Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Rak grlića materice se ne nasleđuje, već se najčešće stiče infekcijom humanim papiloma virusom (HPV), koja se dobija putem seksualnih odnosa. Bolest u početku neme nikakve simptome zbog čega većina žena ne odlazi na ginekološki pregled.
Istraživanja pokazuju da više od polovine žena nije bila na ginekološkom pregledu dve i više godina jer smatraju da su zdrave i da za to nema potrebe. Nažalost, nisu svesne koliko je važno otići bar jednom u tri godine na ginekološki pregled. Prof. dr Vesna Kesić, ginekolog onkolog i predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju raka grlića materice, savetuje svakoj ženi da počne da praktikuje redovne posete ginekologu od trenutka kada počne i seksualni život. - Žene koje dolaze redovno kod ginekologa nemaju veliki rizik da će dobiti rak, jer se redovno pregledaju. Kod onih koje dođu lekaru sa manjim tegobama, već je na prvom pregledu jasno da nešto nije u redu. Lekar će pre dijagnoze sačekati rezultate Papanikolau testa ili će uraditi i dodatne preglede. To su kolposkopija, to jest gledanje grlića materice pod uvećanjem i, ukoliko je potrebno, biopsija, koja je mala, ne i bezbolna intervencija. Biopsija je veoma važna, jer jedino mikroskopskim pregledom tkiva može da se postavi dijagnoza - kaže dr Kesić za „Blic“.
Rak grlića materice nikada se ne razvija odjednom, već kroz niz premalignih faza koje nazivamo prekanceroze. Te faze traju dugo i mogu se otkriti ako se redovno ide na pregled. Većina premalignih promena na početku razvoja bolesti je blagog stepena i spontano će nestati bez ikakvog lečenja. U nekim slučajevima ne dolazi do spontanog izlečenja i ukoliko se ovakve premaligne promene na vreme ne pronađu i ne uklone, mogu da prerastu u rak grlića materice. Za to je potrebno je nekoliko godina. Tokom ovog dugog vremena premaligne promene grlića materice mogu se lako otkriti i veoma lako i uspešno izlečiti. Ni one, međutim, ne stvaraju nikakve tegobe, pa se otkrivaju samo redovnim pregledima.
- Pokazano je da pušači imaju više od dva puta veći rizik za nastanak raka grlića materice u poređenju sa ženama koje nikada nisu pušile. Na sreću, ovaj rizik se smanjuje posle ostavljanja pušenja. Imuni sistem većine ljudi izbori se protiv HPV infekcije u roku od 24 meseca i od 10.000 inficiranih osoba samo će njih petnaest oboleti. Problem postoji kod osoba koje žive pod produženim stresom, loše se hrane, kod kojih su godine teškog života i migracija oslabile imunitet, jer njihov organizam ne može da se izbori sa infekcijom - napominje dr Kesić.