|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 22:26:44   
hanka
Ja sam shvatila da je ovo tema o mitovima,legendama a ne o naucno-istrazivackim radovima.Sto se tice ove diskusije dacu svoj skromni doprinos.Slozila bih se da je ceo ljudski rod istog porekla kad bi gledali erama u nazad.Verovatno i za ostale narode vazi ta mesavina raznoraznih hromozoma.E sad kojoj mi grupaciji pripadamo mislim da je tesko i dokazati.Koliko je samo naroda proslo ovim prostorima a mi tvrdimo da smo Sloveni,ma idi begaj.Istorija nam je toliko zatrovana lazima jer svaka vlast pise novu te je tesko doci do prave istine.Sto rece Ivan Ivanovic idite u Tursku i upoznajte svoje rodjake user posted image a oni pa poticu po nekim predanjima od Indijaca,pih.Sto se mene tice ja sigurno ne pripadam Slovenima s obzirom na moj izgled

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 26
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 22:40:42   
vukosava
Treba nam nova tema: "Ko su uopste Sloveni?"

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 27
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 22:43:33   
hanka
Uuuu kakva bi to tema bilauser posted image
Zakljucali bi temu brzo,izbio bi pravi forumski rat

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 28
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 23:36:13   
Anoniman
Malo sam njuškala na temu vila, i nađoh svašta zanimljivo. user posted image

Nama najpoznatija, vila Ravijojla, navodno je živela u pećini na Goloj planini i gajila mlade "vilenice", decu koje su se roditelji odrekli. Prelepog glasa, bila je dobra brodarica i nenadmašiva biljarica. Mnogim junacima je pomogla da rane izvidaju i vodu prebrode. Najviše je poznata po odanosti i pomoći Kraljeviću Marku. Ona i dve njene sestre, Janojla i Dragojla, u doba staroslavno, čule su vapaj siromašnog sela. Janojla je podarila obilat izvor od koga se selo obogatilo, a Dragojla crkvu za jednu noć. Ali, zavladali su obest i oholost. Ravijojla je zato izvor presušila, bogomolju srušila i sve tri su otišle sa tog podneblja.

(odgovor članu hanka)
  Direktna veza do poruke: 29
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 23:53:25   
Anoniman
Čitala sam ponovo "zidanje Skadra", pa mi je pažnju skrenuo podatak da i Albanci imaju svoju verziju ove pesme - legende o vernoj ljubi koja je uzidana u zidine grada. Skadarska tvrđava nosi ime "Rozafa", po ženi koja je po albanskoj legendi uzidana u zidine tvrđave, a koja je, baš kao i u našoj verziji, bila najmlađa nevesta. U našoj pesmi "zidanje Skadra" govori se da je u zidine grada uzidana supruga Gojka Mrnjavčevića, jednog od tri brata Mrnjavčević. To je legenda, a mene baš kopka koliko ima istine u svemu tome i da li se ikada istraživalo na tu temu (da li je zaista negde u zidinama pronađen nekakav ženski skelet). Možda idem u krajnost, ali me zanima, a nisam naišla na takav podatak. Inače, tvrđava je, kažu, stara oko 2000 godina.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 30
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 23:57:06   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: anuksunamun


IZVORNA PORUKA: Olga RR

to je vec mitologija user posted image

pa sta je mitologija ???to je isto vrsta narodnog predanja...da li sIlijada i Odiseja realne ??da li je Homer pesnik ili narod?tesko je razdvojiti to,sinkretizam i magija je svugde prisutna u narodnoj knjizevnosti pa i u predanjima..tesko je napraviti granice izmedju mitologije i predanja..

Upotrebila si rec SINKRETIZAMuser posted image Sad sam definitivno spremna da te zenim...Jos samo da promenim poluser posted image
Tema je lepa, ali je naziv neprimeren , posto vidim da je sira i sama tematika.
Predlazem da  je moderatori promene u naziv narodna knjizevnost.
To je primereniji naziv.
Sve sto je Lazar radio i rekao, bilo je za carstvo nebesko. Jer da je mislio na carstvo zemaljsko sigurno ne bi poveo Srbe u klanicu i bez carstva i bez glave ostao. To je bilo u narodnoj poeziji. Realnost je drugacija. Turska vojska je bila brojnija, ali to nam nije smetalo toliko, koliko neuporedivo bolja strategija u Osmanlija. Druga stvar koja nas je kostala poraza su bili oklopnici. Srbi su nosili oklope od 30kg, a Turci su imali laku konjicu sa lakim sabljama i brzo su se kretali. Inace, Srbija nije pokorena na Kosovu, vec jos u Marickom boju gde je otvoren prolaz Osmanlijama.



(odgovor članu anuksunamun)
  Direktna veza do poruke: 31
   RE: Narodna predanja
28.9.2011 23:58:47   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Dove

narodna predanja kazu jedno,a nama je pokojni nastavnik Istorije govorio da Vuk Brankovic nije bio izdajnik nego da je to u pesmama iskorisceno da bi se na neki nacin opravdao poraz Lazarove vojske...I secam se da je pricao da pravo ime Milosa Obilica glasi Milos Kobilic,pa je to isto u pesmama promenjeno zbog te smesne slicnosti sa kobilom.Da li je to tacno ne znam,ali se rado secam njegovih prica i pricica.

Jeste tacno...Sve je tacno, s tim da se postavlja pitanje da li je Milos uopste postojao. Inace, da Vuk Brankovic nije izdajnik, kao i da Vukasin nije ubio Urosa, dokazao je Ilarion Ruvarac.

(odgovor članu Dove)
  Direktna veza do poruke: 32
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:00:10   
Anoniman
Ok to sve, al' ajde kaži mi molim te zašto u pesmi Lazar kune i proklinje? Ne mogu to nikako da pojmim. Njega vezujem za totalno drugačiju sliku.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 33
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:02:14   
minavb
Kobilic je izmisljen lik. To je nas Cak Noris.user posted image

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 34
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:08:01   
Anoniman
Lazar je postavljen pred izbor-umreti u slavi za carstvo nebesko ili ziveti u ropstvu?
Kletva u pesmi daje pecat njegovoj sigurnosti. Ali on nije bio siguran da li ce njegovi vitezovi uciniti isto i kletvom ih je podredio najvecoj instanci, a to je Bog. Tacno je to sto je neko rekao da su pesme doradjivane, ali ovaj deo nije. To je opste mesto u usmenoj knjizevnosti okolnih naroda. Ima ga u skandinavskim epovima i grckim pesmama koje su pevali rapsodi. Ne znam da li ste citali Ilijadu, ali Ahil se nalazi pred slicnim izborom-ziveti bez slave ili umreti u slavi. I on bira smrt! Ovaj deo je verovatno uticao na "Lazareve reci". Bar tako kazu oni koji rekonstruisu narodnu knjizevnost.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 35
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:08:18   
anuksunamun
Verka,slobodno menjaj pol ili dodji u Kanadu tu se mozemo i "istopolno "vencati....user posted image ne znam zasto ljudi misle da su zgodne sisate plavuse neopevano glupe,evo sada i ti se cudis -tom sinkretizmu koji pomenuh:):):)moracu da pustim brkove i da ugradim veliki mladez na sredini nosauser posted image

< Poruku je uredio anuksunamun -- 29.9.2011 0:10:30 >

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 36
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:11:58   
Anoniman
user posted image user posted image user posted image
Ne cudim se. Samo pohvaljujem, na sebi svojstven nacin.

(odgovor članu anuksunamun)
  Direktna veza do poruke: 37
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:16:30   
anuksunamun
ali Ahil se nalazi pred slicnim izborom-ziveti bez slave ili umreti u slavi. I on bira smrt!
..a majka je imala ogroman uticaj na njegovu odluku ,mastala je o njegovoj slavi jos dok ga je kupala u magicnoj vodi drzeci ga za petu.....ipak je on bio polubog..kako bez slave ..aman:):)

< Poruku je uredio anuksunamun -- 29.9.2011 0:19:35 >

(odgovor članu anuksunamun)
Direktna veza do poruke: 38
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:18:30   
Anoniman
Da, jasan mi je njegov izbor, večna slava i privoleti se "carstvu nebeskome". To mi je sve ok. Ali mi nekako ta njegova kletva budi sumnju da je odlazak u boj kod njegovih vitezova bio na dobrovljnoj bazi. Jasno je da su uz Lazara bili svi tadašnji junaci i hrabriše, ali mi ta njegova kletva nekako ukazuje na to da ih je on ipak morao malo "uceniti" i na neki način zapretiti svim onim teškim čudima koje bi trebale da zadese onoga ko se ne pojavi na bojištu, kao i Bogom koji to sve gleda i (sad dolazimo do momenta koji mi je opet user posted image ) kažnjava. user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 39
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:25:53   
Anoniman
Citajuci pesmu, primetila si da to nije bilo upuceno svim vitezovima, vec onima u koje je sumnjao, a to se pre svega odnosilo na Obilica. Izdajnik vladara se smatrao izdajnikom Boga, jer je svaki vladar posle Dusana legimitet svoje vladavine dobijao od crkve. Ne moram da napominjem koliko je crkva kao institucija bila vazna u srednjem veku? Vladar je imao puno pravo da u ime Boga baci kletvu na izdajnika. Da, Srbi su verovali da Bog kaznjava, a veruju i sad. Bilo bi lepo kad bi malo vise ljudi verovalo u to, mozda bi izgradili, cak i tako nasilno, nesto sto se savescu zove. No, to je druga tematika.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 40
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:26:15   
anuksunamun
s jedne strane,to nisu prenesene Lazareve reci,to je n a r o d n a knjizevnost,pa je pitanje da li je kleo ili zdusno pozivao,molio ili pretio,a sa druge strane,on je ipak bio Bogom dat "Car"pa se hiperbolisu njegove reci...narod kroz decenije i vekove menja originalnu formu pesme,jer za vreme cara Lazara nije bilo magnetofona da neko snimi ,sta je Lazar rekao..simbolika je slicna Tajne Vecere...bar smo mi to povezivali..nisu vazne same reci ,koliko ona poruka koja stoji iza svega

< Poruku je uredio anuksunamun -- 29.9.2011 0:32:43 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 41
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:30:04   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: anuksunamun

ali Ahil se nalazi pred slicnim izborom-ziveti bez slave ili umreti u slavi. I on bira smrt!
..a majka je imala ogroman uticaj na njegovu odluku ,mastala je o njegovoj slavi jos dok ga je kupala u magicnoj vodi drzeci ga za petu.....ipak je on bio polubog..kako bez slave ..aman:):)

O da.....I napominjem da mrzim Ilijadu...Sva ona medna koplja, kidanje grkljana i cerupanje dzigerice, jednostavno ne zadovoljavaju moj ukus. A ni cinjenica da su Ahil i Patrokle bili furundzije. Na pocetku dela sam Ahila zamisljala kao gorostasnog frajera koji sexualnoscu ubija zenska srca, ali je do kraja u potpunosti izbledeo pred likom Hektora. To je bio co'ek.user posted image

(odgovor članu anuksunamun)
  Direktna veza do poruke: 42
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:36:10   
anuksunamun
ja bih maznula Helenu..cini mi se ona jedina postena osoba u citavoj prici...Menelaj ,seljobercina ,Paris piuser posted image user posted image user posted image ,pa dobro i Hektor je cool..ali ko zna garant je bio mali i zdepastuser posted image kontam kada se toliko krvi prolilo mora da je Helena bila bas dobra ribicka

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 43
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:39:17   
Anoniman
Grka Helena, srpska Suncicauser posted image
Riba je garant bila, ali mislim da je Briseida bila veca cim je zbog nje Ahil napustio (mada ne u potpunosti) svoje gej motiveuser posted image

(odgovor članu anuksunamun)
  Direktna veza do poruke: 44
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:40:12   
vukosava

IZVORNA PORUKA: verolino
Druga stvar koja nas je kostala poraza su bili oklopnici. Srbi su nosili oklope od 30kg, a Turci su imali laku konjicu sa lakim sabljama i brzo su se kretali.



Nismo nikad ni bili jaki u termickoj obradi ni u kovanju. Za razliku od naroda na istoku koji su znali da prave i "pevajuce sablje".

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 45
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:40:18   
Anoniman
Ja ne verujem u Boga, ali poštujem tuđe verovanje u dotičnog. Stoga ne mogu da komentarišem ni da li on kažnjava ili ne, sve jedno mi je kad on za mene ne postoji. No, odosmo s' teme.

Ček', je l' na kraju Obilić postojao ili ne? Negde pročitah da mu je narod "pripisao" da mu je majka bila vila, a otac zmaj, glavom i bradom.

(odgovor članu anuksunamun)
  Direktna veza do poruke: 46
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:42:08   
anuksunamun
e nju sam potpuno zapostavila,da je Paris ranije sreo ,mogla bi se citava gongula izbeci...najbolja riba je Trojanski konjuser posted image on je sve resio ipak :):):)

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 47
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:43:11   
Anoniman
Postoje tri vrste izvora narodne poezije-bugarstice, Erlangenski rukopis i Vukove pesme. U Vukovim pesmama toga nema, ali ima u bugarsticama. Mada, tamo Milos nije omiljen lik. Prosto je nekako po stran. Bugarstice vole Kraljevica Marka.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 48
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:47:21   
vukosava
IZVORNA PORUKA: BubaMira

Da, jasan mi je njegov izbor, večna slava i privoleti se "carstvu nebeskome". To mi je sve ok. Ali mi nekako ta njegova kletva budi sumnju da je odlazak u boj kod njegovih vitezova bio na dobrovljnoj bazi. Jasno je da su uz Lazara bili svi tadašnji junaci i hrabriše, ali mi ta njegova kletva nekako ukazuje na to da ih je on ipak morao malo "uceniti" i na neki način zapretiti svim onim teškim čudima koje bi trebale da zadese onoga ko se ne pojavi na bojištu, kao i Bogom koji to sve gleda i (sad dolazimo do momenta koji mi je opet user posted image ) kažnjava. user posted image


Pogledaj ovo klikni

Damnation (od latinskoga damnatio) je koncept večne božanske kazne i / ili sramota, posebno kazna za grijeh kao pretnja od Boga (npr. Marko 03:29). Prokleti da su "u prokletstvo" je rekao da se ni u paklu, ili da žive u stanju u kojoj su odvojeni od neba i / ili u stanju sramote od Božje naklonosti. Oni hršćani u čistilištu, "Crkvi Patnje", se ne smatraju prokletima, jer im je boravak tamo nije večan, ali ljudi koji su osuđeni na pakao biće večno prokleti.

Nakon verskog značenja, reči osuditi i prokleti su čest oblik verske vulgarnosti, u modernim vremenima često semantički oslabile usled prečestog korišćenja (God damn it).

U nekim oblicima zapadne hršćanske vere, prokletstvo na pakao je ono što čovječanstvo zaslužuje za svoje grehe, i samo po milosti Boga i spasenja kroz Isusa Hrista, čovek može iskupiti za svoje grehe i prokletstva pobeći. Jedan je predodžba vječnu patnju i uskraćivanje ulaza u nebo, često opisan u Bibliji kao gori u ognjenom jezeru. Druga koncepcija, proizlazi iz Svetoga pisma o Gehena je jednostavno da će ljudi biti odbačeni (spaljeni), kao nedostojni oprostu od Boga. Razlozi za što ljudi bivahu prokleti su varirali široko tijekom stoljeća, od ubistva itd.

U istočnoj hrišćanskoj tradiciji (istočno pravoslavlje i orijentalne pravoslavlje), kao i neke zapadne tradicije, to se vidi kao stanje protivljenja Božjoj ljubavi, stanje u kojem su svi ljudi rođeni, ali protiv koje je Hrist Posrednik i Otkupitelj.

Dakle, kletva je izgleda jedno od glavnih oružja protiv nevernika.

< Poruku je uredio vukosava -- 29.9.2011 0:53:39 >

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 49
   RE: Narodna predanja
29.9.2011 0:52:13   
Anoniman
Interesantno! Vuka uvek izvuče neke linkove iz rukava. user posted image

Apropo ovog što rekoste da Miloša negde ima, negde nema, te da su ga neki voleli, a neki ne, evo isčačkah ovo...

"Što se Obilića, tiče, zanimljivo je što istorijski izvori ne pominju Miloša Obilića sve do kraja 17. veka. U ranijim izvorima, Muratov ubica se zove Miloš Kobila, Biliš Kobila, Miloš Kobilić, Miloš Kobilović, Miloš Koviljić, a prvi turski izvori posle Kosovske bitke, samo govore o "nekom kaurinu", "nekom neverniku"... tj., kao da je njegovo ime namerno prećutano..."

(odgovor članu vukosava)
  Direktna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here