Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2025
Danu media d.o.o. Beograd
Da bi ste napravili pravilan odabir, osim samog mesta, bitne su i karakterisike plaže: da je čista, da ima potrebne sadržaje: da postoji tuš, toalet, da ima dobar pristup za ulazak u vodu, da postoji hlad i prostor za igru. Preporučujemo da sa malom decom na plažu idete od osam do jedanaest sati ujutro i od četiri do sedam posle podne, kada su sunčevi zraci slabiji. Deci je tada prijatnije, a štetno delovanje UVA i UVE zračenja manje.
Deca se moraju izlagati suncu umereno i tek nakon što ste ih namazali kremom sa zaštitnim faktorom od UVA i UVE zračenja, koja treba da bude sa visokim zaštitnim faktorom (za malu decu ne ispod pedeset ), ako je moguće neka bude vodootporna i nanosite je najmanje svaka tri sata. Dete sme samo postepeno da se izlaže suncu, a suncobran nije zaštita od sunca jer propušta ultraljubičaste zrake. Deca mlađa od osamnaest meseci se ne smeju izlagati direktnim sunčevim zracima, bebe mlađe od šest meseci ne preporučujemo da vodite na plažu osim predveče u šetnju. A ako morate da vodite bebu na plažu (imate stariju decu ) obezbedite dobar hlad i udobna kolica.
Proverite temperaturu mora pre nego što okupate dete u njemu, ako je suviše hladno sačekajte dok temperatura mora ne poraste. Za to vreme dete se može igrati sa peskom ili šljunkom na plaži, a možete mu i napraviti bazenčić sa slatkom vodom koju ste ugrejali na suncu, jer duži boravak u morskoj vodi može da iritira osetljivu dečiju kožu.
Postoje deca koja se boje vode i nikako neće krenuti prema moru - ne terajte ih i ne nagovarajte, pustite ih da se zanimaju nečim drugim. Neka gledaju vas i ostale kupače, posle nakoliko dana mogu pobediti strah. Sa druge strane neka deca toliko vole vodu, stalno su u njoj, ne boje se i ne smeta im ni hladnoća . U svakom slučaju na decu trebate stalno motriti, ne ispuštati iz vida ni jedan tren, pazite i budite uvek pored njih u vodi, pa čak i u najplićoj. Ne ostavljajte ih bez nadzora, jer je dovoljan samo jedan trenutak nepažnje da se nešto desi!
Operite dete slatkom vodom posle kupanja u moru kako bi izbegli infekcije i iritacije. Male bebe nemojte prati pod tušem na plaži, već sipajte vodu u posude ili boce koje će te zagrejati na suncu, kako bi uvek imali mlaku slatku vodu za pranje posle kupanja u moru.
Na plaži uvek imajte puno tečnosti: vodu za piće, razređeni voćni sok ili čaj, nudite detetu da pije često jer dete brzo dehidrira na suncu. Neka uz vas bude i voće koje je kao stvoreno za vruće letnje dane i istovremeno osvežava. Nikako ne zaboravite kapicu ili šeširić, opasno je ne zaštititi dečiju glavicu. Pamučni ili laneni šeširić držite deci na glavi, sve vreme dok su na plaži.
Izvor: Ringeraja.hr
Прање зуба.
Admin
Када сте почели да перете зубе својој деци?