|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Moderne mame sve više praktikuju STARINSKI POROĐAJ, iako on nosi VELIKI RIZIK

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 21.1.2018
Moderne mame se sve češće odlučuju za starinski način porađanja, pa umesto u bolnicama, rađaju kod kuće uprkos opasnostima koje takva odluka nosi, jer im je u slučaju komplikacija jedino rešenje da zovu Hitnu pomoć.
Ključne reči:

image
/11


 

Srećom, procenat porođaja van bolnica još nije zabrinjavajući. Statistika kaže da je tokom 2016. godine 127 mališana prvi put zaplakalo van bolnice, a prošle godine je taj broj bio još veći.

 

Prof. dr Snežana Rakić, načelnik porodilišta GAK “Narodni front”, kaže da porođaj kod kuće u Srbiji zakonski nije zabranjen, ali nije ni dozvoljen, te mame koriste tu rupu u zakonu i porađaju se u poluilegalnim uslovima, što može da bude veoma rizično po živote majke i bebe.

 

 - Porođaj kod kuće kod nas nije zakonski regulisan, a sve što nije zabranjeno može da se radi. Te porođaje rade babice koje idu od jedne do druge pacijentkinje i porađaju ih u kadama. Babica sačeka da se žena porodi, nakon čega majka sa detetom stiže u zdravstvenu ustanovu gde se mališani uvode u matičnu knjigu rođenih. Kada dođu u porodilište, kažu da se žena sama spontano porodila, ne spominju ni babicu ni šta se zaista dešavalo. Mi smo ne tako davno imali tri žene koje su nakon porođaja kod kuće stigle u “Narodni front” u životnoj opasnosti. Jedva smo uspeli da ih reanimiramo - objašnjava prof. dr Rakić.

 

Prema njenim rečima, najveća opasnost koju sa sobom nosi porođaj kod kuće jeste da žena iskrvari, od čega može da umre.

 

- Nekada posteljica ne može da se odvoji, a babica ne može da je odljubi i nastaju komplikacije. Tada se hitno odlazi u najbliže porodilište, ali s obzirom na to da nekada i minuti odlučuju, postoji veliki rizik da pacijentkinja umre. Kada dođu nakon takvog porođaja, mame prvo dobiju zaštitu od tetanusa jer ne znamo čime i na koji način su porođene. Mi od njih vrlo često i ne saznamo da je bio dogovoren porođaj kod kuće, jedan dobar deo njih to krije. Ovakav porođaj rizičan je i za bebu, koja može da se zaglavi, može da se ukaže potreba za carskim rezom ili da dođe do neke druge komplikacije - objašnjava profesorka.

 

U prilog tome zašto je bezbednije porađati se u bolnici, govori i činjenica da je tokom čina rađanja u sali sa porodiljom najmanje četvoro stručnih ljudi - babica, lekar, lekar na specijalizaciji, dežurni anesteziolog i po potrebi internista.

 

Neophodni kontrolisani uslovi

Profesorka Rakić kaže da je porođaj kod kuće moguć, ali samo ako bi bio sprovođen u kontrolisanim uslovima i ako bi bio zakonski uređen.

- Porođaji kod kuće se rade u razvijenijim zemljama, u Skandinaviji na primer, ali u kontrolisanim uslovima. Kada je takav način rađanja dogovoren, mora da postoji odgovarajuća logistika. To znači da mora da se obavesti najbliže porodilište da se u okolini takav porođaj odvija, ispred kuće mora da bude organizovan sanitet za prevoz do bolnice ako nešto pođe po zlu, i da se obavesti policija, da budu prohodni svi putevi do bolnice. To kod nas nije tako, majke i babice to rade na svoju ruku, mimo zakona o zdravstvenoj zaštiti - tvrdi prof. dr Rakić.

 

Poznate žene koje su se porodile u svom domu

Mnoge poznate dame u svetu, ali i neke u Srbiji porodile su se kod koću, kao Žizel Bundšen, Alison Hanigan, Alanis Moriset, Sindi Kroford, Demi Mur, Meril Strip, Džulijen Mur, Dženifer Koneli, Pamela Anderson, Džoeli Fišer...

Tu su i naše dame: Milica, supruga Nebojše Glogovca, Jelena, supruga Slobodana Ćustića, voditeljka Slagalice Danijela Pantić...

 

Izvor: blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam da razumete šta znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
18
Uobičajeni pregledi i analize u trudnoći
Pred vama je spisak svih uobičajenih pregleda i analiza koje se rade u trudnoći i približni period kada se oni rade.
7
Značaj gvožđa tokom trudnoće
Tokom trudnoće, potrebe za gvožđem se povećavaju jer se volumen krvi povećava radi podrške rastućoj bebi. Takođe, gvožđe...
6
13 znakova da očekujete dečaka
Da li je moguće da postoje očigledni znaci koji nam mogu reći da ćemo biti ponosni roditelji malog dečaka? Čitajte dalje...
4





Procedure u porodilištu-od prijema do otpu...
Od ulaska u bolnicu do završetka porođaja i otpusta kući, trudnice se podvrgavaju određenim procedurama. Pošto su one st...
24 moćne fotografije ožiljaka od carskog reza
April je mesec podizanja svesti o carskom rezu. „Sve smo majke - nije važno kako smo donele svoje bebe na svet“.



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here