Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Rano izjutra na Božić, ide se u crkvu.
Najbliži rođaci obilaze familiju i tog dana obično je cela porodica na okupu. Pored sveće koju domaćin pali, domaćica iznosi česnicu, koja se lomi na komade i namenjuje domu, domaćinu, položajniku, domaćici, deci, posluzi i putniku namerniku. U česnicu se stavlja novćić, najbolje srebrnjak. Onaj koji u svom komadu dobije novčić treba da ga čuva jer to je znak njegove sreće.
Na Božić, pre izlaska sunca, domaćica mesi česnicu. Od belog brašna, sa “nenačetom vodom” i mašću, bez kvasca, razvlači testo na tanke listove neparnog broja, stavlja u njega metalni novac i slaže ga u tepsiju.
Najčešći recept za česnicu, mada sve zavisi od običaja
U 250 grama mlakog mleka i 250 grama mlake vode rastope se kašičica šećera i dve kašičice soli.
U kilogram mekog brašna tip 400 stavi se 75 grama putera, jedno celo jaje i jedno žumance. Sve se to dobro mesi oko 15 minuta, a potom se stavi zlatnik ili srebrenjak uvijen u samolepljivu foliju.
Pogača se oblikuje i spusti u pleh premazan margarinom, a gornja površina se premaže žumancetom i uz pomoć dve viljuške podiže testo radi ukrašavanja.
Osim pečenice i česnice, za Božićni ručak sprema se čorba, sarma, pečenica sa salatama i pita od oraha.
Pečenica se kolje na Tucindan ili na Badnji dan. Prase za pečenicu nameni se znatno ranije i hrani se odvojeno od ostale prasadi. Pečenica se peče na ražnju uvezana vrpcom, a u usta joj se stavi jabuka ili dunja, kojom se na Božić omrse svi ukućani radi zdravlja.
Naravno, ovakvi običaji u gradu su se izgubili, jer se prase za Božić obično kupuje na pijaci ili već gotovo pečeno.