|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Oprez, krpelji vrebaju u visokoj travi i niskom žbunju

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
U ovo doba godine krpelji su aktivni, a glavna sezona traje im do vrelih letnih dana. Dok je hladno, krpelji su nepokretni, ali čim se temperatura podigne iznad deset stepeni, oni se bude. Dakle, čim šuma olista, znajte da su se krpelji pojavili.
Ključne reči:

image
/21


Gde vrebaju

Iako ovi paraziti vole toplotu, njihov najveći neprijatelj je suv vazduh. Što ima više vlage, to oni duže mogu da se zadrže na mestima odakle vrebaju svoje žrtve. Na vlatima trave ili listovima oni mogu da borave i po 40 sati. Najčešće vrebaju u grmlju na visini od 1 do 1,5 metara, tako da maloj deci najčešće skaču na glavu. Ubod krpelja ne boli i ne peče, tako da je bitno pregledati dete na vreme.

Opasna mesta

Kada dođete sa izleta ili boravka u prirodi, dobro pregledajte mališane - posebno dobro proverite mesta gde je koža najnežnija - iza uha, na vratu, pod pazuhom, na preponama, donjem stomaku i sa zadnje strane kolena. Proverite i teme, jer se krpelj nekada prvo zavuče u kosu, a zatim se zakači za teme.

Opasnost od zaraze

Pošto krpelj u trenutku uboda izlučuje neku vrstu anestetika, mi ga i ne osećamo. Višak krvi parazit ponovo ispušta na mesto uboda i preko nje nam prenosi bakterije i viruse, koji se eventualno nalaze u njegovim crevima i pljuvačnim žlezdama. Krpelji, pre svega, prenose krpeljni meningoencefalitis - KME, poznat i kao meningoencefalitis ranog leta, i boreliozu ili lamjsku bolest. Prvi simptomi krpeljnog meningoencefalitisa su povišena temperatura, ukočen vrat i glavobolja.

Uklanjanje

Ako je mališan već pokupio krpelja, najbolje bi bilo da ga odstrani lekar. Ne stavljajte alkohol ili petrolej na njega, jer će to samo insekta da natera da luči još više štetnih supstanci. 
 
 
23. april 2009.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
14
Majci koja doji nije potrebna posebna ishrana
Ne pijte mleko! Izbegavajte citrusno voće! ... ima još mnogo sličnih NE koje dojilje slušaju u nadi da će beba imati što...
13
Tata "podojio" bebu dok se mama op...
POROĐAJ ponekad ne prolazi kako žene planiraju.
7
Slike zbog kojih ćete im roditi brata ili ...
U srcu braće i sestara rivalitet je posledica činjenice da moraju da dele ljubav i pažnju roditelja, isto kao i prostor ...
6





Kalendar vakcinacije
Vaše dete trebate vakcinisati kako bi njegov organizam stekao imunitet na neke od težih zaraznih bolesti. Vakcina je pre...
Ne koristite zaštitne maske za bebe!
Stručnjaci ističu da je upotreba maske za bebe izuzetno opasna i savetuju roditelje da je uopšte ne koriste (za bebe). Z...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here