|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.4.2009 15:50:54   
Anoniman
Svake godine povećava se broj žena koje se odlučuju za materinstvo u zrelim godinama. Zašto se to dešava? Kako se pozno materinstvo odražava na zdravlje žene i njenog deteta?

U manama u textu za koji ću vam na kraju dati link, piše između ostalog: veći rizik od Daunovog sindroma, prevremeni porođaj ili preneta trudnoća, toksikoza u drugoj polovini trudnoće, prevremeno curenje plodove vode, slabost trudova, hipoksija ploda...
A u prednostima između ostalog piše: ...žena između 35 i 40 godina po pravilu planski rađa svoju prvu bebu koju očekuje s ogromnom radošću, a ne kao obavezu...
Detaljnije: KLIK

Šta vi mislite o svemu ovome?
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.4.2009 20:27:01   
mihi
user posted image user posted image user posted image Već smo pisali o tome. Ali meni sad ovo više prija nego kad sam rodila LUku sa 28...... Sigurno da je žena zrelija ali lepo je i kad su deca velika ati još uvek mlada ali ne može se sveuser posted image user posted image user posted image user posted image .

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.6.2009 13:29:13   
branka10
Ma nisam pametna, sa ovom bebom sam opustenija ali sam i sebicnija, vise se nerviram sto ne spavam, sto ne mogu ovo i ono, matoro pa blesavo, a sa prvim detetom sam bila pod stresom pa to nisam ni primecivala. Sta reci.....user posted image

_____________________________

Navika koja je u karakter ušla s mlekom, izaći će s dušom.

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.6.2009 22:24:49   
dacica
sve ima svijih prednosti i mana......samo je bitno kako se ko oseca...i kako se kome namesti....

(odgovor članu branka10)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.7.2009 12:22:46   
Anoniman
Rodila sam sa punih 35 godina. Do tad me roditeljstvo nije zanimalo, uzivala sam, bila nesputana, drugarica iz Kotora mi javi da je sutra pravi ledene kocke, ja se zaletim sa posla u avion za Tivat, i eto me nazad u kancelariji u ponedeljak. A ona je naisao Zmu, vencali smo se i posle mesec dana user posted image . Licno, da se vratim 10 god. u nazad, opet ne bih rodila sa 20 ili 25. Ono "ne prozivljeno" bi mi kad-tad doslo na red. Mozda bi me jedino manje bolela ledja, ali prezivela sam.

Za roditeljstvo treba zrelost u glavi, i onda je prava stvar. Znam puno slucajeva gde "im se omaklo" u ranoj mladosti, niti su deca zeljena niti voljena, pa cemu to?

(odgovor članu dacica)
  Direktna veza do poruke: 5
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.7.2009 12:27:49   
Verus
Slazem se sa tobom....jedina mana mi je sto cu biti starija majka, znaci dete mi ima tek 10 godina a ja npr. skoro 50!  Daj boze zdravlja i vitalnosti, ali ipak, moj otac je 72 a ja tek 30, pa je malo tuzno sto on vec dosta godina ima i sto ce otici sa ovog sveta a ja cu biti jos relativno mlada.....a roditelji mm su 'zaglavili' ali eto, sada on ima 32 a oni tek 52 i 53....sve ima prednosti i mane sto neko rece...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 6
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.7.2009 12:32:01   
Modessty
ja sam se uvek kajala što nisam rešila da zatrudnim sa 20 ili 25 a ne sa 28. Mislila sam da bi možda lakše podnela i taj spontani koji se desio.
Sad imam 32 i presrećna sam što ću biti mama. I to mlada mama!user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Verus)
Direktna veza do poruke: 7
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.7.2009 12:43:44   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: aleksanja

Za roditeljstvo treba zrelost u glavi, i onda je prava stvar. Znam puno slucajeva gde "im se omaklo" u ranoj mladosti, niti su deca zeljena niti voljena, pa cemu to?



s tim što neko nije zreo ni sa 50 , a neko je zreo i sa 25

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 8
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.7.2009 12:52:47   
Nella79
Ja, evo, ove godine punim 30-u... i pokušavam da dobijem svoju prvu bebu...
Pošto smo mm i ja zajedno već deset godina, ne mogu da se ne kajem što
nismo ranije počeli user posted image

Neke od mojih prijateljica već imaju decu u osnovnoj školi, a mi smo bili u fazonu -ne treba da žurimo, mladi smo, imamo vremena-
Samo se nadam da nismo zakasnili...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 9
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.7.2009 12:54:25   
Modessty
Nella ne sekrija se!!! Biće! Moraš da veruješ u to i činiš sve što je u tvojoj moći da se to ostvari!!!user posted image

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu Nella79)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.7.2009 15:41:56   
Lu
IZVORNA PORUKA: Nella79

Ja, evo, ove godine punim 30-u... i pokušavam da dobijem svoju prvu bebu...
Pošto smo mm i ja zajedno već deset godina, ne mogu da se ne kajem što
nismo ranije počeli user posted image

Neke od mojih prijateljica već imaju decu u osnovnoj školi, a mi smo bili u fazonu -ne treba da žurimo, mladi smo, imamo vremena-
Samo se nadam da nismo zakasnili...

Ja sam rodila sa trideset godina i ne mislim da sam zakasnila,naprotiv rodila sam u pravo vrijeme onda kada sam bila spremna za majčinstvo,a u kojim godinama se to desilo sasvim je nebitnouser posted image

(odgovor članu Nella79)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.7.2009 18:31:52   
gina
Prvu bebu user posted image rodila sam sa 28 godina i osecala sam se zrelo i potpuno. Nisam panicila niti se plasila iako je bio prva beba a pomoci nisam imala. Bilo je super!!!
Druge dve bebe dve user posted image user posted image , rodila sam ove godine sa 37 godina i opet je super! Nikakve frke i panike nema a niko ni ne pokusava da mi deli pametne savete jer mi nisu prva deca a valjda ih i moje godine malo strecnu pa me ne smatraju mladaom mamom user posted image user posted image
Ja sam se super osecala i onda i sad...

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
20.7.2009 22:40:06   
Rina
Ja sam oduvek zivela ludo i brzo i sa 23 sam bila potpuno spremna za bebu.Kad bih se mogla vratiti unazad opet bih isto! Sin mi jos malo pa puni 5 godina i sada kada mu je potreban drugaciji vid paznje spremna sam za jos jednu bebu :)
Ko sto rece neko godine ne igraju ulogu neko nije spreman ni sa 40 a neko jeste vec sa 20...a nekada se jednostavno ne poklopi sve bas tada kada hocemo.

(odgovor članu gina)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
21.7.2009 9:23:56   
Anoniman
Naravno da je bitna zrelost oba roditelja. Prirodno je da je fizicki lakse sa 20 nego sa 40, ali starost maminih jajnih celija od 20 i 40 godina takodje ne mogu da se porede, obzirom na genetske rizike.
Pre porodjaja bila sam u sobi sa zenom od 19 god., i drugom od 47 god. Ja 35, sve prvorotke. Pitam najstariju kako ce, sta su planirali, muz joj je bio blizu 60, ona je ocekivala da je poceo klimaks, a ono beba. Ova od 19 puca od zdravlja i energije, ova druga moze mama i njoj da bude, kaze  lako je vama ima ko i da pomogne, oko mene sve babe i dede user posted image

(odgovor članu Rina)
  Direktna veza do poruke: 14
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
9.2.2010 11:19:21   
Lilly*
IZVORNA PORUKA: cipiripi



Većina žena koje zatrudne nakon 35. godine do nekoliko godina nakon 40. imaju zdrave i uredne trudnoće. To je zato što je većina tih žena prije trudnoće bila dobroga zdravlja. Dobra prenatalna njega i zdrave navike mogu pomoći da se umanje rizici koje donosi starija dob. No, ako se i pojavi problem uglavnom se može uspješno riješiti.



user posted image


Bez obzira na godine, prije trudnoće, savjetujte se sa svojim liječnikom ako:


- imate neku kroničnu bolest kao što je šećerna bolest ili visoki krvni tlak
- duži period primate neku težu terapiju ili ozbiljnije lijekove
- imate neko medicinsko stanje koje nije pod kontrolom
Prenatalna skrb je iznimno važna za žene iznad 35. godine, jer kod njih postoji veća vjerojatnost za povećanje krvnog tlaka ili razvoj šećerne bolesti tokom trudnoće. Također se povećava rizik od razvoja genetskih poremećaja kod djeteta, kao što je Downov sindrom.
Ako imate više od 35 godina i pokušavate začeti duže od 6 mjeseci, posjetite svog liječnika kako bi bili sigurni da je sve u redu. Žene starije životne dobi mogu imati manjih problema sa začećem, jer plodnost opada s godinama. No, većina slučajeva povezana s dobi rješava se jednostavnom terapijom.



Komplikacije


Iako se u novije doba znatno povećao broj žena koje rađaju nakon 35. godine, rizici povezani s dobi ipak postoje. Žene nakon 35. godine imaju nešto povećan rizik od sljedećih komplikacija u trudnoći:


- pobačaj - kod žena iznad 40 godina rizik je oko 25%
- rizik od placenta previe
- niska porođajna težina djeteta
- porod carskim rezom
- Downov sindrom kod djeteta -  pojava Down sindroma kod žena od 20 godina je 1 u 10,000, kod žena od 35 godina je 3 u 1,000, a kod žena od 40 godina 1 u 100
- razvoj nekih bolesti tokom trudnoće, poput visokog krvnog tlaka, šećerne bolest ili predeklampsije



Savjeti za mame starije dobi


Razlog zašto se broj zdravih i urednih trudnoća kod žena iznad 35. povećao nije samo bolja zdravstvena skrb, nego su i same žena danas spremnije više uložiti u brigu o svom tijelu i zdravlju. Niže pogledajte neke savjete koji mogu povećati šansu za zdraviju trudnoću:


- vježbajte - prije, za vrijeme i nakon trudnoće
- hranite se zdravo i uravnoteženo
- osigurajte pravilnu prenatalnu skrb





e-beba.com





(odgovor članu Rina)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
9.2.2010 11:28:34   
LillyT
Mene je mama rodila sa 29. a sve moje drugarice iz OS su mame rodile sa 20, 21, 22...tako da je moja bila uvek najstarija. Mozda mi je to malo smetalo kada sam bila dete. Takodje, skoro sam cula jednu klinkicu (treci razred) koja je rekla svojoj mami da je sramota jer je ona najstarija. Ali, to je samo faza koja prodje. Takodje, neko je vec rekao, malo je tesko kada dete ima 15 god i onu ocajnu teen fazu (a roditelji vec preko 50), mada i to ne mora da bude uvek strasno. Zrelost je individualna, ja nisam bila zrela sa 25 za dete nikako. Sada sam u tridesetoj i mislim da je pravo vreme user posted image

_____________________________

Zgodna nisam, ali nezgodna jesam

...and all I can do is try

(odgovor članu Lilly*)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
9.2.2010 11:32:42   
Rivana
Mene ni deca ni brak nisu interesovali u 25 godina ma nije me to zanimalo do 30 godina. u dvadesetim godinama uopste nisam razmisljala o deci braku i uopste o nekom vezivanju na "duze staze'. Sada imam 33 i bebu od 13 meseci mozda sam matora ali meni je ovako odgovaralo user posted image

(odgovor članu LillyT)
Direktna veza do poruke: 17
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
9.2.2010 12:46:43   
Anitaaa
Evo moja ujna je prošle godine rodila svoje prvo dete u 45-oj godini.Imala je dosta rizičnu trudnoću,ležala je od prvog do poslednjeg dana trudnoće i 1-2 puta nedeljno išla na preglede a bila je 1 mesečno po nedelju dana u bolnici.Sad ne znam da li je ovo zbog njenih godina,možda bi tako bilo da je zatrudnela i sa 30

_____________________________

"Before you were conceived I wanted you. Before you were born I loved you. Before you were an hour old I would die for you. This is the miracle of life."

(odgovor članu Rivana)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
2.12.2010 19:25:45   
zoća
imam troje dece prvu ćerku sam rodila sa 26,drugu sa skoro 29 a dečaka sa skoro 40 i mnogo mi je lepo uživam u roditeljstvu i u potpunosti sam ispunjena

(odgovor članu Anitaaa)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
3.12.2010 19:58:19   
Anoniman
S obzirom da sam sina rodila sa 19 mogu vam reci da je to vise lose nego dobro..To naravno tada nisam mogla znatiuser posted image Zato se sada ne secam mnogo toga iz perioda kada je bio beba,i uvek imam utisak da sam nesto propustila,grize me savest zbog toga sto sam tada bila suvise nestrpljiva i samo sam cekala da `odraste`,da prohoda da progovori da bla bla ..Cak ni radosnicu njegovu nemamuser posted image Andreja nisam planirala ,normalno,nisam ni ostala sa njegovim ocem sto i nije toliko bitno ..Pisala bih jos o tome .. Sve u svemu ,jedina dobra strana mog ranog roditeljstva je samo Andrej,valjda cu nadoknaditi propusteno nekad u zivotu user posted image

(odgovor članu zoća)
  Direktna veza do poruke: 20
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
3.12.2010 20:11:46   
isidora88
ja cu postati mama sa 22 godine i presrecna sam zbog toga,trudnoca je planirana i ja se osecam skroz spremno za roditeljstvo user posted image
tetka od mm koja ima 44 godine je ove godine prvi put postala mama i presrecna je,nije ranije mogla da ostane trudna,vise od 10 godina je pokusavala.ok mi je to kasno materinstvo u ovom slucaju ali inace ne bi bio moj licni izbor da radi karijere,uslova ili tako neceg cekam tolike godine. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Moja baka srce ima,
ovoliko, ovoliko,
znam da baka mene voli,
kao niko, kao niko...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
7.12.2010 12:01:14   
Barbarica
Ja postajem mama sa 21.
I presrecna sam... Bebca smo naravno planirali...
Inace i mama i baka su mi rodile mlade, pa to ide valjda tako :) I nista im sada ne fali, uzivaju...
Lepse je kada si mlad, lakse trpis, igras se sa njima, vodis ih u zezanje... A ne onako u srednjim godinama, jedva sebe trpis, a jos i dete treba... Meni iskreno nista ruznije nego kad vidim stariju zenu sa detetom, ne znam da li mu je baka ili mama.... Ili dodjes kod deteta na rodjiteljski u prvi razred, a zene tvojih godina vec sinove u vojsku prate... user posted image

Ne znam, meni je mnnnnnooooogo lepse, zdravije i pametnije biti mlada mama...
Evo moj mali ce imati baku od 41 godinu, i prabaku od 59 :)user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu isidora88)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
7.12.2010 12:08:55   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: isidora88

ja cu postati mama sa 22 godine i presrecna sam zbog toga,trudnoca je planirana i ja se osecam skroz spremno za roditeljstvo user posted image
tetka od mm koja ima 44 godine je ove godine prvi put postala mama i presrecna je,nije ranije mogla da ostane trudna,vise od 10 godina je pokusavala.ok mi je to kasno materinstvo u ovom slucaju ali inace ne bi bio moj licni izbor da radi karijere,uslova ili tako neceg cekam tolike godine. user posted image user posted image user posted image


slazem da je mozda iz mnogih, pa i zdravstvenih razloga, bolje biti mlada mama, ali recimo ja licno se u tim godinama nisam osecala spremnom.

a osim toga, materinstvo u starijim godinam cesto nije stvar potpuno "licnog izbora".
ja sam osobu sa kojom bih htela dete nasla tek sa svojih 27-28 godina user posted image  udati se samo da bih se udala ili roditi dete samo da bih imala dete, naravno, nije uopste bilo opcija.
a sad sam i sigurna da mi se nece desiti u nekom momentu da pomislim da sam zbog deteta bila sprecena u tome da bilo sto prozivim. sad ostaje jos samo da beba odluci da dodje user posted image  

(odgovor članu isidora88)
  Direktna veza do poruke: 23
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
7.12.2010 12:17:28   
Anoniman
Postala sam mama sa 23 godine, sto je rano, user posted image nije bila planirana, vec pozitivno iznenadjenjeuser posted image
Kada sam saznala za trudnocu, osjetila sam se spremnom, a sad sam jos i zadovoljna!

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 24
   RE: Kasno materinstvo - prednosti i mane
7.12.2010 12:28:59   
*Alexx*
IZVORNA PORUKA: Barbarica

Meni iskreno nista ruznije nego kad vidim stariju zenu sa detetom, ne znam da li mu je baka ili mama.... Ili dodjes kod deteta na rodjiteljski u prvi razred, a zene tvojih godina vec sinove u vojsku prate... user posted image



Nagledaćeš se ti svega i svačega u životu, još si jako mlada. Meni je ova tvoja izjava jako ružna. Ja bih jako volela da moja kuma, koja ima 43 godine, posle nekoliko VTO, konačno dobije dete. Niti bolje osobe za dete, niti zrelije... a nemaju.


_____________________________

Do not speak - unless it improves on silence.

(odgovor članu Barbarica)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Pet NAJLEPŠIH IMENA ZA DEČAKE od samo tri ...
Sve češće je praksa roditelja da deci daju zanimljiva i neobična imena koja imaju snažna značenja, a uz to se uglavnom t...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...



image
pamaja
Fitolat je obavezni deo moje torbe za porodilište.
Fitolat sam otkrila u prvoj trudnoći. Pošto imam blizance, veoma mi je bilo važno da uspostavim pravilnu laktaciju. Još dok sam bila u porodilištu suprug mi je doneo Fitolat. Ja sam bila oduševljena. Mleko je pravilno nadolazilo, nisam imala mastitis niti bilo kakvih tegoba. Koristila sam ga tokom čitavog perioda dojenja. Moji blizanci su dojene bebe, bez adaptiranih mleka zahvaljujući Fitolatu. Sada su to zdravi sedmogodišnji dečaci. Uskoro nam stiže i seka, tako da će Fitolat biti obavezni deo moje torbe za porodiliste.  Više >>
image

Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here