|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Na dečjim igralištima od ove godine više NIŠTA NEĆE BITI ISTO

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 5.2.2018
Izgled dečijih igrališta i sve prateće opreme unutar njega - tobogana, ljuljaški, klackalica, pa i same podloge i rastinja oko parkova za mališane, uskoro će biti propisani Pravilnikom o bezbednosti dečijih igrališta, te nijedan šraf neće moći da bude drugačiji od onoga što je već propisano evropskim standardima.
Ključne reči:

image
/11


Tako će mališani na celoj teritoriji Srbije imati iste bezbedne uslove za igru koje imaju i deca u Evropskoj uniji.

Pravilnik će, kako kažu za "Blic" u Ministarstvu privrede, koje je inicijator donošenja ovog propisa, regulisati i na koji način će se sprave postavljati, pa čak i koje rastinje je dozvoljeno ili nije oko parkova za decu, uzimajući u obzir moguće alergije.

 

Smanjiti broj nesreća na igralištima

Pomoćnik ministra privrede i šef Sektora za kvalitet i bezbednost proizvoda u Ministarstvu privrede, Aleksandar Starčević, kaže za "Blic" da je cilj Pravilnika da se uvede red u ovoj oblasti i smanji broj nesreća na dečijim igralištima.

- Interes nam je da mesta na kojima se naša deca igraju budu maksimalno bezbedna - rekao je Starčević.

To važi, kako objašnjava, i za sportske terene, za koje će, istim pravilnikom biti propisano kako treba da budu pričvršćene konstrukcije, pa će na taj način biti izbegnute nesreće koje nastaju kada se, primera radi, u igri obori gol.

- Uz nova pravila, teško će se desiti da padne gol na fudbalskom terenu, a da se ne zna ko će zbog toga da snosi posledice - kaže on.

 

Svaki detalj moraće da bude po propisu

 

Pravilnik bi trebalo, ističe Starčević, da propiše svaki detalj - od izgleda igrališta, koje elemente može da sadrži, na koji način treba da budu pričvršćeni, kakvu će podlogu imati, ali i šta je sve potrebno za nabavku opreme za parkove i koje su odgovornosti investitora.

U svakom parku će biti obavezno postavljanje specijalne "mekane podloge", na kojoj se, prilikom eventualnih padova, mališani neće povređivati, a kakvu već imaju mnogi parkovi u Beogradu.

 

Obavezna građevinska dozvola i radno vreme

Starčević je naveo i da će igrališta morati da imaju građevinsku dozvolu, svoje parcele, radno vreme i odgovarajuće osvetljenje.

Ministarstvo privrede donelo je odluku da otpočne aktivnosti na izradi Pravilnika nakon niza događaja u kojima bezbednost dece na igralištima nije bila na najvišem nivou, navodi Starčević, a to se događalo "zbog nerazumevanja, različitih tumačenja i primene odredbi Zakona o opštoj bezbednosti proizvoda i standarda kojim je u potpunosti preuzeta evropska Direktiva o opštoj bezbednosti proizvoda".

 

Gotov ove godine

Za sada je formirana radna grupa za izradu Pravilnika, održan je prvi sastanak, uskoro se očekuje prvi nacrt Pravilnika, a u planu je da on bude završen ove godine.

Ko će tačno biti zadužen za odražavanje dečijih igrališta, kao i to ko će snositi odgovornost u slučaju da se pravilnik ne poštuje, tek treba da bude definisano.

Ovaj Pravilnik za sada u regionu ima samo Hrvatska, a koja je članica Evropske unije. Nemaju ga ni Crna Gora, Makedonija, ni Bosna i Hercegovina.

 

Kako to izgleda u Hrvatskoj

Hrvatsko ministarstvo privrede donelo je 2015. godine "Vodič o sigurnosti dečijih igrališta" u kojem se navodi da za sva igrališta koja su izgrađena na javnim površinama jedinica lokalne samouprave, odgovornost za sigurnost igrališta leži na osobama odgovornim za funkcionisanje te jedinice lokalne samouprave.

U njihovoj nadležnosti su i popravke, ali i uklanjanje neadekvatne opreme kako se deca ne bi povredila. Sve nepravilnosti prijavljuju se komunalnoj inspekciji na lokalu, a u hrvatskom pravilniku opisano je i kako treba da izgledaju igrališta u vaspitno obrazovnim ustanovama - počev od vrtića, preko osnovnih, pa do srednjih škola.

Propisano je i na koji način i kakva oprema za igrališta može da se nabavi, naravno po evropskim standardima, a i da sve to kontroliše tržišna inspekcija.

 

Izvor: blic

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ko su deca koja nemaju alergije i nisu bol...
Većina nas se sa radošću seća odrastanja, u kojem je igra u blatu i pesku bila svakodenvna aktivnost, a često i vrhunac ...
47
IMA LI VAŠE DETE RAVNA STOPALA?
Problemi ravnih stopala mogu biti izuzetno neprijatni, zbog njih mogu nastati bolovi u nogama i leđima, kao i smetnje pr...
8
Roditelji su prvi učitelji
Kada mama i tata često, svakog dana bar sat vremena, kvalitetno razgovaraju sa decom, oni zapravo treniraju njihove neve...
6
Bolesnik na tri sprata
Autor: Branko Ćopić, Peva: Dragan Laković
6





Kada dete nema ni maminu ni tatinu krvnu g...
Postoje tri različite verzije tog ABO gena i to su A, B i O verzije. U jednostavnom svetu te tri verzije bi dale tri krv...
Dete koje skače je dete koje raste
Skakanje nije samo zabavno, već ima i višestruku korist za psihomotorni razvoj deteta. A najbolji deo što je to jednosta...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here