|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Narodna predanja
28.9.2011 17:11:57   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: BubaMira

Svi znamo ko je bio Knez Lazar. Ako pravi "ljudi od Boga i vjere" (kakav je i sam Lazar bio) ne smeju da proklinju niti da žele zlo, može li mi neko objasniti ovo:

"Ko je Srbin i srpskoga roda,
i od srpske krvi i kolena,
a ne došo na boj na Kosovo,
ne imao od srca poroda,
ni muškoga ni devojačkoga!
Od ruke mu ništa ne rodilo,
rujno vino ni pšenica bela!
Rđom kapo dok mu je kolena!"

Ovaj tekst je inače poznat i kao "kletva Cara Lazara".



IZVORNA PORUKA: minavb

user posted image Brate mili, ne mogu da verujem! Pre dva dana mi pade ova kletva na pamet. Pitala sam se kakav smo mi narod kad imamo takvu kletu.U svakom slucaju, diskusiji koja sledi nije mesto na ovoj temi.


IZVORNA PORUKA: Snelle

Bubo, narodna poezija ponekad baš nema veze sa onime što su ljudi pričali ili ne user posted image



IZVORNA PORUKA: minavb

Cekaj, a sto se onda zove narodna? 


IZVORNA PORUKA: Snelle

Zato što je piše narod, i on je oblikuje upravo onako kako njemu odgovara i kako on/i želi/e (trebalo je da pišem u prošlom vremenu).


  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 17:15:05   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: MaliMis

Zato sto nije poznat autor. A u to vreme, koliko me secanje sluzi, takve stvari su se generacijama prenosile usmeno, pa je verovatno svako malo nakitio ili izmenio. Odgovor ce sigurno znati Verka user posted image




IZVORNA PORUKA: BubaMira

Narod je voleo Lazara. Narod je znao da Lazar štuje Boga, što ga onda nagrdiše tako sa tom kletvom?

Sve što znamo o tom periodu saznali smo kroz narodna predanja, s'' kolena na koleno, i naravno da ja ne verujem da je Marko Kraljević bio onovremenski supermen, ali se pitam, kad smo već kod vere, zašto oskrnaviše Lazarevu veru takvom kletvom?

Btw, sme li se otvoriti, ako je nema, neka tema "narodna predanja" ili slično, pa da zaključujemo zajedno? Meni je to baš zanimljivo...


(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 2
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 17:23:53   
Anoniman
Da li ste znali da je Marko Kraljević u stvari bio turski vazal? Nakon što su Turci porobili njegovu zemlju i ubili mu oca i strica, on je, pod pritiskom, postao turski vojnik i bio angažovan u svim turskim vojnim operacijama. Na kraju je dobio titulu turskog vezira.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 17:26:16   
Anoniman
Bubo, jel ti to citas Nini lektiru unapred user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 17:30:02   
Anoniman
Jok, malo se podsećam... Čitala sam grčke mitove pre par nedelja, čisto malo da odmorim mozak od svega.

< Poruku je uredio BubaMira -- 28.9.2011 17:35:37 >

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 5
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 17:33:45   
vukosava
Ja sam ko mala obozavala da citam narodna predanja kog god naroda... Sta dohvatim. A najvise me je iznenadilo kad se nadjem sa nekim npr Rumunima pa pocnemo o ovoj temi pa skotnamo da imamo bas dosta istih i predanja i sujeverja...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 18:46:38   
anuksunamun
IZVORNA PORUKA: BubaMira

Da li ste znali da je Marko Kraljević u stvari bio turski vazal? Nakon što su Turci porobili njegovu zemlju i ubili mu oca i strica, on je, pod pritiskom, postao turski vojnik i bio angažovan u svim turskim vojnim operacijama. Na kraju je dobio titulu turskog vezira.

ne nismo znaliuser posted image user posted image izgubivis bitku na Marici..to se desilo tada...1371...a poginuo je u bici na Rovinama-i to boreci se kao turski vazal(ne znam godinu)-ima na google-uuser posted image ali ovo se uci ,ja mislim u 6-om osnovneeeuser posted image user posted image

< Poruku je uredio anuksunamun -- 28.9.2011 18:59:47 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 18:48:34   
anuksunamun
odmah nakon lektire Ciklus o Marku Kraljevicu-gde ga dizu nebu pod oblake...user posted image ali to je bio nacin da narod zadrzi dostojanstvo nakon poraza...sve je to prirodno..

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 19:04:44   
anuksunamun
IZVORNA PORUKA: vukosava

Ja sam ko mala obozavala da citam narodna predanja kog god naroda... Sta dohvatim. A najvise me je iznenadilo kad se nadjem sa nekim npr Rumunima pa pocnemo o ovoj temi pa skotnamo da imamo bas dosta istih i predanja i sujeverja...

kao na primer??jer o slovenima ima malo "pisanih"predanja..zato pitam..a i postavlja se pitanje ,ko su Sloveni ,ko Srbi,a ko Dinarci,tesko je pisati i govoriti o" nasim "narodnim predanjima..poznajemo iz paganskih vremena vrhovnog boga Peruna(danasnjeg Sv.Iliju-pretpostavlja se)i nadjeno je dosta slicnosti sa Indijskom mitologijom ,i nazivima bozanstava,i neki istoricari pretpostavljaju da je poreklo Srba sa severa Indije..ja ne verujem ni jednom izvoru 100% ,sada citam Herodota da vidim sta on ima da kaze..ovo su vrlo oset__ljive stvari..i da bi se govorilo o narodnim predanjima neophodno je ogromno predznanje,jer je tema vrlo skakljiva.Grci su imali Homera,Indijci Vede,postoji kompletiran recnik rimske mitologije,kinezi su imali Sun Cu-a i Konfucije-a,Japanci svoja predanja mitoloska...koji je narod imao srecu da ima pismo u to vreme,moze da ostane bez dileme,kako su bar otprilike stvari tekla,Ep o Gilgamesu -isto je bitno svedocenje...MI nazalost Do Konstantina filozofa i prvih zitija ,nismo imali neke vaznije istorijske ili mitske zapise...a to sta je Vuk uradio nasoj knjizevnosti -posebna je prica..

< Poruku je uredio anuksunamun -- 28.9.2011 19:13:19 >

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 19:08:53   
Olga75
to je vec mitologija user posted image

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 19:15:28   
anuksunamun

IZVORNA PORUKA: Olga RR

to je vec mitologija user posted image

pa sta je mitologija ???to je isto vrsta narodnog predanja...da li sIlijada i Odiseja realne ??da li je Homer pesnik ili narod?tesko je razdvojiti to,sinkretizam i magija je svugde prisutna u narodnoj knjizevnosti pa i u predanjima..tesko je napraviti granice izmedju mitologije i predanja..

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 19:17:17   
Olga75
mozda onda treba da bude naslov : predanja , mitovi i legende user posted image
ja sam prirodnjak , meni to mindedj user posted image


_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 19:19:49   
anuksunamun
user posted image ja zato iz matematike znam samo da prozborim o aksiomama...mada na tome matematika pociva,i dalje mi sam racun slabo ide:):):)plavusa i drustvenjak :):):)sam ja ...

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 19:23:00   
Olga75
matematika je vestina user posted image
zlonamerni bi rekli da je predanje to da je nauka
kao sto kazu i za sociologiju user posted image
i tako ja udarila ot user posted image


_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 19:27:28   
anuksunamun
pa dobro..mi smo ucili da je matematika ekzaktna nauka...a verovatno si u pravu za vestinu...ja sam obozavala da resavam jednacine gausovom metodom i metodom suprotnih koeficijenata..uvek dobijem dobra resenja..ali nikako nisam znala da nacrtam onaj glupi grafik funkcije:))))))))))

< Poruku je uredio anuksunamun -- 28.9.2011 19:31:18 >

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 20:04:07   
Dove
narodna predanja kazu jedno,a nama je pokojni nastavnik Istorije govorio da Vuk Brankovic nije bio izdajnik nego da je to u pesmama iskorisceno da bi se na neki nacin opravdao poraz Lazarove vojske...I secam se da je pricao da pravo ime Milosa Obilica glasi Milos Kobilic,pa je to isto u pesmama promenjeno zbog te smesne slicnosti sa kobilom.Da li je to tacno ne znam,ali se rado secam njegovih prica i pricica.

_____________________________

S' neznoscu gledah stopa ti trag,
trag po snegu belom.
I znadoh da ces biti mi drag
drag u zivotu celom.

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 20:54:43   
Anoniman
Molim modove da promene naziv teme u "anuk sve najbolje zna i nek niko nista ne pise, samo gledajte i tapsite."

(odgovor članu Dove)
  Direktna veza do poruke: 17
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 21:09:32   
vukosava

IZVORNA PORUKA: anuksunamun

IZVORNA PORUKA: vukosava

Ja sam ko mala obozavala da citam narodna predanja kog god naroda... Sta dohvatim. A najvise me je iznenadilo kad se nadjem sa nekim npr Rumunima pa pocnemo o ovoj temi pa skotnamo da imamo bas dosta istih i predanja i sujeverja...

kao na primer??jer o slovenima ima malo "pisanih"predanja..zato pitam..a i postavlja se pitanje ,ko su Sloveni ,ko Srbi,a ko Dinarci,tesko je pisati i govoriti o" nasim "narodnim predanjima..poznajemo iz paganskih vremena vrhovnog boga Peruna(danasnjeg Sv.Iliju-pretpostavlja se)i nadjeno je dosta slicnosti sa Indijskom mitologijom ,i nazivima bozanstava,i neki istoricari pretpostavljaju da je poreklo Srba sa severa Indije..ja ne verujem ni jednom izvoru 100% ,sada citam Herodota da vidim sta on ima da kaze..ovo su vrlo oset__ljive stvari..i da bi se govorilo o narodnim predanjima neophodno je ogromno predznanje,jer je tema vrlo skakljiva.Grci su imali Homera,Indijci Vede,postoji kompletiran recnik rimske mitologije,kinezi su imali Sun Cu-a i Konfucije-a,Japanci svoja predanja mitoloska...koji je narod imao srecu da ima pismo u to vreme,moze da ostane bez dileme,kako su bar otprilike stvari tekla,Ep o Gilgamesu -isto je bitno svedocenje...MI nazalost Do Konstantina filozofa i prvih zitija ,nismo imali neke vaznije istorijske ili mitske zapise...a to sta je Vuk uradio nasoj knjizevnosti -posebna je prica..



Sa Rumunima npr. o baba rogama. Isto plase decu sa veoma slicnim pricama. Naravno stvari vezane za vampire i slicne spodobe koje vrebaju iz mraka...

A sto se nekih stvari slicnim obicajima starih Slovena tice, npr. Baskijcima je sveto drvo hrast. A isto se u slovenskim obicajima cesto uzima kao neki simbol. Npr. kod nas Badnjak. Ili prica o pipercicima, onim malim vragolancicima koji su iz vatre... Ja mislim da se dosta starih obicaja asimilovalo u nasu verziju pravoslavnog hriscanstva, npr. preko slava. A negde sam procitala da su stari Sloveni nosili svoje pretke sa sobom (njihove kosti) kad se sele. I otuda obicaj da kad mladu uvodis u kucu da je prenosis preko praga da je ne posvadjas sa duhovima predaka.

A sto se slicnosti sa Indijom tice, pa govorimo Indo-Evropski jezik, naci ces tu slicnosti koliko hoces kad je nas jezik deo Slovenske grupe jezika koja ima neke osnove u sanskritu. Znam dosta Indijaca licno i imamo dosta reci koje isto zvuce, npr jedno od njihovih veoma cestih imena je Prija, a da ne govorim da imaju imena Maja, Nina itd.

A sto se Srba, Dinaraca itd tice, meni je zanimljivo jedno Evropsko istrazivanje o haplgrupama, tj o razlicitim Y hromozomima u evropskim narodima danasnjice. Ako vas ne mrzi da gledate, ja sam to kopirala bila u Excel i poredila, iznenadicete se kako su se Sloveni asimilovali po ovim podacima na Balkansko podrucje. Npr. mene je iznenadilo koliko slovenskih hromozoma ima u prosecnom Rumunu i prosecnom Albancu.

klikni

Evo po zemljama: link

Po ovim podacima, niko u Srbiji nije cist Sloven, niti cist Dinarac, niti cist bilo sta vec. Bice da smo pre svi mesavine svih onih naroda koji su ziveli u ovoj nasoj oblasti, nekih vise nekih manje. Po ovim podacima smo 34.5 posto Dinarsko-Dunavskog tipa, 20.5 posto Balkanskog ali kojeg ima i u narodima u Severnoj Africi, 15 posto Balticko - Slovenskog, itd, da ne nabraja, pogledajte tabelu. Ova baza se jos razvija, nije sto posto tacna, ali mene licno tera na zakljucak da ja u sebi imam vise predaka sa razlicitih strana Evrope i sveta.

Da nije tako, svi bi bili slicne visine i ili braon oci braon kosa npr. A ovako nas ima razlicitih visina, boja ociju i boja kose.

A sto se tice podudarnosti izmedju bozanstava, i u Bibliji imas neke iste proroke kao i u Kuranu. A takodje i slicnosti sa jos starijim monoteistickim religijama iz oblasti npr Mesopotamije, npr. vezanim za Zaratustru i Zoroastrizam koje su po Persijskim predanjima postojali hiljade godina pre Hrista. Mislim pre svega na principe dobrog i zla i vrhovne vrline.

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 21:14:51   
vukosava

IZVORNA PORUKA: anuksunamun

user posted image ja zato iz matematike znam samo da prozborim o aksiomama...mada na tome matematika pociva,i dalje mi sam racun slabo ide:):):)plavusa i drustvenjak :):):)sam ja ...


Matematika je daleko vise od aksioma, vise nacin razmisljanja i gledanja na svet. takodje osnova mnogih prirodnih i inzenjerskih nauka. I ja sam bila plavusa kad sam polozila sve svoje ispite iz matematike pa mi hidrogen nije nimalo uticao na to. Ja ne znam napamet nikakve aksiome, formule al znam da crtam grafike funkcija kad god hoces. Meni je to samo sistem razmisljanja koji fercera user posted image

Zezam se, ne diraj mi matematiku user posted image

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 21:20:49   
vukosava
A o slovenskim mitovima i legendama mozes raspredati sa svakim Rusem ili Ukrajincem i opet ces naci jako dosta slicnih prica...

Ako hoces knjige bas da citas evo ti:

A Bibliography of Slavic Mythology, Mark Kulikowski, 137 p., 1989 (ISBN: 0-89357-203-9)

Русская мифология : энциклопедия, Тайны древних цивилизаций, Editor Елена Мадлевская, Publisher Мидгард, 2006, Original from the University of Virginia, Digitized Oct 7, 2010, Length

Title Mitologia słowiańska: księga tura, Volume 1, Author Czesław Białczyński, Publisher Wydawn. Baran i Suszczyński, 2000, Original from Indiana University, Digitized Sep 24, 2008, ISBN 8385109277, 9788385109273

Title Religia Słowian, Mała biblioteka religii, Author Andrzej Szyjewski, Publisher Wydawn. WAM, 2003, Original from Indiana University, Digitized Sep 23, 2008, ISBN 8373182055, 9788373182059

Title Das Glaubensgut der Slawen im europäischen Verbund, Volume 21 of Slavistische Studienbücher, Author Norbert Reiter
Publisher Harrassowitz, 2009, ISBN 3447060948, 9783447060943

Tales from Slavic Myths klikni
Ivan Hudec, Bolchazy-Carducci Publishers, 2001, ISBN 0865164517 (hardback)

Introduction to Slavic Mythology: History, Deities, Festivals, and Related Mythologies klikni


Boris Rybakov. Ancient Slavic Paganism. Moscow, 1981.
Franjo Ledić. Mitologija Slavena — knjiga I, Zagreb, 1970. god.
Gimbutas, Marija. The Slavs. Preager Publishers: New York, 1971.

klikni za cene neke od njih

< Poruku je uredio vukosava -- 28.9.2011 21:30:50 >

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 21:37:29   
vukosava
Pogledajte ovo:
Srpska narodna astronomija klikni
Klikni za knjigu OVDE


Мит и религија у Срба: Изабране студије, Book 443 of Српска књижевна задруга, Srpska književna zadruga, Веселин Чајкановић, Vojislav Đurić, Cрпска књижевна задруга, 1973
Kult mrtvih kod Srba klikni
Title Srpska mitologija, Volume 5, Српска митологија, Сретен Петровић, Prosveta, 2000
O srpskom vrhovnom Bogu klikni
Српски митолошки речник klikni


< Poruku je uredio vukosava -- 28.9.2011 21:40:06 >

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 22:02:37   
anuksunamun
vatra i duhovi sastavni su deo svacijeg narodnog predanja,kao i zmije..to nije pitanje uopste,a nije cudno ni za hromozomske i dna slicnosti,sa bilo kojim narodom-jer smo svi nastali od Adama i Eve.Ima national geographic svoju inicijativu i program o istrazivanju DNA,princip je poslati uzorak pljuvacke na ispitivanje...ljudi koji su isli duboko u istragu ,uglavnom su stigli do pripadnosti Ashkenazi Jevrejima,sto je i logicno...Sa druge strane slicnost sa Rumunima (ja ne poznajem)ali znam da su Iliri ustvari -narodi gusala,pa tako danasnji Crnogorci,Makedonci,Albanci i Grci pripadaju tom "klanu"...mozda otuda slicnost .Jovan Cvijic je radio podrobne studije o narodima na Balkanu,doduse bez poznavanja Dna,i ustanovio je podelu koju sam gore navela,zato je danas tesko reci ko je Sloven,ilirac,dinarac...a sto se matematike tice,ja je ne diram,samo me "racun" nikada nije impresionirao,vise sam volela fiziku i hemiju...ne znam zasto mislis da sam napala matematiku.??tebi hidrogen nije smetao a mene je sputao u zivotuuser posted image vidis kod svakoga razlicito delujeuser posted image

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 22:13:32   
vukosava
Bas zato sto je tesko sto posto reci, smesno je busati se u grudi i vikati na sav glas ko je u vise u pravu, kao sto kod nas mnogi rade na osnovu tkz. nacionalne i verske pripadnosti.


(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 22:17:20   
anuksunamun
ja sam lepa ,zgodna ,plava i glupauser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 22:18:57   
anuksunamun

IZVORNA PORUKA: vukosava

Bas zato sto je tesko sto posto reci, smesno je busati se u grudi i vikati na sav glas ko je u vise u pravu, kao sto kod nas mnogi rade na osnovu tkz. nacionalne i verske pripadnosti.


ovo stoji ,slazem se,ja delim ljude ,na lepe i ruzne,mislim i fizicki i po karakteruuser posted image moja je vera jedna i jedina,nikoga ne diram a svoju veru ni za sta ne damuser posted image

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here