|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Naučnici tvrde: Mame ne spavaju prvih šest godina!

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 25.12.2022
Rođenje deteta ima drastične kratkoročne efekte na san novopečenih majki, posebno tokom prva tri meseca nakon rođenja. Nova studija pokazuje da se i do 6 godina nakon rođenja prvog deteta, trajanje sna i njegov kvalitet ne vraćaju u potpunosti na nivoe pre trudnoće.

image
U prvih pola godine nakon rođenja deteta, efekti (ne)spavanja su takođe bili nešto izraženiji kod mama koje doje, u poređenju sa majkama koje bebe hrane na flašicu. Foto: Freepik.com
/11


Nakon rođenja prvog deteta trajanje sna majki i očeva ne vraća se na nivo pre trudnoće, u periodu od čak šest godina nakon porođaja, tvrde istraživači sa univerziteta Warwick.

Nakon rođenja prvog deteta trajanje sna majki i očeva ne vraća se na nivo pre trudnoće, u periodu od čak šest godina nakon porođaja  
· Majke spavaju jedan sat manje u prva tri meseca nakon porođaja, dok očevi spavaju 15 minuta manje, otkrili su istraživači sa Univerziteta Warwick.  
· Šest godina nakon rođenja majke su spavale 20 minuta manje, a očevi su i dalje bili uskraćeni za 15 minuta sna.  
· Čini se da veći prihodi u domaćinstvu i psihosocijalni faktori kao što je dvojno roditeljstvo u odnosu na jednoroditeljstvo, nisu zaštitili roditelje od ovih promena u dužini trajanja sna nakon porođaja.

 

  • Majke spavaju jedan sat manje u prva tri meseca nakon porođaja, dok očevi spavaju 15 minuta manje, otkrili su istraživači sa Univerziteta Warwick.

 

  • Šest godina nakon rođenja majke su spavale 20 minuta manje, a očevi su i dalje bili uskraćeni za 15 minuta sna

 

  • Čini se da veći prihodi u domaćinstvu i psihosocijalni faktori kao što je dvojno roditeljstvo u odnosu na jednoroditeljstvo, nisu zaštitili roditelje od ovih promena u dužini trajanja sna nakon porođaja.


Rođenje deteta ima drastične kratkoročne efekte na san novopečenih majki, posebno tokom prva tri meseca nakon rođenja. Istraživači sa Univerziteta Warwick takođe su otkrili da su trajanje sna, kao i njegov kvalitet, smanjeni i do šest godina nakon porođaja, za oba roditelja. 

Nova studija pokazuje da se i do 6 godina nakon rođenja prvog deteta, trajanje sna i njegov kvalitet ne vraćaju u potpunosti na nivoe pre trudnoće.


U studiji "Dugoročni efekti trudnoće i porođaja na kvalitet i trajanje sna kod novopečenih i iskusnih majki i očeva", Nemački institut za ekonomska istraživanja i Univerzitet Zapadna Virdžinija, proučavali su san kod 4.659 roditelja koji su dobili dete između 2008. i 2015.  

Tokom ovih godina roditelji su podnosili izveštaji o svom spavanju u godišnjim intervjuima. U prva 3 meseca nakon porođaja, majke su spavale u proseku 1 sat manje nego pre trudnoće, dok se trajanje sna očeva smanjilo za otprilike 15 minuta.

  

„Žene imaju tendenciju da dožive više poremećaja sna, u odnosu na muškarce, nakon rođenja deteta, što je rezultat toga, da su majke i dalje češće u ulozi primarnog staratelja nego očevi - komentariše Dr Sakari Lemola, sa Odseka za psihologiju Univerziteta Warwick.


Kada su deca imala 4-6 godina, trajanje sna je i dalje bilo oko 20 minuta kraće kod majki i 15 minuta kraće kod očeva u odnosu na trajanje njihovog sna pre trudnoće. Sličan vremenski tok je takođe primećen i kod kvaliteta sna.  

Efekti spavanja su bili izraženiji kod roditelja koji su prvi put dobili dete u poređenju sa iskusnim roditeljima. U prvih pola godine nakon rođenja deteta, efekti (ne)spavanja su takođe bili nešto izraženiji kod mama koje doje, u poređenju sa majkama koje bebe hrane na flašicu.

 

Dr Sakari Lemola, sa Odseka za psihologiju Univerziteta Warwick, komentariše:  

„Iako je rađanje dece glavni izvor radosti za većinu roditelja, moguće je da povećani zahtevi i odgovornost, povezani sa ulogom roditelja dovode do kraćeg sna i smanjenog kvaliteta sna, čak i do 6 godina nakon rođenja prvog deteta.”


Tako da, nemoj se iznenaditi ako si i dalje umorna i neispavana, iako ti mališan uskoro puni 4 ili 5. Nemoj padati u očaj ako se nekada samo baciš na krevet i zaspiš, pre nego si skinula šminku. Sa tobom je mama, baš sve u redu. 


Jednoga dana, tvoji mališani će prespavati (skoro svaku) noć. Do tada, nemoj se libiti da odremaš kada za to imaš priliku.

 

Odabrala i prevela Ringeraja.rs


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Pampers i Lilly: Donacije porodilištima
U saradnji sa Fondacijom Ana i Vlade Divac, tokom Pampers i Lilly kampanje porodilišta u Beogradu, Kragujevcu i Prokuplj...
6
NAJLEPŠA IMENA ZA DEVOJČICE koja ste vi iz...
Napravili smo listu najlepših imena za devojčice prema vašem izboru.
6
Hranjenje bočicom je pravo svake žene
Ako žena odluči da ne doji dete to je njeno pravo i mora biti poštovano
6
Bebe i vrući letnji dani
U želji da pomognu deci da se izbore sa vrućinom, roditelji ponekad greše. Postoji nekoliko opštih lekarskih saveta kako...
6





"ZLATNI SAT" JE NEPROCENJIV I ZA B...
Zlatni sat služi kao nežan prelaz za bebu iz zaštićenog okruženja materice u spoljašnji svet. To je prilika za porodicu ...
Kako izgleda „baby blues“ i kako ga prevaz...
Posle porođaja svaka žena je, normalno, neizmerno srećna što je konačno na svet donela dugo očekivanu bebu. Na samom poč...



image
Sanidej
Želela bih da podelim svoje pozitivno skustvo sa Cortinat kremom.
Cortinat sam počela da koristim kada je beba imala problem sa pelenskim ojedom. Delovao je brzo i posle nekoliko mazanja ublažio crvenilo i regenerisao oštećenu dečiju kožu. Nije prošlo mnogo i ponovo sam se vratila ovoj sjajnoj kremi. Stres i hronični umor bili su uvod za muku koja me je zadesila-seboreični dermatitis na licu. Koža je bila ispucala i ljuspasta, svrbela je i crvenela se. Izgledala sam uzasno, tako sam se i osećala. Cortinat mi je posle svega 3 dana terapije doneo olakšanje- svrab je prošao, crvenilo se smanjilo, kao i perutanje kože. Problem sa ovom bolešću je što se često vraća, ali znam da ću uz pomoć Cortinat kreme uspeti da ublažim simptome. Ova sjajna krema mi je pomogla i nakon ujeda komaraca smanjivši otok i crvenilo. Zbog toga je moj izbor uvek Cortinat krema, boljeg prijatelja koža nema.  Više >>
image

Anketa

Воће, поврће или пиринач?
пеперутка16

Како сте почели са увођењем чврсте хране и да ли сте задовољни тим режимом и реакцијом вашег детета? Прво смо представили:

Click Here