|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Nedonoščad – prevremeno rođene bebe

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 16.4.2010
Zbog prevremenog dolaska na svet i kraćeg vremena provedenog u stomaku majke, ovim bebama je oduzeto vreme potrebno za rast i pripremu za samostalan život izvan materice.

image
/11


Bebe rođene pre 37. nedelje trudnoće smatraju se za nedonoščad. Zbog prevremenog dolaska na svet i kraćeg vremena provedenog u stomaku majke, ovim bebama je oduzeto vreme potrebno za rast i pripremu za samostalan život izvan materice, zato im je potrebna specijalna nega jednom kada dođu na svet. Dok su normalno rođene bebe teške preko 2,5 kg, težina prevremeno rođenih beba kreće se između 500 grama i 2,5 kg. U zavisnosti od nedelje u kojoj su se rodile, neke bebe će se brže oporaviti, a nekima će biti potrebna intenzivna bolnička nega, dok im se organi ne razviju dovoljno da mogu da funkcionišu samostalno. Prevremeno rođene bebe, manje su po konstituciji i težini, i mogu imati zdravstvenih problema jer im se organi nisu dovoljno razvili.

Zašto dolazi do prevremenog porođaja?

Do prevremenog porođaja dolazi usled komplikacija u trudnoći. U nekim situacijama razlog prevremenog porođaja se može otkriti, dok u drugim to nije moguće. Kod trudnica kod kojih su postojale vidne komplikacije u trudnoći, prevremeni porođaj se može predvideti i za nega se na neki način pripremiti, ali postoje i oni slučajevi kod kojih je prevremeni porođaj nastupio neočekivano. Takođe, ukoliko u trudnoći postoje ozbiljne komplikacije koje prete da ugroze život majke ili bebe, lekari mogu izazvati namerni prevremeni porođaj.

Kada se najranije može roditi beba?

Smatra se da su bebe rođene nakon 24. nedelje trudnoće dovoljno razvijene i da mogu preživeti uz intenzivnu lekarsku pomoć i negu. Bebe rođene pre 24. nedelje u većini slučajeva nisu dovoljno zrele da bi preživele. Težina i veličina bebe, takođe igraju važnu ulogu kod nedonoščadi, jer veće bebe imaju veću šansu da prežive i da se oporave brže od manjih beba.

Šta se dešava nakon rođenja?

Prevremeno rođenje bebe nakon rođenja moraju provesti duže vreme u bolnici, prvo u intenzivnoj nezi, a zatim na neonatološkom odeljenju. Dužina bebinog boravka u bolnici, kao i da li će preživeti, zavisi od nedelje rođenja, stepena razvijenosti organa, težine, otpornosti same bebe, prisutnosti bolesti ili defekta, i mnogih drugih faktora. Važno je znati da većina prevremeno rođenih beba ostane u životu, i nastavi rast i razvoj sa malim posledicama ili bez njih. Kod manje razvijenih beba veća je verovatnoća da dođe do komplikacija, što je beba zrelija, to su veće šanse da će rasti normalno bez većih problema u razvoju.

Potrebe nedonoščadi nakon rođenja

U zavisnosti od stepena razvoja, prevremeno rođenim bebama je potrebna ozbiljna pažnja i lekarska nega da bi ostale u životu i da bi nastavile da se razvijaju kao ostala deca. Prevremeno rođene bebe nemaju dovoljno sala u organizmu da bi održale normalnu telesnu temperaturu i zbog toga je neophodno da se drže u inkubatoru, pomoću kojeg se održava toplina njihovog tela. Inkubator je transparentna plastična “kutija” koja, pored toga što obezbeđuje dovoljno toplote za bebu, održava nivo vlažnosti vazduha da bi beba lakše disala, smanjuje opasnost od infekcija i preteranog gubitka tečnosti. Veliko broj nedonoščadi ima teškoće sa disanjem i nedostatkom kiseonika. U težim slučajevima, da bi mogle da dišu normalno, bebe će neko vreme disati uz pomoć aparata, dok će im se u lakšim slučajevima samo davati dodatna količina kiseonika. Zbog pojave infekcija, većina beba primaće antibiotike. Prevremeno rođene bebe imaju i specijalne nutritivne potrebe, jer moraju da rastu i da se razvijaju brže od normalno rođenih beba, i njihov sistem za varenje u većini slučajeva nije dovoljno razvijen. Veoma male i slabo razvijene bebe mogu se hraniti preko sonde koja se kroz njihov nosić spušta do želuca, jer ne mogu da sisaju niti gutaju hranu. Takođe, bebe mogu primati infuziju, intravenozno ako je to moguće ili preko pupka, da bi se nadoknadile potrebe hranljivih materija.
 

Kada bebe idu kući?

U zavisnosti od nedelje porođaja, težine i razvoje organa, kao i opšteg stanja bebe, neke bebe provode duži period u bolnici, a neke kraći. Bebe se u bolnici zadržavaju dok njihovi organi ne postanu sposobni da sami funkcionišu i dokle god postoji opasnost od komplikacija i bolesti koje su opasne po život bebe. Često se dešava da se bebe zadržavaju u bolnici do perioda kada bi bio normalan termin porođaja, tj. do oko 40. nedelje starosti, što znači da će beba koja se rodila u 27. nedelji provesti oko tri meseca u bolnici. Da bi se pustila kući, beba mora da bude zadovoljavajuće težine, da samostalno diše i jede, da su sve moguće pojave i bolesti izlečene ili dovedene na neškodljivi nivo, i da su opasnosti od većih poremećaja otklonjene. Nakon odlaska kući, prevremeno rođene bebe mogu imati mnogo češće i detaljnije lekarske kontrole, od normalno rođenih beba, da bi se pratilo njihovo napredovanje.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Spavanje beba
Ovo je sedam važnih činjenica koje bi svaka mlada mama trebalo da zna o bebinom spavanju.
4
Pokloni koje mame zaista žele nakon rođenj...
Pokažite svoju podršku, ohrabrenje i ljubav poklonima za drugu bebu koje bi svaka mama volela...
4
Značaj večernjeg obroka za bebe
Hranjivi sastojci koje beba unosi tokom dana, a posebno u večernjem obroku, imaju direktan uticaj na njihov noćni odmor,...
4
Mama je zabavnija od bilo koje igračke
Beskorisno je zatrpavati bebu gomilom igračaka, pustite je da otkriva svet u ritmu koji njoj odgovara. Bebi ionako ništa...
3





Prepucijum - šta roditelji dečaka treba da...
Gotovo svi dečaci su rođeni sa uskim prepucijumom koji je spojen s glavićem. To je normalno fiziološko stanje i nije raz...
Šta određuje krvnu grupu bebe?
Roditelje često zanima koje će krvne grupe biti njihovo dete, naročito ako je jedan od roditelja Rh negativan. Pogledajt...



Anketa

Расположење у трудноћи.
пеперутка16

Да ли сте имали нагле промене расположења током трудноће?

Click Here