|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Djurdjevdan-obicaji
6.5.2010 0:43:08   
gagana83
Đurđevdan je hriscanski praznik koji se proslavlja 6. maja(23. aprila po starom kalendaru), čime se obeležava uspomena na Svetog Djordja.Proslavljaju ga i katolici i pravoslavci 23. aprila,svako po svom kalendaru, kao Dan Svetog Georgija.
Đurđevdan se smatra za granicu između zime i leta,praznik vezan za zdravlje ukućana, udaju i ženidbu mladih iz kuće,plodnost stoke i dobre useve. Za malo koji praznik kod Srba je vezano toliko običaja i verovanja, pa i magijskih radnji. Glavni običaji su:
  • pletenje venaca od bilja
  • umivanje sa biljem
  • kupanje na reci
Uveče, uoči Đurđevdana, neko od ukućana nakida zelenih grančica u najbližoj šumi i njima okiti vrata i prozore na kući i ostalim zgradama kao i ulazne vratnice i kapije. Ovo se čini da bi godina i dom bili "berićetni" – "Da bude zdravlja, ploda i roda u domu, polju, toru i oboru". Ponegde je običaj da ovo kićenje zelenilom vrše na sam Đurđevdan pre zore. Takođe, opletu se venčići od "đurđevskog cveća"-djurdjevka,mlecike i drugog, i njime se okite ulazna vrata na dvorištu i kući. Ti venci stoje iznad vrata čitavu godinu, do sledećeg Đurđevdana.
Uoči Đurđevdana, domaćica spušta u posudu punu vode razno prolećno bilje, a onda odmah spušta:dren,pa za njim zdravac i na kraju grab i crveno jaje, koja je ostala od Uskrsa; to se zatim stavi pod ruzu u bašti da prenoći. Ujutru se svi redom umivaju vodom: deca - "da budu zdrava kao dren", devojke - "da se momci grabe oko njih", stariji - "da budu zdravi", domaćin – "da mu kuća bude dobro čuvana", itd. Svaki prema svojim potrebama i željama.

Kako je kod vas,u mom kraju se zadrzao obicaj da se vece uoci Djurdjevdana beru travke.Isla sam popodne u sumu i nabrala grab,dren....i zakitila kapijuuser posted image

Srecna slava svima koji danas slave!


< Poruku je uredio gagana83 -- 6.5.2010 0:45:12 >


_____________________________

ISKLJUCI PINK , UKLJUCI MOZAK!!!!!!
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2010 11:03:16   
usamljena
Mom taji danas rodjendan, i mi slavimo user posted image

_____________________________

Hvala Vam
Sve ce jednom biti juce




(odgovor članu gagana83)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2010 12:35:22   
Anoniman
Jurjevo (srp. Đurđevdan) je blagdan svetog Jurja, 6. svibnja, koji Pravoslavna crkva obilježava 23. travnja prema julijanskom kalendaru.

Usto, to je i najveći romski blagdan (romski: Ederlezi) kojim se slavi povratak proljeća. Mnoge tradicije koje su uz njega povezane potječu iz zajedničke tradicije mnogih naroda istočnog Sredozemlja. Na taj dan Romi se osobito svečano odijevaju, stavlja se nakit, odjekuje romska glazba i pleše se romsko kolo. Domovi se ukrašavaju cvijećem i raspupanim grančicama u znak dobrodošlice proljeću. Obredi ovog praznika uključuju kupanje u vodi s cvjetovima, a ponegdje se i zidovi kuća peru vodom. Obično се na ovaj dan jede janje. Kao tradicionalno nomadski narod Romi su ovim blagdanom obilježavali prekid zimovanja i, pokrećući svoje čerge, ponovno polazili na put.

Slična predaja sačuvala se i među Arapima, kako kršćanima, tako i muslimanima na Bliskom istoku, a potječe od štovanja poganskoga božanstva proljeća i plodnosti koje se arapski naziva Hader, što znači "Zeleni."

To objašnjava i naziv "zeleni" što ga svetom Jurju daje hrvatska narodna pjesma (npr. "Prešel je prešel pisani Vuzem, došel je došel Jura zeleni"), te mnogobrojne jurjevske običaje vezane uz zelenilo i plodnost, osobito na sjeverozapadu Hrvatske.

preuzeto sa Wikipedije



ja ga znam kao romski praznik, jer su moje haman prve komšije romi na Gorici u Sarajevu (bivša mahala i Emira Kusturice) i stvarno bude ekstra veselo

evo i jednog članka sa SA-X-a - KLIK

< Poruku je uredio Vučko.ba. -- 6.5.2010 12:37:36 >

(odgovor članu usamljena)
  Direktna veza do poruke: 3
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2010 12:50:10   
Anoniman
Svima koji danas slave - srećna slava! user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2010 12:50:35   
Anoniman
Vule... user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 5
   RE: Djurdjevdan-obicaji
7.5.2010 11:59:41   
dunja RR
Mi smo slavili juce ali i danas cemo...
svima koji slave Djurdjevdan srecna slava i sve najboljeuser posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Djurdjevdan-obicaji
7.5.2010 13:52:43   
Anoniman
juče je tako veselo bilo na Gorici (ili kako neki više vole reći Gornje ciglane) ma ludilo...muzika, ples, ma extra

svima koji slave sretan đurđevdan

(odgovor članu dunja RR)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2011 10:36:45   
Nensi*
Svima koji slave Djurdjevdan zelim srecnu slavu user posted image

_____________________________

Nena+Danilo=Vuk :)

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2014 10:28:51   
New Mom
Srećna slava svima koji slave danas!user posted image

_____________________________

"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel

(odgovor članu Nensi*)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2014 10:32:17   
bubulence
srecna slava!

(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2014 10:34:41   
Torbica
Pridruzujem se sa lepim zeljama. Neka vas sve cuva velikomucenik pobedonosac i cudotvorac Georgije! user posted image

_____________________________

Možda je na ovom svetu neistine, nepravde i mržnje više, ali su istina, pravda i ljubav moćnije.
Patrijarh Pavle


(odgovor članu New Mom)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2016 8:04:08   
branki*
Srecna slava onima koji slave!

_____________________________

branki

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu Torbica)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2016 9:30:01   
mali_mis
Srecna slava!

(odgovor članu branki*)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Djurdjevdan-obicaji
7.5.2016 11:24:30   
nikiteki
Srecna slava svima koji slave!

(odgovor članu mali_mis)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2017 7:51:59   
IvanaSK RR
Srecna slava. U miru i veselju da se proslavi.

_____________________________

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu nikiteki)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2017 10:05:00   
emicaa
Srecna Slava user posted image

_____________________________

Od svih odluka koje sam donijela u životu za jednu se nikad nisam pokajala,da postanem majka <3

Jer smo tako u mogucnosti ...

(odgovor članu IvanaSK RR)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Djurdjevdan-obicaji
29.4.2018 14:05:01   
mama Jo
Neko slavi? Je l'se spremate? 😊

_____________________________

,,Carpe diem"

(odgovor članu emicaa)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2018 8:21:53   
IvanaSK RR
Srecna slava!

_____________________________

Jer smo tako u mogućnosti!

(odgovor članu mama Jo)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2018 8:41:13   
jess021
Srecna slava!
Moja devojackauser posted image

_____________________________

Ono sto verujemo o sebi i o zivotu-postaje nasa istina.
U mom svetu sve je dobro!

(odgovor članu IvanaSK RR)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2018 8:51:06   
mama Jo
Srecna slava svima 😊
Jess, i tebi devojacka 😊

_____________________________

,,Carpe diem"

(odgovor članu jess021)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Djurdjevdan-obicaji
6.5.2018 11:53:13   
Misha i Ljisha
Srecna slava svima koji slave. Mm je slava. (kako nismo vencani nije moja). D i mm su jutros bili u crkvi.

(odgovor članu mama Jo)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Djurdjevdan-obicaji
7.5.2018 1:08:10   
dunja RR
Hvala :)


Srećna slava i od mene user posted image

Mi zavrsili sa festanjem, malopre user posted image .. ovde gde sam sad (u Bosni) Đurđevdan se masovno slavi, kao u Srbiji Nikoljdan.

Feste na sve strane, veselo!

_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu Misha i Ljisha)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Djurdjevdan-obicaji
7.5.2018 8:20:36   
mama Jo
Lepo se slavilo, do sitnih sati 😊
Imaju li neke specijalne obicaje? 😊

_____________________________

,,Carpe diem"

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Djurdjevdan-obicaji
7.5.2020 1:22:08   
dunja RR
Sreća slava svima koji slavimo user posted image user posted image user posted image

_____________________________

310 poljubaca vrelih
prosuću po licu tvom
310 poljubaca nježnih
...



Bitku dobija onaj koji je čvrsto odlučio da je dobije.

Šekspir

(odgovor članu gagana83)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Djurdjevdan-obicaji
7.5.2020 8:53:45   
emicaa
Mama Jo kod nas je obicaj sa djevojka iz kuce ukutru rano ustane i okiti cvijecem kapije.Sve dok se nisam udala tata me budio ranim jutrom 😀

Dunja takodje,srecna slava 😘

_____________________________

Od svih odluka koje sam donijela u životu za jednu se nikad nisam pokajala,da postanem majka <3

Jer smo tako u mogucnosti ...

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
Jelena S.: Moja porođajna priča
Termin 12.12., odem na pregled (nećeš ti skoro, hajde kući)... i tako svaki dan do petka 21.12. Probudim se ja, bolovi k...
Majka, ovo ništa ne valja. Shvatite ozbilj...
I onda prestanem da pitam ili bar manje to činim. I onda i za najmanju sitnicu pokušavam sama da nađem odgovor.
Prof. dr Bojanin o razmaženoj deci
Dr Svetomir Bojanin, profesor i dečji psihijatar, govorio je mnogo puta o dečjem razvoju i pravom putu vaspitanja koji t...
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



image
dudas
Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!
"Dobro veče, od sad ovde nema zime, Imuno je moje ime. Vitamini, minerali-sve staje u gutljaj mali. Popij mene, mala vilo, nazdravlje ti bilo!" "Imaćemo još jednog gosta, pomoći će vili dosta. Evo ga, tu je"-Imuno reče. "Uđi, uđi, druže moj, dobi li protiv kašlja boj?" "Znaš, Imuno-Broncamil se smeška, kakva je to borba teška. Uspeo sam, za kašalj sam tata mata!" I odjednom neko pokuca na vrata. "Ima li koga da ga grlo boli? Otvorite Apis goli! Prsnite me 2, 3 puta, nije fol-nestaće bol!" Istina je sve što kaže Apis gola, jako brzo rešiće vas bola. "Gde li nam je Fitobalm, kud se dede, ne videh ga od prošle srede? "Sad će doći"- Imuno reče. "Ima li šta od zapušenog nosića preče?" "Kuc, kuc, stigao sam"- Fitobalm se javi. "Mala vilo, odmah me pod nosić stavi. Jel osećaš borovine moć? Sada lepo diši i spavaj, laku noć!" I tako Pharmalife družina ova isprati vilu u carstvo snova.  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here