|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Ginekološki pregled je važan: Šta kad papa test pokaže nepovoljan rezultat?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 20.3.2023
Kada je u pitanju planiranje pregleda, preporuka je da to bude nekoliko dana nakon što prođe menstruacija.

image
Ginekološki pregled ne treba odlagati. Važno je da mu se posveti posebna pažnja i da se izgradi dobar odnos s ginekologom. Foto: Freepik.com
/11


Ginekološki pregled, kao vrlo važna stvar za zdravlje svake žene, treba da bude uobičajena godišnja rutina. Međutim, praksa pokazuje da na pregled "teraju" tek ozbiljni problemi.

„Žene zanemaruju početne, bezazlene simptome, kao što su pojačan sekret, nadutost, neuredni i bolni ciklusi, umor. Tek ozbiljniji problemi poput krvarenja nakon seksualnog odnosa, bolova u maloj karlici ili neugodnog sekreta „teraju“ ih na pregled“, navodi za portal N1 dr Božana Stepanov, specijalista ginekologije i akušerstva.

Ona dodaje da nije dobro da se oslanjate na to što nemate tegobe. Važno je da se bar jednom godišnje pregledate, ističe naša sagovornica.

Prema njenim rečima, na prvi preventivni ginekološki pregled treba da se ode nakon stupanja u seksualne odnose, a da je dovoljno i važno posetiti ginekologa jednom godišnje. „Ukoliko imate problema sa cistama na jajnicima, ranicama na grliću, miomima, polipima endometrijuma, preglede treba planirati i češće, u zavisnosti od preporuke vašeg lekara“, navodi sagovornica portala N1.

Kada je najbolje da odete kod ginekologa?

Dr Stepanov ističe, kada je u pitanju planiranje pregleda, da je preporuka da to bude nekoliko dana nakon što prođe menstruacija. „Bilo bi dobro da 24 časa pre nemate odnos, da prilikom tuširanja koristite blage sapune, kao i da izbegavate kreme i druga sredstva za negu u blizini intimne regije jer njihova upotreba može da utiče na rezultate testova“, pojašnjava doktorka.

Doktorka kaže da ginekološki pregled može kod žene da izazove strah na koji ona reaguje grčem mišića male karlice i vagine, što kao posledicu može da ima bolan pregled. Ona dodaje da je zato razgovor prvi i važan deo pregleda, ne samo zbog medicinski važnih podataka, nego i iz razloga što se kroz razgovor žena opušta, dok se polako priprema za pregled.

Dr Stepanov se vrlo često susreće sa pitanjem da li je neophodno uraditi sve analize ili je dovoljan samo ginekološki pregled. „Ginekološki kompletan pregled podrazumeva sve što je potrebno da bismo mogi da kažemo da ste ginekološki zdravi. Tu su ginekološki i ultrazvučni pregled, Papa test i grupu vaginalnog sekreta, kao i kolposkopija“, ističe ona.

Dodaje da se samo na taj način mogu da otkriju i najmanje promene koje mogu da prethode teškim i opasnim bolestima.

PAPA – treća grupa nije uvek za paniku

Dr Stepanov dodaje da u zavisnosti od stanja na grliću materice i do tada sprovedene dijagnostike, kao i terapije, PAPA test treba raditi jednom u šest ili 12 meseci.

Tačnost PAPA testa je 83 odsto, a udružen sa kolposkopijom pouzdan je čak 99 odsto, dodaje.

„Ukoliko test pokaže nepovoljan rezultat, to ne znači odmah da žena ima rak. Savetuje se kontrola briseva na bakterije i viruse, naročito na HPV (humani papiloma virus) koji se smatra glavnim uzročnikom nastanka premalignih lezija, koje se mogu u potpunosti izlečiti“, ističe sagovornica portala N1.

Doktorka dodaje da „kada dobijemo u analizi „loš“ PA test (IIIb), savetuje se i biopsija grlića materice i endocervikalna kiretaža, te na osnovu dobijenog PH nalaza planiramo dalje lečenje – konzervativno ili u vidu neke hirurške intervencije, kao što je LOOP, konizacija ili operativno odstranjivanje materice“.

Ona objašnjava da pregled operisanih pacijentkinja se tehnički mnogo ne razlikuje od pregleda zdravih žena. Dakle i kod operisanih žena uradi se ginekološki pregled, uzima se vaginalni  sekret na analizu (PA test ne pošto se pri odstranjivanju materice uglavnom ostrani i grlić) i uradi se i ultrazvučni pregled – provera jajnika ukoliko su ostali nakon operacije, ili se samo pregleda malu karlicu, predeo mokraćne bešike i velikih krvnih sudova.

Pre planiranja trudnoće…

„Pre planirane trudnoće poželjno je da se urade i brisevi na bakterije Chlamidija trach, Mycoplasma hom. i Ureaplasma urealytica, ponekad i na viruse (HPV), pošto oni mogu da budu uzrok razvoja infekcije i spontanih pobačaja. Kod žena koje nisu rađale, a imaju između 25 i 35 godina, obavezno savetujemo i procenu ovarijalne rezerve, kao proveru stanja štitne žlezde, šećera i insulina“, savetuje doktorka.

Ona dodaje da je dojke potrebno redovno kontrolisati samopregledom, a posle 40. godine redovnim ultrazvučnim pregledima. Nakon 45. godine potrebno je da se uradi i prva, takozvana bazna mamografija.

Danas postoji mogućnost testiranja na gene BRCA 1 i 2, koji su pokazatelji da li ste nosilac rizika da obolite od raka dojke.

„Ginekološki pregled ne treba odlagati. Važno je da mu se posveti posebna pažnja i da se izgradi dobar odnos s ginekologom, jer ukoliko imate dobra iskustva, redovnije ćete dolaziti na kontrole“, navodi za portal N1 specijalista ginekologije i akuserstva dr Božana Stepanov.

 

Izvor: n1info.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Volim svoje telo
Često izlaganje dece, ali i odraslih, slikama lepih i poželjnih oblika tela u javnosti dovodi do promene njihovog mišlje...
4
Pomozite svom tinejdžeru da izađe na kraj ...
Masna koža, akne, bubuljice...ovi izazovi su veliki za tinejdžere i nije im lako. Bitne i dinamične hormonske promene u ...
4
Detoksikacija je najbolji način jačanja im...
Što zbog ishrane koja je bogata pesticidima i hormonima, što zbog teške hrane, unosa alkohola i cigareta, stručnjaci sva...
3
Kontracepciju koristi manje od petine žena...
Savremene metode kontracepcije u Srbiji koristi manje od petine žena koje su udate ili su u vanbračnoj zajednici (18,4 o...
3





5 načina da ojačate imunitet ove jeseni
Ne postoji čarobni štapić koji će ojačati vaš imuni sistem, ali ovih 5 navika će vam pomoći da izgradite jak imuni siste...
Pobedite ciste na dojkama biljkama
Ciste na dojkama su veoma česta pojava, a u Sjedinjenim Američkim Državama smatraju da je njihova pojava gotovo epidemio...



image
flamingos
CortinaT krema će baš, da reši svaki problem naš.
Ekcem je prošlost kad se nanese,jer krema sa sobom sve odnese. Vetar kada duva, koža zna da se suši i puca, tad CortinaT krema na vrata pokuca,lepo se namaže, upije baš i rešen je problem naš. Nije fora, a nije ni laž,u CortinaT kremi leži prava draž. Ona svima prija i zato nam je najmilija. Možda mi pisanje stihova i nije jača strana, ali jedno sigurno znam-CortinaT krema je bez mana.  Više >>
image

Anketa

Прерано за бебу?
пеперутка16

Да ли је рано за жељу за дететом и за брак са 18 година?

Click Here