|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Grudi "jedu" sebe nakon dojenja

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 2.7.2020
Znamo da su ženske grudi veće kada u njima ima mleka, a da se postepeno vraćaju na prethodnu veličinu kada mama prestane da doji bebu. Ali, objašnjenje kako se sve to dešava je zanimljivo... da ne kažemo uvrnuto!

image
/11


Međutim, naučnike je zainteresovalo šta uzrokuje prestanak proizvodnje mleka u ženskim grudima i kako se one vraćaju na prvobitnu veličinu. Otkrili su razlog, prilično bizaran.

Ćelije u ženskim grudima "jedu" mrtve ćelije koje preostanu nakon dojenja i laktacije, zbog čega se grudi smanjuju odnosno vraćaju na uobičajenu veličinu, pokazala je studija.

Prvo, objašnjenje. Ženske grudi su napravljene od mreže sitnih kanala koji su prekriveni tkivom. Kada je žena u drugom stanju, hormoni uzrokuju rast epitelijskih ćelija koje oivičavaju kanale. Ove ćelije formiraju alveole, male kesice koje proizvode mleko. Kada žena prestane da doji bebu, alveole umiru.

Obično kada ćelije umru u telu, imuni sistem reaguje, a uobičajene reakcije su zapaljenje ili bol. Međutim, to se ne dešava kada majka prestane da doji bebu. Umesto toga, epitelijske ćelije "jedu" mrtve ćelije odgovorne za dojenje.

"Proces laktacije se iznenada završava, tako da je veoma važno za telo da se otarasi ćelija koje su nekada proizvodile mleko", kaže dr Čarls Struli, jedan od autora studije.

"Ako bi imuni sistem bio zadužen za to da 'počisti' ove mrtve ćelije, reakcija imuniteta bi bila veoma neprijatna, a možda čak i opasna", kaže on.

Naučnici su takođe otkili da je za sposobnost tela da na ovaj način, "jedenjem" mrtvih ćelija, odgovoran protein nazvan Rac1 - isti protein koji ima ulogu u proizvodnji mleka.

Oni dodaju da odsustvo Rac1 u organizmu znače da žensko telo nije u stanju samo da se pobrine za mrtve laktacijske ćelije, čime se omogućava rast kancerogenih ćelija.

"To znači da su žene koje nemaju ovaj protein izložene većem riziku od raka dojke", kaže onkolog dr Homajun Sanati.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Šta je iznenadna smrt bebe – SIDS Sindrom
Radi se o dijagnozi kada zdravo dete u starosnoj dobi ispod godinu dana umre bez ikakvih prethodnih naznaka i ukoliko do...
38
Popularna ruska imena za bebe i njihovo zn...
Jedan od najuzbudljivijih delova iščekivanja bebe je odabir imena. Ako ste trudni, a razmišljate o ruskom imenu za bebu,...
8
Kad počnu da izbijaju zubići
Većini beba prvi zubić izbije kada napune šest meseci, ali to nije pravilo. Neka deca se rode s jednim zubićem u vilici,...
6
NAJLEPŠA IMENA ZA DEVOJČICE koja ste vi iz...
Napravili smo listu najlepših imena za devojčice prema vašem izboru.
4





Tata "podojio" bebu dok se mama op...
POROĐAJ ponekad ne prolazi kako žene planiraju.
Kako zapravo izgledaju mlečni kanali žene
Skupine mlečnih kanala izgledaju poput cveća, a korisnici društvenih mreža različito reaguju. Neki su prestravljeni, nek...



Anketa

Прање гузе.
пеперутка16

Да ли ваш муж пресвлачи детету одећу, мислим на прање гузе и мењање пелена?

Click Here