|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
10.2.2010 18:19:27   
LillyT
Hm, mozda se neko i seca te price, mada cisto sumnjam, ali hajde da probam. Tamo negde krajem devedesetih (tipa '97.) iz USA je uvezeno neko svinjsko meso i pretragama se utvrdilo da sadrzi ljudske hormone?!? Sta je zapravo bilo, svinje su se koristile za transplantaciju srca, a posle su lepo ubijene i spakovane i poslate za Evropu. Znam da se to otkrilo u Belgiji (njihova lab je radila proveru, ali ne znam gde je tacno islo to meso), ali se ne secam kako se zavrsilo. Sankcija za izvoznike (i uvoznike) nije bilo.
Cini mi se da siromasni ljudi postaju kante za djubre bogatih....


_____________________________

Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

...and all I can do is try

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 26
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
10.2.2010 18:33:04   
Verus
Tacno tako Lilly...nazalost, uvek ide preko ledja sirotinje...kad nemas sta da jedes, ili para za bolje, bitno ti je samo da je stomak pun, a ne toliko sta stavljas u usta....

Mislim da je SAD ubedljivo najgora po djubretu koje se stavi u hranu...

(odgovor članu LillyT)
Direktna veza do poruke: 27
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
10.2.2010 19:04:46   
LillyT
Joj Verus, ne znam sta da kazem, onoliko koliko sam ja citala i gledala u USA se nista ne baca, oni sve iskoriste. Cula sam da je u pojedinim drzavama u prodaji meso s trihinelom!!! Naravno, pise lepo da je zarazeno, ali se i ono prodaje. Takodje, smucilo mi se kada sam gledala Dirtu Jobs kada je Mike Rowe bio na farmi kokosaka. Covece, pa oni njima daju da jedu sladoled kojem je istekao rok trajanja. Cuvena scena je bila kada je Mike uzeo cokoladicu s jedne gomile koja je na zemlji, a zaposleni mu je rekao da uzima iz sredine jer tu nisu kokoske jele user posted image Nekako, djubre vec stigne na farmu (koje mi ne pojedemo) i onda ga jednu zivotinje.
Kada tako nesto vidis, nije ni cudo sto se prelazi na org hranu, jer verujem da tamo ipak postoji stroza kontrola.


_____________________________

Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

...and all I can do is try

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 28
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
10.2.2010 19:11:49   
Verus
Organska je kontrolisana od stranje agrikulturne ustanove USDA, i mora biti bar 95% organski proizvedeno (znaci nista nije 100%)....Uf  sumnjam da su prodavali zarazeno, to ne znam dal bi dali, ali ZNAM za sigurno da se ovde svinjetina NE pregleda na trihinelozu kao kod nas.  Zasto? Zato sto to vec nemaju godinama jer svinje nisu u otvorenoj ispasi-kad su onako zatvorene ne mogu biti izlozene tome.....Zato ja sve zamrznem prvo neko vreme pa tek onda kuvam i pecem... e sad ne znam dal se testiraju na trih. ove sto su u ispasi?



(odgovor članu LillyT)
Direktna veza do poruke: 29
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
10.2.2010 23:36:00   
Leki 77

Šta znači „organska hrana“?
Pitajte prosečnog kupca šta misli kada ušeta u supermarket i vidi organsku hranu, i većina će imati dva zapažanja : skupo i bez hemikalija.
Prvo zapažanje je tačno. Organski proizvodi mogu koštati od 10% do 100% više od konvencionalnih proizvoda.
Ali, drugo zapažanje je pogrešno jer proizvodi sertifikovani kao organski mogu biti uzgajani sa upotrebom hemikalija – ali sa liste koja je odobrena od strane raznih organizacija širom Evrope i Velike Britanije.
.....
Nema namernih smicalica koje varaju potrošače, ali neki se osećaju prevarenima jer nisu dovoljno dobro obavešteni.
„Šokirana sam saznanjem da se pesticidi koriste u organskoj hrani“ – kaže majka dvoje dece Džuli Dvon....G-đa dodaje da se ne bi osećala nasamarenom kada bi na organskim proizvodima stajalo da su izvesne hemikalije dozvoljene i korišćene u njihovoj proizvodnji.....

Činjenice i mitovi – organska hrana
 
Mit – Ne koriste se pesticidi, insekticidi, đubrivo ili aditivi
Činjenica – Postoji spisak odobrenih proizvoda koje farmeri mogu koristiti. U ishrani pilića, može se koristiti do 20% , a u ishrani krava do 10% neorganskih proizvoda.
Mit – Zdravija je
Činjenica – The British Nutrition Foundation kaže da nema naučnih dokaza da je organska hrana zdravija

Zašto je organska hrana skuplja?

Rad košta više zbog metoda uzgajanja na farmi.
Prinos je obično niži.
Organska hrana za životinje može biti skupa.
Manja količina i veća udaljenost podižu cenu transporta i reklame.
Kada je potražnja velika, a ponuda mala, cena raste.

IZVOR

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 30
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
11.2.2010 14:54:53   
Lu
IZVORNA PORUKA: majka mara


sto znaci da je ova prica vrzino kolo,cak i kad bi sami u svojoj bastici sadili voce i povrce,bilo bi pitanje koliko je to zemljiste zagadjeno,i vazduh i kisa koja pada, i kad bi i to sve bilo savrseno onda bi se setili da su nas pre 10 god bobarnvali i da je sve `po malo` radioaktivno.

Ja sam ipak sigurnija kada uberem mkvu,krompir ili jabuku u svom vrtu koji je daleko od ceste i njiva koje se tretiraju pesticidima,jer mi gnojimo isključivo stajskim đubretom a protiv nametnika se borimo prirodnim putem(kopriva recimo).
Naravno da kupim i u merketu ali gledam da  iskoristim maksimalno ovu prednost koju imam u odnosu na gradove.
Ne možemo se zaštititi od svega ali se trudim da se hranimo bar približno zdravo i vjerujem da je ovaj moj uzgoj svakako bolji od onoga na pijaci ili marketu.

Majka mara prenijela sam tvoj post ovdje i komentirala,pošto je ono tema "kupovne-domaće" kašice

(odgovor članu Leki 77)
Direktna veza do poruke: 31
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 9:43:25   
majka mara
lu necu da me pogresno shvatis,ali samo hocu da kazem,da ljudi uvek nadju ono ALI

ja sam sa avale,deda i baba imaju bastu sa povrcem,kajsije,orahe,sljive,svasta i na tom povrcu smo brat i ja odrasli,na kozijem mleku (da se razumemo-pili smo to mleko kad je bilo vreme za njega inace nas mama ni dan nije dojia pili smo adap m do 1.5dana,kupovali su nam kasice takodje i jeli smo to voce i povrce iz nase baste),deda svaki dan vodi koze u avalu da pasu i setaju se,moji su isto sadili njivu sa povrcem i ja sam uvek za tu varijantu,moj tata je bez ikakvog prskanja sadio paradajz,papriku papricice u ogromnoj saksiji na terasi i taj paradajz ne moze da prodje pored ovog iz prodavnice ili sa pijace.

ali bilo kako bilo ja glasam za organsku hranu!

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 32
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 9:49:42   
Lu
Ma naravno,ne možemo danas ni u što biti sigurni i svi imamo neka svoja razmišljanja i stavove,je gledam i trudim se kao što rekoh da se hranimo zdravo ali nisam radikalna po tom pitanju da kažem to i ništa drugo ne dolazi u obzir,jer je to naprosto nemoguće.
Mnoge stvari u prirodi i našoj okolini su se promijenile u zadnjih 50 da ne kažem sto godina,kao što ja volim reći:
nisu ni krave što su nekad bileuser posted image

(odgovor članu majka mara)
Direktna veza do poruke: 33
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 14:25:41   
Anoniman
Znam tacno celu proceduru, ali necu pisati o tome, posto je off. Uzgred, ALIMS za jedan lek koji je moja firma uvozila nije mogao da uradi analizu jer je to inovacija u svetu, ali su satro izdali sertifikat. Glupost cista!

A sto se tice uvoza hrane, radi se, kao i kod lekova, sanitarna - mikrobioloska, prisustvo pesticida, herbicida, teskih metala itd u zavisnosti koja je vrsta hrane, fitosanitarna, ako je potrebno i bezglutenska analiza. Moj suprug se bavi time i bbez analiza se ne moze dobiti dozvola za uvoz. Posebno je inspekcija rigorozna kada je u pitanju hrana za decu.



(odgovor članu Lu)
  Direktna veza do poruke: 34
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 18:05:59   
lence

IZVORNA PORUKA: Leki 77
Činjenice i mitovi – organska hrana
 
Mit – Ne koriste se pesticidi, insekticidi, đubrivo ili aditivi
Činjenica – Postoji spisak odobrenih proizvoda koje farmeri mogu koristiti. U ishrani pilića, može se koristiti do 20% , a u ishrani krava do 10% neorganskih proizvoda.
Mit – Zdravija je
Činjenica – The British Nutrition Foundation kaže da nema naučnih dokaza da je organska hrana zdravija



Uzalud je meni to sto tvrde da nema naucnih dokaza o tom da je organska hrana zdravija, kad ja vidim ovih 10-20% neorganske hrane za zivotinje i uporedim to sa 90-100% kod neorganski uzgajanih, ja znam sta mi bolje zvuci.
Istina je da i nasa i zivotinjska jetra mogu da prociste dosta tih pesticida ali verujem da su oni koji su dozvoljeni za koristenje u organskoj proizvodnji hrane vise prilagodjeni nasem organizmu da moze da ih procisti i izbaci.
Takodjer mi (narocito kod voca i povrca) organska hrana malo ruznije izgleda ali je daleko lepseg ukusa.
Slazem se da je veoma vazan i "kvalitet zivota" zivotinja, normalno da su zdravije one koje mogu da se slobodno krecu i koje rastu normalnom brzinom od onih koje se jedva mogu okrenuti na mestu i sopaju ih brzinski i nemilice.
Dodala bih jos jedan veoma vazan faktor ovde a to je GM (genetsko modifikovanje). Ako vam nije lako da se docepate organske hrane pokusajte barem da izbegavate GM hranu.

_____________________________

Zadrzavam svoje gradjansko pravo da skacem na pogresne zakljucke!

(odgovor članu Leki 77)
Direktna veza do poruke: 35
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 18:31:38   
*Alexx*
Hm, a kako da znam koja je hrana genetski modifikovana, kad kupujem u supermarketu?

_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu lence)
Direktna veza do poruke: 36
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 18:35:46   
lence
Ne znam kako u Srbiji user posted image , ali u GB imaju nalepnice na pakovanju koje kazu "No GM".

_____________________________

Zadrzavam svoje gradjansko pravo da skacem na pogresne zakljucke!

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 37
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 18:41:34   
*Alexx*
Jok, nema. Neka me minavb demantuje, njoj je to struka, ali ja nisam videla user posted image

malko off: GB - mogla sam pretpostaviti po avataru user posted image


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu lence)
Direktna veza do poruke: 38
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 19:22:56   
lence

IZVORNA PORUKA: Alexx RR

malko off: GB - mogla sam pretpostaviti po avataru user posted image


Remember, remember, the 5th of November ...

(Skontah kad moze moderator off topic mogu i ja user posted image )

_____________________________

Zadrzavam svoje gradjansko pravo da skacem na pogresne zakljucke!

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 39
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 19:27:08   
Verus
lenceuser posted image apsolutno si u pravu za pesticide-postoje i oni "organski" kao i organsko djubrivo za travu npr. to je jedino koje ja koristim oko svoje kuce.  Podjubri travu i super raste i bude lepo zelena-to sto posle smrdim na stajsko djubrivo nema vezeuser posted image inace, dolazi u granulama.  Meni ne smeta da mi po travi rastu maslaci i po koje divlje cvece.  A komsije do nas, koriste prave hemikalije, trava izgleda kao plasticna, a ja sizim sto je to uz mene....user posted image

(odgovor članu lence)
Direktna veza do poruke: 40
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 19:28:05   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: lence


IZVORNA PORUKA: Alexx RR

malko off: GB - mogla sam pretpostaviti po avataru user posted image


Remember, remember, the 5th of November ...

(Skontah kad moze moderator off topic mogu i ja user posted image )


user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu lence)
  Direktna veza do poruke: 41
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 19:29:10   
Verus
EU je bila striktna sto se tice uvoza hrane, bas zbog GM.  Amerika je pre x godina poslala neku donaciju hrane tj. zita u Afriku-sve je vraceno nazad, jer EU nije htela da nekako stigne i do njih...
Pise i ovde NO GM, mada verujem nesto da u Srbiji dosta toga jos uvek NIJE gm. Mozda gresim.
IZVORNA PORUKA: Alexx RR

Hm, a kako da znam koja je hrana genetski modifikovana, kad kupujem u supermarketu?

(odgovor članu *Alexx*)
Direktna veza do poruke: 42
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 19:40:53   
mihi
IZVORNA PORUKA: Verus RR

Organska je kontrolisana od stranje agrikulturne ustanove USDA, i mora biti bar 95% organski proizvedeno (znaci nista nije 100%)....Uf  sumnjam da su prodavali zarazeno, to ne znam dal bi dali, ali ZNAM za sigurno da se ovde svinjetina NE pregleda na trihinelozu kao kod nas.  Zasto? Zato sto to vec nemaju godinama jer svinje nisu u otvorenoj ispasi-kad su onako zatvorene ne mogu biti izlozene tome.....Zato ja sve zamrznem prvo neko vreme pa tek onda kuvam i pecem... e sad ne znam dal se testiraju na trih. ove sto su u ispasi?





Verus svinjsko meso se ne pregleda na trihinelu je se prvo smrzne na -40oC određeno vreme pa onda odmrzne za konzumiranje a i preradu. Trihinela se ne prenosi pašom prenose je pacovi, svinje su svaštojedi i kad se pacov nadje u objektu gde su svinje svinje ga rado pojedu i inficiraju se.




< Poruku je uredio mihi -- 12.2.2010 19:43:30 >

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 43
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 19:46:47   
Verus
bljak...dodje mi da ne jedem svinjetinu...citam sada, da je treba zamrznuti bar 20 dana....zato volim da svo mesto sto kupim prvo zamrznem, uglavnom tako i radim....

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 44
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 20:14:05   
mihi
Ameri su ti vrlo pragmatični izračunali su da su im manji troškovi zamrzavanja nego trihineloskopije a pri tom za proiyvode od svinjskog mesa moraju da rade digestiju i zato sve smrzavaju na  -40oC  i pokazalo se da nema trihinele uopšteuser posted image .

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 45
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
12.2.2010 23:34:56   
Leki 77
IZVORNA PORUKA: Lu RR

Ne možemo se zaštititi od svega ali se trudim da se hranimo bar približno zdravo i vjerujem da je ovaj moj uzgoj svakako bolji od onoga na pijaci ili marketu.



I ja verujem da je tvoj uzgoj bolji nego na pijaci ili marketu. Niko ne moze imati tu dilemu. Da imam opciju da nabavljam tako provereno voce i povrce ne bi mi palo na pamet da se mlatim po gradu i jurim oskudnu (da ne kazem bednu) ponudu organskog voca i povrca. Ali, nazalost, nemam... tako da izmedju ponude na pijacama i organskog, biram - organsko. Samo zato sto mislim da su nasi seljaci pomahnitali sa svakakvim prskanjima da bi vecim prinosima imali vecu zaradu. A i nema apsolutno nikakve kontrole. Mogu da ga prskaju DDT-em.
I nisam u fazonu da dete zivi pod staklenim zvonom, ali eto, za sada kombinujemo - organsku, frikomovu smrznutu (to sam vec pitala da li je pametno, ali nisam dobila odgovoruser posted image  ) i kasice.

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 46
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
9.3.2010 21:47:10   
Zemljak
[/quote]

Moje misljenje je sledece. Ja ,svakako, ne mislim da je organska hrana nutritivno bogatija od "obicne", samo sam misljenja da ima zdravstvene prednosti u Srbiji. Nekako imam fobiju od pesticida. Mislim da se nekontrolisano i bez dovoljno znanja upotrebljavaju. Npr. ako me secanje ne vara, prosecna jabuka se u Srbiji prska 25x pre nego sto dodje na nasu trpezu. Isto tako, ne mislim da ce dete umreti od te prskane jabuke, ali sve oko nas je nezdravo. To prosto nije ista planeta na kojoj smo odrastali mi, a kamoli neke starije generacije. Tako da ako mogu da filtriram stetne uticaje, to cu uciniti.

Sve u svemu, ne znam mnogo o organskoj hrani, pa ako neko zna nesto vise user posted image .....
[/quote]

S malim zakasnjenjem - ako kazete da ne mislite da je organska hrana nutritivno bogatija od "obicne" moram da vas pitam:

1. Da li je hrana, recimo, psenica poznjevena sa polja na kome se iz godine u godinu uzgaja samo psenica, jednake nutritivne vrednosti kao psenica koja se uzgaja u plodoredu tj. tel svake 5 ili 6 godine na istom mestu?

2. Sta daje nutritivnu vrednost hrani?

pozdrav


Nas sajt ***

-obrisala Lu RR,zabranjeno reklamiranje!



< Poruku je uredio Lu RR -- 10.3.2010 14:51:50 >

(odgovor članu Leki 77)
Direktna veza do poruke: 47
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
9.4.2011 23:22:50   
jovicaa
da li mozda znate gde bih u zru mogla da nadjem organsku hranuuser posted image

(odgovor članu Zemljak)
Direktna veza do poruke: 48
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
9.4.2011 23:23:16   
jovicaa
i ko meni moze da garantuje odakle ovi iz mega marketa nabavljaju hranu?

(odgovor članu jovicaa)
Direktna veza do poruke: 49
   RE: Organska hrana nije vrednija od uobičajene
20.10.2011 9:36:06   
Lu
Ja svoje jabuke ne prskam i jedemo ih tek ubrane, do nekog perioda zime ih i sačuvamo u gajbama ali ne može preko cijele zime naravno.
Jedem i kupovne sa obližnjih plantaža koje su prskane 3x, njih dobro operem i ogulim.
Ja sam pobornik neprskanog ali nisam još toliko razvila svoju poljoprivredu da jedem isključivo to, uglavnom oko 80% je moj uzgoj i niko me nemože ubijediti da je zdravije ono iz marketa koje se čuva cijelu jednu sezonu u hladnjačama naprskanim svim i svačim , da bi se poslije prodavalo po većoj cijeni kad nije sezona od tog voća ili povrća.


_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu jovicaa)
Direktna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
flamingos
CortinaT krema će baš, da reši svaki problem naš.
Ekcem je prošlost kad se nanese,jer krema sa sobom sve odnese. Vetar kada duva, koža zna da se suši i puca, tad CortinaT krema na vrata pokuca,lepo se namaže, upije baš i rešen je problem naš. Nije fora, a nije ni laž,u CortinaT kremi leži prava draž. Ona svima prija i zato nam je najmilija. Možda mi pisanje stihova i nije jača strana, ali jedno sigurno znam-CortinaT krema je bez mana.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here