Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Gde vrebaju
Iako ovi paraziti vole toplotu, njihov najveći neprijatelj je suv vazduh. Što ima više vlage, to oni duže mogu da se zadrže na mestima odakle vrebaju svoje žrtve. Na vlatima trave ili listovima oni mogu da borave i po 40 sati. Najčešće vrebaju u grmlju na visini od 1 do 1,5 metara, tako da maloj deci najčešće skaču na glavu. Ubod krpelja ne boli i ne peče, tako da je bitno pregledati dete na vreme.
Opasna mesta
Kada dođete sa izleta ili boravka u prirodi, dobro pregledajte mališane - posebno dobro proverite mesta gde je koža najnežnija - iza uha, na vratu, pod pazuhom, na preponama, donjem stomaku i sa zadnje strane kolena. Proverite i teme, jer se krpelj nekada prvo zavuče u kosu, a zatim se zakači za teme.
Opasnost od zaraze
Pošto krpelj u trenutku uboda izlučuje neku vrstu anestetika, mi ga i ne osećamo. Višak krvi parazit ponovo ispušta na mesto uboda i preko nje nam prenosi bakterije i viruse, koji se eventualno nalaze u njegovim crevima i pljuvačnim žlezdama. Krpelji, pre svega, prenose krpeljni meningoencefalitis - KME, poznat i kao meningoencefalitis ranog leta, i boreliozu ili lamjsku bolest. Prvi simptomi krpeljnog meningoencefalitisa su povišena temperatura, ukočen vrat i glavobolja.
Uklanjanje