|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Želiš svoj lični kalendar?
PRIJAVI SE i primaćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-adresu.

Razvoj deteta: Odnos sa vršnjacima

Promene u socijalnom ponašanju
Kod sedmogodišnje dece jasno se primete promene u socijalnom ponašanju. Poveća se sposobnost empatije (uživljavanje u druge), traženje kontakata i učestvovanje, pružanje pomoći, interes za druženje s vršnjacima, ali i takmičenje. Smanji se vezanost i zavisnost od roditelja (pučana vrpca odnosno simbiotska vezanost na majku nije više zdrav odnos), poveća se zanimanje za vezanost i zavisnost od vršnjaka iako kasnije u razdoblju adolescencije to postaje još očiglednije nego kod dece u ranom školskom razdoblju.

Prijatelj iako nemaš puno igračaka
Za decu do šeste godine je bilo značajno da su se njihova prijateljstva bazirala na fizičkoj odnosno geografskoj blizini jer je dete u tom razdoblju bilo jako egocentrično, i prijatelja je cenilo na takav način. Ako je dete profitiralo od prijateljstva, prihvatalo je prijatelja. Srž egocentrizma je i to što dete veruje da ljudi oko njega svet razumeju na isti način kao ono samo i zbog toga projektuje sve svoje emocionalne potrebe bez prepreka.

Kada dete preraste egocentrizam, značajnost faze koja sledi (6-9 godine) je subjektivno gledanje na druge i diferenciranje uloga. To znači da dete postaje svesno novih osoba i područje prijateljstva se raširi i na emocionalno područje. Dete isto tako počinje da razume emocije drugih i shvata da dve osobe mogu da imaju različiti pogled na istu stvar –pa može da se postavi samo u jednu ulogu (centrizam).

Dete negde do ranijeg puberteta (9, 10 godina) traži prijateljstva koja često zamenjuje s poznanstvima. Sedmogodišnjaci ali i nešto mlađa deca odabiraju prijatelje prema različitim merilima, zavisi o tome što se ima kod nekoga sviđa ili što ih odbija (npr. ovaj je ljubazan, rado pomaže, onaj je npr. uvek loše raspoložen, vređa ostalu decu, tužaka se i sl.). Kasnije su prijateljstva rezultat sličnih interesa (druže se deca koja vole da se igraju s loptom, devojčice koje skupljaju salvete, markice, nalepnice i sl.).

U razdoblju između 6. i 7. godine glavna aktivnost je igranje igara s pravilima. Vani su to igre žmurke, a unutra Čoveče ne ljuti se, Domino i slično. Značajnost igara s pravilima je da deca kod njih treba da prepoznaju, prihvate, i podrediti se unapred određenim, dogovorenim i prihvaćenim pravilima. Ova vrsta igara pojavljuje se već od treće godine nadalje, ali je dominantna u tom razdoblju. Deca se kroz njih naviknu poštovati pravila i međusobnom delovanju među igračima.

Razlike među polovima

U tom razdoblju deca imaju izoblikovano shvatanje vlastitog pola (npr. anatomske razlike među polovima po polnim organima) i jasnu predstavu o stereotipnom ponašanju za određeni pol. Mogli bi očekivati da će se s obzirom na to i ponašanje među devojčicama i dečacima promeniti, ali nije sasvim tako. Dečaci uopšteno više pozitivno ocenjuju ponašanje koje je stereotipno muško te tome primereno odabiraju igre i igračke za dečake. Kod devojčica u tom razdoblju »žensko« ponašanje još nema nikakvu posebnu vrednost. Zbog toga je normalno da se dečaci u tom razdoblju više igraju s dečacima nego s devojčicama i obrnuto.

Pročitajte još

Razvojne faze
Odnos sa vršnjacima
Ishrana
Zdravlje i nega
Dete i sport
Dobro je znati





Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here