|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Rasna i druga netrpeljivost na dečijem igralištu
12.3.2013 15:33:02   
Modessty
Jednog vikenda desilo se sledeće:
Bila sam sa Danilom u parkiću, na igralištu. Ima jedan deo gde su ljuljaške, nekih 6 ljuljaški poredjanih u krug. Tri su bile zauzete - ljuljala su se tri cigančeta (namerno neću reći romi), tačnije devojčice. Svakog vikenda prose ispred obližnje crkve. Dve imaju oko 8 ili 9 godina i jedna ima negde oko 5. Ljuljaju se ismeju. Vidi se da uživaju. Danilo seda na ljuljašku preko puta njih i pridružuje se njihovom uživanju u ljuljanju. Posle nekih 10 min, prilazi dečak od oko 10 ili 11 god i seda na ljuljašku. Njegova mama odmah reaguje i onako panično i uzrujano viče mu da se odmah skloni odatle. Kad je otrčao majci čujem kako ga grdi što ne obraća pažnju na to da se na ljuljaškama ljuljaju prljavi cigančići koji mogu da ga zaraze ko zna čim. Slažem se sa njom u tom strahu. ALi deca se ne dodiruju, čak nisu ni blizu jedno drugom. Ljuljaške su dovoljno daleko jedna od druge. Moje dete je nastavilo da se ljulja. Nisam mu reč rekla.
Baš mi je zasmetao ceo dogadjaj. Možda sam ja i dalje u onom komunističkom jugoslovenskom dobu gde su nas učili tolerancijii tome da nije bitno koje si boje kože, koje vere niti koliko imaš ili nemaš. Sigurno mu ne bi dala da se rukuje sa njima i slično, samo iz straha od zaraze i prljavštine, ali ne bi to uradila tako da oni primete.
Kako vi reagujete u sličnim situacijama?

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 15:50:15   
isidora88
mi kad setamo mateja svakom cigancetu koje vidi vice pa, pa bato, seko user posted image
moze sa svima da se igra samo mu ne bih dala dodirivanje zbog tih zarazi i tako toga,inace ne pravim proble ko je koje rase itd.

_____________________________

Moja baka srce ima,
ovoliko, ovoliko,
znam da baka mene voli,
kao niko, kao niko...

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 15:59:27   
Figaro88
A Andrea je u dz-u bila diskriminisana od strane Roma,igrala je se sa jednim malim decakom,a njegova mama ga je stalno zvala i pricala mu da se skloni od nje,a videlo se da joj se ne svidja to sto se igra sa njom a ne sa drugim Romimauser posted image Ja sa tim nemam nikakvih problema,Andrea je sa njim delila i smoki,plazmu,jedino kada je hteo da je poljubi ona mu nije dala i rekla mu je -Ne moze,mnogo si musavuser posted image Ja je ni tad nisam dirala....Deca su deca...

_____________________________

Of course it is happening inside your head, but why on earth should that mean that it is not real?

(odgovor članu isidora88)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 16:05:21   
Lu
IZVORNA PORUKA: Modessty

Kad je otrčao majci čujem kako ga grdi što ne obraća pažnju na to da se na ljuljaškama ljuljaju prljavi cigančići koji mogu da ga zaraze ko zna čim.

Ma da, samo su cigančići prljavi i zarazni a svi ostali su divni... predrasude, predrasudeuser posted image
Mislim ako ćemo tako paziti na djecu onda im nećemo dozvoliti da se igraju ni sa kim drugim na igralištu jer realno rečeno kako možemo biti sigurni da neko dijete  nema neku zaraznu bolest?

Ali naravno ne radi se o zarazi nego o predrasudama samo što niko to neće priznati!

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 16:09:48   
Sanjica26 RR
Mene cigancici u skoli najvise vole. I stvarno su dobra deca. Jeste da ti se obracuju kao da si im drugarica, ali meni to ne smeta.

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 16:14:51   
Figaro88
Meni je zao zato sto nisu oni krivi za sve to sto im se desava.Tu decu maltretiraju,iskoriscavaju,ne sve ali puno njih da.Moj jako dobar drug u srednjoj skoli je bio Ciganin,obozavala sam ga.Sad ga retko vidjam,zaposlio se,ima i on porodicu.Ali njegovi roditelji su se trudili da ga izvedu na pravi put da se i on ne bi patio u zivotu kao oni.Ali na zalost malo je takvih.

_____________________________

Of course it is happening inside your head, but why on earth should that mean that it is not real?

(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 17:25:25   
minna
Kod nas u dvoristu u susednoj zgradi ima porodica Roma tj 3dece zivi sa bakom,Dekom I ujkom, v najvise voli da se igra sa njima, obozava ih kao I oni njegauser posted image oni su fini cigancici,Mislim zive u stanu,koriste lenor I Tako touser posted image drugu decu u dvoristu kao da I ne primecuje,Ali njima se svaki put oduseviuser posted image ja ga Naravno Pustam da se igraju,sto da ne, a I da su neki manje fini sigurno ne bih reagovala kao ta majka u parku

(odgovor članu Figaro88)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 18:06:16   
mamamikka
Užas! Ma ja stvarno mrzim te podele pa još kod male dece! Stoput sam videla dete koje nije romsko a prljavo je i nevaspitano, a i romsko dete koje je vrlo negovano. I kad god se sretnu moja deca sa drugom ne pravim razliku jer verujem da ih mi učimo predrasudama.U kom veku mi živimo?!

_____________________________

Aleksa, 13.10.2008.
David, 29.07.2011.
Mamine sreće najveće!

(odgovor članu minna)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 19:25:04   
Modessty
Ma nije samo kad su rase u pitanju. Nekako mi se čini da je kod nas imovinsko stanje i neki društveni status sve više bitan. Često čujem - nemoj da se družiš sa njim/njom oni ni za leba nemaju i slično. KOd nas recimo u vrtiću ima toliko dignutih noseva i onih koji misle da su oni i njihova deca iznad svih i nešto ekstra posebno. Ne razumem toliku netrpeljivost.
Ja sam u osnovnoj školi u prvom razredu sedela sa cigančicom Nedom. Bila je divno stvorenje. Vredna i pametna. Onda su sledeće godine otišli u drugi grad, ne sećam se gde, ali se sećam da nam je svima bilo mnogo žao. Bila je super drug.
Hvala vam što nisam jedina u ovom ludilu da su mi svi jednaki, bar što se tiče boje kože, statusa, vere.... Ne volim zlobne i pokvarene ljude pa ma šta da su.

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu mamamikka)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 19:30:42   
Figaro88
Moj brat ide u osnovnu skolu,a tamo je to jos vise izrazeno.Deca se takmice ko ce da ima bolji kompijuter,patike,auto,smesno.Ja Andreu opominjem i kad nekom kaze e ja imam a ti ne,to je naucila sa Vukom,a meni je to jako ruzno....Valjda cu je nauciti da ne treba tako da deli ljude,vec po nekim bitnijim stvarima....

_____________________________

Of course it is happening inside your head, but why on earth should that mean that it is not real?

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 20:14:18   
nela79
Sad ste me podsjetili na Tanju i Slobu. Kad smo Matija i ja lezali u Tirsovoj u istoj sobi sa nama bili su i njih dvoje (mama i sin) Cigani. I ja kazem Cigani namjerno jer i ona sam kaze ...mi Cigani volimo da imamo puno djece user posted image Ljudi moji koliko su mi oni znacili. Matija nema ni godinu dana, ne hoda jos. Da mi nije bilo njih, ni u WC nebi mogla da odem. Matija sjedne pored Slobe, on njemu pusti Partizanovu himnu i opusteno :) Ma kako nesto ruzno da pomislim o njima. Ja sam inace mnogo liberalna. Mm kaze i previse. Meni niko ne smeta, dok me ne dira :)

(odgovor članu Figaro88)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
12.3.2013 20:18:43   
Modessty
Neznam da li ja to u poslednje vreme mnoogo obraćam pažnju na te stvari, ali stvarno nekako sve je više onih koji vole da glasno komentarišu na javnom mestu kako taj i taj neam ovo ili ono, kako je to dete prljavo i otrcano pa se zato ne treba igrati sa njim, kako ta mama izgleda raspojasano i aljkavo pa zato nemoj sa njenim detetom..... Nekako mi takvi komentari zaista smetaju. da li neko od njih pomisli da možda to dete nema bolju garderobu.... ma neznam

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu nela79)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
15.10.2014 13:41:49   
emicaa
Možda ću malo odskočiti od teme pa modovi izvine.Mi smo skoro bili u marketu T sjedila u kolicima i dok sam nešto gledala neka indijka je prišla T i počela joj pričati i pipkati je po licu,stvarno mi ne smeta kad joj neko pridće i dira joj nogice ili stomačić ali mi je baš zasmetalo što je neko koga uopšte ne zna dira po licu,rekla sam joj izvinite ali ne dirajte joj lice,pričanje je u redu ali to ne.

_____________________________

Od svih odluka koje sam donijela u životu za jednu se nikad nisam pokajala,da postanem majka <3

Jer smo tako u mogucnosti ...

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
17.10.2014 7:55:24   
big mum
Prije par dana na obližnje dječije igralište dolaze 4 romske djece u pratnji svog oca.Osim moje djece nije bilo nikog.Dječica su se razletjela na tobogan,ljuljačke i sl. Ljuljali su se i smijali najviše što su mogli.Bilo ih je prelijepo gledati,djeca u pravom smislu riječi.
Jedan nesvakidašnji prizor.
Sofi gleda ,pomalo zbunjena i razmišlje da li bi prišla (jer ih ne poznaje)a Strahinja se odmah združio sa malim Leom(najmalađim od njih ima svega 3god)
Utom doleze i druga djeca i niko im ne prilazi jer su im roditelji rekli da to ne čineuser posted image Sofia im polako prilazi i ja malo glasnije kažem ajde slobodno igraj se sa njima vidiš kako su lijepa djeca.
Sofka im prilazi i započinje igra.Ostale majke se samo zgledašeuser posted image A otac te djece mi zahvali pogledom. Sofka mu je izrecitovala 3-4 pjesmice.
Ponosna sam na svoju djecu jer ne prave razlike između djece i svu djecu rado primaju u svoje društvo user posted image

< Poruku je uredio big mum -- 17.10.2014 7:56:17 >


_____________________________

Neko iz djetinjstva ponese samo uspomene, a neko sačuva u očima, ušima, u srcu još malo one radoznalosti i nemira, pa umije da se igra i raduje malim stvarima.
DUŠKO RADOVIĆ

(odgovor članu emicaa)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Rasna i druga netrpeljivost na dečijem ig...
17.10.2014 8:22:10   
lanajelena
Meni to ponasanje strasno smeta,to generalisanje,medju romima(ciganima)ima stvarno divnih ljudi,meni se jedna tetka udala za roma pa ja njega volim vise nego tetku,njihovu decu kao da smo najrodjeniji a nismo bas blizak rod...
Evo jedan decacic je krenuo sa Lanom u razred,stvarno je fin,ne cuje se,uredan i mama mu je fina,prve dve nedelje su ga deca maltretirala i evo vec deset dana ne ide u skolu,place kod kuce a bas voli user posted image

(odgovor članu big mum)
Direktna veza do poruke: 15
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Zvončići no.1
video
Kad padne prvi sneg, kad zabeli se breg, na put se sprema tad, taj deda večno mlad,...
Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...



image
flamingos
CortinaT krema će baš, da reši svaki problem naš.
Ekcem je prošlost kad se nanese,jer krema sa sobom sve odnese. Vetar kada duva, koža zna da se suši i puca, tad CortinaT krema na vrata pokuca,lepo se namaže, upije baš i rešen je problem naš. Nije fora, a nije ni laž,u CortinaT kremi leži prava draž. Ona svima prija i zato nam je najmilija. Možda mi pisanje stihova i nije jača strana, ali jedno sigurno znam-CortinaT krema je bez mana.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here