|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  39 40 [41] 42 43   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
13.10.2016 23:08:33   
zece
i dali to znaci da ja sa tim mutacijama imam urodzena trombofilija i dali sam sklona na infarkti pitam to jer mi je otac umro od infarkt

(odgovor članu vocicana)
Direktna veza do poruke: 1001
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
18.10.2016 14:19:06   
Anoniman
Postovani, dali lagano povisen tsh (4.58) moze biti uzrok neplodnosti kod zene s urednim menstruacijskim ciklusom ? Hvala user posted image

(odgovor članu zece)
  Direktna veza do poruke: 1002
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
18.10.2016 22:17:20   
emicaa
Imam i ja jedno pitanje.Prosle sedmice sam isla na uz desne dojke jer sam imala nesto tvrdo unutra a kratko prije toga sam prestala sa dojenjem.Dr mi je rekla da mi je zacepljen mlijecni kanal i dala lijek koji ce to srediti.Pored toga mi je nasla i malu cistu,njeno misljenje je da ce nestati sama.Mene zanima sta vi mislite o tome.

_____________________________

Od svih odluka koje sam donijela u životu za jednu se nikad nisam pokajala,da postanem majka <3

Jer smo tako u mogucnosti ...

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 1003
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
18.10.2016 23:38:42   
zece
Imam jos druge dve mutacije sad sam videlaeNOS786 i eNOS G894Theterozigot sta to znaci na sta sam sklona sa tim mutacijama

(odgovor članu emicaa)
Direktna veza do poruke: 1004
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
19.10.2016 8:40:13   
Khaleesi
Imam jedno pitanje za doktora.
Posle porodjaja sam krvarila 30 dana. Porodila sam se 18.10.2015.
Prvi put sam dobila 01.07. Do 06.07.
Posle toga nisam dobila do 19.09. trajalo je do 25.09.
Bila sam kod svog ginekologa kaze da je to sve normalno.
Pre trudnoce sam imala na 28 dana tacno po 3 ili 4 dana.
Kaa treba da dobijem bas sam u problemu i imama jake bolove. Papa je ok 2. grupa.
Da li da opet idem kod lekara i sta da trazim, neku analizu? Hvala

(odgovor članu zece)
Direktna veza do poruke: 1005
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
27.10.2016 15:12:53   
ivannna

IZVORNA PORUKA: Ringerajin doktor


IZVORNA PORUKA: ivannna

Postovana doktorka,

imam jedno dete dobijeno iz iui,za drugo sam radila iui,vto i fet i bez uspeha,
sta predlazete u vezi sledecih rezultata?

MTHFR-detektovana heterozigotna mutacija
FAKTOR V- heterozigotna mutacija
PAI- 4G/5G genotip heterozigot

vitamin D 62,3 optimalno 75-250

helper T celije(CD4+) 21 (33-58%)
T-Helper-supresor-celije-odnos 0.53 (0.7-2.8)

inhibin B je 0.00

AMH 1.12 ( 35-39 god 0.78-5.24)

FSH 3.67 (folikul.faza 3.5-12.5)

LH 1.41 (f.faza 2.4-12.6) nikad mi nije bio tako nizak
estradiol 29.6 (25-195)

hvala



Poštovana, da li su FSH, LH i estradiol rađeni 2.ili3.dana ciklusa? Ako jesu savetujem da ponovite s obzirom na niske vrednosti i FSH i LH, uz prolaktin, TSH, estradiol, progesteron, testosteron, ACTH, kortizol. Takođe i OGTT sa 75g glukoze i merenjem glikemija i insulinemija u 0.30.60. i 120.min testa.
Pretpostavljam da ste tokom VTO i FET dobijali i heparina (fraxiparin ili fragmin)?

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine


Postovana doktorka,
vec pijem 2x gluformin od 500
tokom vto nisam primala nista od terapije jer sam tek skoro uradila te analize za trombofilije a dr koja mi je radila vto nije smatrala da su analize za trombofilije uopste i potrebne posto imam dete,uradila sam ih na svoju ruku

da li su te trombofilije koje imam ( mthfr,faktor V i pai) urodjene ili stecene? kako sam mogla da zatrudnim sa prvim detetom ako ih imam?
Hvala

(odgovor članu Ringerajin doktor)
Direktna veza do poruke: 1006
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
27.10.2016 20:50:40   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: Anoniman

Postovani, dali lagano povisen tsh (4.58) moze biti uzrok neplodnosti kod zene s urednim menstruacijskim ciklusom ? Hvala user posted image


Ovakav nalaz TSH govori u prilog subkliničke hipotireoze i može biti uzrok neplodnosti.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 1007
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
27.10.2016 20:51:44   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: zece
Hvala vam puno doktore moja majka ima duboka venska tromboza dobila ga je kad je bila trudna sa mnom moj dijed isto ima trombozu i sad dr mi je rekao da idem na transfuziogija. i da li to znaci da ja sa tim mutacijama imam urodzena trombofilija i dali sam sklona na infarkti pitam to jer mi je otac umro od infarkt. Imam jos druge dve mutacije sad sam videlaeNOS786 i eNOS G894Theterozigot sta to znaci na sta sam sklona sa tim mutacijama


Vi svakako imate genetske predispozicije za trombozu i držite se onoga što Vam savetuje hematolog.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu zece)
Direktna veza do poruke: 1008
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
27.10.2016 20:52:29   
Ringerajin doktor
IZVORNA PORUKA: emicaa RR

Imam i ja jedno pitanje.Prosle sedmice sam isla na uz desne dojke jer sam imala nesto tvrdo unutra a kratko prije toga sam prestala sa dojenjem.Dr mi je rekla da mi je zacepljen mlijecni kanal i dala lijek koji ce to srediti.Pored toga mi je nasla i malu cistu,njeno misljenje je da ce nestati sama.Mene zanima sta vi mislite o tome.


Ciste i začepljenja mlečnih kanalića su vrlo česti tokom i neposredno po završetku laktacije. Obavezan kontrolni pregled nakon završene antibiotske terapije i prema proceni lekara UZ dojki i eventualno dodatna dijagnostika.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

< Poruku je uredio Ringerajin doktor -- 27.10.2016 20:55:32 >

(odgovor članu emicaa)
Direktna veza do poruke: 1009
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
27.10.2016 20:53:06   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: Khaleesi

Imam jedno pitanje za doktora.
Posle porodjaja sam krvarila 30 dana. Porodila sam se 18.10.2015.
Prvi put sam dobila 01.07. Do 06.07.
Posle toga nisam dobila do 19.09. trajalo je do 25.09.
Bila sam kod svog ginekologa kaze da je to sve normalno.
Pre trudnoce sam imala na 28 dana tacno po 3 ili 4 dana.
Kaa treba da dobijem bas sam u problemu i imama jake bolove. Papa je ok 2. grupa.
Da li da opet idem kod lekara i sta da trazim, neku analizu? Hvala


Da li dojite bebu? Da li je isključena trudnoća? Urađen UZ male karlice? Treba da uradite hormone FSH, LH, prolaktin, TSH, estradiol, progesteron, testosteron 2.ili 3.dana MC uz standardnu KKS i biohemiju.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu Khaleesi)
Direktna veza do poruke: 1010
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
27.10.2016 21:02:53   
Maraj
Postivana doktorka,
duzi niz godina nisam mogla da zatrudnim. Hormoni ok , ciklusi uredni. Na kraju smo potrazili pomoc u bolnici za lecenje neplodnosti. Tamo su otkrili da sam pozitivna na pai1 4g/4g , kao i na antinuklearna antitela. Prva vto neuspesna. Druga vto (krio embriotransver) uspesna. Imamo decaka starog 13 meseci. Mene sada zanima da li bi ja mogla prirodno da zatrudnim? Da li bi samo uz terapiju mogla da ponovo zatrudnim. Inace celu trudnocu sam koristila fragmin od 2500 2× dnevno (od polovine trudnoce 2500 1×dnevno) i prednison. Da li bi morala opet na vto , ili bi uz terapiju mogla i prirodno da zatrudnim. Inace sve pretrage koje smo suprug i ja radili pre ove vto su bile uredne. Ukljucujuci hsg.

(odgovor članu Ringerajin doktor)
Direktna veza do poruke: 1011
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
27.10.2016 22:48:53   
zece
Hvala vam puno doktore transfuziolog mi je dao 1 nedela pre et da pocinem sa kleksan i primat cu ih u celoj trudnoci

(odgovor članu Maraj)
Direktna veza do poruke: 1012
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
28.10.2016 20:25:42   
Majalo
Postovana,molim vas za pomoc u 20.nedelji sam,primam fragmin 5000ui ba 24h,d dimer mi je skocio na 2,9.Moj hematolog kaze da ja primam dovoljno terapije da ne treba povecavati.Šta vi mislite,da li treba nesto da promenim?

(odgovor članu zece)
Direktna veza do poruke: 1013
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
28.10.2016 20:37:03   
Majalo
Inače nisam napomenula da sam do pre 4 nedelje bila na fraxiparinu 0,4,ali sam dobila alergiju pa me je dr. prebacila na fragmin,ali od tada je d dimer stalno rastao.Uradila sam i dopler krvnih sudova,tromboza je iskljucena.Do koje granice ovaj d dimer zapravo moze da raste,i da li je moja trudnoca ugrozena.Od trombofiloja imam pai homoz.i mthfr.homoz.?

(odgovor članu Majalo)
Direktna veza do poruke: 1014
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
31.10.2016 10:48:48   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: ivannna


IZVORNA PORUKA: Ringerajin doktor


IZVORNA PORUKA: ivannna

Postovana doktorka,

imam jedno dete dobijeno iz iui,za drugo sam radila iui,vto i fet i bez uspeha,
sta predlazete u vezi sledecih rezultata?

MTHFR-detektovana heterozigotna mutacija
FAKTOR V- heterozigotna mutacija
PAI- 4G/5G genotip heterozigot

vitamin D 62,3 optimalno 75-250

helper T celije(CD4+) 21 (33-58%)
T-Helper-supresor-celije-odnos 0.53 (0.7-2.8)

inhibin B je 0.00

AMH 1.12 ( 35-39 god 0.78-5.24)

FSH 3.67 (folikul.faza 3.5-12.5)

LH 1.41 (f.faza 2.4-12.6) nikad mi nije bio tako nizak
estradiol 29.6 (25-195)

hvala



Poštovana, da li su FSH, LH i estradiol rađeni 2.ili3.dana ciklusa? Ako jesu savetujem da ponovite s obzirom na niske vrednosti i FSH i LH, uz prolaktin, TSH, estradiol, progesteron, testosteron, ACTH, kortizol. Takođe i OGTT sa 75g glukoze i merenjem glikemija i insulinemija u 0.30.60. i 120.min testa.
Pretpostavljam da ste tokom VTO i FET dobijali i heparina (fraxiparin ili fragmin)?

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine


Postovana doktorka,
vec pijem 2x gluformin od 500
tokom vto nisam primala nista od terapije jer sam tek skoro uradila te analize za trombofilije a dr koja mi je radila vto nije smatrala da su analize za trombofilije uopste i potrebne posto imam dete,uradila sam ih na svoju ruku

da li su te trombofilije koje imam ( mthfr,faktor V i pai) urodjene ili stecene? kako sam mogla da zatrudnim sa prvim detetom ako ih imam?
Hvala



Nađene genetske mutacije su urođene, pri čemu je samo FV Leiden heterozigot- urođena trombofilija.
Preostale dve su genske varijante, a ne trombofilije i nije potrebno lečenje.
Trombofilija FV Leiden nije razlog zašto ne ostajete u drugom stanju, ona može biti razlog spontanih pobačaja.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu ivannna)
Direktna veza do poruke: 1015
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
31.10.2016 11:04:34   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: Maraj

Postivana doktorka,
duzi niz godina nisam mogla da zatrudnim. Hormoni ok , ciklusi uredni. Na kraju smo potrazili pomoc u bolnici za lecenje neplodnosti. Tamo su otkrili da sam pozitivna na pai1 4g/4g , kao i na antinuklearna antitela. Prva vto neuspesna. Druga vto (krio embriotransver) uspesna. Imamo decaka starog 13 meseci. Mene sada zanima da li bi ja mogla prirodno da zatrudnim? Da li bi samo uz terapiju mogla da ponovo zatrudnim. Inace celu trudnocu sam koristila fragmin od 2500 2× dnevno (od polovine trudnoce 2500 1×dnevno) i prednison. Da li bi morala opet na vto , ili bi uz terapiju mogla i prirodno da zatrudnim. Inace sve pretrage koje smo suprug i ja radili pre ove vto su bile uredne. Ukljucujuci hsg.



Ako su svi rezultati sem navedenih bili uredni, apsolutno pokušavajte da ostvarite trudnoću prirodnim putem. Ako se ništa ne dešava 6 meseci , potrebno je da ponovite ANA pa ako je ittar značajno povišen onda su potrebna dodatna imunološka ispitivanja.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu Maraj)
Direktna veza do poruke: 1016
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
31.10.2016 11:05:27   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: Majalo

Postovana,molim vas za pomoc u 20.nedelji sam,primam fragmin 5000ui ba 24h,d dimer mi je skocio na 2,9.Moj hematolog kaze da ja primam dovoljno terapije da ne treba povecavati.Šta vi mislite,da li treba nesto da promenim? Inače nisam napomenula da sam do pre 4 nedelje bila na fraxiparinu 0,4,ali sam dobila alergiju pa me je dr. prebacila na fragmin,ali od tada je d dimer stalno rastao.Uradila sam i dopler krvnih sudova,tromboza je iskljucena.Do koje granice ovaj d dimer zapravo moze da raste,i da li je moja trudnoca ugrozena.Od trombofiloja imam pai homoz.i mthfr.homoz.?


Analize koje ste naveli se ne smatraju trombofilijama, već genskim varijantama. Potrebno je da ispitate homocistein, TSH, FT4, glikemiju (po potrebi i OGTT) i treba isključiti infekciju (najčešće urinarnu u trudnoći). Takođe treba da ponovite D dimer, ne može se praviti procena i promena terapije samo na osnovu jednog rezultata. A pri tome je isključena tromboza UZ pregledima.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu Majalo)
Direktna veza do poruke: 1017
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
1.11.2016 8:28:14   
Dare91

IZVORNA PORUKA: Ringerajin doktor


IZVORNA PORUKA: Dare91

Poštovani,

Kako nisam našao odsek za deo koji više odgovara mojem problemu, pitaću ovde. Prvo neke relevantne činjenice o meni...muškarac, imam 24 godine, ne pijem alkohol, ne pušim, redovno vežbam već duže od 4 godine, fit sam (185cm, 78kg), krvna slika i mokraća kao po udzbeniku (jedino HDL holesterol prošlji put beše 1.47, a po referenci bi trebao biti iznad 1.5), pritisak 110/70. Uglavnom sam spremam hranu, izbegavam gotova jela, prerađeno meso i brzu hranu, sokove. U poslednjih deset__ak godina sam se hranio hranom iz ličnog uzgoja (organska proizvodnja). Kao beba, imao sam bronhialnu astmu i ekceme već od 6. meseca, no astma je polako nestala u pubertetu kada sam bio na terapiji - oko 2 godine svakodnevno sam koristio neku manju narandzastu pumpicu (možda bitno zbog kortizola koji je unošen, a time i povećanim nivoom estradiola). U pubertetu se desio neki prebačaj (koji možda ima veze sa terapijom za astmu) i postajao sam povučeniji, nesigurniji i dosta vremena sam provodio za računarom umesto u društvu. Do tada mi je to bilo nezamislivo jer sam kao mali visio napolju po cele dane i nisam nikad imao problema sa socijalizacijom. Od fakulteta krenuo sam da razmisljam na tu stranu i shvatio sam da nisam zadovoljan samim sobom i od tada sam počeo da radim na sebi. Napredovao sam puno i zadovoljan sam time, ali još uvek mi se desavaju situacije da nemam tema za razgovor. Krajem srednje škole, iako više nije bilo ekcema od tada, pojavio se atopiski dermatitis koji se od tada javljao. Koristio sam hormonske kreme sa kortikosteroidima, mada je i to u poslednjih godinu dana retko slučaj, ali po potrebi koristim sinoderm (isto možda bitno zbog estradiola).

A moj problem je sledeći: Imam slab libido i problem sa potencijom, a shvatio sam posle i povezanost ovog problema (niskog nivoa testosterona) sa globalno nisim samopouzdanjem, motivacijom i nekog vida depresije. Jasno mi je da postoji i psihički deo na koji su svi uperili prstom sa kime god sam pričao o tome, a da predhodno nisu tražili nikakvu analizu niti su obavili ikakav pregled. Nisam naišao na razumevanje skoro nigde, pa čak ni kod dobrog dela društva, rodbine, prijatelja. Mislio sam duže vreme da sam samo fin, ali kada gola devojka lezi pored mene i ništa skoro da se ne dešava onda sam se baš zapitao. Tu je moguć i taj psihički deo i to bi i prihvatio lako da nema i drugih zapažanja. I inače nemam taj nagon, putrebu. Dešavalo se da prođe nedelju, dve, tri pa čak bi se usudio da kazem u par navrata i po mesec dana izmedju masturbacija. A aktuelno je i to da je problem sa potencijom prisutan i pri masturbaciji (dakle to isključuje skoro psihički deo na koji svi pomisle na prvu loptu jer u toj situaciji nemam o čemu da brinem).

Prvi urolog je, bez ikakvog pregleda, već na moje dve rečenice odma dijagnozirao da je problem psihološke prirode i preporučio da uzmem viagru par puta i da će se rešiti sve pa mi posle neće ni to trebati. Po savetu moje doktorice nisam uzimao. Na moj predlog, urolog mi je dao uput da uradim nalaz testosterona koji je tada, 1.juna ove godine, bio 12.77 nmol/l. Svi su se grčevito držali referentnih vrednosti (8.4 do 28.7 nmol/l) i rekli mi da je taj nivo uredu. Prema mojim saznanjima, taj nivo je prosečan za muškarca od 85 godina. Referentne vrednosti su generalizovane, a stvarne vrednosti zavise od mnoštva faktora koje niko od njih nije uzeo u obzir. Uglavnom, otišao sam kod drugog urologa koji je isto reagovao zbunjeno i rekao da je T nivo uredu. On je barem pregledao "privatni sektor", prostatu i odradio ultra-zvuk besike, bubrega. Tu je zaključio da je sve uredu, ali mi je dao uput za analize brisa uretre i spermokulturu na bakterije i gljivice, ureaplasmu, mikroplasmu i klamidiju i predložio pregled endokrinologa. Svi nalazi su bili negativni. Posle toga sam samostalno odradio analizu hormona:

FSH - 2.81 mIU/ml
LH - 1.33 mIU/ml
Prolaktin - 169 mIU/l
Estradiol - 31.2 pg/ml
Testosteron - 10.1 nmol/l tj. 291 ng/dl
Free testosteron - 6.06 pg/ml

Zaista, sve vrednosti su u granicama referentnih vrednosti, ali po podacima koje sam našao iz više izvora ovo su prosečne vrednosti uzorkovane sa oko 50 do 150 muskaraca, zavisno od hormona:

FSH - ~3.5 mIU/ml
LH - ~3 mIU/ml
Prolaktin - ~195 mIU/l (muškarci 21 do 30 godina)
Estradiol - 25 do 35 pg/ml
Testosteron - 19.1 do 29.5 nmol/l tj. 550 do 850 ng/dl ~692 ng/dl (muškarci 25 godina)
Free testosteron - 9.5 do 15.1 pg/ml ~12.3 pg/ml (muškarci 25 do 34 godina)

Sa svim nalazima otišao sam kod endokrinologa koja je isto rekla da je sve uredu uz argument da izgledam markantno, da sam lep, imam brade, glas i da bi me svaka devojka poželela. Mrka kapa i u toj klinici. Rekla mi je da ona ne zna sta bi mogla tu da predloži ili da da neku terapiju, a da se tiče njene grane medicine, samo je predložila psihoterapiju. Nije čak obavila ni preventivni pregled štitne žlezde već je samo prepisala zabeleženo stanje sa papira nalaza i izveštaja urologa. Psihoterapija ne može da škodi nikako i to ću videti kako će ići pošto krećem od septembra, nadam se.

Moje mišljenje o stanju je sledeće: Mehanički je sve ispravno, sve simptome pripisujem niskom T nivou, a zbog životnih navika mislim da je malo verovatno da su navike problem jer sve već činim što se predlaže za vraćanje tj. dizanje testosterona. Po meni, hormoni koji nisu na nivou su LH, testosteron i free testosteron. Pošto free testosteron dosta zavisi od ukupnog testosterona, a prolaktin i estradiol su da kažem ok, onda gledam korak iza i povežem to da LH stimuliše proizvodnju ukupnog testosterona. Dakle, u teoriji, povećanjem LH nivoa, povećava se nivo ukupnog testosterona, a time i free testosterona. LH se luči u hipofizi i kada sam to objasnio mojoj doktorici, ona je predložila da se uradi magnetna rezonanca. Hipofiza ne mora nuzno biti primarni problem, pošto se možda dešava nešto drugo, čega još nisam svestan i onda hipofiza pokušava da izreguliše to, a time pravi i onaj LH deficit.

Molim vas za mišljenje i predlog. Ako znate možda nekoga ko dobro barata materijom reproduktivnih hormona, kome bi mogao da se obratim, možete mi javiti i putem maila (kdarko91@gmail.com). Trenutno nemam prepisanu terapiju, ali sam pokušao meditaciju (do duše ne redovnu, ali potrudiću se za ubuduce), suplementi cinka, magnezijuma i D3. Iako nisam pre nikada pio kafu, od nedavno napravim jednu sa kašičicom dobrog kakaa, kašičicom cejlonskog cimeta i kašičicom meda jer sam čuo da kofein povoljno utiče na T nivo. Tu planiram da dodam i kašičicu peruanske Maca-e. Probao sam jedno dvadeset_ak dana sa ashvagandom iliti indijskim ženšenom, ali me je samo malo opuštalo i posle par dana nisam ni toliko promene osećao. Kako sam pročitao, čak i kod zamenske terapije hormona, efekat se postiže posle 3 nedelje, a maksimum dostiže tek za 3-4 meseca tako da verujem da je još teže oset_iti neke promene sa alt_ernativom. Čuo sam za klomifen citrat da deluje tako da stimuliše proizvodnju testosterona sa povećanjem do 115% vrednosti za muskarce u mlađoj životnoj dobi. Imate li iskustva sa tim medikamentom?

Libido i potencija su samo deo problema niskog T nivoa. Hteo bi da izregulišem nivo i zbog opasnosti od kardiovaskularnih problema, metaboličkih problema, osteoporoze, dijabetesa, generalnog kvaliteta života i skracenog životnog veka.

Sumiraću pitanja da vam bude lakše da odgovorite:
Koje je vaše mišljenje o trenutnom stanju?
Kako biste ocenili moje nalaze hormona? Da li je moja referenca ispravna?
Šta biste mi predlozili s'' obzirom na celokupnu situaciju?
Da li stvarno ima svrhe raditi magnetnu rezonancu hipofize?
Klomifen citrat, da/ne i zbog čega?
Kome bi još mogao da se obratim (konkretan dr/klinika bi bio još bolji odgovor)?

Oprostite mi za esejski rad, htedoh što bolje da pojasnim kako biste i vi imali što bolju sliku o čemu se ovde radi.

Hvala puno!


Poštovani treba da uradite TSH, FT4, OGTT sa 75g glukoze i merenjem glikemija i insulinemija u 0.30.60. i 120.min testa i MRI hipofize. Tek onda bih mogla da preporučim šta treba dalje raditi.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine



Pozdrav,

Stigli su nalazi:
TSH - 1.98 uIU/ml
FT4 - 13.1 pmol/l
Glukoza na prazan stomak - 5 mmol/l
Glukoza 30min nakon 75g glukoze - 7,5 mmol/l
Glukoza 60min nakon 75g glukoze - 9,4 mmol/l
Glukoza 120min nakon 75g glukoze - 7,6 mmol/l

Odradio sam i ukupni testosteron da vidim ima li kakve promene pošto sam izbacio rafinisani šećer iz ishrane od avgusta (čokolade, keks, kolači, sladoled, sokovi - nula poena). Kašika meda na dan, voće i suvo voće su u opticaju. Nema neke značajne promene za sada, a i osećam se isto što se tiče libida. Izmereno je 13,9 nmol/l, što jeste malo više nego prošlja dva puta, ali to su samo male i uobičajene fluktuacije.

Kako biste vi tumačili ove rezultate?
Hvala

(odgovor članu Ringerajin doktor)
Direktna veza do poruke: 1018
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
1.11.2016 17:20:27   
Makiisa
Dobar dan,
Imam 21 godinu, policisticne jajnike, insulinsku rezistenciju i predijabetes. Barem mi je tako receno pre 8 meseci. Takodje, imam probleme sa levim bubregom i mokracnim kanalima koji su udvojeni sa leve strane pa skoro svaki mesec imam temperaturu i i dalje ne mogu da resim taj problem. Pijem yaz pilule posto mi je i jedan hormon bio povecan zbog kog sam imala bubuljice. Pre 8 meseci secer na ogtt posle 120 minuta mi je bio 9,6. Posto nisam imala visak kilograma, receno mi je da pijem gluformin tri puta dnevno i ne jedem slatko. Posle cetiri meseca secer mi je bio 8,4 nakon dva sata a insulin oko 86. Ja sam gluformin pila dva meseca. U mojoj porodici baba ima dijabetes tip 2. Ja svakodnevno merim secer aparatom i on ujutru bude izmedju 4,8 i 5,3. Kada jedem povrce, belo meso, ribu i tako te stvari koje smem secer mi uvek bude oko 5,3 - 5,5. Nedavno sam pojela uvece jedno parce hleba secer mi je posle dva sata bio 10 a nakon 2 sata i 20 minuta je bio sasvim normalan. Kad god pojedem nesto slatko on skoci al posle dva ipo sata bude u redu. Uopste mi nije jasno. Smrsala sam 10 kilograma. Nisam sigurna da li je ovo pocetak dijabetesa.
Hvala

(odgovor članu zece)
Direktna veza do poruke: 1019
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
3.11.2016 22:34:10   
Mimibey
Pitanje za doktore i za sve ostale. Naime, pokušavam već više od godinu dana da ostanem u drugom stanju, ne paničim još i sigurna sam da će doći u pravi čas, ali me samo zanima da li je neko bio takvoj situaciji ili ako nije, a zna nešto više o tome da me malo uputi. Pre dve godine sam igrom slučaja vadila progesteron 21 dc i ustanovljeno je da je jako nizak, vrednost 1,3 prvi mesec, pa sledeci 1,7.. Mene je to šokiralo, i mog prvog lekara, zbog moje nesigurnosti u terapiju koju mi je doktor preko telefona dao (tablete iz Nemačke da nabavim, da pijem 6 meseci bez prestanka, da mi jajnici spavaju i da ih treba buditi)user posted image , ja se odlucujem da odem kod drugog lekara koji mi kaže da više to ne vadim da to nema veze i da sam zdrava prava mlada žena. Nakon posete drugog lekara sam tek bila zbunjena i morala sam otići kod trećeg, koji je potvrdio mišljenje drugog lekara.Imam 27 godina. Ginekološki pregledi su uvek uredni. Moji ciklusi su redovni na 28 dana, i nemam nikakve probleme, odnosno sve je normalno.. Malo sam guglala i bila prinuđena da se malo više upoznam sa svojim telom i bt. Merenjem bt sam ustanovila da mi je ovulacija 18 dc, što znaći da je lutealna faza kratka 10 dana i da ima manjak progesterona, odnosno ne stvore se uslovu pogodni za trudnoću. Ako oni kažu da je sve u redu, žašto ne dolazi do trudnoće? Vadila sam sve hormone 2dc i sve je savršeno tako kaže dr.
Moje pitanje za vaše doktore jeste, da li oni ne smatraju manjak progesterona za problem zato što ga je lako nadoknaditi putem krema, injekcija, tableta? Ako se i može nadoknaditi ako je toliko nizak. Pozdrav za sve i nadam se da će neko znati nešto da mi kaže.user posted image

(odgovor članu Makiisa)
Direktna veza do poruke: 1020
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
3.11.2016 23:02:21   
Tratincica 1
Pozdrav operisala sam endometriozu ali se vratila za 15 dana idem na 4vantelesnu u ovoj godini.Slusala sam za aspirin ali mi od doktora niko nije rekao nista.Pa sta vi mislite da li bi trebalo da ga pijem i ako imate jos neki savet.Inace zalihe folikula su jako mali dobijem jedanili dva folikula.U napred hvala

(odgovor članu isidora88)
Direktna veza do poruke: 1021
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
8.11.2016 7:23:04   
vitruvio
Poštovani,

imam 39 godina. Menstruaciju sam izgubila 2013. godine. Ginekolog je dijagnostikovao mikrocistične jajnike. Endokrinolog mi je prošle godine utvrdio da su hormoni u granicama, samo da je OGTT pokazao insulinsku rezistenciju (šećer 7,1 posle 2 sata). Stavio me je na metformin od 500 mg. Menstruacija se nije povratila, pa me je u maju 2016. stavio na Mikroginon. Međutim, skoro odmah nakon početka uzimanja pilule sam počela da imam probleme sa noćnim "napadima" kortizola - lupanje srca, preznojavanje, zvonjava u ušima, nesanica, bol u zglobovima, otečenost, gojenje u stomaku. Naročito ako bih bila fizički aktivnija u toku dana. Jutarnji test kortizola pokazao je vrednost 985 nmol/L. Urađen mi je deksametazosnki test koji je bio dobar, kao i normalan ACTH, pa je endokrinolog rekao da ne zna u čemu je problem. Probemi se ne smanjuju, svake druge noći jedva spavam i to u polusnu. Moram ekstremno da pazim da ne zakasnim sa obrokom ili da se ne zadišem da ne bih bila "kažnjena" noćnim napadima, tako da uglavnom mirujem već mesecima, mada ni to često ne pomaže. Takođe sam se stalno osećala kao da mi je pao šećer i čak sam noću jako često morala da ustajem i jedem kako bi mi se malo smirio organizam i možda zaspala. Pre mesec dana sam na svoju ruku izbacila metformin, posle čega su mi noćni napadi malo blaži i imam više energije, ali se i dalje budim sa kortizolskim napadima i tada šećer noću skače na 8.5 (verovatno jer ga metformin više ne sprečava). Preko dana mi je šećer sasvim normalan, max. 7,5 posle obilnog obroka. Jutarnji šećer je 5,2. Uradila sam tromesečni šećer nakon prestanka sa metforminom, i on je pokazao da sam tokom mijenja metformina često bila hipoglikemična, - HBA1C je 4,6, prosečna glukoza 4,8.
Interesuje me, da li je moguće da estrogen iz pilule, u kombinaciji sa hipoglikemijama od metformina može biti uzrok povišenog kortizola?
Inače, FT4 mi je na donjoj granici,TSH 3,23. Da li je to posledica visokog kortizola?

(odgovor članu Tratincica 1)
Direktna veza do poruke: 1022
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
18.11.2016 12:48:39   
mojtigricmali
Postovana doktorka, u procesu sam za vto user posted image pa me interesuje da li je potrebna terapija sa ovakvim rezultatima stitaste zlezde,
TSH 1,54 (0,27-4,2),
FT4 15 (11-22)
T3 1,90(1,22-2,43)
TPO At <5,00 IU/mL pozeljno <34,00
TG At 54,30 (<115,00)?

Hvala unapred, pozdravuser posted image

(odgovor članu vitruvio)
Direktna veza do poruke: 1023
   RE: Pitajte endokrinologa na Ringeraji!
22.11.2016 21:20:35   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: Dare91


IZVORNA PORUKA: Ringerajin doktor


IZVORNA PORUKA: Dare91

Poštovani,

Kako nisam našao odsek za deo koji više odgovara mojem problemu, pitaću ovde. Prvo neke relevantne činjenice o meni...muškarac, imam 24 godine, ne pijem alkohol, ne pušim, redovno vežbam već duže od 4 godine, fit sam (185cm, 78kg), krvna slika i mokraća kao po udzbeniku (jedino HDL holesterol prošlji put beše 1.47, a po referenci bi trebao biti iznad 1.5), pritisak 110/70. Uglavnom sam spremam hranu, izbegavam gotova jela, prerađeno meso i brzu hranu, sokove. U poslednjih deset__ak godina sam se hranio hranom iz ličnog uzgoja (organska proizvodnja). Kao beba, imao sam bronhialnu astmu i ekceme već od 6. meseca, no astma je polako nestala u pubertetu kada sam bio na terapiji - oko 2 godine svakodnevno sam koristio neku manju narandzastu pumpicu (možda bitno zbog kortizola koji je unošen, a time i povećanim nivoom estradiola). U pubertetu se desio neki prebačaj (koji možda ima veze sa terapijom za astmu) i postajao sam povučeniji, nesigurniji i dosta vremena sam provodio za računarom umesto u društvu. Do tada mi je to bilo nezamislivo jer sam kao mali visio napolju po cele dane i nisam nikad imao problema sa socijalizacijom. Od fakulteta krenuo sam da razmisljam na tu stranu i shvatio sam da nisam zadovoljan samim sobom i od tada sam počeo da radim na sebi. Napredovao sam puno i zadovoljan sam time, ali još uvek mi se desavaju situacije da nemam tema za razgovor. Krajem srednje škole, iako više nije bilo ekcema od tada, pojavio se atopiski dermatitis koji se od tada javljao. Koristio sam hormonske kreme sa kortikosteroidima, mada je i to u poslednjih godinu dana retko slučaj, ali po potrebi koristim sinoderm (isto možda bitno zbog estradiola).

A moj problem je sledeći: Imam slab libido i problem sa potencijom, a shvatio sam posle i povezanost ovog problema (niskog nivoa testosterona) sa globalno nisim samopouzdanjem, motivacijom i nekog vida depresije. Jasno mi je da postoji i psihički deo na koji su svi uperili prstom sa kime god sam pričao o tome, a da predhodno nisu tražili nikakvu analizu niti su obavili ikakav pregled. Nisam naišao na razumevanje skoro nigde, pa čak ni kod dobrog dela društva, rodbine, prijatelja. Mislio sam duže vreme da sam samo fin, ali kada gola devojka lezi pored mene i ništa skoro da se ne dešava onda sam se baš zapitao. Tu je moguć i taj psihički deo i to bi i prihvatio lako da nema i drugih zapažanja. I inače nemam taj nagon, putrebu. Dešavalo se da prođe nedelju, dve, tri pa čak bi se usudio da kazem u par navrata i po mesec dana izmedju masturbacija. A aktuelno je i to da je problem sa potencijom prisutan i pri masturbaciji (dakle to isključuje skoro psihički deo na koji svi pomisle na prvu loptu jer u toj situaciji nemam o čemu da brinem).

Prvi urolog je, bez ikakvog pregleda, već na moje dve rečenice odma dijagnozirao da je problem psihološke prirode i preporučio da uzmem viagru par puta i da će se rešiti sve pa mi posle neće ni to trebati. Po savetu moje doktorice nisam uzimao. Na moj predlog, urolog mi je dao uput da uradim nalaz testosterona koji je tada, 1.juna ove godine, bio 12.77 nmol/l. Svi su se grčevito držali referentnih vrednosti (8.4 do 28.7 nmol/l) i rekli mi da je taj nivo uredu. Prema mojim saznanjima, taj nivo je prosečan za muškarca od 85 godina. Referentne vrednosti su generalizovane, a stvarne vrednosti zavise od mnoštva faktora koje niko od njih nije uzeo u obzir. Uglavnom, otišao sam kod drugog urologa koji je isto reagovao zbunjeno i rekao da je T nivo uredu. On je barem pregledao "privatni sektor", prostatu i odradio ultra-zvuk besike, bubrega. Tu je zaključio da je sve uredu, ali mi je dao uput za analize brisa uretre i spermokulturu na bakterije i gljivice, ureaplasmu, mikroplasmu i klamidiju i predložio pregled endokrinologa. Svi nalazi su bili negativni. Posle toga sam samostalno odradio analizu hormona:

FSH - 2.81 mIU/ml
LH - 1.33 mIU/ml
Prolaktin - 169 mIU/l
Estradiol - 31.2 pg/ml
Testosteron - 10.1 nmol/l tj. 291 ng/dl
Free testosteron - 6.06 pg/ml

Zaista, sve vrednosti su u granicama referentnih vrednosti, ali po podacima koje sam našao iz više izvora ovo su prosečne vrednosti uzorkovane sa oko 50 do 150 muskaraca, zavisno od hormona:

FSH - ~3.5 mIU/ml
LH - ~3 mIU/ml
Prolaktin - ~195 mIU/l (muškarci 21 do 30 godina)
Estradiol - 25 do 35 pg/ml
Testosteron - 19.1 do 29.5 nmol/l tj. 550 do 850 ng/dl ~692 ng/dl (muškarci 25 godina)
Free testosteron - 9.5 do 15.1 pg/ml ~12.3 pg/ml (muškarci 25 do 34 godina)

Sa svim nalazima otišao sam kod endokrinologa koja je isto rekla da je sve uredu uz argument da izgledam markantno, da sam lep, imam brade, glas i da bi me svaka devojka poželela. Mrka kapa i u toj klinici. Rekla mi je da ona ne zna sta bi mogla tu da predloži ili da da neku terapiju, a da se tiče njene grane medicine, samo je predložila psihoterapiju. Nije čak obavila ni preventivni pregled štitne žlezde već je samo prepisala zabeleženo stanje sa papira nalaza i izveštaja urologa. Psihoterapija ne može da škodi nikako i to ću videti kako će ići pošto krećem od septembra, nadam se.

Moje mišljenje o stanju je sledeće: Mehanički je sve ispravno, sve simptome pripisujem niskom T nivou, a zbog životnih navika mislim da je malo verovatno da su navike problem jer sve već činim što se predlaže za vraćanje tj. dizanje testosterona. Po meni, hormoni koji nisu na nivou su LH, testosteron i free testosteron. Pošto free testosteron dosta zavisi od ukupnog testosterona, a prolaktin i estradiol su da kažem ok, onda gledam korak iza i povežem to da LH stimuliše proizvodnju ukupnog testosterona. Dakle, u teoriji, povećanjem LH nivoa, povećava se nivo ukupnog testosterona, a time i free testosterona. LH se luči u hipofizi i kada sam to objasnio mojoj doktorici, ona je predložila da se uradi magnetna rezonanca. Hipofiza ne mora nuzno biti primarni problem, pošto se možda dešava nešto drugo, čega još nisam svestan i onda hipofiza pokušava da izreguliše to, a time pravi i onaj LH deficit.

Molim vas za mišljenje i predlog. Ako znate možda nekoga ko dobro barata materijom reproduktivnih hormona, kome bi mogao da se obratim, možete mi javiti i putem maila (kdarko91@gmail.com). Trenutno nemam prepisanu terapiju, ali sam pokušao meditaciju (do duše ne redovnu, ali potrudiću se za ubuduce), suplementi cinka, magnezijuma i D3. Iako nisam pre nikada pio kafu, od nedavno napravim jednu sa kašičicom dobrog kakaa, kašičicom cejlonskog cimeta i kašičicom meda jer sam čuo da kofein povoljno utiče na T nivo. Tu planiram da dodam i kašičicu peruanske Maca-e. Probao sam jedno dvadeset_ak dana sa ashvagandom iliti indijskim ženšenom, ali me je samo malo opuštalo i posle par dana nisam ni toliko promene osećao. Kako sam pročitao, čak i kod zamenske terapije hormona, efekat se postiže posle 3 nedelje, a maksimum dostiže tek za 3-4 meseca tako da verujem da je još teže oset_iti neke promene sa alt_ernativom. Čuo sam za klomifen citrat da deluje tako da stimuliše proizvodnju testosterona sa povećanjem do 115% vrednosti za muskarce u mlađoj životnoj dobi. Imate li iskustva sa tim medikamentom?

Libido i potencija su samo deo problema niskog T nivoa. Hteo bi da izregulišem nivo i zbog opasnosti od kardiovaskularnih problema, metaboličkih problema, osteoporoze, dijabetesa, generalnog kvaliteta života i skracenog životnog veka.

Sumiraću pitanja da vam bude lakše da odgovorite:
Koje je vaše mišljenje o trenutnom stanju?
Kako biste ocenili moje nalaze hormona? Da li je moja referenca ispravna?
Šta biste mi predlozili s'' obzirom na celokupnu situaciju?
Da li stvarno ima svrhe raditi magnetnu rezonancu hipofize?
Klomifen citrat, da/ne i zbog čega?
Kome bi još mogao da se obratim (konkretan dr/klinika bi bio još bolji odgovor)?

Oprostite mi za esejski rad, htedoh što bolje da pojasnim kako biste i vi imali što bolju sliku o čemu se ovde radi.

Hvala puno!


Poštovani treba da uradite TSH, FT4, OGTT sa 75g glukoze i merenjem glikemija i insulinemija u 0.30.60. i 120.min testa i MRI hipofize. Tek onda bih mogla da preporučim šta treba dalje raditi.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine



Pozdrav,

Stigli su nalazi:
TSH - 1.98 uIU/ml
FT4 - 13.1 pmol/l
Glukoza na prazan stomak - 5 mmol/l
Glukoza 30min nakon 75g glukoze - 7,5 mmol/l
Glukoza 60min nakon 75g glukoze - 9,4 mmol/l
Glukoza 120min nakon 75g glukoze - 7,6 mmol/l

Odradio sam i ukupni testosteron da vidim ima li kakve promene pošto sam izbacio rafinisani šećer iz ishrane od avgusta (čokolade, keks, kolači, sladoled, sokovi - nula poena). Kašika meda na dan, voće i suvo voće su u opticaju. Nema neke značajne promene za sada, a i osećam se isto što se tiče libida. Izmereno je 13,9 nmol/l, što jeste malo više nego prošlja dva puta, ali to su samo male i uobičajene fluktuacije.

Kako biste vi tumačili ove rezultate?
Hvala


Vaš OGTT nije najbolji što se šećera tiče, jer postoji skok do 9.4 i vrednost u 120.min se približava graničnoj od 7.8. Niste uradili istovremeno i insulinemije i samo mogu da pretpostavim da imate hiperinsulinemiju i insulinsku rezistenciju što može loše da se odrazi na nivo testosterona. Hormoni TSH i FT4 su uredni. Treba da povedete računa o ishrani, umerena, raznovrsna, manji i češći obroci, sa dosta povrća niskog glikemijskog indeksa, morske ribe, belih mesa, nemasnih mlečnih proizvoda, integralnih žitarica. Sveže voće umereno, a suvo voće i med minimalno i ne svaki dan. Redovna fizička aktivnost.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu Dare91)
Direktna veza do poruke: 1024
   RE: Pitajte doktora na Ringeraji!
22.11.2016 21:33:06   
Ringerajin doktor

IZVORNA PORUKA: Makiisa

Dobar dan,
Imam 21 godinu, policisticne jajnike, insulinsku rezistenciju i predijabetes. Barem mi je tako receno pre 8 meseci. Takodje, imam probleme sa levim bubregom i mokracnim kanalima koji su udvojeni sa leve strane pa skoro svaki mesec imam temperaturu i i dalje ne mogu da resim taj problem. Pijem yaz pilule posto mi je i jedan hormon bio povecan zbog kog sam imala bubuljice. Pre 8 meseci secer na ogtt posle 120 minuta mi je bio 9,6. Posto nisam imala visak kilograma, receno mi je da pijem gluformin tri puta dnevno i ne jedem slatko. Posle cetiri meseca secer mi je bio 8,4 nakon dva sata a insulin oko 86. Ja sam gluformin pila dva meseca. U mojoj porodici baba ima dijabetes tip 2. Ja svakodnevno merim secer aparatom i on ujutru bude izmedju 4,8 i 5,3. Kada jedem povrce, belo meso, ribu i tako te stvari koje smem secer mi uvek bude oko 5,3 - 5,5. Nedavno sam pojela uvece jedno parce hleba secer mi je posle dva sata bio 10 a nakon 2 sata i 20 minuta je bio sasvim normalan. Kad god pojedem nesto slatko on skoci al posle dva ipo sata bude u redu. Uopste mi nije jasno. Smrsala sam 10 kilograma. Nisam sigurna da li je ovo pocetak dijabetesa.
Hvala


Neophodno je da do kraja života vodite računa o ishrani i redovnoj fizičkoj aktivnosti. Prema rezultatima koje ste naveli, mogu da zaključim da imate poremećaj koji se naziva intolerancija glukoze i to jeste vrsta predijabetesnog stanja (uvod u šećernu bolest). Kad imate loše glikemije, bićete skloniji i infekcijama mokraćnih puteva, usne duplje, genitalne regije, kože i noktiju. Moj je stav da Vam je neophodan metformin i dalje.

dr Jelena Todorović, specijalista interne medicine

(odgovor članu Makiisa)
Direktna veza do poruke: 1025
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  39 40 [41] 42 43   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  39 40 [41] 42 43   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Praćenje ovulacije - telesna (bazalna) tem...
Kako pratiti prirodni ciklus žene i određivati plodne dane pomoću merenja telesne (bazalne) temperature?
Kada je šansa da ostanem u drugom stanju n...
Do ovulacije dođe kad se jajna ćelija koja je sazrevala u jajniku odvoji i započne svoj put jajovodom u matericu.



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here