Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Međutim, naučnike je zainteresovalo šta uzrokuje prestanak proizvodnje mleka u ženskim grudima i kako se one vraćaju na prvobitnu veličinu. Otkrili su razlog, prilično bizaran.
Ćelije u ženskim grudima "jedu" mrtve ćelije koje preostanu nakon dojenja i laktacije, zbog čega se grudi smanjuju odnosno vraćaju na uobičajenu veličinu, pokazala je studija.
Prvo, objašnjenje. Ženske grudi su napravljene od mreže sitnih kanala koji su prekriveni tkivom. Kada je žena u drugom stanju, hormoni uzrokuju rast epitelijskih ćelija koje oivičavaju kanale. Ove ćelije formiraju alveole, male kesice koje proizvode mleko. Kada žena prestane da doji bebu, alveole umiru.
Obično kada ćelije umru u telu, imuni sistem reaguje, a uobičajene reakcije su zapaljenje ili bol. Međutim, to se ne dešava kada majka prestane da doji bebu. Umesto toga, epitelijske ćelije "jedu" mrtve ćelije odgovorne za dojenje.
"Proces laktacije se iznenada završava, tako da je veoma važno za telo da se otarasi ćelija koje su nekada proizvodile mleko", kaže dr Čarls Struli, jedan od autora studije.
"Ako bi imuni sistem bio zadužen za to da 'počisti' ove mrtve ćelije, reakcija imuniteta bi bila veoma neprijatna, a možda čak i opasna", kaže on.
Naučnici su takođe otkili da je za sposobnost tela da na ovaj način, "jedenjem" mrtvih ćelija, odgovoran protein nazvan Rac1 - isti protein koji ima ulogu u proizvodnji mleka.
Oni dodaju da odsustvo Rac1 u organizmu znače da žensko telo nije u stanju samo da se pobrine za mrtve laktacijske ćelije, čime se omogućava rast kancerogenih ćelija.
"To znači da su žene koje nemaju ovaj protein izložene većem riziku od raka dojke", kaže onkolog dr Homajun Sanati.
Симптоми порођаја.
пеперутка16
Који су били ваши последњи симптоми пре порођаја тог дана или дан или два? Ако сте имали неке симптоме?