|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Razvoj deteta: Dojenje i dohrana

DOJENJE

Ritam hranjenja
Odojče je već pronašlo svoj ritam hranjenja, u trećem mesecu mu je najčešće potrebno 6 do 8 obroka dnevno (u 24 sata). Većina odojčadi se probudi za noćno hranjenje dva do tri puta, a neki već odspavaju i do 6 sati u kontinuitetu. Njegova potreba za hranom obično iznenadno naraste sa tri, šest nedelja te sa tri meseca, ali može i bilo kada za vreme razvoja. To su sasvim prirodni skokovi u rastu koji su deo razvoja i manifestuju se kao želja za češćim dojenjem.

Bolovi u dojkama
... najčešće su posledica nepravilne tehnike dojenja. Ako imate oštećene bradavice ili ragade i morate zbog bolova na koji dan da prekinete dojenje, trebalo bi da mleko iz dojke redovno (na svaka 3 sata) izmlazate. Bradavice uvek ispirajte mlakom vodom, ne upotrebljavajte sapun ili rastvore koji sadrže alkohol.

Kod prepunih, bolnih i nabreklih dojki kao i  kod začepljenih mlečnih kanalića (mala bolna tvrda mesta na dojci) operite dojke  toplijom vodom, tvrda mesta lagano razmasirajte i suvišno mleko izmlazajte dok dojke opet ne postanu mekane (to je najjednostavnije uraditi pod toplim  tušem). S dojenjem nastavite što češće.

Ako primetite crveno i na dodir jako bolno tvrdo mesto a imate temperaturu iznad 38,4° C i jako loše se osećate, vaša dojka je verovatno upaljena i vi imate mastitis. Što pre posetite lekara jer vam je potrebno lečenje antibioticima.

DOHRANA

Hranjenje na flašicu
Ako dojenje nije moguće ili ste odlučili da ne želite da dojite, odgovarajuća zamena za majčino mleko je fabrički prerađeno adaptirano mleko za odojčad (zvano i mlečna mešavina, mlečna formula, adaptirano ili veštačko mleko). U trećem mesecu odojče već ima svoj ritam hranjenja i potrebno mu je oko 6 obroka dnevno (približno na svaka tri sata). Većina odojčadi se noću još dva do tri puta budi za hranjenje, a neki već spavaju i do 6 sati u kontinuitetu. Što se tiče količine mleka za pojedinačni obrok pri hranjenju na flašicu, potrebno je pridržavati se uputstava na ambalaži. Treba da  znate da odojče nije uvek podjednako gladno zato ga nemojte prisiljavati ako ne želi da popije svo mleko koje ste pripremili.

Više o hranjenju i podrigivanju nakon obroka možete pročitati u uvodnom prvom mesecu.

Pročitajte još

Moje odojče
Razvojne faze
Dojenje i dohrana
Spavanje
Zdravlje i nega
Mama i tata
Igrajmo se





image
AnaTamara
Preporuka budućim mamama!
Porođaj je sve bliže, pripremaju se stvarčice, između ostalog i Fitolat, koji mi je mnogo pomogao sa prvim detetom, uspeli smo da uspostavimo laktaciju!  Više >>
image

Anketa

Вакцинација деце.
пеперутка16

Какав је ваш став о обавезној вакцинацији деце?

Ја сам за. (50%)

Ја сам против тога. (25%)

Ја сам за слободан избор. (25%)

Не знам, не могу да одлучим. (0%)


Ukupan broj glasova: 4

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here