Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Kada je počela sa radom, aplikacija "Bebo, dobro došla na svet" trebalo je da obezbedi roditeljima da još u porodilištu besplatno, bez papirologije, uz ličnu kartu upišu svoje dete u matičnu knjigu, ali i prijave prebivalište i zdravstveno osiguranje deteta.
- Taj informacioni sistem smo uspostavili još 2016. godine. U drugoj fazi projekta dodali smo i roditeljski dodatak. Trenutno implementiramo tu drugu fazu, koja je u ovom trenutku dostupna u 115 gradova i opština od ukupno 165, a do kraja godine biće omogućena u svim porodilištima u Srbiji. Tako roditelji, kada već dete prijavljuju u matičnu knjigu i ostalo, mogu odmah da se izjasne i za roditeljski dodatak - kaže za "Blic" Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i elektronsku upravu Vlade Srbije.
Međutim, u međuvremenu je donet novi Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom koji je stupio na snagu u julu ove godine. Novine u zakonu uslovile su dobijanje roditeljskog dodatka sa još dve stvari - sva deca moraju biti vakcinisana, a ukoliko roditelji imaju starije dete, ono mora ići u predškolsko, odnosno u školuNakon tih izmena, izmenjen je i informacioni sistem "Bebo, dobro došla na svet" i njegova nova verzija je implementirana prvog jula ove godine na način da roditelji u porodilištu ostavljaju podatke o tome gde se starije dete ili deca leče i koju predškolsku, odnosno osnovnoškolsku ustanovu pohađaju - objasnio je Jovanović.
Na osnovu ovih podataka koji se beleže u informacionom sistemu, službe dečje zaštite i sekretarijati za dečju zaštitu mogu po službenoj dužnosti da pribave sve neophodne podatke za postupanje. Ovi podaci unose se i u informacioni sistem koji koriste službe dečje zaštite radi provere ispunjenosti uslova tokom celog perioda isplate prava, a zakon predviđa da se provere vrše jednom godišnje.
Međutim, u problemu su se našli roditelji čija su deca rođena upravo u periodu od 25. decembra prošle godine do prvog jula ove, jer za njih ne postoje podaci u informacionom sistemu. To praktično znači da roditelji sami, "peške", moraju u nadležnu ustanovu da odnesu potvrde o vakcinaciji i školovanju dece ukoliko žele da dobiju uvećan roditeljski dodatak.
- Podaci za navedeni period se ne nalaze u informacionom sistemu “Bebo, dobro došla na svet”, niti su bili deo obrasca zahteva, pa službe dečje zaštite ne raspolažu informacijom gde se dete ili deca leče i koju predškolsku ustanovu ili osnovnu školu pohađaju - kaže Mihailo Jovanović.
Iz Kancelarije za IT kažu za "Blic" i da je jedan od problema koji se javlja u praksi taj što majke podnesu zahtev u bolnici, a kasnije dođu u opštinu i podnesu isti zahtev jer nisu sigurne da li su sve obavile u bolnici.
- Iz tog razloga već radimo na izmeni aplikacije koja će omogućiti da se svim majkama dostavi pisano ili elektronsko obaveštenje dok su još u bolnici da bi znale koji postupci su otpočeti i kome mogu da se obrate za sva dodatna pitanja - zaključuje Jovanović.
Od 1. januara državljanstvo u bilo kom gradu
Jedan od problema sa kojim se susreću građani jeste i to da uverenje o državljanstvu mogu da dobiju samo u gradu u kom su rođeni. Prema rečima Mihaila Jovanovića, od prvog januara 2019. to više neće biti praksa.
- Državljanstva su jedan od poslednjih registara koji nije digitalizovan. Postoje objektivni razlozi - kroz istoriju su vođena na različite načine, u lokalnim samoupravama, kroz matične knjige, u MUP-u... Do kraja godine će biti formiran registar svih državljanstava iz različitih baza. To će značiti da građani ne moraju više da idu tamo gde su rođeni da bi dobili uverenje - objasnio je Jovanović.
Izvor: blic