|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Preti epidemija malih boginja
10.6.2010 10:15:36   
mihi
Preti epidemija malih boginja
Sonja Todorović | 10. 06. 2010. - 00:02h | Komentara: 2
Male boginje (morbile), rubeola i zauške, bolesti koje se već više godina ne javljaju u Srbiji, ponovo prete da izazovu epidemije. Posle priče o štetnosti vakcina protiv svinjskog gripa sve manje roditelja vodi decu na vakcinisanje. S druge strane, epidemije ovih zaraznih bolesti već su registrovane u svetu, ali i u susednim državama, upozoravaju stručnjaci.

Roditelji sve ređe vode decu na vakcinacijuObavezna vakcinacija dece od rođenja do kraja osnovne škole, prema takozvanom kalendaru obavezne imunizacije, maltene je iskorenila ove bolesti. Međutim, mnogi roditelji odbijaju da vakcinišu decu što može da izazove epidemije sa nesagledivim posledicama.

- Nažalost, ove zarazne bolesti mogu ponovo da se pojave kod nas, zato što imamo sve manje vakcinisane školske dece. To su bolesti kojih nije bilo gotovo desetak godina. Morbila, odnosno malih boginja, praktično nije ni bilo. Sada se ponovo pojavio slučaj u Beogradu koji nije uvezen iz inostranstva - objašnjava dr Predrag Kon, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje Beograd.


U prilog tome ide i trenutna situacija u našoj zemlji. Revakcinacija za MMR vakcinu (protiv malih boginja, rubeole i zaušaka) u školskom uzrastu iznosi 88 odsto, a čim padne ispod 95 odsto, onda se tokom godina nakupi broj osetljivih. Kad se pojavi virus, njegovo širenje je mnogo brže i tada nema teoretske mogućnosti da ne dođe do epidemije - ističe Kon.

Dr Goranka Lončarević, šef imunizacije u Institutu „Batut“, kaže da je zbog toga u Srbiji, a pogotovu zbog pojave morbila, naložena mera pooštrenog epidemiološkog nadzora. Poslednji podaci govore da su tokom prošle nedelje prijavljeni slučajevi morbila u Beogradu, Nišu i Kikindi.





Simptomi
Morbile: u početku liči na prehladu, nos curi, blago povećana temperatura, crvene oči, skok temperature, osip
Rubeole: povišena temperatura, slabost, povećanje limfnih čvorova, otok i bol u zglobovima, crvenilo očiju, curenje nosa, osip
Zauške: otok ispod i ispred ušiju, otežano žvakanje
Direktna veza do poruke: 1
   RE: Preti epidemija malih boginja
10.6.2010 18:55:59   
lanajelena
joj od tog Kona mi se user posted image ...tako je pricao i o svinjskom gripu...sad ce te vakcine koje su kupili za grip davace kao za boginje samo da ih potrose...ja ne poznajem nikog ko ne vodi decu na vakcinaciju  

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 2
   RE: Preti epidemija malih boginja
10.6.2010 19:12:33   
Mishica 77
Iznenadila bi se koliki je br. ljudi koji ne vakcinišu decu. Naravno, mahom su Romi. Njihova deca nisu ni prijavljena da postoje. Moje sestre imaju neverovatan problem da ih dovuku na vakcinaciju. Svaki put moram da potpišem po nekoliko prijava koje idu za Novi Sad pa kad odande stigne rešenje da im preti tužba ako ih ne dovedu, oni ih dovode. Strašno. Jednom sam slala prijavu za dete čija je majka med. sestra u Bg ali je smatrala da te naše vakcine nisu "dobre" i nije ga dovela. Ljudi još ne shvataju zašto je vakcinacija dece zakonom obavezna!!!
A što se tiče morbila, to je stvarno ozbiljna stvar...
Mi moramo svaku sumnju da registrujemo i šaljemo u Epid. zavod na dalju obradu. Ja ih u praksi još nisam videla ali može da bude vrlo dramatično... nažalost. user posted image Daj Bože da ih nikada i ne vidim.


_____________________________

Čovek koji nema dudu, zeca i žabu nije čovek..... :-))

(odgovor članu lanajelena)
Direktna veza do poruke: 3
   RE: Preti epidemija malih boginja
10.6.2010 19:20:41   
lanajelena
znam Mishice i zalosno je sto neki nece da vakcinisu svoju decu zbog toga sto smatraju da nase vakcine ne valjaju,ali ja u tog Kona nemam vise poverenja...prvo je pricao ovako pa onako pa da ce dati otkaz ako se ljudi nevakcinisu i posle to nije uradio...ja sam u osnovnoj bila bolesna kad su se primale vakcine protiv besnila i neznam cega jos i rekli su mi da ce me obavestiti kad treba da dodjem da to primim niko me nikad nije ni obavestio ja naravno za to zaboravila,pa u srednjoj nisam mogla da primim neku vakcinu zato sto te nisam primila,sad bi navodno trebala sve ponovo ispocetka user posted image

(odgovor članu Mishica 77)
Direktna veza do poruke: 4
   RE: Preti epidemija malih boginja
10.6.2010 19:26:07   
Mishica 77
Za Kona si skroz u pravu. Totalno razočaranje! user posted image

_____________________________

Čovek koji nema dudu, zeca i žabu nije čovek..... :-))

(odgovor članu lanajelena)
Direktna veza do poruke: 5
   RE: Preti epidemija malih boginja
10.6.2010 19:42:34   
Anoniman
Da li vakcinisana deca mogu da obole?

Verovatno mogu u nekom procentu, ali su šanse manje. Mene zanima, kolika je šansa?

(odgovor članu mihi)
  Direktna veza do poruke: 6
   RE: Preti epidemija malih boginja
16.6.2010 10:34:08   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Tashke

Da li vakcinisana deca mogu da obole?

Verovatno mogu u nekom procentu, ali su šanse manje. Mene zanima, kolika je šansa?



mihi, jel imaš odgovor na ovo? user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Direktna veza do poruke: 7
   RE: Preti epidemija malih boginja
16.6.2010 10:36:22   
Jeca*
Nama su u vrticu trazili da donesemo kalendar vakcinacije da vide ko je od dece vakcinisan MMR vakcinom
Inače, mislim da se tretira da ako si dobio vakcinu gotovo sigurno ne mozes da dobijes boginje

_____________________________

The price of discipline is always less than the pain of regret
Robin Sharma

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 8
   RE: Preti epidemija malih boginja
16.6.2010 10:42:29   
Anoniman
Pa eto kada svako odlučuje za sebe, umesto da sluša lekare... onda preti epidemija nečega o čemu u današnje vreme ne bismo ni trebali da razmišljamo! user posted image

(odgovor članu Jeca*)
  Direktna veza do poruke: 9
   RE: Preti epidemija malih boginja
16.6.2010 11:02:05   
mihi
Kada prođe 6 meseci od vakcinacije deca koja su normalnog imunološkog statusa 99% su razvila imunitet protiv MMR i ne mogu da obočle od ove tri bolesti. Deca koja nisu imunokompetentna (hronične bolesti, alergije, imunološki problemi) mogu u malom procentu da obole, kod njih bi trebalo proveriti titar antitela.

(odgovor članu Anoniman)
Direktna veza do poruke: 10
   RE: Preti epidemija malih boginja
16.6.2010 11:04:36   
Jeca*
mihi, jesi li ti na kraju vakcinisala svoje dete mmr-om?

_____________________________

The price of discipline is always less than the pain of regret
Robin Sharma

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 11
   RE: Preti epidemija malih boginja
16.6.2010 11:09:15   
mihi
Bilo je mnogo polemika o toj vakcini i ovde na RR, mislim da bez obzira na sve kalendar vakcinacije koji je propisala SZO za našu zemlju mora da se poštuje. Koliko znam decu u državni vrtić ne primaju bezt ove vakcine ili user posted image

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 12
   RE: Preti epidemija malih boginja
16.6.2010 11:14:27   
lanajelena
nemam kod sebe sad taj karton,a sad vise nisam sigurna nadam se da je to primila, rekli su mi sad do skole nemate nikakve vakcineuser posted image

(odgovor članu mihi)
Direktna veza do poruke: 13
   RE: Preti epidemija malih boginja
16.6.2010 11:19:34   
mihi
Jeco 19 juna pravili smo pauzu jer je dobio Prevenar, 19 će dobiti valjada će biti sve ok malo se ipak brinem.

(odgovor članu Jeca*)
Direktna veza do poruke: 14
   RE: Preti epidemija malih boginja
16.6.2010 11:20:53   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: lanajelena

nemam kod sebe sad taj karton,a sad vise nisam sigurna nadam se da je to primila, rekli su mi sad do skole nemate nikakve vakcineuser posted image


Ako nisi ni jednu vakcinu odbila, onda je primila nešto posle prvog rođendana.

(odgovor članu lanajelena)
  Direktna veza do poruke: 15
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Neverovatan trik: uspavajte bebu za jedan ...
video
Internetom kruži neobičan trik. Jedan tata, koji je na sve moguće načine pokušavao da uspava bebu, to je i uspeo sa veom...
5 grešaka koje ne bih ponovila kao mama po...
Roditeljstvo je izazov, a novi roditelji su posebno podložni greškama.



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here