|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 22:36:22   
guppy RR

LEEP / LLETZ ili Loop conization
(što znači u bukvalnom prevodu konizacija omčom)
<dodala guppy: LEETZ = Large Loop Excision of the Transformation Zone>

Aktivna elektroda koja seče tkivo (omča) je tako konstruisana da tkivo grlića materice iseče pravilno, te ne treba rekonstruisati ivice zdravog tkiva, niti ih ušivati koncem kao što je to potrebno kod klasične operacije, kada se seče skalpelom.

Konizacija omčom, loop conization (LETZ ili LLETZ) je potpuno nov način  konizacije,za razliku od klasične, koja se radi skalpelom.  Klasična operacija zahteva operatora koji mora da veoma dobro rekonstruiše grlić materice nakon isecanja obolelog dela grlića, da pravilno sa najmanje 6-8 šavova adaptira operativnu ranu te time koliko je moguće rekonstruiše grlić da bi on imao svoju funkciju.

Izvor: ginekologijapavicevic.co.rs

*** *** ***

LLETZ konizacija omčom
user posted image

Izvor: Hopkinsmedicine.org

Konizacija omčom (LEEP - Loop Electrosurgical Excision Procedure)
user posted image

Izvor: muschealth.com

*** *** ***

Nije deo ove teme, ali neka bude tu za poređenje...

Klasična konizacija skalpelom

user posted image

Izvor: Hopkinsmedicine.org

Više o klasičnoj konizaciji smo pisali ovde: KLIK
Direktna veza do poruke: 1
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 22:38:19   
guppy RR

Ovim metodom se leči displazija ćelija na grliću materice. Metod je manje invazivan od klasične konizacije.

Pročitajte više:

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 22:38:44   
cipiripi
necu da kazem "lep tekst", ali sto se tice informacija jako dobar.
moramo da budemo svesne sta i kako ako ne daj bolje dodje do ovakvih stvari...
daj boze da se nijedna od nas ne pojavi u ovoj temi govoreci o tom problemu..


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 22:47:03   
guppy RR

Na žalost, ja sam na spisku za januar user posted image
Hoće neko samnom da me drži za ruku? user posted image

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 22:48:18   
cipiripi
ja cu...taman dolazim u sloveniju user posted image
a kako sad to guupy kad si imala papu I ? user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 22:51:06   
guppy RR
Ceo život pap I

Posle porođaja ODJEDNOM Pap C ... C ... C ...
pa biopsija .. CIN I / II

Koliko sam razumela, u Sloveniji čekaju godinu dana da vide da li će telo samo izlečiti te abnormalne ćelije. U 80 % slučajeva (ovo nije zvanično, tako sam čula) telo samo pobedi promene izleči se. Kod mene i posle godinu dana testova nije bolje, zato moram na LLETZ.

Kažu, radi se i preventivno, i kao terapija. Oni iseku taj oštećeni deo grlića i pošalju celog na biopsiju. Time:
  • vide da li se stvarno radi o određenom CIN ili je stanje gore nego što je mišljeno
  • vide da li su isekli sve što treba
  • ako su isekli sve što treba, ujedno su te izlečili


(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 22:54:58   
cipiripi
ja sam pre 4 godine imala "nesto sumnjivo na grlicu" radjena mi je papa, III grupa ustanovljena...
kljukali su me lekovima, dovicin,nistatin,palitrex...i jos mnogo njih... 2 dan terapije mi je bilo jako lose, 7 dana sam lezala, posle otisla kod moje doktoreke-privatnik, jer su mi II grupu ustanovili u bolnici...
zena me gleda i kolposkopski i nista ne vidi.. uzela papu, nalaz II..
narednih ..evo koliko...je proslo od tad..hvala bogu sve ok...ni traga ni glasa od III grupe...
mozda je pogresan nalaz bio..a mozda se i organizam izborio..
ko ce ga znati...


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 22:58:03   
guppy RR
Vidiš, interesantno.

Mene je baš dugo promatrao kolposkopom i kaže "sve mi se čini OK". Nikad nisu videli ništa na pregledu. Da nije bilo pap, ko zna šta bi bilo. PAP i biopsija su pokazali pravu sliku, na vreme.

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:01:09   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: guppy RR

  • vide da li se stvarno radi o određenom CIN ili je stanje gore nego što je mišljeno
  • vide da li su isekli sve što treba
  • ako su isekli sve što treba, ujedno su te izlečili




A ako nisu isekli sve što treba, onda jovo na novo? user posted image

Nešto mi se ne dopada sve ovo, ne vidim da su žene koje su lečene klasičnim metodom konizacije, imale problema.

(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:02:02   
cipiripi
kad mi je radjena kolopskopija u bolnici, nije se sve obojilo onim njihovim sredstvom crne boje... sa leve strane grlica ostalo je belo...tako je sve pocelo..
ali opet kazem hvala bogu da je to bilo prolazno...bar se nadam user posted image user posted image

bas mi je zao sto te je to strefilo user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:03:26   
guppy RR
IZVORNA PORUKA: Tasha RR
A ako nisu isekli sve što treba, onda jovo na novo? user posted image


Da, utvrđuje se stepen oštećenja i šalju te dalje. Pretpostavljam, da ako LLETZ nije isekao sve, da te šalju na klasičnu konizaciju.

IZVORNA PORUKA: Tasha RR
Nešto mi se ne dopada sve ovo, ne vidim da su žene koje su lečene klasičnim metodom konizacije, imale problema.


Koliko ja razumem, ovo je MNOGO manje rizičan metod, po pitanju posledica. Manje krvariš. Manje iseku. Zašto bi sekli tkivo klasičnom konizacijom ako je oštećenje minimalno, pa je dosta, da pokupe tkivo omčom? Nema ušivanja, sve se uradi isti dan.



(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:04:16   
guppy RR
IZVORNA PORUKA: cipiripi
bas mi je zao sto te je to strefilo user posted image



Mila, meni NIJE žao.
Bolje da me strefilo sad nego da me STREFIO RAK.

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:06:33   
cipiripi
naravno to stoji..ali opet...
sta nas zene sve nece strefiti user posted image
na to sam mislila...


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:07:56   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: guppy RR

Nema ušivanja, sve se uradi isti dan.





I kod klasične se sve uradi isti dan. Zar ne? Sem ako misliš na ono da se naknadno dolazi da se skinu konci?

No, ja spadam u one što vole sve na tradicionalan način, pa i CR u totalnoj anesteziji, tako sam i ovde za to da ako se već radi, neka se radi kako valja, a ne iz hiljadu puta.
Mislim da se ni običnom konizacijom ne seče zdravo tkivo, samo oštećeno. Zar ne?


(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 14
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:13:44   
Maya21
IZVORNA PORUKA: guppy RR


Na žalost, ja sam na spisku za januar user posted image
Hoće neko samnom da me drži za ruku? user posted image



evo ja ću,draga, znaš da sam uvek tu za tebe user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:13:46   
guppy RR
Sve se uradi isti dan, ali se posle konizacije ostaje u bolnici, a posle LLETZ se ide odmah kući. Oporavak je mnogo brži.

Naravno da se ne seče "tek tako" zdravo tkivo, ali želela sam ti samo objasniti to, da se kod LLETZ seče manje tkiva nego kot klasične konizacije. Seče se omčom na struju (toplotom) tako da je rez mnogo "mekši" i nije neravan kao kod reza skalpelom. Pročitaj malo medicinske stranice na netu. Kopirala bi ovamo tekstove, ali su u glavnom engleski, a ja sam želela da vam objasnim srpski šta je šta, ako kome zatreba.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:15:41   
cipiripi
nasla sam video koji objasnjava ovu tehniku... KLIK

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:15:49   
Anoniman
Da, pa ne zanima me baš toliko, lakše mi je da mi ti objasniš, kada si već pročitala. user posted image

A to rade u anesteziji?

(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 18
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:18:13   
guppy RR

LLETZ rade u lokalnoj anesteziji (injekcija u grlić, budna si)
a klasičnu konizaciju u opštoj anesteziji (spavaš)

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:19:00   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: guppy RR


LLETZ rade u lokalnoj anesteziji (injekcija u grlić, budna si)
a klasičnu konizaciju u opštoj anesteziji (spavaš)



Eto još jednog razloga zašto sam za klasičnu. Ja sam užasna kukavica. user posted image

(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 20
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:33:39   
guppy RR

O bože ženo. To je kao da imaš oštećene vrhove kose, pa te frizerka šiša samo toliko da tek tek ošiša oštećenje. Ako nije sve ošišala, ona će sledeći put ponovo.

A ti bi najrađe da te stavi pod narkozu i ošiša na ćelavo? Manje "boli" dok se šišaš, a sigurno će sve vrhove da poseče user posted image

... svaka bolest ima svoj lek user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:47:50   
Trcosava
Guppika, efo dolazimo Anči i ja da te držimo za ruku user posted image

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
27.12.2009 23:57:09   
cipiripi
eve ga i slikovito... user posted image


*Izvodjenje loop elektrokonizacije

user posted image


*Izgled grlica neposredno polse intervencije

user posted image


*Sematski prikaz konizacije

user posted image


*Razliciti modeli "omcica"

user posted image


*Endocervikalna konizacija

user posted image


*Detalj snimljen za vreme loop konizacije

user posted image


*Grlic materice pre i posle loop konizacije

user posted image


*Planiranje zone ekscizije

user posted image



*Omcice za loop konizaciju

user posted image


*Sematski prikaz loop konizacije

user posted image


user posted image


*Grlic posle konizacije laserom

user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
28.12.2009 1:50:00   
Verus
Ja sam imala LEEP 2000 te godine.  Papa test mi je bio abnormalan, ali sam bila negativna na HPV virus, medjutim, u to vreme su radili proceduru na svim zenama koje su pokazale abnormalne celije.  To kazem, jer se procedura sada promenila. Imala sam abnormalan Papa opet, u julu ovog leta, pre nego sto cu saznati da sam trudna.  ALi posto nemam viru, sada cekaju dogodine, da imam opet Papa u julu, pa ako nesto nije u redu, idem dalje na kolposkopiju i biopsiju. Puno puta se ovakve celije, koje nisu u prisustvu virusa same "razrese".  Virus, naravno, odredjenog genotipa (14,16 i 18 ako se ne varamuser posted image ) menjaju celije puno brze i lakse u kancerne.
Procedura obicno traje oko 15 tak minuta. Moja je trajala oko 30 pa je postala malo neugodna, ali nije bilo jako bolno.  Dali su mi anesteziju u grlic, i upozorili me da ce mi malo povisiti rad srca.  Meni je celo telo pocelo da se trese ukljucujuci i noge, prepala sam se da cu imati srcani udar, ali sam se osvrnula oko sale i videla da svi, ukljucujuci i doktora, idu svojim poslom, i nisu se uznemirili, pa sam tako znala da je to upravo on sto je on spomenuo da ce se desiti.

Svi smo stavili maske, jer laser naravno, spaljuje tkivo, pa da ne bi morali da "mirisemo" to.  Stavili su mi takodje neku cev u vaginu da usisava dim.  Svi znamo (ili ne znamo) da izgorelo ljudsko tkivo grozno smrdi, pa valjda zato....Sve je proslo, i ja sam najnormalnije otisla kuci.  Cak sam i sama vozila. Bolovi su bili slicni grcevima pred M, ali malo jaci.  Mesec dana sam imala zabranu odnosa, tampona, sedenja u kadi, kupanja u bazenu (a bilo je leto), znaci bilo sta se nije smelo unositi u vaginu zbog rizika od infekcije. 

Bitno je pratiti temepraturu tela, i ako se dobije neka groznica da se odmah ode do lekara ili do hitne, jer je moguce da je doslo do lokalne infekcije, koja se moze prosiriti u sepsu ako se ne tretira odmah. 

Mislim da mi je nekih 2,3 nedelje svasta nesto curilo iz mene, tako da sam nosila uloske....nesto krvi, nesto crnog otpada (pretpostavljam spaljenog tkiva), telo se uglavnom cistilo. 

Posle toga sam imala papa test na svaka 3 meseca, prvih godinu dana, pa na svakih 6 meseci, pa opet na godinu dana, s' tim sto su me malo brze stavili na 6 meseci kontrole, jer sam veoma lepo i brzo zarastala.  Oziljci su ostali, kao i suzenje grlica, zbog kojeg mi je kasnije receno da necu lako ili uopste zatrudneti.  Hvala Bogu jesam, i puno zena drugih isto tako zatrudne posle procedure.  
Drugarica, koja je imala konizaciju (gde se najvise tkiva otkloni), je receno da ako bude ostala trudna morace se raditi serklaz.  Ne ostane dovoljno grlica da bezbedno drzi bebu i iznese trudnocu. 

Ja sam hvala Bogu imala jednu proceduru, ali je bitno napomenuti da neke zene imaju vise od jedne, valjda zavisi da li su se celije dobro otklonjene, a i od slucaja do slucaja. 

Takodje su mi zbog ovoga pratili duzinu grlica u trudnoci, jer nisu znali koliko je tkiva uklonjeno a koliko je ostalo.

I jos je bitno reci, da zena koja je imala ovakvu proceduru ne treba da zuri sa trudnocom.  Sto je operacija "svezija" vece su sanse za pobacajem, jer tkivo nije imalo vremena da zaceli i da stvori oziljak (koj je tvrdji).  dr. koje sam vidjala su bili jako srecni da mi je procedura bila 9 god. pre trudnoce.  Rekli su "sto duze, to bolje". 

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: LLETZ / LEEP / konizacija omčom
21.1.2010 18:06:24   
guppy RR
Sada mogu iz prve ruke da vam napišem svoje iskustvo sa LEETZ tj. konizacijom električnom omčom.

Jutros sam primljena na dnevnu ginekološku kliniku, u garderobi sam se presvukla u njihovu spavaćicu i mantil. Pošto se radi sa strujom, moraš da skineš sve metalne stvari sa sebe, sav nakit, naočare. Posle prijema na odeljenje došao je moj ginekolog koji je odradio i sam zahvat.

Stavljena sam na sto, sličan onom (ili isti?) kao za ginekološki pregled. Noge su mi pričvrstili trakama. Priprema teče tako da (pretpostavljam?) dezinfikuje vanjski deo polnog organa i u vaginu stavlja onaj ginekološki "kljun" i fiksira ga tako da može da vidi grlić. Nisam sigurna šta sve se tamo dole čačka, ali još neko vreme se čačka user posted image

Sledi lokalna anestezija tj. injekcija u grlić materice, koju nisam ni osetila. Više me je "bolela" sama priprema tj. fiksiranje svih onih sprava, a bol podseća na klasični ginekološki pregled, tako da nije uopšte strašno. Rečeno mi je da još malo "izdržim", a u biti nisam ni znala šta to treba da izdržim jer nisam osetila taj deo sa anestezijom.

Posle doktor bira omču, kod mene je rečeno da će biti "srednja" omča, pretpostavljam da se radi i o veličini isečenog tkiva. Sestra se približila i nežno mi rekla da se sada ne pomeram i da ne bi trebalo da boli. I zaista, urađeno je tako da nisam ni znala kad je počeo i kada je završio. Znam, da je na kraju tražio aspirator da usisa krv pretpostavljam i rekao je da će staviti gazu koju treba da izvadim sama.

Ta gaza obično se vadi uveče, meni je rečeno da je izvadim tek sutra ujutro, pošto sam dosta krvarila posle biopsije i inače.

Stavljena sam na odeljenje da sat vremena ležim i odmaram. Nisam osećala nikakav bol, sve je bilo ok. Puštena sam kući.

Sada osećam bol u donjem delu stomaka i u leđima, bol nalik menstrualnim grčevima ili kontrakcijama pred porođaj. Srednji intenzitet, ali nije "oštar" nego "tup" bol, ako me razumete.

Treba da ležim i odmaram, što i radim. 

Nemojte se plašiti zahvata, uopšte nije strašno ....

user posted image

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Jelena S.: Moja porođajna priča
Termin 12.12., odem na pregled (nećeš ti skoro, hajde kući)... i tako svaki dan do petka 21.12. Probudim se ja, bolovi k...
Majka, ovo ništa ne valja. Shvatite ozbilj...
I onda prestanem da pitam ili bar manje to činim. I onda i za najmanju sitnicu pokušavam sama da nađem odgovor.
Prof. dr Bojanin o razmaženoj deci
Dr Svetomir Bojanin, profesor i dečji psihijatar, govorio je mnogo puta o dečjem razvoju i pravom putu vaspitanja koji t...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here