|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Bradavice neprijatne, ali nisu opasne

Baby Planeta, 8.12.2017
Bradavice su kožne promene, mali izraštaji obično virusnog porekla koji se često javljaju u dečjem uzrastu. Uzročnici bradavica mogu da budu brojni virusi, ali najčešće su izazvane humanim papiloma virusom (HPV) ili Poxvirusom, kaže za Baby planetu dr Svetlana Đurišić, specijalista dermatovenerologije iz dermatološke ordinacije Dermatim

image
/11


- Humani papiloma virus izaziva bradavice na svim delovima tela, od lica do dlanova i tabana. Kada se kod odraslih i dece nađu na genitalnoj regiji, nazivaju se kondilomi. Veličina običnih bradavica  varira od jednog milimetra do jednog centimetra, a ako formiraju mozaične ploče, i do nekoliko centimetara. U zavisnosti od mesta  gde se stvaraju, po obliku mogu da budu končaste, zaravnjene, vulgarne, mozaične.

Bradavice su većinom bezazlene i predstavljaju estetski problem, ali u nekim slučajevima izazivaju i zdravstvene tegobe. Mogu da izazivaju bol pri hodu ili remete osećaj dodira. Društveno su neprihvatljive. Kondilomi, genitalne bradavice izazvane HPV virusom, tokom godina mogu da uzrokuju karcinome na sluzokoži. Često postoji zabluda da je infekcija HPV virusom moguća samo kod odraslih.

 - Smatra se da je jedno od četvoro dece zaraženo HPV virusom koji se manifestuje bradavicama na koži - pojašnjava dr Đurišić.  - Virus se prenosi  direktnim kontaktom, a oštećena ili raskvašena koža značajno je podložnija. Neke osobe imaju snažan imunitet pa se HPV virus ne manifestuje kod njih čak i ako se nalazi u koži ili sluzokoži.

Deca koja imaju kompromitovan imunitet značajno su podložnija HPV virusu i pojavi bradavica, a lečenje je kod njih teško jer se virus uporno vraća.

Drugi najčešći tip bradavica su moluske (Moluscum contagiosum). Za njih je karakerističan osip koji liči na sitne crvene bubuljice. Izazvane su POX virusima, čija inkubacija traje od dve do sedam nedelja od momenta infekcije. Prenose se direktnim kontaktom sa kožom ili sluzokožom obolelog.  One mogu da se prenesu i indirektno, preko peškira za kupanje, bazena, kupatila, sportske odeće.

 - Ovaj tip bradavica prenosi se izuzetno lako, jer se u njihovom centralnom delu nalazi bela kuglica u kojoj je koncentrisan virus. No one se, srećom, lako i uklanjaju. Virus je bezazlen, ali ipak može izazvati komplikacije, poput ekcema na koži - dodaje dr Đurišić.

Kako navodi sagovornica Baby planete, spontano izlečenje bradavica je moguće, pogotovo ako su male, a imunitet dobar. A na tržištu postoje kreme koje podstiču odbacivanje virusa praćenog snažnom iritacijom kože. U svakom slučaju, lekari preporučuju uklanjanje vidljivih kožnih promena i bradavica, jer se one lako šire na okolnu kožu.

Danas postoji veći broj uspešnih metoda za uklanjanje bradavica: uklanjanje  različitim kiselinama, tečnim azotom, radiotalasima, laserom, kiretažom. A pri odstranjivanju neophodno je duboko ukloniti bradavicu kako se ne bi  ponovo pojavila.

- Radiotalasi imaju prednost u odnosu na druge metode jer je  za potpuno uklanjanje dovoljan jedan dolazak kod doktora, a dubina uklanjanja se lako kontroliše. Zarastanje  ranica nakon radiotalasnog uklanjanja dosta je brže nego nakon odstranjivanja laserom. I ostale metode su dovoljno dobre ako se pravilno izvode. Što se tiče moluski, one se lako uklanjaju sa kože bilo kojom metodom. Kod dece se najlakše primenjuje kiretaža bradavica, uz anesteziranje kože kremom.

Dr Svetlana Đurišić naglašava da neke osobe imaju ograničenja u vezi s metodama uklanjanja bradavica. Dijabetičari i oni koji imaju problem sa usporenim zarastanjem rana mogu da koriste samo tretman voćnom kiselinom.

 

 

Fibromi i papilomi

- Na koži dece i odraslih mogu da se nađu i bradavičaste promene koje nisu uzrokovane virusima, već su genetski predisponirane. Ove promene nisu opasne, već se uklanjaju samo iz estetskih razloga. Karakteristično se javljaju na koži u pregibima, ali mogu da se vide na bilo kom delu tela.  Ove promene nazivaju se fibromi i papilomi. Ako se nalaze na vratu ili u okolini uha kod beba ili male dece moguda budu znak nezatvorenih kanala tokom razvoja fetusa. Njihovo uklanjanje je isključivo hirurško, ako se proceni da za tim ima potrebe, navodi dr Svetlana Đuriđić, dermatovenerolog iz ordinacije Dermatim.

 

Više o TRUDNOĆI, BEBAMA, RODITELJSTVU pročitajte na shop.aksa.rs


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...
20
Šest razloga zašto je baka bolja od mame
Bez obzira koliko bio ukusan mamin obrok, bakin je uvek ukusniji. Da li zbog više kulinarskog iskustva ili pak zato što ...
19
Mališani skidaju kilograme u Čigotici
"Čigotica" je novi poseban program mršavljenja koji je Specijalna bolnica za lečenje štitne žlezde "Čigota" ...
19
Mladeži kod dece: Kada je potreban pregled?
Mladeži su uobičajene promene na koži, prisutne kod većine ljudi, uključujući decu. Iako su obično bezopasni, roditelji ...
19





Mladeži kod dece: Kada je potreban pregled?
Mladeži su uobičajene promene na koži, prisutne kod većine ljudi, uključujući decu. Iako su obično bezopasni, roditelji ...
Moje dete ima vaške!
Kada se spomenu vaške svi prevrnemo očima. Vrlo lako se prenose sa glave na glavu, pa se može desiti da ih dobijemo i vi...



Anketa

Прање зуба.
Admin

Када сте почели да перете зубе својој деци?

Click Here