|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Treba li 100% da verujemo testu na trudnoću?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 13.1.2024
Ako se test za utvrđivanje trudnoće koristi pravilno njegova pouzdanost je 96-97 odsto, kaže dr Mima Fazlagić, ginekolog, čime razjašnjava nedoumice svih žena koje se, u trenucima dok čekaju da se pojave jedna ili dve crte, pitaju koliko je on tačan. Zato pogledajte kako se test pravilno koristi.

image
Žene greše jer test urade odmah posle ovulacije. Zato je najbolje sačekati kašnjenje ciklusa. Foto: Freepik.com
/11


Testovi za utvrđivanje trudnoće, koji su danas na tržištu, veoma su pouzdani. Greške se događaju ako ih nepravilno koristimo ili ukoliko ih upotrebimo prerano.


„Koliko je siguran test za utvrđivanje trudnoće?“, ovo je jedno od najčešćih pitanja na forumima o trudnoći, koja se tiču testova za njeno utvrđivanje.

 

A onda sledi na hiljade odgovora, koji najčešće izgledaju ovako: „Ja bih rekla 99,9%. Obe trudnoće je pokazao test i to u prilično ranom periodu − tek nekoliko dana nakon kašnjenja ciklusa“, ili ovako: „Na osnovu ličnog iskustva, nimalo... Meni je bio negativan, a samo nekoliko dana kasnije nalaz krvi je pokazao suprotno...“

 

PROČITAJ JOŠ: Da li ležanje posle seksa pomaže da zatrudnite?


Zato su pitali dr Mimu Fazlagić, ginekologa ordinacije „Medison“ može li test da pogreši i zašto.


− Savremeni testovi reaguju na hormon trudnoće − beta HCG, što znači da izuzetno precizno detektuju da li je žena ostala u drugom stanju. Nepouzdanost se događa iz dva razloga − ako se nepravilno upotrebljavaju ili ukoliko se koriste prerano − objašnjava dr Fazlagić. − Žene često ne umeju da pročitaju test ¬ kontrolna crtica jarke boje služi za komparaciju, ali postoji još jedna crta koja treba da se pojavi.

 

Kada je reč o preranoj upotrebi testa, žene treba da znaju da beta HCG počinje da se luči šest dana posle spajanja spermatozoida i jajne ćelije. To znači da će test biti pouzdan pokazatelj tek ukoliko ga upotrebite tada.


− Žene greše jer test urade odmah posle ovulacije. Zato je najbolje sačekati kašnjenje ciklusa, pa se tek onda testirati. Tada je apsolutno pouzdan − naglašava dr Fazlagić.


Međutim, može se dogoditi da ženi kasni ovulacija, što onda znači i da je oplođenje bilo kasnije. U tom slučaju test može biti negativan, pa ga zato treba ponoviti posle 5-6 dana.

 

PROČITAJ JOŠ: Praćenje ovulacije - iscedak iz vagine (cervikalna sluz)


Hormon beta HCG može da se vidi i iz krvi, ali i to je samo biološka potvrda trudnoće. Važno je da se ona dijagnostikuje i klinički, odlaskom kod lekara i ultrazvučnom konstatacijom trudnoće u materici.


− Beta HCG registruje i vanmateričnu trudnoću, ali ona se odmah može videti samo na ultrazvuku − dr Fazlagić navodi jedan od važnih razloga zbog kog posle korišćenja testa ipak obavezno treba otići na ginekološki pregled.


PROVERITE KOJI TEST KORISTITE

 
Ranije su testovi za utvrđivanje trudnoće reagovali na progesteron, pa nisu bili toliko pouzdani kao najsavremeniji koji trudnoću potvrđuju na osnovu hormona beta HCG.


Izvor: Zena.blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Bakterijska vaginoza
Najnovije preporuke svetskih stručnjaka su da bakterijsku vaginozu, koja je u 50 odsto slučajeva asimptomatska, ne treba...
2
Ranica na grliću materice
Po podacima koje je 2013. godine objavio Tanjug skoro svaka druga devojka u Srbiji ima promene na grliću materice. Pri p...
2
Namirnice koje pomažu zatrudnjivanju
Mogu li određene namirnice poboljšati vašu sposobnost da „napravite bebu“ ? Apsolutno . Bilo da tek planirate proširenje...
2
Pripremite telo za bebu: 7 koraka do trudnoće
Da bi vam trudnoća i porođaj protekli bez ikakvih komplikacija, povedite računa o svom telu pre nego što ostanete u drug...
2





Pitali smo doktor-ginekologa: Utvrđivanje ...
Ringeraja vam je dala priliku da pitate lekara sve što vas zanima u vezi ovulacije kao i rešenja problema sa njom. Farma...
Pitali smo doktor-ginekologa: kvalitet fol...
Ringeraja vam je dala priliku da pitate lekara sve što vas zanima u vezi ovulacije kao i rešenja problema sa njom. Farma...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here