|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Koliko dugo moja beba može biti u auto-sedištu bez prekida?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 5.7.2025
Auto-sedišta su za putovanja, krevetići su za spavanje, kaže najnovije istraživanje o tome koliko dugo je bezbedno držati dete u auto-sedištu.

image
Ako treba da idete na duže putovanje automobilom, pokušajte da se zaustavljate svaka 2 sata radi pauze i izvadite bebu iz auto-sedišta. Foto: Freepik
/11


Leto je počelo i verovatno će i vaša porodica negde otputovati. Ne mora to da bude more, možda ćete otići na planinu, jezero ili kod rodbine na selo. Treba sve dobro isplanirati, spakovati, a posebno ako ste prvi put postali roditelji, verovatno se pitate koliko bi zapravo vaša beba smela da provede vremena u auto-sedištu? 


Auto-sedišta jesu neophodna stvar za bezbednost naše dece tokom putovanja u vozilu, ali zbog nejasnih i često kontradiktornih saveta, nažalost, auto-sedišta za bebe se ponekad koriste na pogrešan način, što može biti opasno. 

Iako beba može zaspati tokom putovanja, generalno, auto-sedišta za bebe nisu dizajnirana za duge periode spavanja i trebalo bi da se koriste samo za prevoz, a ne kao alternativa krevetiću ili korpi za nošenje. To je zato što većina auto-sedišta za bebe ne stavlja bebu u najbezbedniji položaj za spavanje: ravno na leđima. Auto-sedišta takođe imaju kaiševe i pojaseve, koji su vitalni za bezbednost tokom vožnje, ali nisu optimalni za bezbedan san.


Kako piše Madeformums, studija iz 2016. godine koju je finansirao Lullaby Trust, a sproveli istraživači u bolnici Great Western u Svindonu, Univerzitetu u Sautemptonu i Univerzitetu u Bristolu, preporučila je roditeljima da ne drže bebe i malu decu u auto-sedištima duže vreme.

Pored toga što su bebe u zgrčenom položaju, kretanje automobila tokom putovanja takođe utiče na bebe dok su u auto-sedištima. Ranije, testovi bezbednosti nisu uzimali u obzir ugao pod kojim će se sedište nalaziti dok je u automobilu, niti vibracije sedišta dok je u pokretu. 

Studija u kojoj je korišćen simulator pokreta, otkrila je da ova kombinacija kretanja i uspravnog položaja od 40 stepeni (za razliku od ležanja ravno) značajno povećava broj otkucaja srca i disanja i smanjuje zasićenje kiseonikom, što dovodi do „povećanja potencijalno klinički značajnih desaturacija kiseonikom“. Ukratko, vaša beba ne može da diše tako efikasno kada je u auto-sedištu.


Naravno, stručnjaci ne kažu da treba da se odreknemo auto-sedišta, ali važan faktor ovde je - vreme. Oni upozoravaju da se bebe ne drže u auto-sedištu duže vreme, posebno dok spavaju. Ključna poruka je da su auto-sedišta za putovanje, a krevetići i krevetići za spavanje.

Zato su, kao rezultat brojnih izdraživanja, stručnjaci postavili "pravilo 2 sata".


Šta je zapravo "pravilo od 2 sata"? 

„Pravilo od 2 sata“ je ustanovljena preporuka za bezbednost koju podržavaju stručnjaci za bezbednost i proizvođači. Kao što mu ime kaže, ovo pravilo sugeriše da bebe ne bi trebalo da sede u auto-sedištu duže od 2 sata u kontinuitetu. Ovo važi bez obzira da li je vaša beba u automobilu ili van njega – čak i ako se sedište koristi kao deo sistema za putovanje u kolicima. 


Razlog, kao što smo gore objasnili, je taj što bebe i veoma mala deca mogu imati problema sa disanjem ako se predugo nalaze u sedećem ili zgrčenom položaju. 

„Auto-sedišta su izuzetno važna za spasavanje života u slučaju saobraćajnih nesreća. Međutim, porodice ne bi trebalo da ostavljaju bebe u auto-sedištima duže vreme ili kada se izvade iz automobila“, objašnjava Džastin Danijels iz organizacije Lullaby Trust. 

„Male bebe nemaju mogućnost da podrže glavu i ova studija pokazuje da je boravak u sedištu rizičan položaj tokom dužeg vremenskog perioda.“


Ako treba da idete na duže putovanje automobilom, pokušajte da se zaustavljate svaka 2 sata radi pauze i izvadite bebu iz auto-sedišta – mlađim bebama će ionako biti potrebno hranjenje ili presvlačenje pelena svakih nekoliko sati, zato pokušajte da odvojite vreme za pristojnu pauzu na svim dužim putovanjima. Ponesite prostirku i dajte bebi malo vremena da legne i zauzme novi položaj tokom svake od ovih pauza. 


Oni koji se odluče za korišćenje putnog sistema sa auto-sedištem trebalo bi da ga smatraju pogodnim za kratka putovanja ili za premeštanje deteta iz automobila u kuću. Auto-sedište pričvršćeno za šasiju kolica nije zamena za korpu za nošenje, posebno ako planirate da beba bude u kolicima tokom dremki ili veoma dugih šetnji. 


Uvek je najbolje da male bebe budu na čvrstom, ravnom, vodootpornom dušeku u posebnom krevetiću ili korpi za nošenje najmanje prvih 6 meseci svog života. To je zato što sposobnost vaše bebe da drži glavu uspravno nije u potpunosti razvijena, što znači da joj glava može pasti i ograničiti disajne puteve.


Da li za novorođenčad važi isto pravilo? 

Isto istraživanje otkrilo je da kada novorođenčad ili prevremeno rođene bebe sede u auto-sedištu 30 minuta, njihov broj otkucaja srca i disanja se povećava, a nivo kiseonika u krvi je niži u poređenju sa ležanjem ravno u krevetiću. 

Zato, preporučuje se da, ako koristite auto-sedište u prve 4 nedelje života vaše bebe, izbegavate njegovo korišćenje duže od 30 minuta. To uključuje korišćenje u automobilu ili kao kombinovani vremenski period kao deo sistema za putovanje.


Kako da vaša beba bude bezbedna u auto-sedištu 

  • Pokušajte da ograničite putovanja na 30 minuta u prve 4 nedelje. Nakon toga, pridržavajte se pravila od 2 sata;
  • Ako primetite da se vaša beba pognula ka napred u auto-sedištu, odmah se zaustavite i promenite joj položaj. Ako je moguće, neka druga odrasla osoba putuje na zadnjem sedištu automobila sa bebom ili koristite ogledalo da je nadgledate;  
  • Ne koristite auto-sedište kao alternativu krevetiću ili kolevci kao redovno mesto za spavanje. Većina beba zaspi tokom putovanja automobilom i to je u redu, samo ne želite da spavaju duže od dva sata u istom položaju;
  • Izvadite bebu iz auto-sedišta čim stignete na odredište i stavite je na čvrstu, ravnu površinu kao što je krevetac ili podloga za igru kako bi se mogla istegnuti, disati i opustiti;
  • Ako putujete na dugo putovanje automobilom, zaustavljajte se češće i tokom pauze izvadite bebu iz auto-sedišta;
  • Ako koristite sistem za putovanje, nemojte držati bebu u auto-sedištu duže od dva sata. Ako znate da će vaša beba biti u kolicima duže vreme, koristite opciju za ležeći položaj kao što je korpa za nošenje umesto auto-sedišta.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Do sedmog meseca nije znala da je trudna:
Jugoslava Vulović Iz Ivanjice rodila je ćerku na svoj 48. rođendan, u zoru, u isto doba kada je pre skoro pola veka i sa...
4
Mirne noći uz Nutrino Sleep Well
Roditeljstvo sa sobom nosi mnogo emocija, a večernje rutine često mogu biti najosetljivije. Nutrino Sleep Well podržava ...
4
Kalendar vakcinacije
Vaše dete trebate vakcinisati kako bi njegov organizam stekao imunitet na neke od težih zaraznih bolesti. Vakcina je pre...
4
Neverovatan trik: uspavajte bebu za jedan ...
Internetom kruži neobičan trik. Jedan tata, koji je na sve moguće načine pokušavao da uspava bebu, to je i uspeo sa veom...
3





Kalendar vakcinacije
Vaše dete trebate vakcinisati kako bi njegov organizam stekao imunitet na neke od težih zaraznih bolesti. Vakcina je pre...
Prepucijum - šta roditelji dečaka treba da...
Gotovo svi dečaci su rođeni sa uskim prepucijumom koji je spojen s glavićem. To je normalno fiziološko stanje i nije raz...



Anketa

Млеко.
Admin

Које млеко је здравије давати детету после годину дана:

Click Here