|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Bebeće salce ili ozbiljan problem

Blic online (www.blic.rs), 26.8.2010
Kad vam se rode deca, stalno ste u strahu da ne jedu dovoljno. Ali, kad stasaju za školu, shvatite da mnogo češće krijete od njih slatkiše nego što ih nutkate da jedu.

image
/11


 

„Debeljuškaste bebe su slatke, ali debela deca imaju više izgleda da postanu debeli ljudi sa svim zdravstvenim tegobama koje za sobom povlači debljina“, naglašava pedijatar Mirjana Mićović.


Problem je izrazitiji u siromašnijim porodicama.


- Naša deca jednostavno više nisu tako aktivna kao što su bila - smatra dr Mićović. - Roditelji ih voze u školu, kod kuće se ne odvajaju od kompjutera i ne izlaze napolje da se igraju i ističe - objašnjava ona.


Napredno za svoj uzrast ili stvarno gojazno?


- Mališani između pet i 10 godina postepeno dobijaju na težini - kaže doktorka Mićović. - Obično se „ubuce“ neposredno pre nego što će naglo da izrastu, kad ponovo postaju vitki. Međutim, ako su bucmasti konstantno, verovatno ste suočeni s potencijalnim problemom viška kilograma - dodaje ona. Problem se ne sastoji samo u neskladu između unošenja hrane i njenog trošenja. Većina dece takođe jede pogrešnu vrstu hrane. Najsigurniji način da obezbedite unošenje neophodnih hranljivih materija i sačuvate zdravu težinu vaše dece jeste da ih podstičete na uravnoteženu ishranu u kombinaciji sa fizičkom aktivnošću.
- Zajednički porodični obroci navešće dete da se hrani raznovrsno - kaže dr Mićović. - A ako ste i vi fizički aktivni, velike su šanse da će vam i deca biti takva, dodaje ona i savetuje sve roditelje da na vreme počnu da navikavaju decu na fizičku aktivnost.
 


Više minerala, manje šećera


Ona savetuje svim roditeljima da u ranom uzrastu nauče dete da doručkuje, pošto su brojna istraživanja pokazala da deca koja doručkuju mnogo ređe postaju gojazna od vršnjaka koji preskaču taj najvažniji dnevni obrok. Ona takođe imaju viši procenat vitamina i minerala u ishrani, a niži procenat masti i šećera.
- Uvedite pravila - savetuje dr Mićović. - Tačno objasnite šta je dozvoljeno (na primer, štangla čokolade posle nedeljnog ručka), a šta nije, a zatim se toga pridržavajte. Objasnite zašto su neke namirnice zdravije. Na primer, mleko jača kosti, a slatkiši kvare zube. „Pregovarajte“ s mališanima između pet i 10 godina. Na primer, dozvolite mu da 15 minuta duže gleda TV pred spavanje ako umesto keksa pojede jabuku. Uvedite pravilo da se džeparac ne troši na slatkiše i grickalice. Obećajte jednom nedeljno kesicu grickalica ili gazirani napitak po izboru. Izbacite iz kuće sve što bi moglo da ih dovede u iskušenje i uvek na vidnom mestu držite voće.


Sprečite posledice


Osim što pate od kompleksa niže vrednosti, debela deca su sklona visokom pritisku, dijabetesu i srčanim oboljenjima u kasnijim godinama. Gojazni mališani takođe češće obolevaju od astme i imaju ortopedske probleme. Nedavno su otkriveni slučajevi dijabetesa 2 kod adolescenata. U normalnim okolnostima, ta se bolest dobije između 30. i 40. godine.

 

Šta da radite ako vam je dete gojazno?

DA

- Podstičite ga na fizičku aktivnost; neka ide u školu biciklom ili pešice.
- Obratite se lekaru; ako je starije od sedam godina, trebalo bi postepeno da oslabi, ali pod kontrolom lekara.
- Podižite mu samopouzdanje - naučite ga da je bitno ono što nosi u sebi, a ne izgled.

 

NE

- Ne spominjite držanje dijete; pričajte o prednostima zdrave ishrane.
- Do sedme ne smanjujte dnevni unos kalorija da ne biste ugrozili rast. Zadržite istu količinu, ali iznesite zdravije namirnice.
- Nemojte totalno da zabranite nezdravu hranu jer će dete da žudi upravo za tim.

 

26. avgust 2010.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Mrežni sistem koji štiti decu od pada sa p...
Zato što brinemo o bezbednosti Vaše dece i Vaših kućnih ljubimaca prepoznati smo kao najkorisniji proizvod iz oblasti ur...
9
HOROSKOP: Kako se slaže tvoj, sa znakom tv...
Može li kompatibilnost znakova zodijaka odrediti odnos majke i deteta? Kažu da su ovo kombinacije koje se najbolje slažu...
6
IMA LI VAŠE DETE RAVNA STOPALA?
Problemi ravnih stopala mogu biti izuzetno neprijatni, zbog njih mogu nastati bolovi u nogama i leđima, kao i smetnje pr...
6
Ovo SVA deca najviše žele
Ta preskupa igračka sa dugmićima koji svetle nije ni blizu vrha liste onoga što vaše dete najviše želi...
5





IMA LI VAŠE DETE RAVNA STOPALA?
Problemi ravnih stopala mogu biti izuzetno neprijatni, zbog njih mogu nastati bolovi u nogama i leđima, kao i smetnje pr...
MAME KAŽU: Uz APPETITO MEDU, deca bolje jedu
Brojni su razlozi zbog kojih deca odbijaju da jedu. Neka postaju probirljiva posle nekih infekcija, naročito onih koje s...



image
flamingos
CortinaT krema će baš, da reši svaki problem naš.
Ekcem je prošlost kad se nanese,jer krema sa sobom sve odnese. Vetar kada duva, koža zna da se suši i puca, tad CortinaT krema na vrata pokuca,lepo se namaže, upije baš i rešen je problem naš. Nije fora, a nije ni laž,u CortinaT kremi leži prava draž. Ona svima prija i zato nam je najmilija. Možda mi pisanje stihova i nije jača strana, ali jedno sigurno znam-CortinaT krema je bez mana.  Više >>
image

Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here