|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  85 86 [87] 88 89   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Ime za devojcicu
3.8.2020 20:02:06   
emicaa


IZVORNA PORUKA: ivaMark

Nema veze sa imenom...nego kako se predstavljas ljudima...npr..ako kazem nekome da je moja cerka Joka, tako ce je zvati...ako kazem Jovana, zvace je Jovana 😎 






Ja sam se uvjek prestavljala kao Andrijana ali cim postanem bliskija sa nekom osobom odmah dobijem i nadimak.Ali ok mi je,Ane mi je omiljeni 😂

_____________________________

Od svih odluka koje sam donijela u životu za jednu se nikad nisam pokajala,da postanem majka <3

Jer smo tako u mogucnosti ...

(odgovor članu ivaMark)
Direktna veza do poruke: 2151
   RE: Ime za devojcicu
3.8.2020 20:02:38   
flamingos


IZVORNA PORUKA: jabudic

Sanjice, izmedju ostalog sam se zbog te knjige odlucila za Kasija, Kasijana mi je bilo malo predugo. A i znacenje je bas lijepo. Ma ja sam se zaljubila 🥰


Jeste Kasijana predugo.Ovako-Kasija i milina.❤


(odgovor članu jabudic)
Direktna veza do poruke: 2152
   RE: Ime za devojcicu
3.8.2020 20:33:15   
mama Jo

IZVORNA PORUKA: jabudic

Sanjice, izmedju ostalog sam se zbog te knjige odlucila za Kasija, Kasijana mi je bilo malo predugo. A i znacenje je bas lijepo. Ma ja sam se zaljubila 🥰




Jabudic, koje je znacenje?

_____________________________

,,Carpe diem"

(odgovor članu jabudic)
Direktna veza do poruke: 2153
   RE: Ime za devojcicu
3.8.2020 20:52:04   
jabudic
ŠTA ZNAČI IME KASIJA?

Ime Kasija – staro i takoreći ponovo otkriveno žensko ime. Postalo je poznato po Kasiji Carigradskoj, ženi koja je bila previše pametna i obrazovana da bi postala carica.

Kasija (grčki Κασσιανή) je ime grčkog porijekla. I ima značenje „kasja“ (kod nas poznato i kao „sena“, što je ime tropskog drveta, sa najčešće žutim, rjeđe ružičastim cvjetovima skupljenim u grozdastim cvatovima. Pri tom ne mislimo na kajsiju nego na drvo na slici ispod.

Ali tumačenje značenja ovog imena se ne može svesti na drvo. Presudnu ulogu za tumačenje ovog imena ima Kasja, žena koja je bila previše pametna da bi bila carica.

Kasija Konstantinopoljska

Kasija je bila bizantijska monahinja, kompozitor i pjesnik. Ona se smatra najranijom kompozitorkom svijeta, čija su djela sačuvana.

Kassia - prekrasna, inteligentna, obrazovana - i tako emancipirana da se usudila suprotstaviti caru Carigrada Teofilu tokom njegove potrage za budućom caricom, što je diskvalifikovalo kao kandidatkinju. Naime Kasija je bila djevojka iz ugledne porodice, i bila je kanditatkinkja za nevjestu, ali nije bila pogodna jer je imala suviše produhovljene odgovore na pitanja o teološkom značaju žene. Umjesto nje je Teofil odabrao Teodoru.

843. godine ona osniva u Carigradu manastir, koji predsjedava do svoje smrti. Tu je komponovala svoje najbitnije kompozicije. Postoji oko pedeset_ himni koje je ona iskomponovala, od kojih su dvadeset_ tri bile uključene u liturgijske knjige pravoslavnih crkava.

Dan Sv. Kasije u pravoslavnim crkvama je 7. Septembar.
A ko je bila Kasija?

Poznato je da je Kasija rođena oko 810. godine u Carigradu. Njeni roditelji pripadaju plemstvu, a otac je visoki časnik na carskom dvoru. Kasija tako raste u okruženju carskog dvora. Ono što tada nije bilo baš uobičajeno - Kasija uči pisanje i čitanje, također se upoznaje s filozofijom i kršćanskom teologijom.

Njen rani interes za teološka pitanja se vidi i njenog dopisivanja s tada poznatim redovnikom Teodorom Studitesom koje datira još iz 826 godine.

Lijepa, inteligentna i obrazovana - sva vrata su obično otvorena jednoj takvoj ženi. I tako Kasia (Kasija) u maju 826. godine (neki izvori govore o godini 830.) sudjeluje u carskom svadbenom predstavljanju. Bizantski sud preuzeo je običaj iz antičke Grčke: Žena koju car izabere za ženu dobija od njega kao svadbeni dar zlatnu jabuku.



Značenje i Porijeklo imena Kasija


ŠTA ZNAČI IME KASIJA?

Ime Kasija – staro i takoreći ponovo otkriveno žensko ime. Postalo je poznato po Kasiji Carigradskoj, ženi koja je bila previše pametna i obrazovana da bi postala carica.

znacenje i poreklo imena Kasija
U Hrišćanskoj Tradiciji

Kasija (grčki Κασσιανή) je ime grčkog porijekla. I ima značenje „kasja“ (kod nas poznato i kao „sena“, što je ime tropskog drveta, sa najčešće žutim, rjeđe ružičastim cvjetovima skupljenim u grozdastim cvatovima. Pri tom ne mislimo na kajsiju nego na drvo na slici ispod.

znacenje i poreklo imena Kasija

Ali tumačenje značenja ovog imena se ne može svesti na drvo. Presudnu ulogu za tumačenje ovog imena ima Kasja, žena koja je bila previše pametna da bi bila carica.
Kasija Konstantinopoljska

Kasija je bila bizantijska monahinja, kompozitor i pjesnik. Ona se smatra najranijom kompozitorkom svijeta, čija su djela sačuvana.

Kassia - prekrasna, inteligentna, obrazovana - i tako emancipirana da se usudila suprotstaviti caru Carigrada Teofilu tokom njegove potrage za budućom caricom, što je diskvalifikovalo kao kandidatkinju. Naime Kasija je bila djevojka iz ugledne porodice, i bila je kanditatkinkja za nevjestu, ali nije bila pogodna jer je imala suviše produhovljene odgovore na pitanja o teološkom značaju žene. Umjesto nje je Teofil odabrao Teodoru.

843. godine ona osniva u Carigradu manastir, koji predsjedava do svoje smrti. Tu je komponovala svoje najbitnije kompozicije. Postoji oko pedeset_ himni koje je ona iskomponovala, od kojih su dvadeset_ tri bile uključene u liturgijske knjige pravoslavnih crkava.

Dan Sv. Kasije u pravoslavnim crkvama je 7. Septembar.
A ko je bila Kasija?

Poznato je da je Kasija rođena oko 810. godine u Carigradu. Njeni roditelji pripadaju plemstvu, a otac je visoki časnik na carskom dvoru. Kasija tako raste u okruženju carskog dvora. Ono što tada nije bilo baš uobičajeno - Kasija uči pisanje i čitanje, također se upoznaje s filozofijom i kršćanskom teologijom.

Njen rani interes za teološka pitanja se vidi i njenog dopisivanja s tada poznatim redovnikom Teodorom Studitesom koje datira još iz 826 godine.

Lijepa, inteligentna i obrazovana - sva vrata su obično otvorena jednoj takvoj ženi. I tako Kasia (Kasija) u maju 826. godine (neki izvori govore o godini 830.) sudjeluje u carskom svadbenom predstavljanju. Bizantski sud preuzeo je običaj iz antičke Grčke: Žena koju car izabere za ženu dobija od njega kao svadbeni dar zlatnu jabuku.

U bizantskim kronikama Teofilov izbor je opisan ovako :

„Teofil polako hoda niz dva reda natjecateljskih ljepotica, držeći zlatnu jabuku u ruci.

Pogled mu je bio očaran Kasijinom ljepotom i zbunjeno joj je rekao da su žene na ovom svijetu bile uzrok mnogih zala. "Da sigurno, gospodine", odgovorila je samouvjereno Kasija, „no one su također bile uzrok mnogog dobra. "

Ova „drskost“ se nije dopala caru, bijesno se okrenuo od Kasije. Kasija je sakrila sebe i svoje poniženje u manastiru, a skromna i tiha Teodora bila je nagrađena zlatnom jabukom.

Kasija je očito kroz njezino obrazovanje postala samouvjerena žena. Umjesto da se ponizno složi sa mišljenjem jednog muškarca, i to ne bilo kojeg, nego cara, ona mu daje hrabar odgovor.

Gledajući unazad, upravo to ponižavajuće iskustvo je bila prekretnica koja je Kasiju odvela na put gdje je postala kompozitorka, spisateljka, pjesnikinja i filozof koji se zalagao za ženska prava. Taj događaj je utro put za Kasijinu kasniju ostavštinu i put u istoriji. Ovo iskustvo s Teofilom zasigurno je ostavilo trag na njen život i utjecalo na gotovo sve njezine spise i kompozicije.

Za pristojne žene njezina vremena postojale su samo dvije opcije - brak ili samostan. Za poniznu suprugu Kasija očito nije bila stvorena. Zato je odabrala samostan.

Kasia je u 843. godini osnovala manastir u Carigradu u blizini Konstantinskog zida, koji je do svoje smrti vodila. Napisala je veliki broj epigrama i više od 50 himni za koje je ona ne samo pisala tekstove nego i komponovala muziku. 33 himne su sačuvane do danas.

Ime je na našem podneblju veoma rijetko, ali zasigurno ulazi u modu na području grada Beograda. Naime, 2016. godine se ime Kasija prvi put pojavilo na top listama, i to tek na 113. mjestu, da bi 2017 već bilo na 66. poziciji. Sudeći po tome, možemo očekivati da će za koju godinu dospjeti do 20 najpopularnijih imena na teritoriji Beograda o čemu smo pisali već ovdje i pomenuli i ostala imena koja bilježe veliki uspon na listama najučestalihih imena u Beogradu.

Ime se sreće još u Grčkoj.

< Poruku je uredio Ana RR -- 3.8.2020 21:00:18 >

(odgovor članu mama Jo)
Direktna veza do poruke: 2154
   RE: Ime za devojcicu
3.8.2020 20:53:08   
jabudic
Ooops, neka neko ispravi ovaj moj post, ostade mi ruzno od fotografija. ☺


(odgovor članu jabudic)
Direktna veza do poruke: 2155
   RE: Ime za devojcicu
3.8.2020 21:08:02   
Ana RR
Jedva uredih user posted image

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu jabudic)
Direktna veza do poruke: 2156
   RE: Ime za devojcicu
3.8.2020 21:19:45   
mama Jo
Sto bi rekli - zena iznad svog vremena 😊
Lepo znacenje, ako je devojcica ne menjaj ☺️

_____________________________

,,Carpe diem"

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 2157
   RE: Ime za devojcicu
3.8.2020 21:55:33   
physio70
"Previse obrazovana i pametna da bi postala carica". Ovo i danas vazi.

(odgovor članu mama Jo)
Direktna veza do poruke: 2158
   RE: Ime za devojcicu
4.8.2020 10:14:07   
flamingos
Pročitah,lepo.Sad znamo i o nastankku imena.❤

(odgovor članu physio70)
Direktna veza do poruke: 2159
   RE: Ime za devojcicu
4.8.2020 10:20:25   
Sanjica26 RR
jabudic, potpuno sam sad sigurna da nosis devojcicu. ❤️



< Poruku je uredio Sanjica26 RR -- 4.8.2020 10:21:09 >


_____________________________

"Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi"


Jer smo tako u mogucnosti!

(odgovor članu flamingos)
Direktna veza do poruke: 2160
   RE: Ime za devojcicu
4.8.2020 11:14:37   
nata11
Prelepoooo ime 😍



_____________________________





(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 2161
   RE: Ime za devojcicu
4.8.2020 11:41:33   
jabudic


IZVORNA PORUKA: Sanjica26 RR

jabudic, potpuno sam sad sigurna da nosis devojcicu. ❤️





E hvala ti ! ❤❤❤

(odgovor članu Sanjica26 RR)
Direktna veza do poruke: 2162
   RE: Ime za devojcicu
6.8.2020 6:22:07   
Duškić
Svidja mi se ime Darija,

(odgovor članu jabudic)
Direktna veza do poruke: 2163
   RE: Ime za devojcicu
6.8.2020 8:44:03   
flamingos
Duškić,lepo je ime Darija.Unuka moje prijateljice se tako zove.


(odgovor članu Duškić)
Direktna veza do poruke: 2164
   RE: Ime za devojcicu
6.8.2020 8:45:22   
Duškić
Pa meni od drugarice cerka se tako zove i mala je neodoljiva.

(odgovor članu flamingos)
Direktna veza do poruke: 2165
   RE: Ime za devojcicu
6.8.2020 8:47:50   
mama Jo
I meni je Darija i Daria jako lepo, ja sam na pocetku htela da nam se tako zove cera 😊
Mm se nije svidelo.
A meni su obe verzije bas lepe jako.

_____________________________

,,Carpe diem"

(odgovor članu Duškić)
Direktna veza do poruke: 2166
   RE: Ime za devojcicu
6.8.2020 13:09:25   
physio70
Darija je divno ime.

(odgovor članu mama Jo)
Direktna veza do poruke: 2167
   RE: Ime za devojcicu
6.8.2020 20:55:12   
jabudic
Ja ne volim baš ime Darija.Ali vec rekoh, teska sam na zenska imena. 😊

(odgovor članu physio70)
Direktna veza do poruke: 2168
   RE: Ime za devojcicu
7.8.2020 1:47:04   
BubaBubica
Ja imam Dariju, i to je toliko neodoljivo i komunikativno i pozitivno stvorenje da se pitam na koga je, zaista nemamo takvog bisera u porodicama ni ja ni mm, mora da je do imena user posted image

_____________________________

*2009*
*2011*
*2016*
*2019*
*2021*

(odgovor članu jabudic)
Direktna veza do poruke: 2169
   RE: Ime za devojcicu
7.8.2020 6:23:53   
Duškić

IZVORNA PORUKA: BubaBubica

Ja imam Dariju, i to je toliko neodoljivo i komunikativno i pozitivno stvorenje da se pitam na koga je, zaista nemamo takvog bisera u porodicama ni ja ni mm, mora da je do imena user posted image



user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu BubaBubica)
Direktna veza do poruke: 2170
   RE: Ime za devojcicu
7.8.2020 8:56:35   
mama Jo

IZVORNA PORUKA: BubaBubica

Ja imam Dariju, i to je toliko neodoljivo i komunikativno i pozitivno stvorenje da se pitam na koga je, zaista nemamo takvog bisera u porodicama ni ja ni mm, mora da je do imena user posted image


user posted image divno, ne poznajem puno Darija, mora biti posebna ❤️

_____________________________

,,Carpe diem"

(odgovor članu BubaBubica)
Direktna veza do poruke: 2171
   RE: Ime za devojcicu
7.8.2020 14:38:55   
Didy
Ko što napisah, a Jabuc reče da sam feministkinja, Darija od Dario, meni se zbog toga ne sviđa. 

Takođe ne volim imena gde postoji dilema da l je Darija-Daria. Em što bude grešaka u dokumentima, em će je nervirati jer će je stalno pitati. Isti mi je slučaj Mihajlo-Mihailo-Mihajilo-Mijajlo (to sam čula u centralnoj Srbiji). 

_____________________________

Na pučini je mir... I mir će nas udaviti...

(odgovor članu mama Jo)
Direktna veza do poruke: 2172
   RE: Ime za devojcicu
7.8.2020 14:41:18   
Ana RR
Drugarica moje mame ima ćerke koje se zovu Daria i Daniela i uvek su imale taj problem.

_____________________________

Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did. So throw off the bowlines, Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream.

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu Didy)
Direktna veza do poruke: 2173
   RE: Ime za devojcicu
7.8.2020 18:31:28   
emicaa
Moje ima tako J a uglavno svi daju Andriana.I svi se cude u fazonu baa cudno da ima J



_____________________________

Od svih odluka koje sam donijela u životu za jednu se nikad nisam pokajala,da postanem majka <3

Jer smo tako u mogucnosti ...

(odgovor članu Ana RR)
Direktna veza do poruke: 2174
   RE: Ime za devojcicu
7.8.2020 18:46:14   
veselicaa
Emice bas nisam čula da tvoje ime bez j ima kod nas.Meni su ženska imena bez j strana a ja volim da su imena moje dece pravoslavna i naša.

(odgovor članu emicaa)
Direktna veza do poruke: 2175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  85 86 [87] 88 89   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  85 86 [87] 88 89   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Jelena S.: Moja porođajna priča
Termin 12.12., odem na pregled (nećeš ti skoro, hajde kući)... i tako svaki dan do petka 21.12. Probudim se ja, bolovi k...
Zdrava ishrana najmlađih tokom zimskog per...
Tokom hladnih zimskih meseci, redovan unos voća i povrća ključan je za jačanje imunološkog sistema dece, pomažući im da ...
Prof. dr Bojanin o razmaženoj deci
Dr Svetomir Bojanin, profesor i dečji psihijatar, govorio je mnogo puta o dečjem razvoju i pravom putu vaspitanja koji t...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here