Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Imate osećaj da je vreme za prve kašice ili uvođenje čvrste hrane, ali ste potpuno zbunjeni gomilom saveta okoline?
Niste jedini, jer postoji dosta različitih smernica, ali i mitova o uvođenju čvrste hrane. Pročitajte pet najčešćih.
1. Mit: Ako dete pokaže interesovanje za hranu, spremno je za uvođenje čvrste hrane.
Istina: Nije tačno. Dete može zaista pokazati interesovanje za hranu (želi da je drži u rukama, balavi ili se čak trese od želje za hranom), ali to ne znači da je njegov gastrointestinalni trakt zaista spreman za to.
Da bi dete moglo dobro da prihvati i vari hranu, mora samostalno da sedi i da drži podignutu glavu, a mora i da može da guta hranu. Ako dete i dalje gura jezik iz usta kada mu gurnete kašiku u usta (kao pri sisanju), sačekajte još malo sa prvim obrocima.
2. Mit: Neophodno je početi sa kašama.
Istina: Nije tačno. Ako ste svom detetu ponudili prvu čvrstu hranu sa šest meseci i više, možete zaista ponuditi čvrstu hranu. U ovom uzrastu, bebe su sposobne za "žvakanje", čak i bez zuba. Detetu možete ponuditi komad mekog voća ili povrća, što će za njega biti veliki razvojni izazov. Vežbaće samostalno hranjenje, žvakanje, finu motoriku i drugo.
I još jedno upozorenje: Nikada ne ostavljajte bebu samu sa hranom, čak i ako je to samo na minut. Ovo važi i za automobil! Prilikom izbora hrane izbegavajte male okrugle komade hrane koji bi mogli da skliznu u dušnik deteta.
PROČITAJ JOŠ: Kako da nahranim svoju bebu dok smo na putu?
3. Mit: Prvi obroci treba da budu neslani, zaslađeni i nezačinjeni.
Istina: Iako opšte smernice za roditelje zabranjuju i so i šećer i začine tokom prvih meseci uvođenja čvrste hrane, istraživanja pokazuju suprotno. Što ranije upoznamo decu sa raznovrsnošću ukusa, ona više razvijaju svoja nepca, a i u kasnijim godinama su otvorenija za nove ukuse i jela.
Zato slobodno dodajte cimet u voćne piree, kim u supu od povrća i beli luk u pire, čime navodimo samo nekoliko začina koje roditelji obično izbegavaju. Samo oprezno sa šećerom (radije birajte prirodne zaslađivače) i izaberite himalajsku so umesto obične rafinisane soli, ali ni sa njom ne preterujte.
4. Mit: Neophodno je početi sa određenim namirnicama.
Istina: Jedni smatraju da je potrebno početi sa kašama od povrća i/ili voća, dok drugi stručnjaci savetuju da uvođenje počinje sa pirinčanim i drugim kašama od žitarica. Kome verovati? Naučnici kažu da nije bitno sa kojom hranom počinjete, sve dok sadrži dovoljno gvožđa i drugih hranljivih materija važnih za bebu.
Naravno, dobro je imati na umu da počinjete sa hranom koja je lakše svarljiva i postepeno prelazite na teže svarljivo meso, mahunarke i vlakna. Ne zaboravite da se crevna flora deteta tek razvija, pa uvek obratite pažnju na stolicu deteta i druge znakove koji bi mogli da ukažu na to da dete ne vari i ne podnosi dobro novu hranu. U ovom slučaju, sačekajte još malo pre nego što uvedete ovu hranu.
5. Mit: Sa alergenima sačekajte do godinu dana.
Istina: Kanadska studija o alergiji na kikiriki iz 2015. otkrila je da što je ranije uveden kikiriki u ishranu dece sa povećanim rizikom od razvoja alergije na kikiriki, to je manja učestalost alergije na kikiriki. Brojne druge naučne studije o alergijama u detinjstvu koje su usledile pronašle su slične nalaze.
Naravno, to ne znači da ćete bebama davati orahe (što je opasno zbog mogućnosti gušenja), ali ako u hranu vašeg mališana koji uči o gurmanskom svetu, dodate ove namirnice u malim količinama, na primer u domaću kašu, zapravo ste smanjili šansu da vaše dete razvije alergiju na ovu hranu.
PROČITAJ JOŠ: Da nije gladan? Sigurno je gladan! Prepoznajem taj plač.
Izvor: Ringaraja.net
Бррррр....
пеперутка16
Да ли сте се икада сусрели са нечим непознатим на било који начин, са било чим натприродним нама људима?! Духови, ђаво, шејтане.....