irsku državu Evropskom sudu za ljudska prava zbog uskraćivanja njihovih prava kao građanki Evropske unije. Smatrale su da nemogućnost obavljanja pobačaja u Irskoj čini proceduru skupom, kompliciranom i traumatičnom. Restrikcija pobačaja ih je ponižavala, stigmatizirala te ugrožavala zdravlje, a u jednom slučaju i život, tvrdile su pred sudom koji je prihvatio tužbu žena te naredio irskoj vladi da legalizuje pobačaj u određenim situacijama.
Slučaj Savite Halappanavar bio je prekretnica
Sledeća prekretnica dogodila se 2012. godine kad je odbijanje izvršenja pobačaja dovelo do smrti tad tridesetjednogodišnje zubarke iz Indije Savite Halappanavar, koja je u 17. nedelji trudnoće zajedno sa suprugom Praveenom došla u bolnicu u Galwayu. Kako je srce deteta kucalo, lekari nisu želeli obaviti pobačaj i njihovo je ne reagovanje nakon primanja u bolnicu dovelo do smrti majke sepsom za manje od jedan dana. Njen suprug kasnije je posvedočio kako je Savita nekoliko puta od doktora tražila da naprave pobačaj. Doktori i medicinsko osoblje su joj objasnili kako je Irska katolička zemlja u kojoj pobačaj nije moguć. Istraga koju su vodile nacionalne institucije za zaštitu zdravlja utvrdila je da je Savita umrla jer se zbog zabrane pobačaja nije na vreme podvrgnula operativnom zahvatu. Izvršna zdravstvena služba (HSE) donela je i preporuku o promenama zakonskih okvira i dodatnoj obuci lekara po pitanju zakonodavstva. Slučaj, koji je The Guardian nazvao centralnom tačkom irskog rata o abortusu, rezultirao je nizom protesta, a mlada Indijka postala je simbol borbe za slobodu žena. "Zakon se mora promeniti'', izjavio je tada Praveen Halappanavar, zbog čijeg je insistiranja vest poprimila međunarodne razmere te dovela do toga da je 2013. godine uveden izuzetak kojom je pobačaj dopušten u slučaju ugroženosti žene.
Usled slabljenja uticaja Katoličke crkve na irskom otoku klima se polako menjala te je organizacija referenduma ove godine zapravo izvršenje predizbornog obećanja premijera Lea Varadkara koji je došao na vlast u junu 2017. godine. Kampanja za legalizaciju pobačaja pridružila se i porodici tragično preminule indijske zubarke.
''Savita je pred sobom imala dug život koji je nemilosrdno prekinut. Savita je volela Irce. Mnogo ljudi tamo kaže da je njena smrt povredila celo irsko društvo'', rekao je Savitin otac Andaneppa S Yalgi u video poruci koju je sa suprugom Mahadevi u njihovom domu u jugozapadnoj Indiji snimio kao deo kampanje za referendum.
''Ako zakon o pobačaju prođe, želeli bismo da ga nazovu po Saviti'', za Bangalore Mirror je uoči referenduma rekao Andaneppa S Yalgi, koji je zajedno s porodici bio angažovan u kampanji ponavljajući rečenicu: "Ne dopustite da se ponovi sudbina naše kćeri."
Prevod: index.hr
Nagrade RR
Autor: Dora89
-Moja slatkica -
Autor: Anci.Ja.
Lino nagrada
Autor: MimaKos
Hvala puno jos jednom!!!
Moja Anastasija
Autor: milena984
slike od kada je bila mala pa do danas 3
skaknje po baricama
Autor: Natka13
Ono kad sreći njihovoj nema kraja :D
Epiduralna terapija će učiniti vaš porođaj manje bolnim.
Jedan otac se onesvestio za vreme porođaja
Jedan tata je nasmejao ceo internet: proveo je 10 sati u por
Nerođena deca mogu čuti mnogo više
Mame koje razgovaraju sa svojim bebama dok su trudne, možda
7 razloga zašto beba stiže ranije
Danas ćemo da govorimo o ranijem porođaju: znakovima i simpt
Mame se jednostavno nikada ne predaju. Iako nekada životne s