|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 14:47:54   
jovicaa
ksena potpuno se slazem sa tobom, sve i ja isto radim.. mozda se nisam dobro izrazila, naravno da neki red mora da postoji i da treba pricati sto vise... ali ne bih detetu koje vec u startu ima problem sa komunikacijom(prvenstveno zato sto tacno znam kako to izgleda, zato sto sam dozivela sa aleksandrom) pocela odjednom da odredjujem neke prevelike kaznene mere.... mislim da sve mora bez napetosti, bez tenzije da se odradi, polako i strpljivo. zato sto mislim da se takva deca samo jos vise povuku u sebe ako krenes sa agresivnim pristupom.
ja ne znam kakva je situacija kod branki, ja samo pricam iz svog iskustva.
i da UVEK me je nerviralo i UVEK ce me nervirati sto je mojoj svekrvi svaka druga rec koju upucuje unucima NE, NEMOJ, OSTAVI i sve tako u krug, urlanje i siktanje... to mi se ne svidjaaaa i ne zelim da to bilo ko radi mom detetu. ok je da ne da, naravno zabrane moraju da postoje, ali postoji i finiji nacin od vikanja na dete da mu se skrene paznja da nesto ne radi... uzmes recimo pa se malo igras sa njim i onda ono ne skrece paznju na sebe dirajuci stvari koje ne sme, a ne sedis i ne sikces grrruser posted image ovo je jedan primer tog dranja, ne znam kako je kod drugih.
a granica naravno treba da postoji tu se svi slazemo, ali se ona potpuno uspesno moze postaviti i bez dranja. uostalom roditelji vaspitavaju decu, a ne babe i dede.

< Poruku je uredio jovicaa -- 10.11.2013 14:54:32 >


_____________________________

don't shit where you eat :))

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 176
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 15:35:18   
Torbica
Jovice, niko tu ne govori o ne znam ti kakvim strasnim vaspitnim merama, vec o prostom moze/ne moze. Slazem se sa Olgom i sa Ksenom, i ja sam od starta pricala, a pogotovo kod dece kao sto je Boza - ti ne znas koliko on razume. A ako bude cekala da on sam pokaze inicijativu, ode voz. Terapija je upravo ovo - uspostavljanje komunikacije i sto vise price kako bi se probudila inicijativa kod deteta. A tu spada i ono moze/ne moze. Pretpostavljam da jos malo pa i o skidanju pelena treba razmisljati, tek tu treba interakcija i dobra komunikacija. Mora se dosta raditi sa njim i ja verujem da ce na kraju sasvim lepo da se uklopi sa vrsnjacima. user posted image

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu jovicaa)
Direktna veza do poruke: 177
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 16:10:36   
jovicaa
ja sam sigurna da hoce...
aleks je sad super, ne moze da se poredi sa tim aleksom od pre pola godine.... savrseno komuniciramo.
samo polako i opusteno. to je nama i za alopeciju rekao decji neuropsihijatar ali mislim da vazi za sve, samo bez nervoze, ako treba uzimajte tablete za smirenje, samo nemojte da dozvolite da budete nervozni i pod pritiskom zato sto deca to uvek osete

_____________________________

don't shit where you eat :))

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 178
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 16:43:56   
Ana RR

IZVORNA PORUKA: ksena

nema veze, shvatice jednom. ne moze da nauci ako mu se ne ponavlja, cak i kad mi mislimo da ne shvataju.
to je kao da kazemo - necu pricati bebi od par meseci zato sto ne razume. ja sam se trudila od kad se M rodila, ma kako glupo i cudno da mi je u pocetku izgledalo, stalno sam joj pricala. U nekom momentu kad je imala 9 meseci, rekla sam "zini da mama vidi zubice" i ona je ladno zinula. do tad sam mislila da ne razume, ali ponavljanjem radnje svaki put nakon sto to izgovorim je i naucila (nema veze sto nije imala ni jedan jedini zub user posted image )



Slažem se. Ako sa detetom počneš da pričaš tek sa 2 ili 3 godine, pa šta si time napravio?

Jovice, to da ne razume, to je velika greška. Vrlo dobro oni kapiraju samo što tek u određenom uzrastu počinju to i da pokazuju. Njihov mozak je kao sunđer i sve što ti pričaš i radiš on upija. I to što kažeš da je tvrdoglav, ja ne bih to baš tako nazvala. To je samo njegov način da nešto dobije a tvoja doslednost je tu najbitniji faktor.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 179
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 17:14:29   
jovicaa
jednostavno vidim i sama kada razume a kada ne razume. nije svako dete isto.
znam kada aleksandar stvarno nije razumeo, i da sada stvarno razume. i naravno da sam mu uvek pricala i sve ostalo.
ali nije nuzno da svako dete razume i pravi se da ne razume, neko stvarno ne razume. ali 90 posto razume, nisu sva deca ista.
ne mogu sva da se stavljaju u isti kos, svako dete je individua za sebe i u skladu sa tim treba i da se vaspitava.
aleksandar je jednostavno drugaciji, drugacije razmislja nego 90 posto dece. to ne znaci da njemu nesto fali, nego je jednostavno takav.
kazna nema smisla ako ne dopre do deteta... uostalom mi smo iz pedagogije ucili da do kazne ne treba ni da dodje, to su sve nasilne mere. ali to je jako komplikovano da bih sada opisala u jednom postu.
i ne bih dalje nastavljala posto izgleda niko ni ne pokusava da razume o cemu ja ustvari pisem... ili se ja ne izrazavam dobro.. nije bitno, nema smisla da dalje objasnjavam.

< Poruku je uredio jovicaa -- 10.11.2013 17:20:13 >


_____________________________

don't shit where you eat :))

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 180
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 17:26:38   
Ana RR
Ja i ne stavljam decu u isti koš samo sam rekla da treba biti dosledan u svemu.

Pa možda te ne razumem najbolje jer iz tvojih postova imam utisak da mnogo potcenjuješ svoje dete. I definitivno ovo nije prava tema za pisanje o njemu.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu jovicaa)
Direktna veza do poruke: 181
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 17:30:05   
jovicaa
uopste ga ne potcenjujem, ja ne mislim da je on bolji ili losiji od druge dece. jednostavno je drugaciji. cak sta vise mislim da je jako inteligentan u svakom smislu, samo se u jednom duzem periodu malo sporije razvijao. i bilo nam je tesko da uspostavimo komunikaciju, ali sada smo to prebrodili i savrseno komuniciramo.
i naravno da postoje vise i manje tvrdoglava deca, a aleksandar je vise tvrdoglav. to svi iz okoline primecuju, ne samo ja, ali takav je. i ja sam bila takva... i mnogi drugi, nista cudno i neobicno.


_____________________________

don't shit where you eat :))

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 182
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 17:45:13   
Lu
Branki znači ipak nije autizamuser posted image
Koliko sam svatila to je poremećaj u razvoju govora?
Logoped, vrtić, druženje...sve će to pomoći Božiuser posted image
Vi se malo opustite, previše strepite i popuštate a djeca to osjete a poslije i iskorištavaju, pustite ga da se ponekad pobrine sam za sebeuser posted image


_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu jovicaa)
Direktna veza do poruke: 183
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 18:03:00   
Lu

IZVORNA PORUKA: jovicaa

jednostavno vidim i sama kada razume a kada ne razume. nije svako dete isto.
znam kada aleksandar stvarno nije razumeo, i da sada stvarno razume. i naravno da sam mu uvek pricala i sve ostalo.
ali nije nuzno da svako dete razume i pravi se da ne razume, neko stvarno ne razume. ali 90 posto razume, nisu sva deca ista.

Draga joviceee, ja ništa ne razumemuser posted image
A sad ozbiljno da te pitam jer nisam shvatila, šta je ustvari bilo sa tvojim djetetom kakve je poteškoće imao, isto u razvoju govora?

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

(odgovor članu jovicaa)
Direktna veza do poruke: 184
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 19:03:24   
jovicaa
zvanicno nikakve. iako se vidno malo sporije razvijao u tom smislu da se nije odazivao na ime, nije govorio, nekako je bio u svom svetu.. uglavnom nas nije konstatovao.
mi smo mu stalno pricali, pokusavali da radimo sa njim, ali on kao da nas je ignorisao vecinu vremena. znaci jedna potpuna nesaradnja... na ulici isto, nije bilo sanse da nam da ruku, setnja se svodila na to da mi jurimo za njim okolo naokolo i uz puno histerije ako se krene bilo gde gde on ne zeli... nije umeo da trazi da pije, da jede. a mi smo imali ustaljeno vreme jedenja, ustaljeno vreme spavanja, kupanja, svega... stalno smo pokusavali da ga podstaknemo da sam jede, da trazi vodu, da nam nesto donese, ali on jednostavno nije to radio... ne znam ni kako da objasnim. cak mi je jetrva dala broj razvojnog savetovalista u jednom momentu, a svekrva je stalno govorila kako je mislila da je gluv...
taj manjak komunikacije je umeo da me dovodi do ludila, jako je tesko bilo raditi bilo sta sa njim... cesto me je muka hvatala od tog silnog ignorisanja kada krenem da se igram sa njim, uf kad se setim... a da ne pricam da uopste nije hteo da se mazi, grli, ljubi... mislim da je ovakvo ponasanje bilo najizrazenije od godinu i po pa do skoro 2 i po godine.
mi smo vec bili na granici da krenemo kod psihologa, logopeda i onda je krenuo pomak...
jedino sto on stvarno nikad nije nazadovao, a kazu da se po tome najbolje vide problemi u razvoju, uvek je napredovao, iako cesto minimalno i mnogo sporije u odnosu na vrsnjake, ali je napredovao.

medjutim nikada nije imao problema da se prilagodi u grupi, sa drugom decom i sl..i vrtic mu je jaaaaaaaaako puno pomogao. on je tamo glavna faca u grupi, svi ga obozavaju. mi smo se brinuli kako ce se prilagoditi s obzirom da su sva deca starija u grupi od njega sada(a on vidno nezreliji od vrsnjaka), ali muz je jednom izokola dok je pricao sa vaspitacicom spomenuo kao pa eto on je malo tezi za saradnju tako nesto, a ona ga zena napala neeeee, nas acaa ni slucajno.
tako da je on strasno napredovao u zadnjih pola godine, posebno u zadnjih par meseci. prosto da ne prepoznas dete. vaspitacice ga stvarno stalno hvale, sto je za mene jedan od osnovnih pokrica da smo uradili dobar posao.
sad trazi i da se mazi, zove me stalno da se igram sa njim, jako lepo komunicira, poslusan je, razume sve sto mu kazem.. naglasavam on je tvrdoglavo dete, ali druga je prica sada kada lepo komuniciramo sa oni strasnim periodom bez komunikacije.. zato i mislim da ne treba nista preterano i na silu, samo polako i uz puno strpljenja, raditi i raditi sa detetom dok se ne trgne...
on je jako dobro dete, retko neiskvareno, u njemu nema ni trunka zlobe... jako je zanimljiv, ima sjajnu mastu, svaki dan me sve vise odusevljava, znaci ne potcenjujem ga, on je samo zaista imao neki problem u komunikaciji. koji je poceo u periodu kada su bili najintezivniji silni pregledi zbog alopecije, i moj tata recimo misli da se on zbog toga povukao u sebe, to je strasan stres za dete... prvo nas strah, nismo znali sta je, sumnjalo se na svasta.
eto to je nasa prica...

pisem sve ovo samo zato sto potpuno razumem kako se branki oseca, i znam koliko je tesko raditi sa detetom koje odbija komunikaciju... najlakse je reci budi strog, a treba mu prici na nacin koji ce njega otvoriti za komunikaciju.
eto i naglasavam opet kod nas je bio red u svemu, nije jeo svakih 15 minuta, uvek je bilo odredjeno vreme za sve, i ustaljen redosled aktivnosti u toku dana.. tako da mislim da to nema bas toliko veze, ali sigurno da utice i da treba da se zna neki red.

_____________________________

don't shit where you eat :))

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 185
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 20:27:41   
branki*
sad iscitah sta ste pisale..
jovice,da,jako slicno kao kod boze,ali mi krenuli sa psiholozima,pa cemo videti dokle cemo stici..
a propo onog sto je ksena pisala za svoju devojcicu i kako je izvede iz parka ako se nedolicno ponasa,mi nikad nismo npr tako reagovali sa bozom.ako on nesto hoce,uglavnom mu je to davano,ako pozeli nesto od drugog deteta koje nece to da mu da i boza pocne da place mi krenemo-pa,bozo,nema veze,pusti to,dodji ti kod mame ili tate,uz milovanje i tepajuci ton,pokusamo da mu damo nesto drugo za zanimaciju.ako boza nece da da deli svoje igracke,samo kazemo da to nije lepo,ali nista nismo drasticno preduzimali u smislu da ga vodimo kuci ili kritikujemo ponasanje ostrijim tonom.
olga,naravno da se ne ljutim,taman posla..
svaki savet i iskustvo mi je vise nego dobrodoslo,jer sam potpuno sludjena ponekad..samo gledam pokrete,analiziram,trazim simptome..
lu,nije autizam,ali nista nisu iskljucili..cekacemo i ovaj pregled kod prof rudica,pa cu cuti sta ce on reci..
morace pod hitno u kolektiv,videcemo kako ce to uticati na njega...

_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu jovicaa)
Direktna veza do poruke: 186
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 20:40:16   
vikiveki
Branki,opusti se i uživaj u svom detetu ,u tom uzrastu su najzanimljiviji,kada otkrivaju svet oko sebe,Boža je najverovatnije dete koje samo zaostaje u razvoju u odnosu na drugu decu,ali to ništa nemora da znači...nemojte se samo postavljati previše zaštitnički.Uredu je shvatam ja da ste zabrinuti za svoje dete, ali probajte kako vam je dr rekla da ga pustite da nekad nešto i sam zatraži,da mu ne dajete sve na tacni tj. da od njega tražite da pokuša da izgovori i zatraži to što želi,a ne samo uz pomoć mimike da dobija sve što mu treba

(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 187
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 20:55:51   
tijatija
branki, ja po svemu sto si pisala o bozi ( kako se vi otphodite prema njemu) rekla bi da je razmazen i da trazi paznju i da je to najveci uzrok njegovog ponasanja. Nezameri mi ali ja tako mislim...

(odgovor članu vikiveki)
Direktna veza do poruke: 188
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 20:58:05   
tijatija
i imam pitanje. Dali si pokusala nista da mu ne nudis u toku dana? ( hrana, pice...) razmisljam da nema kad ni da trazi kad mu na svaka 10 min nudis... nemoze posteno da ogladni...

(odgovor članu tijatija)
Direktna veza do poruke: 189
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 21:04:59   
jovicaa
branki mislim da ste ipak malo previse blagi... mi smo dosta ostriji sa nasom decom... sad si malo detaljnije opisala pa mogu da uporedim.
slazem se sa vikiveki..
i nemoj da se plasis kolektiva, to je jedan potpuno normalan korak u razvoju deteta... nista to nije strasno, samo hrabro, i bez podizanja tenzije, opusteno...


_____________________________

don't shit where you eat :))

(odgovor članu tijatija)
Direktna veza do poruke: 190
   RE: Autizam kod dece
10.11.2013 21:47:25   
Ana RR
Moram reći da se slažem sa tijatijom... nemoj mu svaki čas nutkati jelo, moraš mu odrediti vreme za jelo (a ako planirate upis u vrtić onda je najbolje da se vodiš po njihovom režimu) znači doručak u 8, užina u 11, spavanje, ručak u 1 ili 2... itd.

I morate mu postaviti granice, mora znati šta se sme a šta ne, pa to je zbog njega samog dobro.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu jovicaa)
Direktna veza do poruke: 191
   RE: Autizam kod dece
12.11.2013 0:18:27   
vikiveki
Branki ,javljaj nam šta ima novo kod Bože i kada će krenuti u vrtić?

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 192
   RE: Autizam kod dece
12.11.2013 8:06:53   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: branki

ali nista nismo drasticno preduzimali u smislu da ga vodimo kuci ili kritikujemo ponasanje ostrijim tonom.


ja ne kritikujem pred drugim ljudima tj. na igralistu, ako smo tamo samo upozorim jednom i ako ne poslusa - pokupim je. ja cak mislim da sam i mozda previse popustljiva prema njoj, ali na nekim sitnicama insistiram, npr. kad je bila mama i jurisala na case i na uticnice, sedela sam po pola sata pored nje i kako ona krene rukom ka casama, tako je ja malo pljesnem po ruci. sad ih vise ni ne primecuje. ili letos kad sam joj kupila sesiric, nije htela da ga nosi, a ono sunce upekne napolju. samo sam joj rekla "ako hoces napolje, moras da stavis sesir. ako ne stavis, ne idemo". malo je kenjkala, ali nakon dva tri puta je pocela i sama da stavlja i da ga trazi.
nije to nista preterano ostro ili drasticno, nemoj to tako da dozivljavas, to sve radis za njegovo dobro i iz ljubavi user posted image
i ne plasi se kolektiva, tu ce mu sigurno biti stvorene prilike u kojima ce morati da komunicira pa ce se mozda i potruditi. mozes biti i iznenadjena rezultatima.

(odgovor članu branki*)
  Direktna veza do poruke: 193
   RE: Autizam kod dece
12.11.2013 8:42:10   
vikiveki
Ksena je upravu,u kolektivu će morati sam da se bori za sebe i da traži sve što mu treba i to će njegov razvoj vući napreduser posted image a vaspitačicama možete reći da ima neznatnih problema tj.iskreno im recite sve u vezi Bože,pa će se one onda još više potruditi i pružiti mu veću stimulaciju

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 194
   RE: Autizam kod dece
12.11.2013 9:48:31   
bea83
IZVORNA PORUKA: branki

mame koje imaju decake slicnog uzrasta kao boza,znaci oko 2 i po godine...kako se vasa deca igraju auticima?cime se jos igraju,kako..?da li ostvaruju igru sa drugom decom svog uzrasta?


Prvo da odgovorim branki - Viktor ima 21 mesec i igra se svakodnevno sa autićima, sad mu je to glavna preokupacija (imali smo fazu kocki, fazu ubacivanja/izbacivanja raznih predmeta manjih u veće, fazu magneta...) igra se na razne načine, nekad ih samo vozi po svim dostupnim površinama (po obodu stolice, po krevetu,po podu, po stolu...) i vidim da ih menja tako što na primer vozi dva mala pa promeni i uzme dva velika, ili dva vozića ili dva autobusa (iz nekog razloga voli da ima dva slična u rukama), druga igra je da ih poređa u vozić (obično po nekom svom redosledu tipa od većeg ga manjem ili obrnuto, ili po boji) i vozi ih tako da svi ostanu u koloni pa je čitava peripetija kad naidje na prag ili drugu prepreku user posted image  treća igra je da napravi garažu od kocki ili knjiga (oko knjiga ja pomognem, od kocki složi sam) i onda ih uparkirava i isparkirava do izbezumljenjauser posted image  četvrta igra je utovar i istovar, u kamione tovari sitne stvarčice pa istovaruje u jednom ćošku i tako u krug user posted image to je sve čega mogu trenutno da se setim. Inače nama je logoped rekao da obratimo veliku pažnju na njegovu igru i da igra mora da ima neki sistem i cilj (mada kod njega je to tako od malena) a ukoliko vidimo da toga nema obavezno intervenišemo i usmerimo dete.

Druga stvar, ja potpuno razumem šta Jovica hoće da kaže po pitanju razumevanja/nerazumevanja. Verovatno to ne mogu majke čija deca nisu imala ili nemaju nikakav komunikacioni problem. Ja tačno prepoznam kada me Viktor razume a neće da posluša, a kada me uopšte ne razume. U očima mu se čita, mimika je drugačija, gestakulacija, sve. Takođe smo dobili savet da mu se obraćamo što kraćim rečenicama (najpoželjnije je imenica+glagol) i različitom intonacijom, i sa stalnim ponavljanjem. Od tada se razumevanje znatno poboljšalo.

I treća stvar user posted image  Ja sam uvek za strogoću user posted image  Možda ne razume neke stvari, ali reč NE razume savršeno i zna da ako je ne posluša može samo da zaradi kaznu. Ništa ne objašnjavam, ne pričam priče, koristim samo oštri ton i uvek sam maksimalno dosledna (čak i kad bih najradije sebe izudarala i isplakala se na sav glas).Nemam nikakav problem sa njim što se tiče opasnih stvari, otimanja igračaka, samo ima povremeno napad histerije ali s obzirom da je to normalno u ovom periodu i nije tako često, trudim se da kuliram, pridržavam se pravila i granica i čekam da prodje.

(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 195
   RE: Autizam kod dece
12.11.2013 10:17:49   
Ivanka 75
Kad je Iva imala 9-10 meseci ja sam utripovala da ima neki poremecaj jer se uopste nije ponasala kao bebe njenog uzrasta a koje su nam bile u okruzenju - nije sedela cvrsto, nije se oslanjala na noge, nije se igrala kao druga deca, nije trpala igracke u usta da ih glodje, nije se okretala na stomak i obratno, nije bas obracala paznju na nas, nije se smejala iako smo se mi nevidjeno trudili da je nasmejemo, nje reagovala, jednostavno nije nista radila sto sam ocekivala od nje iako sam radila sa njom i pokusavala da je usmerim.
A onda je sve to odradila za nepune 2 nedelje - pocela da se uspravlja uz namestaj i stoji samostalno da bi ubrzo pocela da puze (napunila 10 meseci kad je propuzala).
Isto i sa govorom - tek kad je napunila 2 godine pocela je da komunicira na pravi nacin, da trazi sama a ne da ceka da ja pogodim sta joj treba ili nagadjam.
I igranje mi delovalo haoticno - bez smisla i ikakvog reda.
Kupila sam joj auto da ga vozi - nece. I sad, sa 3 godine retko sedne na njega a i to traje minut-dva - znaci opet nije kao druga deca, da gura auto do iznemoglosti user posted image
Lutkama se ne igra - ima ih desetak ali nijednu ne pipa - nikad, samo stoje na polici i skupljaju prasinu.
A sve sam radila po pravilima - igrala se sa njom, organizovala igre, pokazivala, govorila u kratkim recenicama da bi me lakse razumela, a onda sam shvatila - kad ona odluci progovrice kako treba i igrace se na druge necine a ne onako kako se igra u tom trenutku.
Tako je i bilo - napunila je dve godine i toootalno se promenila! Brblja ko navijena, sama organiziuje igre da se ja sada cudim kad pocne da se igra sta i kako radi i to po pola sata, sama namesti i igra se.
Sad je napunila 3 godine i opet vidim razliku - bolje i cistije prica, drugacije se igra. Posla je u vrtic (privatni) i odlicno je prihvatila i okolinu decu i prelepo se uklopila.
Ja sam prilicno stroga majka, mora da se zna red, kad sta sme da se radi, kako se ponasa u kuci a kako napolju, sta sme pred drugima, sta ne sme.

Ovo pisem jer hocu da pokazem Branki da deca imaju svoj tempo razvoja, neka sporije neka brze. S nekom decom treba vise raditi a sa nekom nimalo.
Branki, ti najbolje poznajes svoje dete. On je dete a ti si roditelj, deca vole disciplinu i da im se kaze kako se nesto radi jer oni uce po modelu - a mi smo im model. Vidis da se vec vidi napredak kako ste promenili pristup, videces da ce za koju nedelju sve da bude drugacije.
user posted image

(odgovor članu bea83)
Direktna veza do poruke: 196
   RE: Autizam kod dece
12.11.2013 10:22:45   
Maslacak15
Moj stariji sin je nesto mladji od Boze, puni dve godine za mesec dana. Igra se auticima poslednjih tri cetiri meseca. Vozi ih po razlicitim povrsinama, parkira, voli posebno prikolice u koje nesto tovari itd. Juce je jedan auto utovarao kao prtljag velikom sleperu. Inace smo mu montirali i drvenu prugu, i vozi voznu kompoziciju. To ga bas odusevljava. Inace je ta igra sve kompleksnija, ukljucuje i stanice , na stanicama cekaju coveculjci voz.... Jako se ljuti kad mu kompozicija izleti iz sina ili se nesto poremeti sto se naravno cesto desava jel fina motorika jos uvek nije tako precizna. Pokazuje ogromno interesovanje za plastelin, to je valjda video vec u vrticu. Trazi od mene da mu pravim razlicite stvari zivotinje, prevozna sredstva, kucu itd. Inace on sad bas jako puno prica, iako je dvojezican, pocinje da formira cele recenice. Anegdota od petka, dosli kuci iz vrtica ja ih obojicu presvukla i nestala na sekund i ja da se skinem vracam se a stariji vice na mladjeg ( koji ima sedam meseci) " Rekao sam ne moze..." sa toliko autoriteta da sam se valjala od smeha. Ono sto sam pisala vec na drugim mestima, threadu sa logopedom, njegova prica se desila tako reci odjednom. Tj poceo je eksplozivno da uci u poslednjih pola godine. Pre toga je bio brbljiv ali na " bebi kineskom".
Moj savet: probajte sto vise stvari da artikuliset_e. I mislim da sa detetom treba pricati kao sa odrasim,ne koristiti skracenice i kvazi reci. Ali da, ne previse komplikovano. I stalno ponavljati. Ja se trudim da non stop pratim pricom moje radnje. Jes mozda malo glupo ali to radim cak i sa mladjim iako ima sedam meseci. Ceo dan smo sami kuci i treba da slusa zivi jezik. Znaci stvari " Sad ce mama da promeni pelenu, ajmo da se skinemo , jedna noga druga noga... Idem u kuhinju, sad cu da vidim sta ima u frizideru itd" Ja mislim da to stvarno pomaze, narocito deci starijoj od godinu dana. Oni upijaju ko sundjer. I tako uce.

< Poruku je uredio Maslacak15 -- 12.11.2013 10:23:23 >

(odgovor članu bea83)
Direktna veza do poruke: 197
   RE: Autizam kod dece
12.11.2013 10:22:47   
Brand new mama
Uh,cure, pa mama nije drugar, vec mama..Branki,ti si mama i jeste da je on tvoje dete,ali nemoj previse da ga stitis ( ljudi,bakterije i sl) To je svet :) U svetru postoje pravila i dobro je sto je tako. Nije prava tema,ali budi odvazna da pokazes da si ti gazda :) On je sigurno sjajan klinac, ali ako mu budu drustvvo samo bake i odrasli ljudi,ako mu se stalno bude "podilazilo" i ako se sve bude radilo da on ne place...pa, ne znam,samo mislim da on ni tada nece biti srecan. zato sto nece znati sta on stvarno moze,a sta je dobio na "mukte" (daj Bozi da ne place). Pominjala sam negde moju prijateljicu koja je jednostvano odrasla u idealnom svetu- sve za Sandru, i m smo kasnije preuzeli(vrsnjaci) da je pustimo samo da nam ne histerise. Nezrela je i sa trideset i jos ne zna ko je. Stres-free vaspitanje je po meni divno,ali ne znam za koga. I ja nisam ni za prikrivanje pravih emocija pred detetom.Ako je mama uvek happy-da li ce ono sutra znati da iskaze svoje emocije? Mislim-umrla je baka,a mama okolo posle bromazepama skakuce i smeska se? Da li je bolje objasniti detetu da si tuzna zato sto se nesto desilo ili mu slati kontra poruke. Dete medju decu sto vise, i neka uci pravilo horde :) Brzo ce biti glavni nevaljalac u grupi:)

_____________________________

Steh auf, wenn du am Boden bist

https://www.youtube.com/watch?v=I3z-gqLGIKU

(odgovor članu bea83)
Direktna veza do poruke: 198
   RE: Autizam kod dece
12.11.2013 10:43:35   
Misha i Ljisha
Moj bratanac je kasno propricao ali ja mislim da su moja mama i moj brat krivi za to, jer kad god bih ga ja nesto pitala oni su odgovarali umesto njega pa dete nije imalo potrebu da prica i naravno na njegovo pokazivanje prstom hop vec je sve tu. A prvo je rekao "teta Ljilja" ma sa godinu i nesto i to je Lj vrlo jasno izgovarao, a da se razumemo Lj je tesko za izgovoriti. ali prosto kad god bih zvala i telefonom ja sam njega stalno zapitkivala ko zove ko te zove (iako je on dugo duvao u slusalicu kao neki manijakuser posted image ). Nek se potrudi, ne treba im odmah sve davati niti nagadjati, pa ja sad Dunju pitam sta zelis sta si videla sta hoces? eto npr jutros sam joj kasnila sa doruckom koji je inace u 8 i ona me je vec u 8 i 15 opomenula znakom za hranu da treba da jede. Znaci trazi sama ne treba ja da nudim. Vodu i sok i caj joj stavim na visinu koju ona moze da dohvati i sama se sluzi uopste joj ne nudim vodu. Sve to ona sama. Roditelji zele deci sve da olaksaju pa sto ja kazem naprave decu nesposobnom. U frustraciji kad nesto zele recice ma progovorice oni tad i na dupe ako treba hahaha... I to se desi odjednom puf. Vidim ja po mom bratancu. On je kasno i prohodao, ma sve je nesto kasno ali mislim da su krivi njegovi roditelji i moji (tj njegovi baba i deda). Ne kazem ja da decu treba forsirati ali ih treba pustiti i sami nesto da urade. Recimo ja Dunji sve magnete na frizideru stavim na visinu gde ona moze da ih dohvati iz setalice. Znaci uzima ih sama a ne upire prstom da ih zeli. Isto tako treba da se zna red i treba uvek dete da zna zasto je kaznjeno. Ja recimo svom bratu zameram to sto on nekad Noleta cusne po dupetu iako po meni nije trebao. Moj brat je strog ali ako cesto cuskas dete po guzci prosto ce se navici na tako nesto. nije sve za kaznu i nije sve za cuskanje. To svaki roditelj naravno odredjuje sam. Ja dunju cusnem po ruci kad prilazi stekeru ali sam je pustila da pipne radijator da shvati sta je to kad ja kazem pec pec i malo je odnjakala ali sad radijator obilazi u velikom luku.

(odgovor članu Brand new mama)
Direktna veza do poruke: 199
   RE: Autizam kod dece
12.11.2013 11:02:33   
Torbica
Ja kao i Ljisha, pustim da se malko pecne ili udari, sta god, naravno, ne dam da diraju struju (imamo zastitnike) ali moraju steci i svoje iskustvo. Mojima se cude kako padaju i ustaju i nikom nista, pa naravno kad ja nisam dramila.... Vrtic je zakon, u svakom smislu, pa dobro, dok malo stekne imunitet, ali sve to brzo prodje. user posted image Ja mislim da ce Bozi prijati promena. user posted image

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Slaba motorika, ravna stopala, loš govor -...
Veliki izazov današnjeg vremena su savremene tehnologije. Tu je, naravno, televizija, ali primat preuzimaju mobilni tele...
Nije se vratila kući iz škole. I neće se v...
Pre nego što kreneš da upireš prstom u druge, možda ipak da ga staviš na čelo.



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here