|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Trudnoca i post
20.12.2009 1:11:55   
Verus
Trudnoća i post
Objavljeno: 08.12.2009
user posted image
Optimalna ishrana je od izuzetne važnosti kako za buduću bebu, zbog mnoštva nutrijenata potrebnih za njen rast i razvoj, ali i za buduću mamu.

Zbog toga post na vodi nije preporučljiv za vreme graviditeta. U tom slučaju može da dođe do nakupljanja ketona (nastaju kada telo umesto glukoze koristi masti kao energiju), jer post brzo rezultira hipoglikemijom (nagli pad šećera u krvi), odnosno niskim nivoom insulina.

Ketoni se razvijaju posle šesnaest sati, prolaze kroz placentu i mogu štetno da utiču na razvoj mozga i nerava kod bebe (izgleda da ova ketoza nema neželjenih efekata kada je u pitanju majka).

Takođe, post na vodi nije preporučljiv jer se tada uspostavlja brza detoksikacija, jer svi toksini ulaze u krv, a odatle u bebinu cirkulaciju, odakle se raznose u sve organe. Čišćenje organizma je sporije i blaže unošenjem sokova od voća i povrća.

Post podrazumeva isključivanje iz ishrane mesa, jaja, belog mrsa (mleka i mlečnih proizvoda), gaziranih pića, nezdrave hrane (grickalica).

Trudnicama se ne preporučuje post duži od dva dana. Bitno je da pritom piju puno vode, soka i čaja zbog izlučivanja toksina iz organizma.

Tokom trudnoće je potrebno tri serviranja proteina dnevno (jedno serviranje više nego pre trudnoće). To može da se postigne uvođenjem u ishranu integralnih žitarica, semenja, orašastih plodova, soje, mahunarki. Važno je da hrana bude raznovrsna.

Kada konzumirate voće i povrće, neka bude zastupljeno više boja, jer je tada nutritivni profil bolji. Svakako uzmite jedno citrusno voće i jedno zeleno lisnato povrće.

Od slatkiša možete da jedete kuvani integralni pirinač sa suvim grožđem i medom, ili sušeno voće i suve kolače sa susamom. Takođe je dobra pečena bundeva posuta smeđim šećerom i cimetom.
 
Izvor: stetoskop.info
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Trudnoca i post
30.3.2010 13:23:55   
ivana626
Ja sam u 37. mesecu trudnoce. Postim sve postove, u trudnoci sam ispostila i gospojinski i božićni a evo jos malo pa je i veliki post gotov. ni u crkvi ne preporucuju strog post trudnicama. Mi postimo na ulju, ribi, Post na vodi su meni preporucili samo jedan dan u toku nedelje, pred pričest. Moje iskustvo je da je post izrazito koristan i preporucujem svakome. Naravno preporucujem da se uvede post pre trudnoce da bi se organizam navikao na taj nacin ishrane...

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Trudnoca i post
16.4.2010 14:33:24   
Pilence81
Ja sam poslednju nedelju pred Uskrs postila i pricestila se,nema lepseg osecaja.
Mada ne preporucuju citav post postiti.

(odgovor članu ivana626)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Trudnoca i post
1.5.2010 11:04:21   
goda
Ja sam postila 7 dana ali na ulju ne na vodi. Prijalo mi je baš ali na žalost nisam uspela da odem da se pričestim. Bez obzira,drago mije šo sam postila jer postim svake godine pričestila se ili ne.Dosta povrća,sveže salate,ribe,bas mi je godilo jer ja inače nisam obožavalac mesa,više mi odgovara povrće.

(odgovor članu Pilence81)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Trudnoca i post
19.10.2010 10:47:26   
kerber
sto se tice posta za drudnice ja sam potrefila najvece postove u celoj godini od oktobra pa do jula nas pop me razresio na mlecne proizvode tako da nije bio problem nikakav postiti on i sam ima 4dece i kaze kalcijum bitan za bebu a bez mesa se moze to vec ja kazem mi inace postimo u kuci sve postove i po meni raznolikije jedem u postu nego van njega eto sami prosudite van posta uvek nesto capimo pastete i ostale gluposti a u postu ima dosta kuvanog i ribe koja puna korisnih stvari moja beba se rodila sa 3850kg 54sm bez problema cak i dan danas nema nikakvih alergija i problema u trudnoci bitna raznolikost obroka a post je izuzetno dobar zato posto sumnjam da sam ponovo trudna opet kacim ove postove drago mi je inace sto se tice posta u trudnoci slobono se konsultujte sa vasim popom da vas razresi da se mozete pricestiti user posted image user posted image

(odgovor članu goda)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Trudnoca i post
14.11.2010 2:26:41   
vukosava

IZVORNA PORUKA: goda

Ja sam postila 7 dana ali na ulju ne na vodi. Prijalo mi je baš ali na žalost nisam uspela da odem da se pričestim. Bez obzira,drago mije šo sam postila jer postim svake godine pričestila se ili ne.Dosta povrća,sveže salate,ribe,bas mi je godilo jer ja inače nisam obožavalac mesa,više mi odgovara povrće.



Ketoni se razvijaju posle šesnaest sati, prolaze kroz placentu i mogu štetno da utiču na razvoj mozga i nerava kod bebe (izgleda da ova ketoza nema neželjenih efekata kada je u pitanju majka).


Trudnica moze da se pricesti i bez posta...

(odgovor članu goda)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Trudnoca i post
22.12.2010 11:26:08   
Anoniman
ja sam jos jedna trudnica koja posti.  user posted image
meni to ne pada tesko jer vec godinama postim sve postove i svaku sredu i petak.
post je jako koristan, posebno u trudnoci.
ne bojim se da na necu uneti sve sto je bebi potrebno jer sam se do sada super hranila. psolednih 7 dana imam nesnosne mucnine, pa skoro nista i ne jedem. ali bice sve ok, ne sekiram se previse. user posted image

(odgovor članu vukosava)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Trudnoca i post
14.4.2011 12:48:05   
AndreaK
Ja sam postila jedan dan... za Badnje vece, odnosno Veliki petak... i to mi nije tesko palo...dok visenedeljni post nisam praktikovala ni pre trudnoce... to nekome odgovara nekome ne, meni je ionako losa KKS... pa moram jesti "jaku" hranu.


(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Trudnoca i post
14.4.2011 14:20:27   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: Macaki

ja sam jos jedna trudnica koja posti.  user posted image
meni to ne pada tesko jer vec godinama postim sve postove i svaku sredu i petak.
post je jako koristan, posebno u trudnoci.
ne bojim se da na necu uneti sve sto je bebi potrebno jer sam se do sada super hranila. psolednih 7 dana imam nesnosne mucnine, pa skoro nista i ne jedem. ali bice sve ok, ne sekiram se previse. user posted image



tačno, i zabluda je da postom ne unosite sve što je organizmu potrebno, čak naprotiv - unosite samo ono što mu je potrebno (ako pravilno postite)

meni je krvna slika najbolja kada postim jer unosim puno povrća, gvožđa, vitamina.....

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Trudnoca i post
14.4.2011 14:21:47   
Snelle
IZVORNA PORUKA: dunja RR

meni je krvna slika najbolja kada postim jer unosim puno povrća, gvožđa, vitamina.....



Ovo sam i ja primetila kod sebe!


_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Trudnoca i post
14.4.2011 14:24:20   
dunja RR

Hvala Bogu, zimi nikada nisam prehlađena...svi oko mene kenjkaju, kilavi, kašlju, ja ništa

svi moji prijatelji koji poste isto-prehlade nas zaobilaze u širokom luku godinama, tako da....niko me u suprotno ne može ubediti jer sam na sebi iskusila user posted image

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Trudnoca i post
14.4.2011 14:24:26   
minavb
Hm... Riba je malo rizicna u trudnoci a jedina je izvor punovrednih proteina. Leguminoze inaju proteine li ne sadrze metionin i triptofan, pa nisu bas najbolji izbor. Ako mozete da garantujete da cete jesti svakoga dana zdravu i proverenu pastrmku, smudja i sl, onda postite, fine by me. Inace sam protivnik posta posto mislim da greh ne ulazi na usta vec iz njih izlazi.

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Trudnoca i post
14.4.2011 14:27:06   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: minavb

Hm... Riba je malo rizicna u trudnoci a jedina je izvor punovrednih proteina. Leguminoze inaju proteine li ne sadrze metionin i triptofan, pa nisu bas najbolji izbor. Ako mozete da garantujete da cete jesti svakoga dana zdravu i proverenu pastrmku, smudja i sl, onda postite, fine by me. Inace sam protivnik posta posto mislim da greh ne ulazi na usta vec iz njih izlazi.


opet zabluda, riba nije isto što i post


ja slabo jedem ribu za vreme posta jer pravilan post podrazumeva ribu samo određenim danima, izuzetno retko, ponekada je nikada i ne jedem za vreme posta.

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Trudnoca i post
14.4.2011 14:27:45   
Snelle
MIna, ne odnosi se post samo na hranu, to je samo jedan njegov mali segment. Svaki vernik odlično zna da je post pročišćenje duše i tela!


_____________________________

"Nemoj da plačeš, tu je tvoja seka"
"Bato, puno te volim"

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Trudnoca i post
14.4.2011 14:29:30   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: Snelle

MIna, ne odnosi se post samo na hranu, to je samo jedan njegov mali segment. Svaki vernik odlično zna da je post pročišćenje duše i tela!



upravo tako, čak mislim da je i najmanji segment hrana, ali na žalost i hrane se teško odričemo a kamoli onog važnijeg

(odgovor članu Snelle)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Trudnoca i post
25.8.2011 21:32:59   
Blagoslovena
PO DOKTORIMA:
Deca i trudnice, prema rečima dr Jelene Gligorijević, načelnice Odeljenja za ishranu Kliničkog centra Srbije, takođe treba da se uzdržavaju od posta. - Ono što je potencijalno opasno za njih je nedovoljno unošenje gvožđa, kalcijuma i belančevina.

- Belančevine životinjskog porekla mogu se donekle nadoknaditi ribom, ali ne i u danima kad se posti na vodi. Belančevine mogu da se nadoknade i dovoljnim unosom leguminoze (pasulja, sočiva, mahunarki) i koštunjavog voća (oraha, badema, kikirikija) i soje, preporučuje dr Gligorijević.

Veći problem u posnoj hrani su nedostatak gvožđa i kalcijuma. Naročito zbog sve većeg broja anemične dece, trudnica i žena u reproduktivnom periodu.

- Glavna namirnica u prevenciji anemije su crvena mesa, kojih u postu nema. Riba nije adekvatna zamena, jer je manji izvor gvožđa, upozorava ona.

Treći rizik u posnoj ishrani je nedostatak kalcijuma. Glavni izvor ovog minerala koji čuva kosti su mleko i mlečni proizvodi.

- Zamena za njih mogu da budu sojino mleko obogaćeno kalcijumom, namaz od susama, tofu sir

PO VJERI:

Post je sredstvo za postizanje uzvišenog dobra, ljubavi, i on zbog toga prepisuje snishodljivost prema bolesnima, trudnicama, i dojiljama. Post je ustanovljen radi toga da bi svako prema meri svog duhovnog i fizičkog stanja prineo Bogu ono što može. Ukoliko čovek oseti da nešto ne može da ispuni, onda on treba da uzme blagoslov da recimo jede nešto mrsno, ali tada treba da se ograniči u nečem drugom.


Iako je određeno da bolesni i trudnice nisu obavezni postiti....par dana posta i to ne strogog, na vodi, nikome neće škoditi....mene je pop pričestio i za Petrovski post i nakon 4 dana posta, od srijede-do nedelje...a tako će biti i sada, ako Bog da, za Gospojinski post...

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Trudnoca i post
25.8.2011 21:43:41   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Snelle

MIna, ne odnosi se post samo na hranu, to je samo jedan njegov mali segment. Svaki vernik odlično zna da je post pročišćenje duše i tela!



user posted image bravo Sneki. Mada što se tiče baš ovog segmenta posta, ja se u trudnoći nisam usuđivala na isti zbog preteranih mučnina, povraćanja i malaksalosti. Bila sam zahvalna ako išta ostane u meni user posted image I recimo prvi post nakon porođaja bio je veliki Vaskršnji post, ja krenula da postim, ali nisam izdržala duže od 2 nedelje user posted image Organizam mi je slao signale da nešto ne valja, konstantno mi se mračilo pred očima, vrtoglavice, malaksalost... Otišla na vađenje krvi-anemija! I to zato što mi se još krv nakon porođaja nije obnovila (inače cele trudnoće savršena kks),još se nije pojavilo dovoljno svežeg voća i povrća na pijaci, pa nespavanje uz novorođenče, organizam nije izdržao... Ponovo sam se usudila da postim kroz hranu tek za ovaj Vaskrs, dakle nakon punih godinu dana...

(odgovor članu Snelle)
  Direktna veza do poruke: 17
   RE: Trudnoca i post
25.8.2011 21:46:46   
vukosava
Kakav bre post kad treba da se proizvede dete sa zdravim kostima. Mislim, treba tu kalcijuma i gvozdja iha ha. Ako poredis kolicine u vocu i povrcu ima kapiram ja, al pomislite samo na bebin mali organzam unutra sta mu sve treba da se razvije.

9 meseci bez posta, prezivece se (posta koji se odnosi na hranu)

A za suzdrzavanje od ostalih stvari sam apsolutno za.

< Poruku je uredio vukosava -- 25.8.2011 21:48:03 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Trudnoca i post
5.11.2011 23:26:40   
Sesilija 83
Muz i ja postimo sredu i petak na ulju zadnjih 2,5 godine, ali ja sada stvarno nisam u stanju da postim, ne mogu ribu,a prva 3meseca trudnoce sam prezivela na jogurtu i lisnatim pogacicama,za muza naravno spremim posebno posni rucak a za mene nesto posebno i trudim se da tad ne rucamo zajedno.Ali ko moze svaka cast.

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Trudnoca i post
22.1.2014 21:21:03   
dunja RR
I ja sam ovako za Božić, postila na ulju nedelju dana pred Božič, i zaista sam se sjajno osećala na dan pričešća, tj. za Božić.

IZVORNA PORUKA: Pilence81

Ja sam poslednju nedelju pred Uskrs postila i pricestila se,nema lepseg osecaja.
Mada ne preporucuju citav post postiti.




< Poruku je uredio dunja RR -- 22.1.2014 21:22:04 >


_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu Pilence81)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Trudnoca i post
19.6.2014 14:01:37   
viking
Da živim 1000 godina, neću moći da razumem post u trudnoći. Nije post taj koji me buni već činjenica da nešto može da bude preče od bebe, nije važno da li je to religija ili nešto drugo. Ništa važnije za bebin rast i razvoj ne postoji od proteina i da se bebi to svesno uskraćuje, ne znam... jednostavno moj mozak to ne može da obradi.

_____________________________

Bolje biti nečija baba nego samo baba! - moja mama u filozofskom raspoloženju

"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti." Nikola Tesla

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Trudnoca i post
30.3.2015 9:58:50   
peraapotekar
Posta su razrešene trudnice, deca, putnici, teški radnici....Stoga ne razumem čemu ova tema. Hrišćanski post podrazumeva uzdržavanje od nekih namirnica, ali ono što je važnije - podrazumeva jednu drugačiju duhonost.
Sveštenik će trudnu ženu razrešiti posta. Trudnicu koju sveštenik razreši od posne hrane ništa ne sprečava da posti u duhovnom smislu.
Bez obzira što je neko fizički spreman postiti, što neke žene tvrde ( i hvale se pomalo) da su postile i da im je sa detetom sve ok, ja mislim da nije u redu, a nije ni hriščanski radi sebe, svoje tvrdoglavosti i umišljene pravovernosti ugrožavati bebu kojoj je Bog darovao život. To je jedno nakaradno shvatanje naše vere. Sveti Oci i predanje nam je ostavilo jedno razumno poimanje posta koje razrešuje trudnice posta, stoga ne razumem ovakve postupke pošćenja za vreme trudnoće.

(odgovor članu viking)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Trudnoca i post
30.3.2015 15:10:09   
choopa choops
Slažem se user posted image

_____________________________

Debeli prsti+autocorrect=katastrofa. Izvinjavam se, mLogo se izvinjavam.

(odgovor članu peraapotekar)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Trudnoca i post
2.3.2016 22:07:05   
IvanaSK RR
Ja razmišljam da li da postim ceo post, i da li je mnogo pet dana na vodi (da bi se pricestila)... Svi pricaju razlicito i bas ne znam sta da radim.

(odgovor članu choopa choops)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Trudnoca i post
2.3.2016 22:17:29   
Sanjica26 RR
Ivana to moras da pitas svestenika posebno sto si trudnica. Jedno pravilo uvek vazi isto: jedna nedelja na vodi, pa pricest ako postis samo tu nedelju.

_____________________________

"Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi"


Jer smo tako u mogucnosti!

(odgovor članu IvanaSK RR)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







D.L.: Moja porođajna priča
Doktor me prima na patologiju i kaze da ne mrdam, jer beba je po svim parametrima sitna i porođaj se može završiti elekt...
Sve što treba da znate o gestacionom dijab...
Gestacioni dijabetes je privremeni oblik dijabetesa koji se može javiti u trudnoći. To je stanje koje nastaje kada zbog ...



image
AnaTamara
Preporuka budućim mamama!
Porođaj je sve bliže, pripremaju se stvarčice, između ostalog i Fitolat, koji mi je mnogo pomogao sa prvim detetom, uspeli smo da uspostavimo laktaciju!  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here