|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Broj usvojene dece u Srbiji 40 odsto veći nego 2008.

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Podaci pokazuju da je broj usvojene dece 40 odsto veći nego prošle godine. Smatra se da je tome doprineo efikasniji rad sudova i centara za socijalni rad, kao i uvođenje jedinstvenog registra usvojiteljskih porodica i dece iz cele Srbije.
Ključne reči:

image
/21


Oko 140 mališana usvojeno je 2008. godine, a njih 11 našlo je novi dom u inostranstvu. Stručnjaci ocenjuju da je tome doprineo efikasniji rad sudova i centara za socijalni rad, kao i uvođenje jedinstvenog registra usvojiteljskih porodica i dece iz cele Srbije.
 
Malog Nenada biološki roditelji ostavili su u porodilištu, a potom su ga Pešići primili u svoj dom kao hranitelji. Sada su, nakon dve godine poželeli da ga usvoje ali su naišli na problem, jer prema postojećem zakonu razlika u godinama usvojitelja i deteta ne sme da bude veća od 45 godina.
 
"Pošto sam prešla tri meseca (45 godina, tri meseca i dva dana) dobili smo negativan odgovor. Mi nemamo svoju biološku decu, on nam je ulepšao život i meni i suprugu", rekla je Slađana Pešić.
 
Ovakva stavka u zakonu prema mišljenju nadležnih opravdana je, pošto je interes deteta primaran.
 

"Gledamo da porodica bude najsličnija biološkoj. Mladi bračni parovi imaju veću šansu da ranije dobiju dete manjeg kalendarskog uzrasta nego roditelji koji su već u nekim zrelim godinama", objašnjava socijalni radnik Đurđica Ristić.

Praksa, međutim, pokazuje da je većina usvojitelja u četrdesetim godinama pošto u tom dobu prihvate činjenicu da ne mogu da imaju svoje dete. Kod nas je to još glavni razlog za donošenje odluke o usvajanju, kažu stručnjaci. Najčešće se traži zdravo dete, do dve godine, srpske nacionalnosti.
 

"Ima puno dece koja imaju razvojne teškoće, zdravstvene teškoće, romskog porekla koja nisu poželjna i njih teže zbrinjavamo u našim usvojiteljskim porodicama. Ljudi iz inostranstva su tolerantniji", ističe psiholog Vesna Vuletić.

To potvrđuje i podatak nadležnih da su sva deca iz naših domova, koju su usvojile porodice iz inostranstva, upravo deca sa smetnjama u razvoju. Poboljšanje celokupne društvene klime u zemlji zadatak je koji nam tek predstoji.
 
 
17. juni 2009.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kako se ponašati nakon embriotransfera?
Prokrvite svoje krvne sudove kretanjem i svežim vazduhom. Šetnja definitivno oslobađa od stresa. Takođe je značajno i sk...
5
PITAJTE DOKTORA NA RINGERAJI
Dr Jelena Todorović, stručnjak u oblasti interne medicine, izaćiće u susret svim Ringerajinim korisnicima koji imaju nek...
4
A ŠTA AKO VTO NE USPE?
Evropsko društvo za humanu reprodukciju i embriologiju (ESHRE) objavilo je 2019. godine brojeve koji ukazuju na to da je...
4
Male tajne zatrudnjivanja koje moraš znati
Ako ste par koji želi bebu, evo nekoliko saveta kako da povećate šanse za trudnoću...
3





Usvojila četiri ćerke svoje pokojne prijat...
Laura Ruffino je obećala najboljoj prijateljici oboleloj od karcinom da će usvojiti njenu decu ako premine.
Broj usvojene dece u Srbiji 40 odsto veći ...
photo
Podaci pokazuju da je broj usvojene dece 40 odsto veći nego prošle godine. Smatra se da je tome doprineo efikasniji rad ...



Anketa

Трудноћа.
пеперутка16

Који део трудноће вам се највише допао или Најлакши?

Click Here