|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Babine huke
18.3.2009 13:34:54   
Anoniman
kad je vrijeme promijenjivo... kao danas kod nas u sarajevu, čas snijeg, čas sunce, elem 4 godisnja doba u 15 minuta!!!

e sad da li neko zna otkud bas taj naziv, nesto me pravo zanima ???
  Direktna veza do poruke: 1
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:38:55   
Anoniman
Ja nikada u životu nisam čula za ovaj izraz. user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 2
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:42:44   
NadaR
Ja sam cula za to mada nazalost ne znam cijelu pricu... od kuda je naziv!
Zove se jos i huke baba Marte...
Uglavnom cemo imati sva godisnja doba po nekoliko puta u danu cijelu sedmicu i onda
proljeceeeeeeeeeeeeeeeuser posted image

_____________________________

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:44:22   
Anoniman
od ponedjeljka ja se bar nadam da stiže proljeće napokon...

ne znam tasho tako se kod nas zove... i to od kako ja znam za sebe

(odgovor članu NadaR)
  Direktna veza do poruke: 4
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:46:29   
NadaR
Sjetih se da se kod nas povezuje i sa MUCENICIMA,tj svecima koji sada nastupaju...
Nadamse da neko zna nesto vise, zainteresovah se...user posted image

_____________________________

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:49:08   
Anoniman
user posted image  Jedva čekam da čujem...

(odgovor članu NadaR)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:51:26   
Anoniman
moš misliti kakva li je priča ... s brdovitog balkana user posted image ... i mene pravo interesuje 

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:51:28   
guppy RR
Našla sam ovo na nekom X sajtu:

Za vrijeme Babinih huka, više puta se izmijeni sunce, kiša, snijeg, pa kiša i snijeg zajedno i tako po cijeli dan dok traju. Smiješno zvuči, ali dok napisah ovaj post, tri puta se smračilo kao u mezaru, i tri puta je zasijalo sunce.

Po narodnom predanju, Babine huke su dobile ime po nekoj babi, koja je nakon zime s prvim suncem potjerala ovce u planinu i sve usput govorila: do sad je bilo s Božijom pomoći, a sad može i bez njega. LM, to je vrhovnog matematičara plaho naljutilo i dok se baka popela na planinu, zapuhao vjetar, zavejao snijeg, tako da se baka i njeno nedužno stado smrzlo.


napisao Bloger zlimfur

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:53:10   
Anoniman
Evo ga:

Ima ta jedna hefta u godini kad mi se vrijeme fakat smuči. Ne zna više čovjek ni šta bi obuo, šta obukao. Krenem do grada, sunce usjalo, nako skoro pa prijatno poslije duge hladne zime i dok ja do grada, ono već kiša i snijeg zajedno (samo da se razumijemo, ne živim ja u New Yorku pa da put od kuće do grada traje po dana, nego u Srebreniku, stane to u svega 5-6 minuta) i dan mi se bukvalno smuči.
Po narodnom kalendaru (moj rahmetli djed je priznavao samo taj kalendar) Babine huke traju “od po devete do po desete”. Misli se na heftu u godini računajući od Božića, to bi bio otprilike 10. do 17. mart. “A ako ne oseferaju, mogu trajati i cijelu 11.” Mašala!
Za vrijeme Babinih huka, više puta se izmijeni sunce, kiša, snijeg, pa kiša i snijeg zajedno i tako po cijeli dan dok traju. Smiješno zvuči, ali dok napisah ovaj post, tri puta se smračilo kao u mezaru, i tri puta je zasijalo sunce.
Po narodnom predanju, Babine huke su dobile ime po nekoj babi, koja je nakon zime s prvim suncem potjerala ovce u planinu i sve usput govorila: do sad je bilo s Božijom pomoći, a sad može i bez njega. LM, to je vrhovnog matematičara plaho naljutilo i dok se baka popela na planinu, zapuhao vjetar, zavejao snijeg, tako da se baka i njeno nedužno stado smrzlo.
Kad smo već kod narodnih izreka i pričica, meni je puno draža ona o prvom kalendarskom danu zime.
Učili smo svi iz “poznavanja prirode i društva” da dan od prvog dana jeseni do prvog dana zime konstanto biva kraći, a da noć postaje duža, dok se ne desi ta noć 21.12. kada je noć u svome trajanju najduža. Poslije toga, po narodnoj priči, svaki dan se produži tačno za onoliko koliko horoz može s praga skočiti.
Izvor: avlija.eu

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:54:07   
Anoniman
user posted image  Isto smo našle.

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 10
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:54:23   
Anoniman
Smiješno zvuči, ali dok napisah ovaj post, tri puta se smračilo kao u mezaru, i tri puta je zasijalo sunce.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

e ovako je trenutno u sarajevu... sunce, snijeg kise trenutno nema...pa se smrači kako reče ko u mezaru... ma Bože me sačuvaj

zna se ko je vrijedan .... hvala guppy....

(odgovor članu guppy RR)
  Direktna veza do poruke: 11
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:54:56   
eugenija
Heheheheheuser posted image user posted image user posted image , smejem se za "vrhovnog matematičara"user posted image

_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:57:15   
guppy RR
Priča o starici koja je pre vremena odvela stado daleko u polje na ispašu i koja se zajedno sa stadom smrzla (zaledila) iako je bila ''natrontana'' poznata je na širokoj balkanskoj teritoriji...
Legende sa ovakvim sižeom poznate su u svim crnorečkim selima. Baba-Martaom se imenuje starica koja je u središtu legende. Isto kao u Bugarskoj, Makedoniji i celoj istočnosrpskoj teritoriji. U drugim krajevima srećemo: babini dani, babine huke, babini jarci..... Svi kultovi, običaji, verovanja vezani su za mesec mart ili pojedine dane u martu..
Rasprostranjeno je verovanje da Baba-Marta donosi zimu i ne dozvoljava da stigne proleće. Njoj u čast kako bi se ''smilovala'' i pustila proleće vršene su različite obredne radnje....

Legenda je osnova za simboličke paralele. U Crnorečju:
Hladan i snežan mart - Baba Marta
Velike pahulje u martu - babini jarci
mnogo odeven - natrontan, obučen kao Baba Marta

Mislim da je o Baba-Marti i obredno-običajnim korpusom u vezi sa njom, pisao još Savatije Grbić 1909.( Narodni običaji sreza boljevačkog). Malo ću da se obavestim. Trenutno su me zbunili  neki detalji iz bugarskog folklora u vezi sa BM...


Izvor: boljevac-online.net  forumi


------------------------------------------------

I ja sam čula za BABU MARTU!!!!

(odgovor članu eugenija)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Babine huke
18.3.2009 13:57:48   
Anoniman
i hvala tasho user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

a ovo za horoza ili ti ga pijetla sam nekad davno čula i sad sam se ismijala pravo

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 14
   RE: Babine huke
18.3.2009 14:13:03   
eugenija
Kad se vreme ovako mahnito ponaša, pa bude i snega, i kiše i sunca i svega, kažemo da je kao u Babinim hulahopkama (u nekim krajevima hulahopke se nazivaju skrćeno huke). Naime, poznato nam je da babe nose jedne hulahop čarape od osmog marta do osmog marta (otuda i naziv Baba Marta), kada se i kupa, a čarape dobije na poklon od snaje. E sad, šta se u njima dešava za tu godinu dana. Pa, malo prokisnu od koje kapi urina, pa malo ima vejanja pahulja od odumrle kože, pa ih malo sunce ogreje kad babu deda pomiluje. user posted image user posted image user posted image  

(Umislila sam da gostujem u "Genijalnima"user posted image user posted image user posted image user posted image )


< Poruku je uredio eugenija -- 18.3.2009 14:23:43 >


_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 15
   RE: Babine huke
18.3.2009 14:20:35   
Modessty
E šta sve neću ovde da saznam!!!user posted image

A u Nišu lije kao iz kabla. Smračilo se, kiša ne prestaje, duva vetar... Užasno vreme!

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu eugenija)
Direktna veza do poruke: 16
   RE: Babine huke
18.3.2009 14:22:15   
Anoniman
Kod nas kroz prozor baš fino izgleda, sunčano. user posted image

A kada izađeš... BRRRRR i košava. user posted image

(odgovor članu Modessty)
  Direktna veza do poruke: 17
   RE: Babine huke
18.3.2009 14:37:28   
Lu
I kod mene su prave babine kuke,
zanimljive su mi ove priče a ova eugenkina je malouser posted image
baba ne skida hulahopke cijele godineuser posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 18
   RE: Babine huke
18.3.2009 14:38:33   
eugenija
Ma ja se zezala.. Jel znaš ono "Šta djeca znaju o Zavičaju".. Izmišljala odgovore, bilo mi nešto zanimljivo, hahahahahauser posted image user posted image

_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 19
   RE: Babine huke
18.3.2009 14:41:14   
Lu
E jesi...ccc,a ja ti povjerovalauser posted image

(odgovor članu eugenija)
Direktna veza do poruke: 20
   RE: Babine huke
18.3.2009 14:46:15   
eugenija
Hahahahahahahahahahahahauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image , tim je smešnije , hahahahhahaauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 21
   RE: Babine huke
18.3.2009 14:50:56   
Modessty

IZVORNA PORUKA: guppy RR
tri puta se smračilo kao u mezaru, i tri puta je zasijalo sunce.


šta je to mezar?user posted image

_____________________________

Imperfection is beauty, madness is genious, and its better to be absolutely ridiculous then to be absolutely boring.

(odgovor članu guppy RR)
Direktna veza do poruke: 22
   RE: Babine huke
18.3.2009 14:53:36   
eugenija
Mezar - grob, grobnica, tur.

_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu Modessty)
Direktna veza do poruke: 23
   RE: Babine huke
18.3.2009 14:58:50   
Lu
Ajmo moždikanje,ostavite sad projuuser posted image
Zašto bi se u grobu-mezaru 3 puta smračivalo ili ima logično objašnjenjeuser posted image

(odgovor članu eugenija)
Direktna veza do poruke: 24
   RE: Babine huke
18.3.2009 15:01:07   
eugenija
Mislim da to ima veze sa verom.. Verovatno postoji neka priča, legenda, ili nešto.. ali ne znam da li da otvaramo novu temu?

_____________________________

ŽENA JE STENA!



(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
VIDEO: Za vas mame, koje ste se porodile c...
videophoto
Ima li među vama onih koje se osećaju nesavršeno jer je vaše dete rođeno carskim rezom? Da li ti je teško jer nisi mogla...
Prirodan izbor za miran san vaših mališana
Odabir pravilne i kvalitetne ishrane kojom ćete omogućiti da vaši mališani utonu u miran san predstavlja izazov za svako...
Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
HOTEL "FONTANA" - na raskrsnici lj...
photo
Dođite i doživite nezaboravne trenutke i kreirajte najlepše porodične uspomene koje će vas uvek podsećati na ljubav, sre...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here