|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Ginekološki pregledi štite od raka grlića materice

Blic online (www.blic.rs), 16.4.2010
Srbija je 2002. godine, kada je objavljena poslednja velika svetska analiza, bila na prvom mestu u Evropi po broju žena obolelih od raka grlića materice sa oko 1.500 novih slučajeva godišnje. Oko 500 žena svake godine izgubi život zbog ove bolesti.

image
/21


Rak grlića materice se ne nasleđuje, već se najčešće stiče infekcijom humanim papiloma virusom (HPV), koja se dobija putem seksualnih odnosa. Bolest u početku neme nikakve simptome zbog čega većina žena ne odlazi na ginekološki pregled.

Istraživanja pokazuju da više od polovine žena nije bila na ginekološkom pregledu dve i više godina jer smatraju da su zdrave i da za to nema potrebe. Nažalost, nisu svesne koliko je važno otići bar jednom u tri godine na ginekološki pregled. Prof. dr Vesna Kesić, ginekolog onkolog i predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju raka grlića materice, savetuje svakoj ženi da počne da praktikuje redovne posete ginekologu od trenutka kada počne i seksualni život. - Žene koje dolaze redovno kod ginekologa nemaju veliki rizik da će dobiti rak, jer se redovno pregledaju. Kod onih koje dođu lekaru sa manjim tegobama, već je na prvom pregledu jasno da nešto nije u redu. Lekar će pre dijagnoze sačekati rezultate Papanikolau testa ili će uraditi i dodatne preglede. To su kolposkopija, to jest gledanje grlića materice pod uvećanjem i, ukoliko je potrebno, biopsija, koja je mala, ne i bezbolna intervencija. Biopsija je veoma važna, jer jedino mikroskopskim pregledom tkiva može da se postavi dijagnoza - kaže dr Kesić za „Blic“.

Rak grlića materice nikada se ne razvija odjednom, već kroz niz premalignih faza koje nazivamo prekanceroze. Te faze traju dugo i mogu se otkriti ako se redovno ide na pregled. Većina premalignih promena na početku razvoja bolesti je blagog stepena i spontano će nestati bez ikakvog lečenja. U nekim slučajevima ne dolazi do spontanog izlečenja i ukoliko se ovakve premaligne promene na vreme ne pronađu i ne uklone, mogu da prerastu u rak grlića materice. Za to je potrebno je nekoliko godina. Tokom ovog dugog vremena premaligne promene grlića materice mogu se lako otkriti i veoma lako i uspešno izlečiti. Ni one, međutim, ne stvaraju nikakve tegobe, pa se otkrivaju samo redovnim pregledima.

- Pokazano je da pušači imaju više od dva puta veći rizik za nastanak raka grlića materice u poređenju sa ženama koje nikada nisu pušile. Na sreću, ovaj rizik se smanjuje posle ostavljanja pušenja. Imuni sistem većine ljudi izbori se protiv HPV infekcije u roku od 24 meseca i od 10.000 inficiranih osoba samo će njih petnaest oboleti. Problem postoji kod osoba koje žive pod produženim stresom, loše se hrane, kod kojih su godine teškog života i migracija oslabile imunitet, jer njihov organizam ne može da se izbori sa infekcijom - napominje dr Kesić.

Najvažnije je prepoznati prve znake infekcije, a genitalni papiloma virus je neizostavni znak. Nažalost, kako konstatuje dr Kesić, kod nas su mnogi skloni da čekaju da bradavice na genitalnim organima ili neke druge promene prođu same.
 
 
7. juli 2009.
Kompletan tekst pročitajte na www.blic.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Nadutost – prolazna pojava ili ozbiljan pr...
Da li ste ikada osetili neprijatnu nadutost ili imali problema sa viškom gasova u stomaku?
9
14. novembar-Svetski dan borbe protiv dija...
Svetski dan borbe protiv dijabetesa svake godine, 14. novembra, obeležava se istovremeno u celom svetu u nameri da se po...
4
Kolagen: Mamino tajno oružje!
Kolagen je najzastupljeniji protein koji se nalazi u našim kostima, mišićima, tetivama, ligamentima, koži i hrskavici. M...
4
Obradujte ukućane domaćinskim ručkom „na k...
Svi se tokom nedelje umorimo od brzih ili suvih obroka na poslu. Zato vam predlažemo tri recepta za čorbaste gastronomsk...
3





Kolagen: Mamino tajno oružje!
Kolagen je najzastupljeniji protein koji se nalazi u našim kostima, mišićima, tetivama, ligamentima, koži i hrskavici. M...
Obeležava se nacionalni dan borbe protiv r...
Danas se obeležava nacionalni dan borbe protiv raka dojke koji predstavlja vodeći uzrok obolevanja i umiranja od maligni...



image
MamaNecaVo
CortinaT krema je postala obavezan deo naše kućne apoteke!
Porodično smo atopičari i mesečno potrošimo jednu, a mažemo je svuda. Sin mi ima oset_ljivu kožu i generalno je sklon pojavi ekcema čim imunitet ode ka dole ili ako ne namažemo lice cak i kada vetric pirka. Ja imam užasne ekceme često po rukama od pranja sudova, pa izlazak napolje i tako u krug. Stoga slobodno mogu reći da ko god ima sličan problem ili AD da uzme CortinaT kremu, neće se pokajati. U moru krema slične namene, jedino nam se ova pokazala delotvorno i jedino ona održi duže vreme stanje remisije. Miris je sasvim ok, možda malo jači za moj ukus, ali ima efekta i samo to je na kraju bitno. Takođe, krema nije ni gusta a ni retka pa nema problema sa mazanjem. Moj sin se privikao sam na mazanje kože lica konkretno, pa smo tu da nazovem svakodnevnu "terapiju" i nešto bez čega se ne može, pretvorili u zabavu.  Više >>
image

Anketa

Да сазнате...
пеперутка16

...да носите тројке, шта бисте радили?

Click Here