|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   O spontanom pobacaju
29.6.2009 19:35:24   
Anoniman
Spontani pobacaj ( u daljem tekstu SP ) se odnosi na trudnocu koja se zavrsi spontano prije nego je fetus sposoban za vanmatericni zivot.
Svjetska Zdravstvena Organizacija je definisila ovaj klinicki entitet kao izbacivanje ( ekspulziju ) embriona ili fetusa iz materice koji tezi manje ili tacno 500g. Tu tezinu fetus obicno dostize od 20-22 nedjelje trudnoce ( racunajuci da trudnoca traje 40 nedjelja ).
Prosjecno 10-20% svih klinicki dokazanih trudnoca zavrsi SP, a 80 % od tog procenta se desi do 12 nedjelje trudnoce.Sigurno da je taj broj I veci jer se ovdje ne racunaju klinicki neprepoznate trudnoce…npr. zene koje su imale menstruaciju koja je kasnila 2 nedjelje a onda prokrvarile, pa nisu ni znale da su pobacile.
Jedno istrazivanje je obuhvatilo negdje oko 600 trudnica koje nisu nikada bile trudne, stare od 24 do 32 godine, I koje su usle u brak ili pocele da zive sa partnerom sa zeljom da imaju djecu, I kojima je odredjivan Beta HCG, hormon koji luci posteljica, I sluzi kao dijagnosticki test trudnoce I pronadjeno je slijedece:
- pobacaj se desio u 26% ispitivanih zena, a one nisu niti znale da su bile trudne
- gubitak klinicki prepoznate trudnoce se desio u 8%
- zivo donesena djeca u 64 %
- ostatak zena je imalo zeljeni prekid trudnoce, vanmatericnu trudnocu, molarnu trudocu ili mrtvorodjenost.
-
Znaci % pobacaja je I veci nego sto je prepoznato u svakodnevnom klinickom radu.

FAKTORI RIZIKA: Ima nekoliko faktora koji su povezani sa vecim % spontanih pobacaja.
1.Godine zene:
- u populaciji zena starosti od 20-30 godina spontani pobacaj se desava od 9-17%
- u populaciji od 35 g je 20%
- u 40 tim je jedino lijepa ona pjesma od Legendi…stizu I 40-te, a ovaj % se penje do 40 % ( lako je zapamtiti )
- u 45-im % spontanih pobacaja dostize 80% !

2. Prethodni pobacaj - Akuserska istorija pacijentinje je vrlo vazan factor za ponovni pobacaj.
- rizik pobacaja u buducim trudnocama je poslije 1 pobacaja oko 20%, poslije 2 pobacaja je 28%, a poslije 3 I vise pobacaja oko 43 %. Kada uporedimo broj trudnoca I % pobacaja, u prvoj trudnoci se desi samo 5% svih pobacaja ili kod zena kod kojih je prva trudoca bila bez komplikacija.

3. Kratki ( krace od 6 mjeseci ) I dugi ( duze od 60 mjeseci ) interval izmedju trudnoca kod zena koje su vec radjale ( multiparous women ). Dokazano je da su I jedan I drugi povezani sa prijevremenim porodjajem, SGA fetusima, koji su mali za starost trudnoce, IUGR ( zastojem u rastu ).

4. Pusenje u trudnoci ( vise od 10 cigareta dnevno je udruzeno sa povecanim rizikom za pobacaj ). Cak je I pusenje partnera povezano sa istim.

5. Alkohol. Konzumiranje 3 pica nedjeljno u toku prvog trimestra je povezano sa povisenim % spontanih pobacaja.
6. Koristenje kokaina u trudnoci je povezan sa prijevremenim porodjajem, abrupcijom placente I povecanim rizikom za spontani pobacaj.

7. Nesteroidni antireumatici, kao sto su naproksen, brufen, diklofenak, aspirin mogu biti povezani sa povecanim rizikom za pobacaj ako se koriste u vrijeme zaceca. Moram dodati da je dokazano brojnim istrazivanjima da je koristenje malih doza aspirina u 2. I 3. trimestru potpuno sigurno, kako I da jkoristenje istog kod embrio transfera kod pacijenata koji se podvrgavaju IVF-u nije pokazalo znacajan porast neuspjelih trudnoca.

8. Povisena temperatura od 37.8 I vise moze da poveca rizik za pobacaj, ali do sada su obavljena samo 2 istrazivanja I rezultati se smatraju nepouzdanim

9. Kafa ( I kafenisanje…salim se ), jedna studija je pokazala da je konzumiranje vise od 100mg kofeina dnevno povezano sa vecim brojem spontanih pobacaja.

10. Produzeno vrijeme / vise od 10 dana / od dana ovulacije do dana implantacije oplodjenog jajasca, koji se mogu desiti zbog nekoliko razloga…stari folikuli kod zena starijih od 35 godina, ostecenih jajovoda upalnim procesima, promijenjen kapacitet matericne duplje ( anomalije, priraslice, infekcije ).

11. Nizak nivo folne kiseline – je bio povezan sa povecanim rizikom za spontane pobacaje od 6-12 nedjelja, samo kada je fetalni kariotip bio nenormalan. Nizak lefel folne kiseline ako je plod bio genetski normalan, nije imao nikakvog uticaja na % spontanih pobacaja.

UZROCI od strane ploda I majke:

1/3 spontanih pobacaja koji se desavaju u vrijeme ili prije 8 nedjelja trudnoce zovemo Blighted Ovum ili trudnoca bez embriona ( na ultrazvuku se ne moze vidjeti zumanjcana vreca ili embrion )
U 2/3 slucajeva gdje je pronadjen embrion prosjecno 50% embriona je bilo dizmorficno, ili macerirano tako da se nije mogla niti napraviti patohistoloska dijagnoza.

Blighted ovum I nenormalni embrioni mogu biti rezultat izlozenosti teratogenim faktorima ili uzrokovani hromozomskim abnormalmostima.
Hromozomske abnormalnosti se racunaju za otprilike 50% uzrokom svih SP. Vecina anomalija su uslovljne aneuploidijama, od kojih su najcesce sturkturalne abnormalnosti, mozaicizam, ili single gene defect ( defekt samo jednog gena ) koji su odgovorni za veoma mali % SP.

Sto je ranija gestacijka starost u kome dolazi do SP, veca je incidenca citogenetskog defetka, tako da je incidenca abnormalnog fetalnog kariotipa oko 50% izmedju 8 I 11 nedjelje trudnoce, ali opada na 30% od 16-19 nedjelje.Najcesce genetske anomalije su slijedece:
a) autozomalne trisomije 52%
b) monozomije 19%
c) poliploidije 22 %
d) ostali
Moram da naglasim da se vecina ovih anomalije desava u embrionu kao izvoru anomalije a da veoma rijetko se takve anomalije naslijedjuju od roditelja. !!!

Anomalije vezane za izlozenost teratogenima: Diabetes mellitus u trudnoci za slabom kontrolom glukoze, droge, lijekovi, fizicki stress, zracenje.

Trauma…usljed interventnih procedura u trudnoci, kao sto je CVS / uzimanje horionskih resica posteljica za citogenetsku analizu /, amniocenteza, sto se povezuje sa 1 SP na 500-700 uradjenih amniocenteza.

Faktori od strane majke, kao sto su miomi, intrauterine priraslice, septumi u matericnoj duplji, mogu da interferiraju sa optimalnom implantacijom jajasca.

Insuficijencija / slabost / grlica materice, ili kako se u narodu kaze = rano otvaranje grlica, je cesti uzrok ponovljenog pobacaja u drugom trimestru. Pracena je bezbolnom dilatacijom grlica / otvaranjem / I oticanje plodne vode, krvarenjem I ekspulzijom ploda. Uzrokovano je prijasnjim intervencijama na grlicu, kao sto su kiretaze, laceracije / razdori / u toku prijasnjeg porodjaja, konizacija, laser terapija, loop ekscizija grlica, et cetera.

Akutne infekcije majke kao sto su Listeria monocytogenes, Toxoplasma gondii, Parvovirus 19, rubella, Herpes Simplex mogu da dovedu do abortusa usljed fetalne ili placentarne infekcije.
Majcina oboljenja kao sto je bolest stitne zlijezde, Kusingov sindrom, policisticni sindrom ovarija takodje mogu da doprinesu suboptimalnoj klimi za razvoj normalne trudnoce.

Stanja sa hiperkoagubilnoscu krvi / povecanom sklonoscu ka zgrusavanju / kao sto su naslijedjene I stecene trombofilije, I poremecaji imunog sistema kao sto je sistemski lupus eritematozus, antifosfolipidni sindromm, mogu da dovedu do imunoloskog odbacivanja ili ostecenja placente.

IDIOPATSKI SP. Uzrok SP kod hromozomsko I stukturalno normalnih embriona/fetusa u zdravih trudnica je nejasno = nauka ne zna uzroke, pa kazemo da su idiopatski.

O management-u HP slijedece vece.
Dobro zdravlje.
Obgyn


IZVOR


< Poruku je uredio Tasha RR -- 29.6.2009 20:24:19 >
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: O spontanom pobacaju
29.6.2009 20:01:21   
Anoniman
DIJAGNOSTIKA UZROKA HABITUALNIH POBACAJA /HP/

Veoma je vazno da zapamtite da vecina zena sa HP ima dobru prognozu da na kraju ipak ima uspjesnu trudnocu, bez obzira da li je defitivan uzrok pronadjen ili ne, I da li je ili ne terapija zapoceta. U jednom istrazivanju na Illionis University je utvrdjeno da zene sa Recurrent pregnancy loss ili istorijom habitualnih pobacaja imau opsti % zivorodjene djece izmedju 71 I 77 %, sto je odlicno !!!

Pacijentinje nakon 3 izgubljene trudnoce ostanu trudne i rode zdravo dijete u 50% slucajeva bez ikakvog ispitivanja i terapije !!!

Isto je tako razumno kod parova gdje je pacijentkinja 35 g ili starija poceti analizu tog problema nakon 2 uzastopno izgubljene trudnoce.

Minimalni dijagnosticki workup ili obrada para koji je imao HP treba da se sastoji od slijedeceg:

1. Kompletna ginekolosko-akuserska anamneza I pregled, ukljucujuci pitanja vezana za prethodne trudnoce I pobacaje, kakvi su simptomi prethodili gubitku trudnoce I starost trudnoce, jer se obicno hromozomske anomalije I hormonalni poremecaji desavaju u 1.trimestru, a pobacaji zbog anatomskih anomalija I autoimunih oboljenja u 2.trimestru, ali nekada se ti uzroci preklapaju, tako da to nije striktna podjela. U ginekoloskom pregledu tragati za cervikalne laceracije ili anomalije materice.
Uzeti i kompletnu internisticku anamnezu!
Pregled treba da ukljuci kompletni internisticki pregled, tragajuci za znacima galatkoreje / lucenje mlijeka iz bradavica na pritisak ili spontano /, pojacane maljavosti, pretjeranom tezinom…et cetera.
Ako su dostupni prethodni patoloski izvjestaji od prethonih trudnoca ili laboratorije ili ultrazvuka, HSG, MRI…potrebno je evaluirati rezultate istih I ne izlagati pacijente ponavljanju istih pretraga, ukoliko to nije neophodno.
Porodicna istorija moze da bude pozitivna za neku genetsku anomaliju I ne treba je zaboraviti.

Slijedeci testovi se preporucuju kako pocetna evaluacija pacijentinje sa istorijom ponavljanih /habitualnih/ pobacaja /HP/ :
LABORATORIJSKO ISPITIVANJE

1. TRECEG DANA POSLIJE MENSTRUACIJE treba da se odrede koncentracije FSH I estradiola kako bi se odredila ovarijalna rezerva
( Normalne vrijednosti za estradiol su <80pg/ml, I za FSH < 15 mIU/ml ). . Ako bi se level FSH odredjivao samo kod zena koje su starije od 34 g, onda bismo promasili ¼ zena koje imaju ovu dijagnozu.

2. Factor V Leiden , aktivirani protein C resistance, protein S deficiency, and prothrombin G20210A mutacija su povezani sa ranim habitualnim pobacajem

3. Minimum imunoloske analize kod zena sa HP jeste test antikardiolipinskih antitijela I lupus anticoagulantnih antitijela (anticardiolipin antibody (IgG and IgM) and lupus anticoagulant). Oba testa treba da se urade 2 puta, 6-8 nedjelja razmaka, zato sto nisko ili srednje pozitivni titri mogu da budu uzrokovani nekim virusnim oboljenje I da se vrate na normalu.


4. Kariotip roditelja ako su gore pomenuti testovi normalni

ANALIZA MATERICE

1. SONOHYSTEROGRAFIJA jeste metoda koja se sastoji od pregleda endocervikalnog kanala, povrsine matericne duplje I zida, a moze da se dopuni sa fizioloskom otopinom koja se aplicira kroz jednu specijalnu spricu sa aplikatorom u cervikalni kanal, na koji se nacin rasiri matericna duplja I otkriju potencijalni polipi, ili submukozni miomi (odmah ispod sluznice materice),a koji se drugim metodama ne bi vidjeli. Ovo je jedina metoda kojom se moze uociti razlika izmedju septuma matericne duplje I bicornuate uterus, I ovdje HSG nije koristan ukoliko se ne koristi laparoskopija istovremeno da se pregleda fundus uterusa.
ILI…jedna od slijedecih metoda koja niti jedna sama po sebi nije dovoljna za kompletnu procjenu jajovoda I materice.

2. HSG, Hysteroskopija, laparoskopija and MRI.Dodatno testiranje zavisi od radne dijagnoze koja je nastala na osnovu anamneze I pregleda.


TESTOVI KOJI NISU KORISNI, NEGO SU GUBITAK VREMENA, ENERGIJE, PARA, MALTRETIRANJE…

Mikrobioloska analiza cervikalnog brisa kod generalno zdrave zene.Rutinski cervikalni brisevi na Hlamidiju I Mikoplazmu, vaginalni bris na bakterijsku vaginozu, antitijela na Toxoplazmozu nisu pokazala korisnost u evaluaciji HP kod generalno zdravih zena.

Antinuklearna antitijela— Jos jedan test koji se nije pokazao korisnim.

Imuna funkcija Rezultati od HLA tipizacije, mijesanih limfocitotoksicnih antitijela, promjena citokina…nekorisni.

Tiroidna funkcija I secerna bolest. — Skrining za disfunkciju stitne zlijezde I secernu bolest treba da budu limitirani za zene sa klinickim manifestacijama nedijagnostikovane bolesti. Jedino lose kontrolisani dijabetes je povezan sa spontanim pobacajima.

Progesterone — Pojedinacna ili visestruka odredjivanja serum progesterone nisu pokazatelj ishoda buduce trudnoce. Taj test moze da bude koristan u procjeni da li je rana trudnoca vitalna ili ne, da li ima sansu da prezivi ili ne.

Dobro je znati sta je koriso raditi a sta ne, i informisani cete znati i saznati kojim smjeroma ide Vas ginekolog...ako ide pravim treba da uskoro ostanete trudni, bar mnoge od Vas.

Terapijski pristup se odredjuje na osnovu rezultata dobijenih analiza i strogo je individualan. Nekada / izmedju 25 i 50 %/ mi ne mozemo naci odgovor zasto se pobacaji desavaju, ali niti tada jos uvijek nije sve izgubljeno, jer ako imate matericu i jajnike i partnera, postoji indukcija ovulacije, inseminacija, IVF...i sanse da postanete majka su tu.

Moram da prokomentarisem sav taj silni progesteron koji se daje sakom i kapom za odrzavanje trudnoce, iako je to jos uvijek jedna ogromna naucna spekulacija i rezultati svih dosadasjih istrazivanja su kontroverzni.

Prije davanja progesterona trebalo bi postaviti dijagnozu 'insuficijencija zutog tijela ili luteal phase defect', koja se odredjuje izvan trudnoce, odredijvanjem progesterona u krvi izmedju 18 i 24 dana od 1.dana 28-dnevnog ciklusa, u 2 uzastoplna ciklusa i endometrijalna biopsija koja se radi 2 dana poslije ovulacije u 2 uzastopna ciklusa. Kladim se da niko ovdje ko se javio na forum nije imao ove testove niti postavljenu dijagnozu prije zapocete terapije.

Kada sam, kako rece Djoka Balasevic 'prvi put pao/bio u skoli', u Visegradskoj, bilo je 'vrlo popularno' da sve zene na patologiji trudnoce imaju progesteron u redovnoj listi lijekova....onda se pokazalo polovinom devedesetih da je to kao 'sveta vodica' niti pomaze niti odmaze, pa je bio jedno vrijeme jedan trend da su ga mnogi prestali davati, a sada ponovo 'citam' iz pacijentskih raporta da je to postao opet caroban lijek, narocito kada se da u 12 ili 13 nedjelji trudnoce, sto je potpuna besmislica.

Progesteron je hormon koji se u trudnoci u najvecem procentu luci iz zutog tijela jajnika i to do DESETE NEDJELJE, od 1.dana poslednje menstruacije. Poslije toga posteljica preuzima tu ulogu i nastavlja da ga luci u dovoljnoj koncentraciji i nepotrebno je uzimati ga DACCI u 17-oj nedjelji trudnoce, vjerujte mi !!! Ali izgleda kada kolege ne znaju sta dalje da rade ili sta je uzrok onda daju progesteron, tek da se nesto uradi...

Bilo je dosta...puno pozdrava i nadam se da ce Vam ove informacije biti od koristi.
Laku noc sa druge strane okeana.


< Poruku je uredio Tasha RR -- 29.6.2009 20:24:44 >

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 2
   RE: O spontanom pobacaju
29.6.2009 20:25:25   
Anoniman
Smeškice, molim te nemoj pisati cele postove u boji, to je protiv pravila foruma.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: O spontanom pobacaju
29.6.2009 20:28:38   
Anoniman
To nisam ja pisala...nego citirala sa drugog foruma...zato su postovi u boji....
Ringeraja je uzasno sporo radila i nisam mogla da uzmem one quote zagrade iz druge teme....a ovde ih nema kao opcija da se uokviri zeljeni tekst

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: O spontanom pobacaju
29.6.2009 20:30:48   
Anoniman
Znam da nisi ti pisala, ni ne treba da izgleda citirano, nego samo promeniš boju texta na crno. user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 5
   RE: O spontanom pobacaju
29.6.2009 20:31:26   
Anoniman
U redu

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: O spontanom pobacaju
29.8.2009 21:29:49   
inna
7.10.2008
Junk food povećava rizik od pobačaja
Junk food, tj. hrana poput hamburgera, prženih krumpirića, snackova i slično može ozbiljno narušiti zdravlje buduće majke koja očekuje dijete. Prehrana poput te u stvari povećava rizik od spontanog pobačaja. To je teza jedne grupe istraživača sa Sveučilišta u Ohiju (SAD), postavljena pri kraju studije koja je uključila 104 trudnice. Iz rezultata studije je proizišlo da hrana koja sadrži "hidrogenizirane masnoće" povećava otpornost tijela na inzulin. Taj proces trudnice može dovesti do spontanog pobačaja. Prema Charlesu Gluecku, koordinatoru studije, žene koje očekuju bebu ne bi smjele konzmirati više od jedan posto hidrogeniziranih masnoća na dan kako ne bi riskirale pobačaj.

Izvor:Zdravo budi - Naslovnica

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: O spontanom pobacaju
14.10.2009 13:42:51   
sofijinamama
user posted image user posted image Devojke moj savet vam je ispitajte dobro svoje trudnoce.Ja nisam imala tu srecu da  imam dobrog ginekologa,nisam se dobro informisala tako da nisam radila nista osim dabl testa.Odnos je bio 1:403 na Dauna pa je moj lekar rekao ne mora dalje.Rodila sam devojcicu sa Edvardsovim sindromom koja je umrla posle mesec dana u bolnici.Uz to ni moj carski rez nisu dobro sredili pa sam sa drenom isla mesec dana njoj u poseti na neonatologiju.Ne mogu vam opisati koliko je to stresno i bolno iskustvo.Inace nisam iz Beograda ali cu narednu trudnocu voditi na GAK-u u Visegradskoj(nadam se kod prof.LJubica koji me je interventno i primio kada mi je rana prokrvarila).Inace imam 35 godina i sada moram cekati jos dve da prodju da bi mogla ponovo da radim na trudnoci.Da mogu da vratim vreme radila bi sve analize samo da ispravim sve to.Inace Daunov sindrom je redak ali je Edvads jos redji ali se ipak desi,svako od nas polazi od toga "nece bas mene"ali...Jos jedan savet:Obratite paznu i na CMV(Citomegalovirus)mnogi ljudi ga imaju a i ne znaju,meni su analizu radili tek posle porodjaja i otkrili da sam  ga nekad imala i imam antitela(o njemu procitajte na netu)on isto moze biti uzrocnik raznih anomalija kod dece a retko ko na to obrati paznju(ispituje se uzorkom krvi).Nadam se da sam vam ovim savetima mnogo pomogla.Ja sam moju devojcicu izgubila,ali ne zelim to iskustvo nikome..to ce mi ostaviti trag na dusi za ceo zivot.POZDRAV!user posted image user posted image

(odgovor članu inna)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: O spontanom pobacaju
4.10.2012 21:14:01   
mirjani
pitanje - da li je kiretraza obavezna posle spontanog pobacaja?
hvala

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: O spontanom pobacaju
8.10.2012 8:02:28   
Zebica
Ukoliko je spontani bio potpun bez ostataka posteljice ili ploda, onda za kiretazom nema potrebe. Samo se proveri da nesto nije preostalo sto bi kasnije moglo napraviti problem. Ukoliko spontani nije potpun, kao sto je kod mene bio slucaj, onda se ide obavezno da se ne bi desila sepsa. I da, obavezno ako je prva trudnoca u pitanju da se primi rogham ili partobulin ako je trudnica rh-

(odgovor članu mirjani)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: O spontanom pobacaju
8.10.2012 9:52:59   
Modessty

IZVORNA PORUKA: Anoniman

Tiroidna funkcija I secerna bolest. — Skrining za disfunkciju stitne zlijezde I secernu bolest treba da budu limitirani za zene sa klinickim manifestacijama nedijagnostikovane bolesti. Jedino lose kontrolisani dijabetes je povezan sa spontanim pobacajima.


u ovom postu gore navedeno je da je glupo raditi analizu na hormone štitne žlezde. Iz ličnog iskustva mogu reći da to nije tako. Ako se sumnja na problem sa štitnom žlezdom treba odraditi analize što pre. Ja imam hipotireozu i ako ne kontrolišem nivo TSH ili neće uopšte doći do trudnoće ili će ako do trudnoće dodje ona završiti pobačajem.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: O spontanom pobacaju
7.2.2015 7:47:02   
MarijaVulnov
Cap, 4ta nedelja I 3ci dan sam. Juce oko 11h pocelo mi je krvarenje ( crvena, sveza krv ) propratno sa neprijatnim bolovima u donjem deli stomaka i u krvi su se nalazili krvni ugrusci. Oko 18h sve se malo smirilo I krv he postala bledo roza. Jutros sam se probudila I opet je sveza krv, ali u maloj kolicini I ugrusci su jedva primetni, propratno sa gasovima. Da li neko moze da mi kaze sta to znaci?

(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: O spontanom pobacaju
7.2.2015 7:55:53   
serpica

IZVORNA PORUKA: MarijaVulnov

Cap, 4ta nedelja I 3ci dan sam. Juce oko 11h pocelo mi je krvarenje ( crvena, sveza krv ) propratno sa neprijatnim bolovima u donjem deli stomaka i u krvi su se nalazili krvni ugrusci. Oko 18h sve se malo smirilo I krv he postala bledo roza. Jutros sam se probudila I opet je sveza krv, ali u maloj kolicini I ugrusci su jedva primetni, propratno sa gasovima. Da li neko moze da mi kaze sta to znaci?




Moze a i ne mora nista da znaci,trudnoca je mala,moze da bude biohemijska i da ode sama tako krzo krvarenje,a mozda je i neki hematom a ipak uspes da zadrzis trudnocu. Najbolje je da odmah odes kod lekara da te pogleda na uz i vidi st ase desava ako je Gm jos uvek tu dace ti terapiju i strogo mirovanje. Zelim ti da sve bude ok...samo lezi i miruj ali pre toga kod doktora.

_____________________________

"Zena je nastala od covekovog rebra,a ne od njegovih stopala da se gazi po njoj,ne od njegove glave da se zenom vlada,vec od njegovog boka da mu bude jednaka...ispod ruke da bude zasticena i pokraj covekovog srca da bude voljena..."

(odgovor članu MarijaVulnov)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: O spontanom pobacaju
26.2.2018 15:01:22   
Dora89
Nemojte mnogo nositi dete, niti bilo kakav teret. To su mi lekari baš zamerili, jer mi je dosta isprovociralo pobačaj.
Fizički napor možete kao i do sada, ali ne više od toga. Npr. instruktorka aerobika može veći fizički napor u trudnoći nego ja npr. Ozbiljnije treninge ostavite za period posle pobačaja.
I obavezno, pored standardnog brisa, u trudnoći uradite briseve na Hlamidiju, Mikoplazmu i Ureaplazmu, jer njih obavezno rade žene koje su imale spontani pobačaj, pa ne vidim zašto ih ne bi radile sve žene, pre nego što do pobačaja dođe.

(odgovor članu serpica)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: O spontanom pobacaju
26.2.2018 15:04:30   
Srecko47E
Ne mora da znaci.Sve je individualno Poput toga da je dete izazvalo pobacaj odbosno nosenje istog.Savet jeste da se teret ne dize ali ne treba preterivati i stvarati sebi psihicku barijeru pod konstatacijom sta bi bilo kad bi bilo.

(odgovor članu Dora89)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: O spontanom pobacaju
26.2.2018 18:38:07   
Maslacak15
Ne samo da ne mora da znaci nego nije tacno. U 99% slucajeva lekari ne mogu da znaju sta je uzrokovalo spopntani pobacaj. Iako brisevi nisu na odmet i svakako je ok kontrolisati da li ima neke infekcije u trudnoci daleko najveci broj ranih pobacaja je uzrokovan greskama u razvoju ploda koji ne zavise od zeninog ponasanja direktno. Niti progesteron moze da spreci vecinu pobacaja. Naprotiv. iskljucujem sad neke eskstremne oblike preterivanja, kojekakve lekove itd ali je potpuno sve jedno da li neka zena lezi u krevetu ili trcka uonaokolo. Zato, koliko god iskustvo bilo neprijatno, ne treba se opterecivati sa kako i zasto jer tu odgovora nema. Nego glavu gore i u nove radne pobede.....

(odgovor članu Srecko47E)
Direktna veza do poruke: 16
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Krvarenje u drugom i trećem tromesečju tru...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.
Značaj gvožđa tokom trudnoće
Tokom trudnoće, potrebe za gvožđem se povećavaju jer se volumen krvi povećava radi podrške rastućoj bebi. Takođe, gvožđe...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here