|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   DG uči srpski
4.10.2009 15:26:23   
Delijagirl
Drage moje devojke!

Ja sam odlučila da otvorim temu sama sebi (što sam egocentrična) jer imam mnogo puta probleme sa nekim stvarima koje su vama možda skroz smešne ali eto ja znam da čete mi pomoči.
Naime verovatno ste primetile da ja imam hiljadu i jednu grešku kada pišem sprski jer sam ga jednostavno učila kako bi se reklo na ulici a nikada nisam u ruke uhvatila neku knjigu o gramatiki i *ebe me mnogo toga.
Nikada neznam gdje ide č a gde ć naprimer. Smešno ali istinito.
Moje današnje pitanje je:  dali je prijava ZA ili NA posao kada pišem cv?


_____________________________

Glasajte za nasu Greti

http://jazsem.nikonsvet.si/gallery/47/item/12871/narobe-obrnjena.html
Direktna veza do poruke: 1
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 15:30:55   
Lilly*
Prijava za posao. I da li se piše odvojeno user posted image

_____________________________

Nemoj plakati, bata je tu

(odgovor članu Delijagirl)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 15:31:31   
afrodita
Odgovor: prijava za posao

pomoći će mo tiuser posted image

ali verujem da to curama ne smeta i odlično te razumemo

(odgovor članu Delijagirl)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 15:31:59   
viking
user posted image Svaka čast za ideju! user posted image

_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu Delijagirl)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 15:35:37   
Delijagirl
A jel ima neko pravilo gde se koristi č a gde ć ?

I hvala vam svima ja sam znala da ču moči da računam na vas user posted image


< Poruku je uredio Delijagirl -- 4.10.2009 15:37:26 >


_____________________________

Glasajte za nasu Greti

http://jazsem.nikonsvet.si/gallery/47/item/12871/narobe-obrnjena.html

(odgovor članu viking)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 15:39:12   
Lilly*
Č i ć idu po zvučanju user posted image nema pravila, jednostavno kako su stvari nazvane 

_____________________________

Nemoj plakati, bata je tu

(odgovor članu Delijagirl)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 15:48:16   
Anoniman
prijava ZA posao user posted image ... i "neznam". piše se odvojeno user posted image ma svakoj od nas nešto podleti, svi grešimo, ali nije sramota pitati, potražiti, konsultovati...jbg, ja studiram književnost a imam bisera..valjda kada se najviše trudiš da govoriš i pišeš ispravno-kiksneš..ih, imam bisera more... samo ti pitaj draga user posted image

(odgovor članu Lilly*)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 15:52:50   
Delijagirl
Ja bi isla na onaj kurs koji imaju na filološkom fakultetu ali je u absolutno nemogučim satovima koliko sam videla imaju od 9 pa do 12 a ja tada nikako nemogu. I ako im izpit za potvrdu o vladanju srpskog košta 100e mogu samo da zamislim kolko im košta kurs od 300 časova.


_____________________________

Glasajte za nasu Greti

http://jazsem.nikonsvet.si/gallery/47/item/12871/narobe-obrnjena.html

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 15:55:53   
viking
Polako, Delija, naučićeš. Dovoljno je što živiš u Srbiji i slušaš srpski svaki dan, ući će ti u uši. Gledaj TV i čitaj novine i knjige na srpskom, pitaj ovde šta ti nije jasno tako, malo po malo...
Meni je baš lepo to što želiš da se potrudiš iako te u stvari svi sve razumemo user posted image

_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu Delijagirl)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 16:01:33   
Anoniman
čekaj, draga..sad ja dok ne pohvatam sve..odakle si ti ? jel si rođena ovde, u Srbiji ili ?pitam, onako, da bih skontala o čemu se radi... user posted image  

(odgovor članu viking)
  Direktna veza do poruke: 10
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 16:02:51   
Lilly*
Nema potrebe da daješ toliko para! Sasvim dobro ti ide a i mi smo tu da ti pomognemo user posted image
Apsolutno, nemogućim, ispit user posted image


_____________________________

Nemoj plakati, bata je tu

(odgovor članu viking)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 16:25:37   
guppy RR
kaliopi, Delijagirl je iz Slovenije, kao i ja. Nijedna od nas nije učila srpski u školi. Razumem u potpunosti kako joj je nekad teško.

(odgovor članu Lilly*)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 17:34:34   
Anoniman
aha, razumem user posted image ma šta se ti sekiraš draga, pa poznaješ jezik bolje nego neki koji su odrasli ovde ! user posted image   ah, Slovenija..harala je Kaliopi po okolini Jesenica (Žirovnica)   daaaavno user posted image user posted image

(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 13
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 17:50:29   
Delijagirl
Guppy jel stvarno e vidis to nisam znala zaista. 

Inace ja se najvise plasim tih gramatickih greska kada pisem prijavu za posao. Ako ih napravim poslodavac misli da nisam ni toliko da jih popravim ali istina je skroz drugdje. Jeste da ja dam mm-ju ili nekom od prijatelja da provere ali nekad nemam za to vremena pa onda verovatno posaljem neku glupetinu.

Jel postoji u srbiji neki slovar knjiznog jezika jer u sloveniji mozes da kupis sskj (slovar slovenackog knjiznog jezika) doduse niko sem mene nije toliko lud da ga kupuje ;)


_____________________________

Glasajte za nasu Greti

http://jazsem.nikonsvet.si/gallery/47/item/12871/narobe-obrnjena.html

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 17:59:58   
Anoniman
sad baš čitam to što si napisala-zvuče slatko teneke tvoje nepravilno napisane reči i ja se setim bivšeg...user posted image ako hoćeš nešto najjednostavnije, kupi gramatiku srpskog jezika za sve razrede srednjih škola.imam je negde sad ću da pogledam autore-....
to je stara gramatika, na faxu nam je , kao , niko nije priznavao a svi smo bubačili iz nje i super prolazili  user posted image
sad ću da proverim ime


(odgovor članu Delijagirl)
  Direktna veza do poruke: 15
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 18:07:11   
Anoniman
ne mogu da je nađem..toliko o savesnom studentu user posted image probaj da nađeš Pravopis srpskog jezika - autori MItar Pešikan, Mato Pižurica i Jovan Jerković - u izdanju Matice Srpske.
probaj da nađeš. srećno.user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 16
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 18:09:36   
Delijagirl
Hvala kaliope moram iovako ovih dana da posetim onu ulicu ispod skupstine jer mi trebaja matematika za gimnaziju :)

_____________________________

Glasajte za nasu Greti

http://jazsem.nikonsvet.si/gallery/47/item/12871/narobe-obrnjena.html

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 21:02:02   
Anoniman
ma nema na čemu user posted image

(odgovor članu Delijagirl)
  Direktna veza do poruke: 18
   RE: DG uči srpski
4.10.2009 22:28:01   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Delijagirl

Ja bih isla na onaj kurs koji imaju na filološkom fakultetu ali je u abpsolutno nemogučćim satovima satima, koliko sam videla imaju od 9 pa do 12 a ja tada nikako nemogu ne mogu. I ako im izspit za potvrdu o vladanju srpskog košta 100e mogu samo da zamislim kolko im košta kurs od 300 časova.



Nadam se da ne zameraš! Mislim da je fenomenalno što želiš da usavršiš svoj srpski koji je više nego dobar! user posted image


IZVORNA PORUKA: kaliopi

ma šta se ti sekiraš draga, pa poznaješ jezik bolje nego neki koji su odrasli ovde !  


user posted image user posted image user posted image


Vidi ovo KLIK

Lenka RR mi je jednom u mail-u poslala online Vujakliju i online gramatiku srpskog jezika. Naravno, maila nigde. user posted image Kada to pronađem staviću ti ovde. Vujakliju sam skinula na komp, ali ima 13MB. user posted image

(odgovor članu Delijagirl)
  Direktna veza do poruke: 19
   RE: DG uči srpski
5.10.2009 0:24:33   
Delijagirl
Ma tasho draga taman posla da se ljutim pa zato sam i otvorila temu, da me ispravite, dopunite i naravno pomognete. I hvala za ovaj vokabular bas sam se obradovala sada kada sam videla da ima i u latinici :) Citam ja cirilicu ali ono V....O.....K....A....B....U....L...A....R.....
A bas smo sada sa mm pricali sutra, prekosutra cemo imati decu pa oni ce ici u skolu i verovatno ce im trebati pomoc pa ako ne zbog sebe zbog njih moram da naucim. Ako sam vec za matematiku savrseni i neponovljiv tupiguz :)

Evo da vas nasmejem jednom mom provalom a takvih bogami ima. Sedimo ja i dva moja drugara u kafani i pošto je drug uzeo novi broj daje mi ga da ga zapišem u telefon. I tako ja na kraju sva ponosna odvalim: E sahranila sam te u telefon (umesto sacuvala zato sto se na slovenacom sacuvati kaze shraniti)


_____________________________

Glasajte za nasu Greti

http://jazsem.nikonsvet.si/gallery/47/item/12871/narobe-obrnjena.html

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: DG uči srpski
5.10.2009 0:38:21   
viking
user posted image user posted image user posted image

Delija, ne brini, sad kad si ovde i kad slušaš srpski svaki dan, naučićeš! U bivšoj firmi sam imala koleginicu koja je rođena u Švajcarskoj. Kad je počela da radi, pričala je indijanski srpski, jedva smo je razumeli. Godinu dana kasnije, gotovo da nisi mogao da provališ da nije ovde živela ceo život. Kao što sam rekla - gledaj TV, čitaj novine, pričaj i videćeš, rezultati će biti tu!

_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu Delijagirl)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: DG uči srpski
5.10.2009 9:19:25   
Anoniman
Hej delija! user posted image  Dobro ti je viking napisala, čitaj novine, čitaj knjige, ja se u TV baš ne bih uzdala... svakakvih budala danas ima na TV. user posted image  I predlažem da čitaš na glas.

Par stvari koje ne znaju ni većina ljudi koji su od rođenja u Srbiji  su:

ja biH
ti bi
on/ona bi
mi bismo
vi biste
oni/one bi

Druga stvar je rečca NE.

Sa glagolima se piše odvojeno: ne jedem, ne hodam, ne pričam... Ima samo 4 slučaja kada se NE piše zajedno sa glagolom: NEĆU, NEMOJ, NEMAM, NISAM.

NE se uz prideve piše zajedno: neopisivo, neprimetno, netolerantno... (sve što odgovara na pitanje KAKVO?,  a pišeš uz rečcu "NE, piše se zajedno).

  Direktna veza do poruke: 22
   RE: DG uči srpski
5.10.2009 9:54:36   
prolece
IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Hej delija! user posted image  Dobro ti je viking napisala, čitaj novine, čitaj knjige, ja se u TV baš ne bih uzdala... svakakvih budala danas ima na TV. user posted image  I predlažem da čitaš na glas.

Par stvari koje ne znaju ni većina ljudi koji su od rođenja u Srbiji  su:

ja biH
ti bi
on/ona bi
mi bismo
vi biste
oni/one bi

Druga stvar je rečca NE.

Sa glagolima se piše odvojeno: ne jedem, ne hodam, ne pričam... Ima samo 4 slučaja kada se NE piše zajedno sa glagolom: NEĆU, NEMOJ, NEMAM, NISAM.

NE se uz prideve piše zajedno: neopisivo, neprimetno, netolerantno... (sve što odgovara na pitanje KAKVO?,  a pišeš uz rečcu "NE, piše se zajedno).


e, ovo si dobro izvukla. dodala bih i fali- znači da nešto nedostaje, a hvali- je 3. lice jednine glagola hvaliti, što znači nagraditi nekoga lepom rečju

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: DG uči srpski
5.10.2009 10:04:31   
guppy RR
obrisala sam lepotanov post.
Molim vas da forume ne koristite za oglašavanje usluga. U tu svrhu postoje Mali oglasi.



(odgovor članu prolece)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: DG uči srpski
5.10.2009 10:07:37   
prolece
IZVORNA PORUKA: guppy RR

obrisala sam lepotanov post.
Molim vas da forume ne koristite za oglašavanje usluga. U tu svrhu postoje Mali oglasi.



što si ? baš je bio oličenje pismenosti!user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
tacatic
Živi i zdravi svi bili i uz Pharmalife proizvode se svi lepo izlečili, kao i mi.
Fitobalm smo kupili odmah po izlasku iz porodilišta i koristim ga i danas nakon tri godine, uvek kad je pri kraju kupujem novi da bude pri ruci. Sirup sa cinkom IMMuno smo koristili sa navršenih godinu dana, sve je tako brzo prošlo, zbog povratka na posao i polaska u vrtić želela sam da pomognem svom detetu i ojačam mu imunitet, da nas malo zaobiđu virusi, mislim da je jako dobar sirup i da nam je dosta pomogao. Da li imma veze ili ne, jako brzo smo prešli na adaptirano mleko, puno problema sa stolicom i Isilax nam je takođe bio preko potreban, takvo olakšanje, znaju mame koje su imale problema kod dece. Sve pohvale sa naše strane, a da ne zaboravim i Apis Gola sprej za grlo, najbolji i najukusniji i olakšanje nakon prvog prskanja, lakše se guta i diše! Hvala sto ste tu za nas!  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here