|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Tumor markeri
17.7.2009 8:34:43   
Anoniman
Tumorski markeri su supstance koje nastaju u malignim ćelijama i izlučuju se u telesne tečnosti. Njihovo prisustvo, praćenje koncentracije ili aktivnosti mogu ukazati na postojanje malignog procesa u organizmu. Da bi se jedan tumor marker koristio u dijagnostičke svrhe mora da ispunjava uslove u pogledu specifičnosti i osetljivosti što znači da pruža informaciju da li je pacijent zdrav ili bolestan, koji je organ zahvaćen i da je detaktabilan u ranom stadijumu bolesti. Na žalost, mali broj tumorskih markera u potpunosti ispunjava ove uslove ali su korisna dopuna drugim dijagnostičkim postupcima. Danas se u većini laboratorija odredjuju sledeći tumorski markeri:
  • AFP – alfa-fetoprotein. Povišene vrednosti ovog markera nalaze se kod maligniteta jetre, testisa, jajnika i pankreasa ali i kod stanja kao što su ciroza jetre, hronični i akutni hepatitis. Povećane vrednosti alfa- fetoproteina normalno se nalaze u trudnoći jer ovaj protein spada u proteine koji se stvaraju u organizmu u toku fetalne faze razvoja ploda.
  • CEA – karcinoembrionalni antigen. Ovaj marker se u povećanim koncentracijama sreće kod kolorektalnih tumora, tumora pluća kao i kod nekih tumora reproduktivnih organa. Umereno povećane vrednosti mogu se naći i kod dugogodišnjih pušača. Takodje, koncentracije CEA značajno opadaju posle hiruškog otklanjanja tumora tako da je ovaj marker značajan kao prognostički faktor.
  • CA 15-3 – karcinom antigen 15–3. Primarno se ovaj marker koristi za praćenje i prognozu toka maligniteta dojke. Za postavljanje dijagnoze CA 15–3 ima ograničen značaj jer daje povišene vrednosti i kod nekih benignih stanja.
  • CA 125 – tumorski asocirani antigen 125. Osnovni problem i nedostatak ovog markera ogleda se u tome što nije detektabilan u ranoj fazi bolesti i što daje povećane vrednosti i kod tumora koji su benigne prirode. Da bi bio dobar dijagnostički pokazatelj uvek se kombinuje sa još jednom dijagnostičkom metodom, najčešće ultrazvučnim pregledom. Što se tiče praćenja odgovora na hemioterapiju ili uspešnosti hiruškog zahvata, vrednosti CA 125 odredjuju se svaka tri meseca i služe kao solidan prognostički faktor.
  • CA 19-9 – karbohidratni antigen 19-9. Marker pogodan za razdvajanje pankreatitisa i tumora pankreasa kao i za praćenje pacijenata na terapiji. Povišene vrednosti mogu se očekivati i kod tumora debelog creva u poodmaklom stadijumu.
  • Prostata specifični antigen-PSA. Ovaj marker se u svrhu otkrivanja raka prostate koristi na dva potpuno različita načina. Može se koristiti kod muškaraca za koje se ne zna imaju li karcinom prostate i kod onih za koje se zna da boluju od raka prostate . Kad se PSA koristi kao dijagnostički test, povećane vrednosti će zahtevati dodatna testiranja. Vrednosti više od 4 ng/mL, ali niže od 10 ng/mL sumnjive su na postojanje raka prostate. Većina muškaraca čiji se PSA nalazi u ovim granicama nemaju, međutim, karcinom prostate. Ali kako se vrednost PSA povećava iznad 10 ng/mL, verovatnoća da muškarac boluje od raka prostate značajno se povećava.
  • Cyfra 21-1 ( pluća )
  • CA 72-4 (želudac)
  • NSE (pluća)
  • B-2 – mikroglobulin
    Na osnovu onoga što je danas nauci poznato, mogućnosti za prevenciju nastanka ove bolesti mogu se povećati sledećim merama:
  • Prestanak pušenja
  • Izbegavanje jonizujućih zračenja
  • Izbegavanje lekova za koje je utvrđeno da izazivaju rak
  • Preventivne mere i redovne kontrole u onim zanimanjima koja posebno povećavaju rizik za nastanak raka
  • Prestanak konzumacije u ishrani materija koje sigurno izazivaju rak
  • Preventivne mere u cilju smanjenja zagađenja životne sredine.

Izvor: labeamedica.co.yu
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:17:13   
Diabla
Molim nekoga da mi odgovori ako se razumije. Naime, mojoj mami su povecani tumor markeri CA 125 na 43, sto i nije mnogo s' obzirom da je gornja granica 35. U ponedeljak treba da operise miome, ima ih nekoliko, ali dr je rekao da su benigni. Negdje sam procitala da se tumor markeri ne mogu vaditi tokom menstruacije, a ona je upravo ima i vadila ih je pa ne znam da nisu zbog toga povecani.

Bila bih zahvalna nekome da nam odgovori, jer ovdje je sutra drzavni praznik, niko ne radi, a moja mama samo place, rida, i ja sa njom, bilo koji odgovor bi nas smirio. Hvala.


_____________________________

Something is rotten in the state of Denmark.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:20:48   
Anoniman
Uopšte se ne sećam zašto sam ja vadila svojevremno Ca125, dal zbog cisti, ili benignog tumora u dojci... user posted image
No, ako su miomi benigni, neka ne plače. Vrlo je verovatno da je povišen baš zbog toga, više ne znam da kažem. user posted image

(odgovor članu Diabla)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:30:38   
Diabla
Hvala Tashouser posted image Dr joj je rekao da ne mora da radi tumor markere jer je vidio na pregledu da su benigni. Medjuti, sedimentacija joj je povecana na 78, zato je radila t. markere. I zvala je dr da pita sta i kako, ali niko nista konkretno ne govori. Jos sutra glupi 13. jul, nista ne radi 2 dana, ima da izludimo do cetvrtka jer treba da ceka odobrenje od izabranog dr za operaciju, a mozda joj nece dati zbog te sedimentacije.

I na kraju, zasto su tebi bili uvecani tumor markeri i koliko?


_____________________________

Something is rotten in the state of Denmark.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:32:59   
cipiripi
ca 125 su markeri i za endometriozu...
kakvi su joj leukociti i limfociti?


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Diabla)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:35:41   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Diabla



I na kraju, zasto su tebi bili uvecani tumor markeri i koliko?



Uopšte se ne sećam. Sve prevrćem po glavi... i nemam povratn info. Zapamtila sam samo da sam to radila, jer tada nisam imala pojma šta je... Sada kada Cipi kaže endometrioza... možda je i zbog toga rađeno... Ne sećam se... Šta god da ti kažem, lagaću te.

(odgovor članu Diabla)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:39:41   
Diabla
Joj ne znam Cipi, mislim da su ok, ali su joj trombociti i fibrinogen uvecani.

IZVORNA PORUKA: cipiripi

ca 125 su markeri i za endometriozu...
kakvi su joj leukociti i limfociti?



_____________________________

Something is rotten in the state of Denmark.

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:40:14   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: Diabla

Molim nekoga da mi odgovori ako se razumije. Naime, mojoj mami su povecani tumor markeri CA 125 na 43, sto i nije mnogo s' obzirom da je gornja granica 35. U ponedeljak treba da operise miome, ima ih nekoliko, ali dr je rekao da su benigni. Negdje sam procitala da se tumor markeri ne mogu vaditi tokom menstruacije, a ona je upravo ima i vadila ih je pa ne znam da nisu zbog toga povecani.

Bila bih zahvalna nekome da nam odgovori, jer ovdje je sutra drzavni praznik, niko ne radi, a moja mama samo place, rida, i ja sa njom, bilo koji odgovor bi nas smirio. Hvala.



hoće da budu povišeni kod user posted image




(odgovor članu Diabla)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:40:29   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: cipiripi

ca 125 su markeri i za endometriozu...
kakvi su joj leukociti i limfociti?


Ca 125 je tumor marker blaga povećanja mogu da ukažu na upalu, endomteriozu itd....ali oni se ne rade ZA endometriozu i upale, već samo za tumore kao što im ime kaže, endometrioza nije tumor....

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:41:19   
cipiripi
Fibrinogen i poviseni trombociti idu zajedno..
Jel ona gojazna, jel ima vene po nogama?


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Diabla)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:41:45   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: dunja RR


IZVORNA PORUKA: cipiripi

ca 125 su markeri i za endometriozu...
kakvi su joj leukociti i limfociti?


Ca 125 je tumor marker blaga povećanja mogu da ukažu na upalu, endomteriozu itd....ali oni se ne rade ZA endometriozu i upale, već samo za tumore kao što im ime kaže, endometrioza nije tumor....


mogu ali i ne moraju, jer im to nije prvobitna funkcija, već sporedna

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:45:01   
Diabla
Jok bre, bas je mrsava, a nema vena.

Dunja, je li to 100% sigurno da koduser posted image znaju biti uvecani, ipak je to blago povecanje.

IZVORNA PORUKA: cipiripi

Fibrinogen i poviseni trombociti idu zajedno..
Jel ona gojazna, jel ima vene po nogama?



_____________________________

Something is rotten in the state of Denmark.

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:47:35   
cipiripi
IZVORNA PORUKA: Diabla

, a mozda joj nece dati zbog te sedimentacije.





nece sigurno, mora sve da se spusti i prvenstveno da se ispita uzrok sedimentacije, uradice joj i dodatne analize.
budi uz nju i salji joj i nasu pozitivnu energiju user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu Diabla)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:47:56   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: Diabla

Jok bre, bas je mrsava, a nema vena.

Dunja, je li to 100% sigurno da koduser posted image znaju biti uvecani, ipak je to blago povecanje.

IZVORNA PORUKA: cipiripi

Fibrinogen i poviseni trombociti idu zajedno..
Jel ona gojazna, jel ima vene po nogama?




Tumorski marker CA 125

CA 125 takođe je molekul šećera i belančevina, koji u prvom redu ima značaj kao tumorski marker za rak jajnika. U kontroli toka povišene vrednosti ukazuju srazmerno prilično sigurno na recidiv ili na metastaze, pri čemu normalne vrednosti same po sebi ne znače da tumora nema. Zbog toga samo određivanje CA 125 kod raka jajnika načelno ne može da zameni naknadni operativni pregled (engl. "second look"). Ono svakako omogućava ciljanu primenu dijagnostičkih i terapijskih mera. Referentna vrednost je < od 35 U/l, sa sivom zonom do 65 U/l.

Tumori koji često idu sa povišenim vrednostima CA 125 jesu: rak jajnika, drugi ginekološki tumori, rak pankreasa, rak žučnih kanala.

Dobroćudna oboljenja koja mogu da idu sa povišenim vrednostima CA 125 jesu: ciroza jetre, akutni pankreatitis (zapaljenje pankreasa), akutni holecistitis (zapaljenje žučnog mehura), dobroćudna ginekološka oboljenja/zapaljenja.



Draga miomi su dobroćudni, verovatno je i zbog toga, neka se ne sekira....



< Poruku je uredio dunja RR -- 12.7.2010 22:50:43 >

(odgovor članu Diabla)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:48:40   
Anoniman
Ca-125 - povišene koncentracije se nalaze kod karcinoma jetre i karcinoma jajnika.

Ca 125 proizvode mnoge ćelije, uključujući ćelije karcinoma jajnika. Prisutan je u 80% nemucinoznih karcinoma jajnika. Ca 125 povišen je i u drugim malignim bolestima uključujući karcinom endometrijuma, gušterače, dojke, pluća i debelog creva. Povišen je i za vreme menstruacije, trudnoće, endometrioze i drugih dobroćudnih ginekoloških i neginekoloških stanja.

CA 125 se prvenstveno koristi za odluke o lečenju karcinoma jajnika, praćenje terapijskog uspeha i kontrole nakon završenog lečenja. Posle hirurškog lečenja ili hemoterapije njegov nivo se podudara sa odgovorom na terapiju.

Izvor: stetoskop.info



KLIKNI


Ca-125 može na nešto ukazivati ali se njegov rezultat ne uzima kao 100% dijagnostičko sredstvo, da se tako izrazim.
Ak misliš da je tvoj ca-125 visok, moj je bio 130.9, imala sam endometričnu cistu 3 cm u promjeru, dakle otišla sam na laparoskopiju i potvrđena mi je endometrijoza. Ca-125 može biti povišen kod trudnoće, ovulacije, vezan je za jajnike, ali može biti (ali nemora) povišen i kod drugih vrsta tumora. Uglavnom koliko sam ja to mogla zaključiti, ako u nešto dr. sumnjaju, pošalju te na ca-125, a ak je povišen, šalju te na druge pretrage koje su više "ziher" u smislu postavljanja dijagnoze. On je samo jedna vrsta indikatora sumnje.
Tvoj je povišen vjerojtano zbog ciste na jajniku.
Izvor: forum.hr

(odgovor članu dunja RR)
  Direktna veza do poruke: 15
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:50:07   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: Diabla

Jok bre, bas je mrsava, a nema vena.

Dunja, je li to 100% sigurno da koduser posted image znaju biti uvecani, ipak je to blago povecanje.

IZVORNA PORUKA: cipiripi

Fibrinogen i poviseni trombociti idu zajedno..
Jel ona gojazna, jel ima vene po nogama?





jeste, povećan je za vreme user posted image

(odgovor članu Diabla)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:55:52   
Diabla
Dunja, sve sam ovo vec iscitala, ali dzabe ja njoj objasnjavam, jednostavno me ne slusauser posted image user posted image user posted image user posted image

Cipi, pokusavam da budem ok, ali ona samo  crnjaci, pala u depresiju, i onda mi nabija na nos kako sam joj 2001 nesto rekla, aaaa! Dodje kod mene, hocu da budem podrska, ali brzo se posvadjamo, stalno me kritikuje, a ja nemam zivaca i svasta joj kazem. I naravno sad se jedem, tresem, placem jer znam nekada da budem mnogo drska, plus mi ona dodatno nabija na nos sve to sto sam izgovorila.

Hvala svima na odgovorima, sad cu da je zovnem, ali mislim da ce tamburati jedno te isto. Najsmijesnije je sto je ona hemicar i radila je u laboratoriji godinama, i sve to zna, ali najgore izvlaci iz svih tih nalaza, nece da cuje nista pozitivno. user posted image

user posted image user posted image HVALA SVIMA PUNO!!!!


< Poruku je uredio Diabla -- 12.7.2010 22:57:53 >


_____________________________

Something is rotten in the state of Denmark.

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:57:32   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Diabla

i onda mi nabija na nos kako sam joj 2001 nesto rekla, aaaa!


To baš nije ok. user posted image

(odgovor članu Diabla)
  Direktna veza do poruke: 18
   RE: Tumor markeri
12.7.2010 22:59:27   
Diabla

Tako sam se izrazila, nije bas 2001, ali jeste nEsto davno, bla bla. Mada sam i ja jezikusa, kad me isprovocira- tipa DIJETE TI JE GLADNO, NISI MU DALA DA JEDE PUNIH POLA SATAuser posted image user posted image

IZVORNA PORUKA: Tashke

IZVORNA PORUKA: Diabla

i onda mi nabija na nos kako sam joj 2001 nesto rekla, aaaa!


To baš nije ok. user posted image



_____________________________

Something is rotten in the state of Denmark.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Tumor markeri
11.1.2011 12:17:07   
red sonia
da li moze neko da mi pomogne...

beba mi je dobila rezultate tumor markera

AFP 20,74 U/mL
BHCG 0,100 mIU/ml

koje su normalne vrednosti za dete od 11 meseci???
idemo u ponedeljak kod neonatologa ali dotle cu poludetiuser posted image

(odgovor članu Diabla)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Tumor markeri
11.1.2011 17:56:55   
red sonia
niko?

(odgovor članu red sonia)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Tumor markeri
11.1.2011 18:13:19   
Anoniman
Bhcg je normalan...AFP po rodjenju bebe je oko 200U/ml..U toku prve godine zivota pada na ispod 15U/ml...Ovo sam nasla na stranom sajtu...Tako da mislim  da je sve ok....

Ne briniuser posted image

< Poruku je uredio verolino -- 11.1.2011 18:15:35 >

(odgovor članu red sonia)
  Direktna veza do poruke: 22
   RE: Tumor markeri
11.1.2011 18:16:48   
red sonia
hvala verolino mnogo,ona sad ima 11 meseci,tako da onda nije mnogo veci rezultat za AFP
bas si me sad smirilauser posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Tumor markeri
11.1.2011 18:19:09   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: red sonia

hvala verolino mnogo,ona sad ima 11 meseci,tako da onda nije mnogo veci rezultat za AFP
bas si me sad smirilauser posted image user posted image


Ma naravno...Ne brini...
Pise na tom sajtu da su zabrinjavajuci rezultati preko 500U/ml....Nemoj da brines...Njoj je jos to u stanju opadanja...
Sto si radila te analize???Visoka sedimentacija, ili???

(odgovor članu red sonia)
  Direktna veza do poruke: 24
   RE: Tumor markeri
11.1.2011 18:22:02   
red sonia
operisana joj je ukovrnuta krvava cista na jajniku odmah po rodjenju ... sad ima male vodene cistice na oba jajnika...idemo na kontrole svakih 3 meseca,do sada smo isli samo na UZ,a sada nam je dr rekla da uradimo i ovo

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here