|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kad nema bebe: Kako se izboriti sa osećanjem krivice

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 27.1.2018
Jedna od mnogih muka roditelja koji ne mogu da imaju dete je i neizbežni osećaj krivice. Stručnjaci kažu da je to sasvim prirodno, ali i savetuju kako se izboriti sa ovim problemom.
Ključne reči:

image
/11


Na sajtu hocubebu.rs kažu da su ljudi spremni da učine mnogo toga da bi ostvarili potomstvo, a ukoliko do željenog potomstva ipak ne dođe, teško je ne osetiti se frustriranim, odnosno uskraćenim za posedovanje nečega što je najvrednije i najvažnije u životu. U takvim slučajevima bi čak bilo neprirodno da izostanu reakcije kao što su tuga, strah, bes, anksioznost ili pak osećanje krivice.

Osećanje krivice se može javiti nakon saznanja da problem steriliteta postoji kod jednog ili oba partnera ili nakon neuspelog pokušaja vantelesne oplodnje, bilo da je u pitanju prvi ili neki ponovljeni pokušaj.

Kao takvo, osećanje krivice je prilično nezdravo i neprijatno stanje jer može predstavljati uvod u neku vrstu samo kažnjavanja, depresivnog stanja, ili može izazvati potpuno prebacivanje odgovornosti na partnera koji ima problem. Udruženo sa anksioznim stanjem, ovo osećanje može postati noćna mora za osobu kod koje se javlja.

Kada se jednom pojave, jako je teško otarasiti se misli koje izazivaju osećanje krivice i, ma koliko želeli da ih se rešite, one će se iznova javljati. Zato pokušaji da jednostavno ne mislite na to neće uroditi plodom, pa misli koje vam zadaju takve teškoće morate prihvatiti kao nešto što će biti sa vama određeno vreme, ali što će vremenom iščeznuti ili bar neće predstavljati problem ni kada se prisetite.

Osećanje krivice se najčešće javlja iznenada, pa osim što može biti jedan od uzročnika javljanja anksioznosti, mnogo je češći slučaj da će se javiti kao pratilac već razvijenog anksioznog stanja. Udruženo sa anksioznim stanjem, osećanje krivice će vam otežati kontrolisanje emocija, pa vaše emocije mogu postati prenaglašene i, kao takve, teške za kontrolisanje.

 

Postavlja se pitanje kako se osloboditi osećanja krivice. Za početak biste morali malo realnije sagledavati stvarnost i sebi približiti neke činjenice koje vam mogu pomoći kako bi osećanje krivice moglo početi da iščezava.

Shvatite da je vaše osećanje krivice zapravo posledica dugotrajne emocionalne iscrpljenosti i da je to osećanje uglavnom preterano i da nije realno.

1. Pokušajte da shvatite da vi uopšte niste krivi i da niste nekakva grešna osoba koliko god vam to vaše prenaglašene emocije govorile.

2. Zamislite šta bi se desilo sa ovim svetom kad bi svi počeli da razmišljaju na način na koji vi razmišljate i da svi postanu zarobljeni tim nesnosnim osećanjem krivice. To nikako ne bi bio lep prizor i svet bi postao nepodnošljivo mesto za življenje.

3. Ne možete nikada pasti toliko nisko, a da ne budete u stanju da ustanete i sve pokušate iznova. Što je naš pad teži i bolniji, utoliko će više napora biti potrebno da se oporavimo, ali će se na kraju to isplatiti jer možemo izaći kao mnogo snažnija osoba ,u potpunosti oslobođena osećanja krivice.

4. Nikada ne smete dozvoliti sebi da budete obeshrabreni. Budite što staloženiji i mirniji, prihvatajte sled događaja onakav kakav i jeste. Ponekad će vam se učiniti da je osećanje krivice nestalo da bi se u sledećem trenutku pojavilo još snažnije. Nemojte da vas ovo začudi, a u takvim trenucima podsećajte sebe da vaša krivica zapravo i ne postoji i da je to osećanje izazvano spletom neprijatnih događaja i pod pritiskom snažnih i nekontrolisanih emocija.

5. I ne zaboravite, vaše misli i želje oblikuju vaše radnje i akcije koje preduzimate. Dok god čvrsto i jasno želite da se oslobodite osećanja krivice, imate u „svojim rukama” sve što je neophodno da se ta želja i ostvari.

 

Preuzeto: blic.rs

Izvor: hocubebu.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Moje putovanje kroz vantelesnu oplodnju
Zaista ne znam odakle da počnem. Vraćam se u mislima godinu dana unazad...bila sam ljuta, frustrirana, beznadežna. Nikak...
8
Želite blizance? Evo šta bi trebalo da jed...
U istraživanju su učestvovale žena vegetarijanci, koje su konzumirale mleko i mlečne proizvode, i trudnice koje su u jel...
5
Praćenje ovulacije - iscedak iz vagine (ce...
Kako pratiti prirodni ciklus žene i određivati plodne dane pomoću iscetka iz vagine?
4
Ringerajina tabela za praćenje plodnih dana
Želite da zatrudnite, a ne znate kad vam je ovulacija? Volite prirodni metod kontracepcije? Pratite plodne dane pomoću R...
4





A ŠTA AKO VTO NE USPE?
Evropsko društvo za humanu reprodukciju i embriologiju (ESHRE) objavilo je 2019. godine brojeve koji ukazuju na to da je...
Kako izgleda zdrava i plodna sperma?
Ako u ejakulatu muškarca ima manje od deset miliona spermatozoida po mililitru sperme, to se smatra niskim brojem sperma...



Anketa

Нос.
пеперутка16

Како чистите нос мале деце?

Click Here