|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Endometrioza
31.1.2010 14:57:20   
Delijagirl
Znam ja to zato smo i odlucili da sad uradimo sto vise analiza jer ne vredi vise nerviram se ja nervira se muz i nis ne uradimo...user posted image

_____________________________

Glasajte za nasu Greti

http://jazsem.nikonsvet.si/gallery/47/item/12871/narobe-obrnjena.html

(odgovor članu lence)
Direktna veza do poruke: 101
   RE: Endometrioza
9.2.2010 1:46:56   
Anoniman
DA LI JE NASLEDNA??? slucajno sam naletela na ovo pa da prebacim...

Endometrioza je dosta čest uzrok bolne menstruacije i neplodnosti žena. Ta bolest se karakteriše usađivanjem sluzokože materice, najčešće na jajnicima, zatim na materičnim vezama, materici, trbušnoj maramici, vulvi ili vagini. Ognjišta endometrioze podležu cikličnim promenama, tako da krvare u toku menstruacije, što izaziva bolove u trbuhu i krstima, često praćene mukom, gađenjem i povraćanjem. Istraživači su zaključili da endometrioza verovatno ima naslednu (genetsku) predispoziciju. Devojčice se rađaju sa sklonošću ka razvijanju endometrioze. Otkriveno je da se kod endometrioze povišava aktivnost specifičnih belančevina sluzokože materice (endometrijuma), koje učestvuju u sintezi enzima Aromataze. Ovaj enzim se u normalnim uslovima ne proizvodi. Pod uticajem tog enzima povećava se aktivnost estrogena. Estrogen je gorivo za razvitak endometrioze, dovodi do njenog nastanka i doprinosi razvoju patogenog procesa. Na osnovu otkrića mehanizma razvoja bolesti američki naučnici su počeli da razrađuju mehanizam lečenja endometrioze. Predloženi su inhibitori enzima apomataze, koji blokiraju estrogenske receptore. Posledica delovanja tih lekova je smanjenje efekta estrogena, čime dolazi do smanjenja ognjišta endometrioze. Endometrioza je jedan od najčešćih ginekoloških problema žena u reproduktivnom periodu. Zauzima treće mesto u strukturi ginekoloških bolesti, posle zapaljenja i mioma materice. Ona se javlja kod 10% žena, kod 30% neplodnih žena i 80% žena koje imaju sindrom bolne karlice. Od lekova, koji se danas koriste u lečenju endometrioze, najefikasniji su agonisti gonadotropnih hormona. Oni ispoljavaju svoje dejstvo na nivou hipotalamusa, izazivajući prolazno sniženje estrogena, što dovodi do smanjenja endometrioze. Otkriće mehanizma nastanka endometrioze otvara put ka njenom lečenju, što će ženama obolelim od ove bolesti omogućiti sreću materinstva.

izvor: stetoskop

(odgovor članu maslacak)
  Direktna veza do poruke: 102
   RE: Endometrioza
9.2.2010 7:47:54   
daca77
A od koga sam ja nasledila endometriozu?user posted image
Niko u blizoj i daljoj familiji nije imao tih problema, cak sam ja 1.koja je imala operaciju...user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 103
   RE: Endometrioza
9.2.2010 18:20:48   
dr boba
Draga Daca, nasledjujemo sklonost ka razvoju endometrioze. Ni kod mene u familiji nije zvanicno bilo toga, moja majka je rodila troje, ali i ona i baba su uvek imale bolne menstruacije. Mozda su i imale ali nisu znale. Problem je u tome sto se pomerila granica radjanja, mi bismo mozda lako zatrudnele sa 20 ili 25, u trudnoci se smanjuju zarista a sa godinama, kod zena koje nisu radjale sve to biva komplikovanije...user posted image

(odgovor članu daca77)
Direktna veza do poruke: 104
   RE: Endometrioza
10.2.2010 8:32:54   
daca77
U pravu si draga...user posted image
Moja mama je pricala da je sve do porodjaja imala strasno bolne user posted image , ali da se nakon porodjaja sve to sredilo. Ali, ona je 1.porodjaj imala u 18.godiniuser posted image

(odgovor članu dr boba)
Direktna veza do poruke: 105
   RE: Endometrioza
25.2.2010 14:59:24   
Galvano
IZVORNA PORUKA: jance

dr boba , samo jos jedno pitanje...dali znas dali je ona tvoja drugarica tvoje drugarice dobila zdravo dete? posto sam citala da zene koje su zatrudnele za vreme terapije diferelina dobile decu ometenu u razvoju. Mislim meni to nepravi razliku, volecu to dete kako god...
inace jos uvek nista od menstruacije, mada sve boli ko da ce svakog trenutka...uradila juce test za trudnocu i negativan je user posted image



Da li je ovo zaista tacno? Moja supruga je pre nekih 45 dana primila poslednju od tri inekcija Zoladexa. U planu nam je VTO odmah po prvom ciklusu.
Medjutim, sad ste me malo uplasili sa ovim? Postoji li zaista opasnost po bebu ako bi se npr. zatrudnelo odmah nakon terapije Zoladexom?

(odgovor članu jance)
Direktna veza do poruke: 106
   RE: Endometrioza
25.2.2010 15:24:09   
dr boba
Galvano, najpre dobrodasao na forum!
Ja zaista nisam cula tako nesto, mozda ce se javiti Jance.
Znam za taj primer da je zena zatrudnela odmah nakon terapije, nije ni stigla da dobije prvu menstruaciju i dobila je zdravo dete. Mozda ima logike, mozda moze da se desi da je sazrevanje te jajne celije iz prve ovulacije posle lecenja malo poremeceno. Dok traje dejstvo leka nemoguca je trudnoca, jer tada i nema ovulacije. U proseku 45 dana od poslednje doze jajnici se bude, pa je prva ovulacija u proseku 58., a menstruacija 72.dana. Za vto cete svakako morati da sacekate da ona dobije tu prvu menstruaciju, samim tim ce proci i prva ovulacija i sve ce se dovesti u red... Mislim da nemas preteranog razloga za brigu sto se toga tice...user posted image

(odgovor članu Galvano)
Direktna veza do poruke: 107
   RE: Endometrioza
25.2.2010 15:29:01   
SUPER MAMA
Endometrioza je poremećaj koji predstavlja prisustvo endometrijuma van šupljine materice, koju normalno oblaže. Kod endometrioze, endometrijum se najčesće može naći na jajniku, na jajovodima ili u njihovoj šupljini, peritoneumu i mestima starih ožiljaka. Ono što je karakteristično je da tkivo reaguje na ciklične hormonske promene, normalne za menstrualni ciklus. Javlja se u reproduktivnom periodu i jedan je od čestih uzroka steriliteta kod zena. Tačni uzroci nastanka ovog poremećaja još uvek nisu razjašnjeni - uprkos intenzivnim istraživanjima koja se sprovode.

Veoma varijabilna simptomatologija i nespecifičan fizikalni nalaz razlog su relativno čestog kašnjenja.  Tegobe ne moraju nužno biti u direktnoj vezi sa stepenom razvitka endometrioze. Od simptoma se uglavnom navodi infertilitet, bolne menstruacije, bol pri seksualnom odnosu, bol u karlici. Simptomi i ultrazvučni nalaz mogu pobuditi sumnju na dijagnozu, ali se dijagnoza definitivno može postaviti samo laparoskopski. Laparoskopija je invazivna dijagnostička procedura, pa se ne primenjuje rutinski, što je takođe jedan od mogućih razloga u kašnjenju sa dijagnozom. Od pojave prvih simptoma pa do konačnog dijagnostikovanja može da prođe i do šest godina!
Nove metode u dijagnostici Naučnici su na putu da postave nove dijagnostičke metode. Ono što trenutna istraživanja otkrivaju jeste da žene sa endometrizom pokazuju i izvesne promene u biopsijskom materijalu uzetom sa tkiva materice. Imunohistohemijskim ispitivanjem biopsijskog materijala uz primenu proteina p9.5 pokazano je da postoji veća gustina nervnih vlakana u tkivu endometrijuma kod žena sa endometriozom. Trenutna istraživanja pokazuju da test ima visoku specifičnost i osetljivost, a bez većih varijacija u odnosu na period menstrualnog ciklusa žena. Stoga se smatra da bi upotreba biopsije materice kao manje invazivna procedura od laparoskopije mogla da skrati vreme do postavljanja odogovarajuće dijagnoze i početka lečenja. No, potrebna su još dodatna istraživanja kako bi se trenutni nalazi potvrdili i kako bi ova metoda dobila širu primenu.


Ovo sam slucajno nasla.

(odgovor članu dr boba)
Direktna veza do poruke: 108
   RE: Endometrioza
25.2.2010 15:30:26   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: Galvano

IZVORNA PORUKA: jance

dr boba , samo jos jedno pitanje...dali znas dali je ona tvoja drugarica tvoje drugarice dobila zdravo dete? posto sam citala da zene koje su zatrudnele za vreme terapije diferelina dobile decu ometenu u razvoju. Mislim meni to nepravi razliku, volecu to dete kako god...
inace jos uvek nista od menstruacije, mada sve boli ko da ce svakog trenutka...uradila juce test za trudnocu i negativan je user posted image



Da li je ovo zaista tacno? Moja supruga je pre nekih 45 dana primila poslednju od tri inekcija Zoladexa. U planu nam je VTO odmah po prvom ciklusu.
Medjutim, sad ste me malo uplasili sa ovim? Postoji li zaista opasnost po bebu ako bi se npr. zatrudnelo odmah nakon terapije Zoladexom?



mislim da nije tačno.....evo zašto:

meni je posle terapije kasnilauser posted image , nisam bila trudna, ali mi je dr-ka rekla da veliki broj žena zatrudni baš na kraju terapije, i da bi ona volela da je tako i kod mene....

< Poruku je uredio dunja -- 25.2.2010 15:31:45 >

(odgovor članu Galvano)
Direktna veza do poruke: 109
   RE: Endometrioza
25.2.2010 15:35:30   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: SUPER MAMA
ali se dijagnoza definitivno može postaviti samo laparoskopski.




ovo ja stalno govorim ali mi mnogi ne veruju, ne znam zašto.

(odgovor članu SUPER MAMA)
Direktna veza do poruke: 110
   RE: Endometrioza
25.2.2010 16:54:03   
jance
Pozdrav svima, da se javim i odgovorim prvo Galvanu:
Do podatka o mentalno zaostalom detetu sam dosla sa jednog am,erickog sajta gde sam trazila podatke o diferelin depo injekcijama. Radilo se o zeni koja je zatrudnela ZA VREME terapije, znaci ne posle terapije, moja pretpostavka da zena uopste nije reagovala na terapiju i da injekcije nisu zaustavile ovulaciju. (iskreno po objasnjenju i cudjenju mog doktora kad sam ga ovo pitala, neznam ni kako!) Pretpostavljam da se radi o uticaju injekcije na novu jajnu celiju. Uglavnom, ona kad vec jednom dobije menstruaciju, to valjda znaci da leka u njenom organizmu vise nema, i da se ovulacija odvoja normalno sa normalnom jajnom celijom.
P.S. naravno nigde na tom sajtu nije bilo navedeno ni dali ta doticna zena ima istoriju mentalnih bolesti u familiji ili ne. Tako da iskreno, uzmite to kao rekla-kazala informaciju a ne kao nesto tacno, molim vas.



Drugo, nisam se ni javila , da kazem da sam menstruaciju dobila 6.decembra..(poslednju injekciju sam dobila 22 avgusta) i moj lekar kaze da je to sasvim dobrom. Od tada su mi menstruaciju savrseno tacne: 30dana i 12 sati :)

_____________________________

Bez dece kuća ne raste

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 111
   RE: Endometrioza
25.2.2010 17:06:24   
cipiripi
IZVORNA PORUKA: dunja

IZVORNA PORUKA: SUPER MAMA
ali se dijagnoza definitivno može postaviti samo laparoskopski.




ovo ja stalno govorim ali mi mnogi ne veruju, ne znam zašto.


ja sam bas pitala Radulovica u cemu je razlika izmedju celioskopije i laproskopije na osnovu onoga sto smo ti i ja pricale.. kaze "u instrumentu i boljoj optici kod celioskopskog uredjaja..savremenija metoda..."

ko ce ga znati vise...u svakom slucaju nemam endometriozu..to mi garantuje.. user posted image


_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 112
   RE: Endometrioza
26.2.2010 20:57:48   
Galvano
Hvala vam na odgovoru! Sad mi je malo lakse. user posted image

Inace tu sam ja sa vama odavno. Citam vas. Ali eto malo i da se ukljucim narocito posle saznjanja da imamo endometriozu. Radjena je laparoskopija a posto vec duzi niz godina ne znamo sta je uzrok neplodnosti, mozda je ovo bio osnovni razlog.
U svakom slucaju nadamo se da ce nam VTO resiti problem.

(odgovor članu cipiripi)
Direktna veza do poruke: 113
   RE: Endometrioza
7.4.2010 10:49:38   
pepino
Zene moje meni danas Dr. spomenu endometriozu,cini mi se na desnom jajniku imam cistu,mislim da je 17mm,nisam sigurna,postoji mogucnost endometrioze,da uradim markere.Niti znam sta su ni zasto se vade,ni kako???
Uglavnom rece mi covjek da se ne plasim,da radimo na bebi,a kako da tek sad sa tim zatrudnim,ako je imam uopste.Nisam mogla po godinu dvije kad je nisam imala,a kako cu tek sad!???

(odgovor članu Galvano)
Direktna veza do poruke: 114
   RE: Endometrioza
7.4.2010 13:02:49   
cipiripi
Pepino, to se vadi iz krvi zove se CA125 user posted image

_____________________________

saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D

A sad Ivona kaze "Verus..al si mi zaprasnjavilaaaa mamuuuu" !!!!

:D :*:*:*





(odgovor članu pepino)
Direktna veza do poruke: 115
   RE: Endometrioza
7.4.2010 13:08:36   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: pepino

Zene moje meni danas Dr. spomenu endometriozu,cini mi se na desnom jajniku imam cistu,mislim da je 17mm,nisam sigurna,postoji mogucnost endometrioze,da uradim markere.Niti znam sta su ni zasto se vade,ni kako???
Uglavnom rece mi covjek da se ne plasim,da radimo na bebi,a kako da tek sad sa tim zatrudnim,ako je imam uopste.Nisam mogla po godinu dvije kad je nisam imala,a kako cu tek sad!???



to je mala cista, ja sam morala moju cistu( endometrioznu) da operišem, zato što je bila oko 7 cm. Uradi markere - oni služe da okvirno dijagnostifikuju endometriozu, a i da uklone mogućnost postojanja, ne daj Bože, tumora. Tako doktor zna šta da radi sa njom. Endometrioza nema veze sa tumorima, nemoj da se prepadaš. Ona je fizička bolest. Ćelije ostaju iste( ne mutiraju kao kod tumora, ne menjaju se), samo rastu na pogrešnim mestima.

Polako, videćeš šta će ti dr preporučiti.
Javi obavezno, please user posted image

(odgovor članu pepino)
Direktna veza do poruke: 116
   RE: Endometrioza
7.4.2010 13:11:30   
daca77
A meni je nejasno kako dr prvo vide cistu od 17mm, pa jos zakljuce da je endometriozna...Ovi moji nisu znali ni kada su konstatovali velicinu od 7cm, a nije me samo jedan dr gledao na UZ...
nista mi nije jasnouser posted image

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 117
   RE: Endometrioza
7.4.2010 13:16:23   
dunja RR

IZVORNA PORUKA: daca77

A meni je nejasno kako dr prvo vide cistu od 17mm, pa jos zakljuce da je endometriozna...Ovi moji nisu znali ni kada su konstatovali velicinu od 7cm, a nije me samo jedan dr gledao na UZ...
nista mi nije jasnouser posted image



verovatno pretpostavlja, indikacije-vidi nešto na jajniku, Pepi ne može da zabebi itd.

(odgovor članu daca77)
Direktna veza do poruke: 118
   RE: Endometrioza
7.4.2010 13:27:18   
pepino
Joj Dunjuska sad smo te ja i Kaliopi spominjale na fejsbuku,da se moram tebi i Cipiki obratiti,malo si me utjesila,dodje mi da te sad nazovem telefonom da se ispricamo!!!!user posted image user posted image
Dacco on meni nije rekao da je ja imam vec valjda sumnjaju.Nista mi nisu objasnili pa sam se narucila sad za petak kod jedne Dr. privatno,pa cemo vidjeti sta i kako.
Dunjuska kako se ti markeri rade,iz cega,kako...?
Ja placem kao luda danas,ne mogu doci sebi sta me sve nece snaci!!!!
Dunjuska ja mogu zabebiti,teze,ali mogu,imala sam 2 spontana,poslednji u septembru!Nisam stigla sve iscitati sto ste pisala na ovoj temi,na poslu sam,kad dodjem kuci onda cu,nista ne znam o ovome,al kad te muka snadje sve cu ja znati...user posted image

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 119
   RE: Endometrioza
7.4.2010 13:28:34   
pepino
Sad Cipi vidim da si napisala da se vadi iz krvi...Hvala miko moj!user posted image

(odgovor članu pepino)
Direktna veza do poruke: 120
   RE: Endometrioza
7.4.2010 13:35:22   
dunja RR
IZVORNA PORUKA: pepino

Joj Dunjuska sad smo te ja i Kaliopi spominjale na fejsbuku,da se moram tebi i Cipiki obratiti,malo si me utjesila,dodje mi da te sad nazovem telefonom da se ispricamo!!!!user posted image user posted image
Dacco on meni nije rekao da je ja imam vec valjda sumnjaju.Nista mi nisu objasnili pa sam se narucila sad za petak kod jedne Dr. privatno,pa cemo vidjeti sta i kako.
Dunjuska kako se ti markeri rade,iz cega,kako...?
Ja placem kao luda danas,ne mogu doci sebi sta me sve nece snaci!!!!
Dunjuska ja mogu zabebiti,teze,ali mogu,imala sam 2 spontana,poslednji u septembru!Nisam stigla sve iscitati sto ste pisala na ovoj temi,na poslu sam,kad dodjem kuci onda cu,nista ne znam o ovome,al kad te muka snadje sve cu ja znati...user posted image


da Endometrioza je najčešći uzrok spontanih pobačaja.....zato dr. i pretpostavlja da je imaš. Te ciste se pomeraju, klize.Ako je na jajniku onda nemaš ovulacije, ako sklizne na jajovod onda imaš ovulacije, i zatrudniš ali endometrioza " spere" plod, prosto ga izgura...

Nadam se draga da endometrioza nije kod tebe, samo objašnjavam zašto dr sumnja na nju, a naravno i zbog ciste koju vidi. On na UZ ne može videti da li je ta cista endometriozna ili obična vodena cista. Zato i kaže da uradiš markere. Izvadi krv i javiće ti brzo rezultate. Ne brini i ne plači, tu smo za tebe. Koliko beše imaš godina?


< Poruku je uredio dunja -- 7.4.2010 13:36:14 >

(odgovor članu pepino)
Direktna veza do poruke: 121
   RE: Endometrioza
7.4.2010 13:38:02   
dunja RR
Da dodam jako važnu stvar: "Mnoge žene normalno zatrudne i iznesu trudnoću i sa endometriozom, sve je od slučaja do slučaja. Umnogome zavisi od hormona i brzine napredovanja endometrioze."

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 122
   RE: Endometrioza
7.4.2010 13:43:14   
pepino
Jasno mi je i svaka informacija mi znaci,punim sad u maju 25 godinica.Ne brinem ja zbog godina,ali vec smo 4 u braku,mm je stariji od mene 10 godina,ne znam,sve mi je to tesko palo,taman se rijesim jednog problema(imala sam ogroman septum) kad sad i ovo,ne znam...Necu se predati naravno,ali me svaki put Dr. razocaraju,nista mi je objasne,kazu nadji dobrog,trazim,da mi je znati gdje je kod nas,katastrofa...user posted image
Dunja jesi ti imala bolove,ako jesi kakvi su?
Ja od te poslednje trudnoce osjecam bolove u stomaku,nekada kao nadutost,kao da mi se ide u WC,pa onda ide ka materici bol i prema krstima.Ne znam,ali ti bolovi su me plasili u trudnoci i idalje ih osjecam,kad nezgodno sjednem pogotovo,tacno imam osjecaj kao da su mi se svi organi poslije zadnjeg spontanog ispomjerali i ostali tako...user posted image

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 123
   RE: Endometrioza
7.4.2010 13:52:30   
dunja RR

Pitala sam te za godine, zato što endometriozu uglavnom dobijaju žene starije od 27 godina, koje nisu rađale. Jako retko mlađe.

Dva puta sam operisana. Prvi put sam imala užasne bolove, zato sam i otišla na operaciju. Drugi put nisam imala bolove.

(odgovor članu pepino)
Direktna veza do poruke: 124
   RE: Endometrioza
7.4.2010 14:00:03   
pepino
Eto vidis,al nema danas nista pravila!Mozda moji nisu te prirode,dao Bog da je nemam,vidjecemo za par dana.Jesi ti radila markere privatno ili?Jel skupo to?
Izgleda da se moze raditi kod ove Dr. kod koje ja idem u petak,pa cu vidjeti da vjerovatno uradim to privatno kod nje.

(odgovor članu dunja RR)
Direktna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sledeća stranica >   >>
Idi na:







Praćenje ovulacije - telesna (bazalna) tem...
Kako pratiti prirodni ciklus žene i određivati plodne dane pomoću merenja telesne (bazalne) temperature?
Ringerajina tabela za praćenje plodnih dana
Želite da zatrudnite, a ne znate kad vam je ovulacija? Volite prirodni metod kontracepcije? Pratite plodne dane pomoću R...



Anketa

Adriana ili Anja?
pisuljica



Anja (74%)

Adriana (26%)


Ukupan broj glasova: 178

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here