|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
dAKi89
 (16.7.)





nedelja, 22.7.2012

Skola za trudnice01

Spisak stvari za bolnicu: (Subotičko porodilište)

-          U srednjoj torbi, da ne bude prevelika stvari, a u kesu ono što odmah oblačimo: bade-mantil, papuče (ne sobne, nego neke što mogu i napolju da se nose, najbolje klompe ili japanke), čarape, spavaćica.

-          U torbu: dokumentacija – krvna grupa, overena zdravstvena, trudnička, svi nalazi koje smo radili u toku trudnoće.

-          Još jedna spavaćica, pribor za ličnu higijenu.

-          Mrežaste gaćice x 2

-          2 veća pakovanja higijenskih uložaka

-          100 kom. Papirnih maramica, nema potrebe za wc papirom

-          Toplomer za nas

-          Bilo koje sredstvo za dezinfekciju ruku (maramice, losion)

-          Najmanje pakovanje pampersa

-          Pavlovićeva mast

-          Oktenisept za pupak i ranu

-          Mušeme za jednokratnu upotrebu x 2,3

-          2 peškira, manja za lice, jedan za nas, jedan za bebu, voditi računa da budu različite boje da ih ne pomešamo. Ili tetra pelena za bebu.

-          2,3 čaše plastične

-          Kašika, viljuška, nož

-          1 odelce, kompletić, nešto što će beba tamo nositi, i što će ostati u bolnici. Sada su bebe sve razlicito obucene, i zbog toga to odelce ostaje u bolnici, da bi mogle I druge bebe da ga nose.

 

Šta pripremiti za bebu kod kuće?

-          Kadica, normalna, ne one anatomske

-          Bokal za oblivanje

-          Kutijica za sapun

-          Kanta s poklopcem za odlaganje bebinog veša da se ne bi mešao sa našim

-          Krevetac

-          2 posteljine za krevetić

-          2 peškira velika za kupanje, redovna, frotirska koja dobro upijaju vodu

-          20 platnenih pelena

-          Švedske gaće x 3, ili pamučne ili frotir, ne platenene

-          Oktenisept ili dermatol, ne jod!

-          2 pamučne kapice za posle kupanja, dok se ne osuši kosica

-          Bodići, odelca, džak letnji i zimski, jedan manji a drugi veći

-          Kompresice, deset_ak za početak

-          Četka za kosu, čvrsta, sa žutom dlakom, ta je bolja.

 

Za izlazak bebe iz bolnice?

-          Nosiljka, dunja, šta god u čemu može da se iznese.

-          Odelce, bodić, kapica, čarapice

-          Tata neka ponese stvari u kojima će mama da izađe.

 

 

Sa prvom kontrakcijom pogledati na sat, polako se spremiti i otići u bolnicu da ginekolog proveri da li je potrebno ostati u bolnici ili ići kući. Poželjno je znati kada su kontrakcije počele, vreme trajanja između dve, koje može biti i do sat vremena, u početku su blage i kratke.

Disanje na nos, izdisanje na usta, a kada je disanje ubrzano, onda samo na nos.

U početku duboko i polako, dok to dozvoljavaju kontrakcije, kada krenu jače, oset_i se da treba brže disanje.

 

Nakon porođaja prvo ustajanje, prvo mokrenje  - koliko god da se dobro osećamo NE SMEMO na svoju ruku ustati, nego obavezno zvati sestricu! Prvo ustajanje je nakon 2h, ali nije obavezno, samo ukoliko se osećamo dobro. Ukoliko primetimo drhtanje, zujanje u ušima, vrtoglavicu, onda ne ustajati!

 

DOJENJE:

U toku 24h oko 8 podoja, minimum 7, ali može i više. Ispod 7 podoja bebi nije dovoljno. Novi stavovi – sisanje na bebin zahtev, to ne dolazi u obzir. Jedino u slučaju gde dete jako dobro sisa, napreduje, ali to je retkost. Ako spavaju, BUDITI IH! Ne sme dete da spava po 6h jer će tako imati malo podoja. Sa dve nedelje dete mora da vrati porođajnu težinu minimum.

Najveći problem može biti dužina podoja – dugo traje tamo gde beba malo sisa, malo drema, i zato treba bebu dirati, buditi. Podoj treba da traje po 10, 15 min svaka dojka. Kada se beba probudi, ODMAH prva dojka, skidamo dete sa nje dok još nije sito, onda tek sledi prepovijanje, kupanje, jer se uspavaju, pa ih to najbolje razbudi, obučemo ih i stavljamo na drugu dojku. Sve što treba da radimo sa detetom ide između dve dojke! U slučaju da beba histerično vrišti kada je skinemo sa prve dojke, tada je treba skroz nahraniti, jer je beba jednostavno takva.

Ukoliko se dete ne stavlja pravilno na dojku, mogu se pojaviti ragade.

Potrebno je prvo dražiti bebina usta, da ih jako otvori, staviti dete u pravilan položaj, tako da mamin i bebin stomak budu slepljeni jedan uz drugi, glavicu im zadignuti da tačno bradavica bude usmerena ka ustima. I ne daje se dojka detetu, nego se dete stavlja na dojku, gurnemo bebinu glavicu na dojku, to je jako bitno, u tom slučaju ne nastaju ragade. Beba mora da zahvati polovinu areole, bradavica je samo izlazni kanal, beba mora da pritiska areolu. Usne bebe moraju biti napolju, ne smeju biti uvučene, opipati prstom, pa povući malo ako treba.

Kako znati da beba dobro sisa?

Mora se jasno čuti da beba guta. U početku kad se rodi beba, gutanje se čuje posle 2, 3 gutljaja, a već sutradan mora da se čuje posle svakog gutljaja, jer ako ne, to je znak da nema dovoljno mleka, ili nismo pravilno postavili bebu na dojku. NE SME da se čuje coktanje, tu je donja usna uvučena i odmah izvaditi dojku napolje, i ponovo postaviti bebu pravilno. Ako beba radi brzo usnama, a ne čuje se ništa, ni to ne valja. Mora sporo i duboko da guta! U bolnici dužina podoja ne može biti tih 20 min, 30 min, jer bebama treba samo mala količina mleka, dovoljno i 15mililitara.

Bljuckanje i podrigivanje – svaka beba je drugačija, neke lakše podrignu, neke teže. Ne treba da podriguju posle svake dojke, nego na kraju podoja, jer bi tako predugo trajao podoj. Znači: dojenje, prepovijanje, kupanje, opet dojenje, podrigivanje 10 minuta, ako za to vreme ne podrignu, onda ih staviti u krevetac da spavaju. Bebe i posle 20 min ponekad počnu da se meškolje dok spavaju, i tada ih podignuti ponovo da podrignu ili bljucnu, i onda nazad na spavanje.

Ako se desi da ipak stradaju bradavice, ako krvare, to ne smeta bebi, i mora da se doji na tu dojku, ne sme se prekidati jer se inače neće oporaviti, istrpeti bol tih par dana. Mora se pregrmeti oset_ljivost bradavica, moguće je da kad beba bljucne bude malo krvi, ali to je normalno. Posle podoja oprati bradavicu čistom vodom, pre podoja pustimo koju kap mleka i premažemo njime bradavicu, da beba oset_i. U bolnici savetuju lanolin, ali nema potrebe za njim, bitno je da je bradavica čista i suva! Ne treba se zabrinuti ako beba više želi jednu dojku, jer bebe uvek imaju jednu omiljenu, a drugu baš i neće J

Za trenutno razbudjivanje bebe u toku dojenja potrebno je povući jače od pete ka prstima, uštinuti tamo bebu, to ih u momentu razbudi. Ako zaspe beba na dojci, pustiti je par sekundi da se odmori, pa onda tako trznuti. Ne smemo dopustiti da dojka bude nešto što bebu uspavljuje i sa čime se igra! Za to služe varalice.

Kod dojenja bitnu ulogu igraju: genetika (imamo ili nemamo mleka), i volja i želja za dojenjem – najteže su prve 3 nedelje.

U momentu kad se porodimo kreće kolostrum, u njemu ima najviše antitela i ono je najbitnije! Zamoliti u bolnici za prvi kontakt jer bebina usta su čudo, ništa tako dobro ne stimuliše laktaciju. Od nekoliko sati pa do 24h se pojavljuje mleko. Jako je bitno da beba sisa kolostrum! I on je sasvim dovoljno za bebu, nema šanse da bude gladna! Nakon njega ide prelazno mleko, žućkasto, a posle oko dve nedelje bebinog života zrelo mleko. Zrelo mleko kada se izmuze, po izgledu ne bude ni blizu kravljeg mleka, više je vodnjikavo, sivkasto, plavičasto, providno. Nije bitno kako je, bitna je količina! Može prvo da liči na mleko, pa kad odstoji malo onda se slegne.

Ako beba ne može kod mame, potrebno ga je izmlazati da bi ga dali bebi.

Kada oset_imo napetost u grudima, strujanje, treba odmah reagovati, čak i kada ima malo mleka, obavezno se beba stavlja na dojku. Obavezno je odmah: 1) zagrejati dojku 2) razmasirati je 3) izmuzanje, dojenje, 4) hladna obloga.

Dojke grejati 5 min jednu, 5 min drugu. Masiranje se radi tako što se ruka namaže kremom da ne bude suva. Blago masirati, ne stiskati jako! Svaku dojku 5 min, jedna ruka ispod dojke, a drugom blago masiramo dlanom, kao broj 6 da pisemo, kružiti prema bradavici. Drugi krug jagodicama prstiju pa kad napipamo čvorić, masiramo i teramo mleko prema areoli. 3. Krug namažemo falange i opet prođemo kružeći. Stiskati areolu, ne bradavicu! Ako se koristi pumpica, isto sve vršiti ove pripreme. Palac gore, 2 prsta dole. Treba praviti mesta novom mleku! Ono ne nestaje, i zato je potrebno redovno održavanje. Na kraju staviti hladan oblog u bolnici, a kod kuće list kupusa koji se drži u frižideru. Dojka mora da se ohladi! Čekićem za meso malo lupiti po listu kupusa, upakovati dojku i držati tako do sledećeg podoja.

Ako posle 24h dojke ne budu tvrde, crvene, onda ne mora ponovo da se priprema dojka. Ima žena gde sve to normalno ide. Ovo raditi ako dojke bole i ako su tvrde, da kasnije ne bi došlo do problema.

Kod unosa tečnosti je važno to što u bolnici kažu da se ne pije, da ne se ne bi upalile dojke, međutim TO NIJE TAČNO, treba normalno piti, a kada kreće mleko i ako se teško može iskontrolisati, ako ga ima jako puno, tada malo smanjiti unos tečnosti, ali piti uvek kada si žedan! Ne sme se biti žedan kada se doji beba! Piti mleko, jogurt, sokove, sve normalno. Nema strogih zabrana što se tiče jela i pića, iako se svašta čuje. Gluposti su da se ne sme jesti grašak, boranija, itd. Sve što mama pojede ide u ŽELUDAC, ne u dojku! U mleko stignu samo vitamini! Jako dobar za laktaciju je crveni luk, zdrava hrana!

 

 



Klikni ovde i napiši prvu objavu za svoj dnevnik!
Jedinstveno razdoblje života, nezaboravna sećanja! Sve prekretnice i važne događaje upiši u svoj dnevnik. Podeli ih sa Ringerajinom zajednicom ili zaključaj samo za sebe.
Ako želiš da objaviš komentar moraš daPrijaviš ili postaneš član portala.








22.7.2012
Ovo je jedan deo, ovih dana cu staviti i drugi.
NIsam imala vremena da sredjujem beleske, samo sam ih prekucala, tako kako je nama pricala patronazna sestra, pa se nadam da cete se snaci :)
Ako imate nekih pitanja, pitajte slobodno.
Znaci ovako su nama od reci do reci pricali u skolici...
Mozda je malo s brda, s dola, ali stvarno nemam vremena da sredjujem sve...

23.7.2012
Veliko uvala DAKI na dnevniki stvarno je poucan pogotov onaj dio za dojenje i masiranje dojki
Jedva cekam drugi dio :-)

23.7.2012
Draga Daki, mi smo samo 100km od vas, ali potpuno je razlicita skola. Nema to veze sa tobom, evo ja cu sto iz iskustva, sto od patronazne napisati koju.
Sto se tice budjenja bebe - ni slucajno. Jedino ako ima zuticu. Elem, beba ima svoj ritam, a gladna beba nema sanse da bi spavala, vristace iz sveg glasa. Zamislite kako bi vama bilo da vas neko budi iz najsladjeg sna da biste jeli. Meni patronazna nije dala da budim bebu, kaze, kad bude gladan trazice, i poslusala sam je. Beba srecna, zadovoljna, ja takodje, a svaka mi je dobila oko 1,5 kg prvi mesec, pa i ovaj novi bebac je sad tu negde. Najduze mi je spavao oko 5 sati, nisam ga dirala.
Sto se tice prepovijanja izmedju dve dojke, ajd, to jos nekako, ali necete kupati bebu 8 puta dnevno.
Bez lanolina ne bih prezivela, sva tri puta sam ga mazala i jos ga mazem, daje lepu elasticnost bradavicama, mleko nam ipak nije toliko masno. Znam da su zene ranije samo sa svojim mlekom, ali ja bez lanolina ne znam kako bih. Probala sam i sa mlekom, ali su me boluckale i odustadoh.
A sto se hrane tice, svez luk hoce da promeni ukus mleka pa beba odbija dojku, a drugo, ima veze to sto majka jede, mada beba koja ce imati grcice, imace ih svakako, a to sto majka jede moze da joj olaksa ili oteza. To se vidi po bebi, kad posle vaseg obroka i podoja vristi, ima veze.
Svaka mama ce po instiktu vec znati sta i kako. Postujem svako misljenje i jos jednom bravo za Daki sto ispisa ovo. Neko ce se sloziti, neko i nece sa nekim detaljima, ali cete najbolje znati sta i kako kad vam beba bude u rukama. Npr, probudite je da jede, a ona vristi jer joj se spava, dojku ni da vidi... Pa cete zakljuciti sta i kako. Ljubim vas sve i zelim vam da uzivate u svojim bebicama jer jako brzo porastu, aovi trenuci su najlepsi na svetu!

23.7.2012
Hvala Black, Zvrk, Torbice! :)
I drago mi je da neko dopunjuje ovo sto sam napisala.
Eto, nista ja ovde nisam izmislila. to je sve od reci do reci kako su nama rekli.
Ja licno sam kupila i lanolin, i ne planiram da budim bebu, osim u slucaju zutice kako je Torbica napisala,
Sve ovo je neka teorija, a verujem da je u praksi skroz drugacije, i to cu tek da vidim, i jedva cekam! :)
E a sto se tice kupanja, kupanje je jednom naravno, samo je nabrojeno u tekstu kao jedna od opcija, ne dajte se zbuniti hehehe.

23.7.2012
Evo da se i ja dodam pošto me je prvi put kad sam videla spisak koji je daki dobila u školici iznenadilo par detalja, za koje zaista nisam čula da je do sada traženo, pa takođe smatram da je to individualno od babice do babice:
- U bolnici toplomer je nepotreban kao i oktanisept (imaju oni i jedno i drugo) to uvrstiti u potrebštine za kuću. Odelce za da ostane u bolnici je čisto dobročinstvo, spremila sam ja neke stare stvari (od Nidže) koje ću ostaviti ali definitivno nema potrebe kupovati novo da ostane tamo niti se to uobičajeno traži od majki, imaju bebe svakako u šta da obuku. Takođe je puno da se ponese i celo pakovanje pampersa to je 40-tak komada, za nepuna 3 dana je mnogo... dovoljno je poneti 20 komada, pa ako zatreba može neko doneti, a i ne pravi se gužva u torbi. Vlažne maramice nedostaju na spisku za bolnicu za bebu

- Dokumentacija:
1.     Overena zdravstvena knjižica
2.     Trudnička knjižica
3.     Fotokopija lične karte
4.     Fotokopija lične karte oca deteta
5.     Izvod iz matične knjige venčanih
6.     Državljanstva
7.     Karton sa krvnom grupom
8.     Uput za porođaj
9.     poslednje rezultate analize krvi

Za kući:
Osim ako nemate jasan stav čime ćete dezinfikovati ranu od pupka, bolje pričekati babicu da ona kaže šta koristi, kako ne bi kupovali suvišne lekove... Oktenisept nikad nije na odmet ali ga neke jednostavno ne koriste.
Na spisku fale zavoji za pupak.

Kupanje:
- hehehe, tu sam skontala da je stvar bila u interpretaciji, naravno da bebu niko ne kupa 8 puta dnevno :) ali se takođe ne savetuje kupanje između sisanja, već u mom slučaju kupanje pa sisanje, a između siki presvlačenje bez obzira što je beba već čista (to je ona fora razbuđivanja)

Mazanje bradavica:
- nakon sisanja je savetovano da se dojke operu i namažu sopstvenim mlekom i ostave da se osuše, kod mene je to i imalo uspeha tj. nisam imala problema pa dodatna sredstva nisam koristila ni pre ni nakon porođaja, što ne znači da se takođe ne preporučuje da se ipak tretiraju i pre porođaja, isto individualna stvar
- za mastitis, listove kupusa treba menjati češće, kad se ugreju i sparuše treba stavljati nove sveže i rashlađene

Ono što se nerado spominje, i tema je mnogih rasprava ću da dodam:
- bebi ponuditi nakon završenog sisanja i prokuvanu vodu na kašičicu, veoma je bitan unos tečnosti pogotovo za bebe koje su imale žuticu.

Ovo zadnje uzmite sa rezervom i postupite onako kako smatrate da je ispravno...

23.7.2012
Pre koji dan sam napisala komentar ali se izgubio i bila sam lenja da ponovo pisem. Zbog razlika u tome sto patronazne pricaju, odlucila sam da napisem i ja neki izvod pa ce nam biti lakse da uporedjujemo i da biramo ono sto nama i bebi vise odgovara. Mozda sutra skupim snage :-)

24.7.2012
Hvala red! :) Mufika, ajde skupi snagu :)
Htela sam pitati u vezi sa tim zavojem za pupak. Nama kad je pokazivala sestra kako se pupak neguje, nije koristila zavoj, samo te komprese. Gde onda ide zavoj?

24.7.2012
Daki, nama nijednom nisu trebali zavoji za pupak. Kad se obradi pupcanik, sve po redu, nanese hidrogen, jod ili sta vec ko koristi, ide jedna kompresa preko toga a druga kompresa sluzi kao zavoj. Tako mi je bilo sa sva tri deteta. Mislim da bi bilo kabasto, nepotrebno. No, opet, mozda se negde i koristi, kod nas ne.

24.7.2012
Ovako je moja patronažna mene naučila: pupak se polako izvuče, očisti nekim od sredstava, mi smo ga čistili hidrogenom i posle zaprašili Dermatol praškom, uvili u gazicu, a zatim gazicu pričvrstili zavojem koji smo obmotali 2-3 puta oko stomačića.
Torbice, kako ste pričvršćivali tu drugu kompresu da ne spadne s pupka?

24.7.2012
Red, to ce samo grejati bebu dodatno, u ovim letnjim mesecima. Moja patronazna je to samo obmotavala i povezala dva kraja te druge komprese. Nikad se nije ni odmotalo niti bilo sta. Uvek nam i otpao pupak dok je dolazila, tako da i nisam morala sama, ali da jesam, isto bih kao i ona. Mislim da i treba da dise a ne da se totalno zablindira. Naravno, svako neka radi kako misli da je ispravno. Pozz

24.7.2012
Tačno tako. Nego smo i mi imali problema sa tim zavojem jer ne može puno da se stegne, jel, ipak je oko stomačića a on se pomera pa zavoj često spadne...Zato i pitam kako bez njega... Ako sam dobro shvatila jednom kompresom je zaštitila pupak, a drugom je prethodnu vezala oko pupčića da ne spadne?

25.7.2012
Jeste Red, tako je. Sa sva tri deteta je tako radila. Nezno vezala drugu kompresu preko prve i sve je bilo savrseno, stvarno sam prezadovoljna bila. Predlozi joj i probajte, em lakse, bebi komotnije, a sigurno je, nece nikud. :))
Ako želiš da objaviš komentar moraš daPrijaviš ili postaneš član portala.

Dnevnik -dAKi89

  2012
22.07.Skola za trudnice



Klikni ovde i pogledaj druge javne dnevnike!
Zajedno se radujemo, plačemo, rastemo ...

Click Here