|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 21:24:15   
snješka
Lu, Teletabisi su upravo napravljeni za bebe od oko 7-8-9 mjeseci i totalno je pogrešno uvjerenje koje vlada da je taj crtani za djecu koja imaju usporen razvoj ili djecu ometenu u razvoju. Tako da je interesantan djeci u tom uzrastu i normalno je da neće biti odraslima niti djeci od tri godine, npr.

_____________________________

"Čovjek ti je, bona, teški hajvan i ovo malo duše šejtan mu dade da mu teže bude!"

Nisu loša vremena nego ljudi!

(odgovor članu Lu)
Direktna veza do poruke: 226
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 21:24:37   
cockic
ja cu protiv teletabisauser posted image koliko znam oni nepricaju ja ih bar nista ne razumem user posted image  

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 227
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 21:28:16   
cockic
e vidis lepo rece to da je to bebeci jezik,mada moram priznati da ih ja nisam razumela jer sam bila velika user posted image a brat mali.zato mi deluje bezveze.a bebama interesantnouser posted image sigurno

jer i kazu da bebama treba da se guce u uzrastu od 3-4 meseca sta beba kaze da ja ponovim a ona valjda zna sta je rekla i mislila cim mi se nasmejeuser posted image kad joj ja uzvratim

(odgovor članu cockic)
Direktna veza do poruke: 228
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 21:29:15   
Anoniman
Nevena gleda Baby TV, ne merim koliko u toku dana, ako joj pustim, ona gleda, ako ne, ne traži. Bili smo na letovanju bez crtaća, tv-a i sličnih animacija i nismo ni osetili da nam nešto fali. Što se govora tiče za sad kaže mama, tata, baba, deda, beba i daj to. Ja sam zadovoljna jer sve smisleno koristi i ima čak i jednu sintagmu.

(odgovor članu New Mom)
  Direktna veza do poruke: 229
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 21:34:42   
Anoniman
Temu treba zakljucati jer se vec dva dana izvrcu reci onih koji nisu istomisljenici sa vecinom. :)
Evo: moje dete od dve godine ustvari uopste ne prica, salila sam se, i ako slucajno bude pre 5te izgovorilo vise od tri reci, zakljucacu ga u 4 zida da i to zaboravi. Mislim ne mogu da verujem!

(odgovor članu Lu)
  Direktna veza do poruke: 230
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 21:54:45   
minavb
Ne moraju svi uvek da se slazu, ne moraju sva deca da pricaju isto u isto vreme, niti sva isto da hodaju, jedu.


_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 231
   RE: TV usporava razvoj govora
1.9.2012 23:53:46   
Jagodica*

IZVORNA PORUKA: minavb

Kad smo kod sujete, Jagodice imas na ishrani dece 3-6 meseci objasnjenje sta su zitarice.

Videla sam upravo. Hvalauser posted image
Ja sam pogresila Ne znam kakve to veze ima sa sujetom. Jedino ukoliko sam zaboravila da se zahvalim. Nisam. Nisam videla do sad.
Ali tvoja sujeta me izgleda pamti. Ccccccuser posted image

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 232
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 0:05:11   
minavb
Ne, samo mi je bilo neverovatno to sto ne znas sta su zitarice, ali si spremna da se raspravljas o njihovoj zastupljenosti u ishrani odojcadi.
Da se vratimo na temuuser posted image

_____________________________

Mina, persona non grata :)

Mišljenje je kao zadnjica - svako ga ima.I ne samo što ga ima, već ima i potrebu da skine gaće i drugima maše istim ispred nosa.

(odgovor članu Jagodica*)
Direktna veza do poruke: 233
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 0:09:04   
Jagodica*
Da se razumemo, ja sam raspravljala o ulozi pahuljica u ishrani odojcadi. A onda sam spomenula zajedno zitarice i pahuljice, a onda si se ti stvorila, kao i na svakoj drugoj temi i ja sam ti se sad lepo zahvalila, ali tvoja opet mora da bude poslednja, kao i na svakoj drugoj temiuser posted image
Evo dozvolicu ti da jos nesto kazes!Samo pucajuser posted image

(odgovor članu minavb)
Direktna veza do poruke: 234
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 1:02:55   
Lilla
I da je najgluplji na svijetu, moj je pa je zato i najbolji. Uopste se ne opterecujem sa tim koliki IQ ce mu biti niti cu njega da opterecujem nekakvim pregledima, testovima i cudima samo da bih vidjela koliko je "pametan" i da li je uopste. Sve u svoje vrijeme, nek uci da pise u skoli ako ne zeli da pise prije. I samo nek mi tamo neka teta iz vrtica kaze da moje dijete nije normalno jer ne zna da nacrta Cica Glisu, pa ce vidjeti svoga Boga. Ni ja nisam normalna u nekim situacijama, pa sta mi fali? To sto neko dijete u odredjenoj dobi ne pravi kule od kockica kao vecina djece iz studija, ne znaci da je glupo. Statistika je mac sa dvije ostrice i zna da bude zeznuta stvar u pogresnim rukama. Covjece, kako postadose ljudi od onih generacija koje su kockice vidjale samo u secerluku??

TV nam trenutno sluzi kao distrakcija dok rucamo. Pustim mu mjuzu, on lagano djuska i pravi kulerske pokrete glavom i ramenima dok ga ja kljukamuser posted image Za crticima nije lud ali je lud za pjesmom Nuki Nuki, pa mu je redovno pustim na compu da malo sizi. Odavno vec zna da kaze mama i baba, pa cemo da vidimo da li ce do druge godine da nabere preko 20 rjeci, ili ce da bude mentalno zaostao. Kako god, mama ce biti ponosna na njega, makar do puberteta user posted image

_____________________________

"Divno je biti nekome nesto, divno je biti tebi sve...Sve dok te drzim cvrsto za ruku, nikog na svijetu ja se ne bojim!"

(odgovor članu Jagodica*)
Direktna veza do poruke: 235
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 6:41:23   
vukosava
IZVORNA PORUKA: Jagodica*

Odgovor za Vukosavu:
Osoba koja karakterise nivo govornih sposobnosti deteta bez ikakve strucnosti (ako zanemarim koriscenje internet podataka ) jeste osoba svrstava u teze ili lakse "obolelu" od sujete ili kompleksa mudraca.



Ja nisam karakterisala nivo govornih sposobnosti deteta vec su to uradili ljudi koji su napisali izvor koji sam citirala. Da se razumemo, prilozila sam i link sa koje strane su citati. Ne smatram sebe "obolelom" kao sto ti me svrsta vec samo kao osobu koja zna da nadje informaciju iole vezanu za temu o kojoj se prica (citat je sa RR portala).


IZVORNA PORUKA: Jagodica*
Ja nemam nista protiv tebe, zaista, ali ne volim kada neko prica o necemu za sta nije strucan (ja ti se unapred izvinjavam ako si defektolog, logoped, pedagog ili psiholog i u tom slucaju povlacim svaku svoju rec, sem onih koje se odnose na statistiku).



Majka sam dakle delimicno sam strucna da pricam o ovoj temi. Mislim da mi odgajanje deteta daje pravo da o njoj diskutujem a ne samo puko posedovanje (ili pokusavanje dobijanja) nekih od gore navedenih diploma u tvom postu.

A jel ti stvarno smatras da je ovaj forum sa svakom posebnom temom mesto za razmenjivanje najsavremenijih i najtacnijih naucnih otkrica? Mislim da je ovo vise porodicni forum gde se zene koje zele da budu mame ili su vec mame nalaze i pametuju oko razlicitih tema.

Nisam defektolog, logoped, pedagog ni psiholog ali jesam naucnik i poznajem naucnice koje se bave istrazivanjima na ovu temu (iz oblasti defektologije i rada sa decom koja lose cuju i kasno progovaraju - imam dve veoma bliske prijateljice od kojih jedna to radi za doktorat a druga kao istrazivac postdoktorskih studija). Zavrsila sam tri kursa na poslediplomskom nivou iz statistike i koristim je u svojim istrazivanjima tako da mogu reci da se razumem u nju donekle.


Longitudinalna studija nije jedina metoda naucnog rada. Evo ti jedan primer studije koja ce meni biti veoma zanimljiva da je nadjem doista: Children of Immigrants Longitudinal Study (CILS), 1991–2006. Koliko znam da racunam (a za to sam ekspert veruj mi bez lazne skromnosti) - 15 godina.

A kod tebe je sindrom za glupu mamu da je mama sujetna. Ok, imas ti svoj kriterijum.

Za mene rec glupa je pre svega jedna nekulturna rec i ja je nikome ovde ne bih dodelila na osvnou ovih nekih digitalnih postova niti na osnovu toga da se ne slazem sa nekom osobom u nekoj diskusiji. Pa da kriterijum bude misli kao ja = pametna, ne misli kao ja = glupa. Pre svega mislim da je to jedna veoma ruzna rec i veoma ruzan epitet koji ti evo vec u svojih prvih 100 postova ovde prosipas i odmah klasifikujes zene u kategorije glupa, pametna. Glupa na osnovu sujete. Zanimljivo. Ne znam u kojoj naucnoj oblasti bi ova tvrdnja pila vodu, ni u toj defektologiji, ni u psihologiji, pedagogiji, i kojoj vec - ogiji.


**************
ana77: Slazem se apsolutno sa tobom. Kamo srece da je svaka mama zaposlena na nekom budzetu i da su svugde ti lepi zakoni da mozes godinu dana da odsutstvujes sa posla i da te placaju. I nek bude 100 % u svakom gradu. I nek postoje ta trudnicka odsutstva.

I meni je tako sa mnogo vecom decom, imam ih npr. 30 u ucionici i svi imaju razlicite sposobnosti. Ali kad su tu, treba da dodju na jedan minimalan nivo da bi prosli dalje. Tako je u zivotu stalno i u svakom nivou obrazovanja.

***********
cockic: Mi smo danas bili u botanickoj basti jako dugo. I ja vidim jedno dete, nosi plisanog tigra sa sobom (moja mala Miki Mausa), prica nesto tim svojim bebi jezikom (veoma slicne zvukove ispusta ko moja mala. I ja pitam njegovu mamu, koliko ima, mesec dana mladji od moje cerke. Znaci to je taj govor i eto kad uporedim decu po igralistu, uvek mogu da skontam koje dete je slicnog uzrasta ko moja malena. Slicno se i ponasaju i nesto slicno pokusavaju da pricaju. I jeste svako dete drugacije (nisu ni blizanci isti) ali opet ima jako puno slicnosti izmedju dece istog uzrasta...

***********
gae Ja mozda licim na Dzingis Kana i mozda jesam sujetna ali i da sam glupa neka sam, sta me briga. A ko je onda pametan? Onaj ko nema sujete? A zasto onda ima ona pesma: "Kako je lepo biti glup" ooo Kako je lepo biti sujetan (citaj glup)
I meni je ova tema hit na RR. Mozda ne bih sebe karakterisala ni u sujetnu ni u glupu ni u pametnu ni vec u koju ali osobu uvek zeljnu neke kvalitetne diskusije DA

***********
mina: da dodam - ne moraju ni sve mame isto da misle a ni sve ucesnice u ovom forumu. Ali da se prozivamo koja je glupa a koja pametna mislim da je to neprimereno i veoma nekulturno

**************.
Lilla: Moja je isto tad Nuki Nuki hau aj lav jor nuki. Ja vam samo pominjem kako ovde kad odete kod lekara i kad vam dete ide u obdaniste, klasifikacije vrebaju na sve strane. I onda potencijalno lupanje dece kojekakvim lekovima za odrasle. To je strasno. A za taj upitnik to su 4 strane, sve radi statistike a u sustini meni je to sve neko spijuniranje...

**************
Ja na kablovskoj imam 5 kanala za bebe (Disney Junior, Disney, Sprout, PBS Kids, Nikoledion - kako se vec pise) tako da tu pice non stop emisije za bebe/decu, nema tu nasilja. Nasilja ima na Cartoon Network kanalu, to je za malo vecu decu, samo neka pucanja i kerebecenja.

< Poruku je uredio vukosava -- 2.9.2012 6:42:43 >

(odgovor članu Jagodica*)
Direktna veza do poruke: 236
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 8:25:12   
Jagodica*

IZVORNA PORUKA: vukosava



A jel ti stvarno smatras da je ovaj forum sa svakom posebnom temom mesto za razmenjivanje najsavremenijih i najtacnijih naucnih otkrica? Mislim da je ovo vise porodicni forum gde se zene koje zele da budu mame ili su vec mame nalaze i pametuju oko razlicitih tema.



Ne za svakoga, ali za vas par jeste. I ne razumem zasto uopstevas moje postove na sve clanice RR-a. To uopste nije tako. Srce, moji postovi su se odnosila na vas nekoliko koje pametujete u svakoj temi, pa nijedna druga zene ne moze nista da kaze. Tako je. Ovo je porodicni forum gde mame razgovaraju oko odredjenih tema, ali nekoliko mama PAMETUJE na zadatu temu dok joj iz svake pore izbijaju kompleksi.
Linkovi koje si ti pruzila su samo linkici za razbijanje dosade, eto toliku naucnu vrednost imaju. I zao mi je sto sam te dirnula u tvoj Google talenat.
P.S. Za znanje o statistickoj primeni ti je bio dovoljan i jedan kurs da shvatis koliko je ona "mrsava" za neke primene.
Rec "mrsava" je pod znacima navoda bas kao i rec "glupa".
Moje iskustvo mi daje za pravo da iznesem zakljucak po pitanju ove teme. Iskustvo se tice samo onoga sto sam licno videla.
Ima dece koja sa sedam meseci vec kake i piske na nosu. Ima dece koja sa pet meseci izgovaraju desetinu reci (doduse rastavljenih na slogove). Ima dece koja prohodaju sa godinu dana ima dece koja to urade pola godine kasnije. Ima dece koja sa dve godine sklapaju prostu recenicu. Ima dece koja do tri godine ne izgovore ni reci (neki od njih su razvili autosocijalni poremecaj, neki autizam, a neki sad sa svim peticama zavrsavaju cetvrti razred).


(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 237
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 8:39:34   
Anoniman
Neko je gore napisao da u periodu kada beba guce, mama treba da ponavlja za bebom. Ali zasto? Ako beba zna da kaze GU, zasto da to ponavljam za njom? To je moja sveki radila, i meni nije bilo jasno, uvek sam joj govorila "to vec zna da kaze, pricaj mu nesto drugo". Ja sam na svako GU rekla "Molim mili? Sta kazes?", da glupa recenica, ali mi se cinila smislenijom od ponavljanja GU.

(odgovor članu Jagodica*)
  Direktna veza do poruke: 238
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 9:06:12   
jovicaa
tash verovatno zato sto bebi prija kada komuniciras sa njom na "njenom jeziku". nije stvar samo u tome da propricaju, vec i da uspostavis dobru komunikaciju sa njima.

_____________________________

don't shit where you eat :))

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 239
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 9:59:37   
Anoniman
Ne slazem se, moja deca su se smejala kad sam ja pricala normalno a oni gukali, tako da, bebu ne zanima dal si rekla GU ili MOLIM, STA KAZES?, bebi je bitno da je mama iznad nje, da ima mio kontakt ocima, osmeh na maminom licu...

(odgovor članu jovicaa)
  Direktna veza do poruke: 240
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 10:14:50   
NadaR
Molim vas da se vratite na temu > TV usporava razvoj govora . user posted image

_____________________________

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI!

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 241
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 10:18:12   
cockic
tash ja sam rekla da se obicno u tom uzrastu bebama prica na njihovom jeziku,to jeste nisam ja nego strucni ljudi procitala sam ili u casopisu mama ili moja beba kupovala sam ga kad sam mi je sin bio mali.
e sad ako su oni lupali gluposti lupam i ja user posted image

mada mom peki ni pricanje pesmica i igranje decijih igrica nije pomoglo pa je progovorio u 23 meseca.mislim da to nema veze sa tv on ga nije gledao pa je kasno progovorio.barem po meni kasno mozda je to srtucnim ljudima na vreme.

a moja lena gleda crtace na beby tv i ona vec od 5 meseca zove tatu,dadad,nanan...a petar tek za 8 je rekao baba a do tad je mam i tek onda a tata je kasnije oko prvog rodjendana.a tv nije gledao kao sto vec rekoh nego samo u prolazu vidi sta ima na tv-u.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 242
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 10:36:51   
Olga75
sad cu ja da pametujem user posted image
sa TV dete nema interakciju tj. nema dijalog i TV ne menja izraz lica user posted image pa mozda u tom smislu mozda moze malo da nesto uspri user posted image

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

(odgovor članu cockic)
Direktna veza do poruke: 243
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 10:43:47   
cockic
mada kad ja uporedim lenu i petra definitivno devojcice brze progovore moja deca su mi dokazala da decaci kasnije progovovre sigirno ima izuzetaka ali definitivno devojcice brze progovore u odnosu na momke user posted image sa tv-om ili bez definitivno brzeuser posted image

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 244
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 10:50:19   
lesica
user posted image L jos kako ima interakciju sa crtanim filmovima-svadja se,navija za Ciru da pobegne od tigra,tera vuka od tri praseta i tako. Mada,i crtani filmovi joj nesto ne drze paznju,ona mnogo vise voli da nesto rovari po dvoristu ili kuhinji.
Tako da sam ja stava,a na primeru svog deteta, da televizija nema nekog preterano loseg uticaja na njih malene ukoliko rastu u zdravom porodicnom okruzenju u kome ce dobiti paznje onoliko koliko zahtevaju,cak sta vise mislim da pojedine stvari mogu i da nauce ukoliko im se odabere adekvatan sadrzaj koji ce pratiti.

_____________________________

"Majkooooo, bič pliiiiz!!!"

JER SMO TAKO U MOGUĆNOSTI

(odgovor članu Olga75)
Direktna veza do poruke: 245
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 11:58:48   
snješka
TV možda može u nekom smislu da utiče na razvoj obzirom da se pokretanjem prstića brže i u većem broju razvijaju veze među neuronima. Gledajući tv dijete sjedi pasivno ne radeći ništa što znači da mi je mozak skoro na stand by tako da je u svakom slučaju bolje da gledaju odabrane sadržaje u razumnoj količini. Tako da gledanje tv-a nije povezano samo direktno sa govorom nego sa cjelokupnim razvojem s tim da ne mislim da su djeca koja mnogo gledaju tv zaostala u razvoju samo da tv u određenoj mjeri utiče na razvoj.
Eto, linčujte me sad, ali znam o čemu pričam.

_____________________________

"Čovjek ti je, bona, teški hajvan i ovo malo duše šejtan mu dade da mu teže bude!"

Nisu loša vremena nego ljudi!

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 246
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 12:08:10   
oxy7
Bože, ja sam mislila da je ovo jedna obična tema, ali kad sam pročitala par strana unazad - ijaoooo! Ludilo!

Da se ja pozabavim temom - moje dijete od 28 mjeseci uopšte nije zainteresovano za tv, osim ako se vrte muzički spotovi da može da djuska. Sa dvije godine je znao 20-tak riječi, a sada priča u rečenicama, vrlo pravilno i razumljivo, osim nekih težih, dugačkih riječi koje skraćuje. Beba od devet mjeseci brblja mama, tata, baba, pa-pa, obožava crtane filmove, koje veoma ograničeno gleda jer starijeg brata ne zanimaju.

Zato, mislima da to nije tako važno u razvoju, osim ako se ekstremno pretjeruje. Ako roditelji komuniciraju sa djecom, tv može da bude uključen 24 sata, nikakva šteta, a ako je dijete osuđeno da mu tv bude jedini izvor zvuka, onda opet nije problem u televiziji, nego u roditeljima.

(odgovor članu lesica)
Direktna veza do poruke: 247
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 13:14:04   
madre

IZVORNA PORUKA: cockic

mada kad ja uporedim lenu i petra definitivno devojcice brze progovore moja deca su mi dokazala da decaci kasnije progovovre sigirno ima izuzetaka ali definitivno devojcice brze progovore u odnosu na momke user posted image sa tv-om ili bez definitivno brzeuser posted image

izvini, ali zacenula sam seuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Zivi za svoje hocu, a ne za tudje trebalo bi...

(odgovor članu cockic)
Direktna veza do poruke: 248
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 13:59:53   
vukosava
teze ili lakse "obolelu" od sujete ili kompleksa mudraca.


Jagodice sa zvezdicom: Ja ne mogu da verujem sta citam, zasto imas potrebu da konstantno vredjas?

(odgovor članu madre)
Direktna veza do poruke: 249
   RE: TV usporava razvoj govora
2.9.2012 14:12:30   
NadaR
Poslednja opomena : Vratite se na temu .
Sve ostalo raspravite preko privatnih poruka. user posted image

_____________________________

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI!

(odgovor članu vukosava)
Direktna veza do poruke: 250
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  8 9 [10] 11 12   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







HOROSKOP: Kako se slaže tvoj, sa znakom tv...
Može li kompatibilnost znakova zodijaka odrediti odnos majke i deteta? Kažu da su ovo kombinacije koje se najbolje slažu...
Prelepa GRČKA imena ZA DEČAKE
Grčka je zemlja sa drevnom kulturom, bogovima i mitološkim bićama, koja nam je dala i prelepa ženska i muška grčka imena...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here