|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?

Kako olakšati detetu mučninu u vožnji

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 22.6.2023
Neka deca teško podnose vožnju i svako putovanje im je naporno zbog mučnine. Zašto se uopšte javlja mučnina i kako pomoći mališanima koji pate od nje?

image
Čim primetite znake mučnine zaustavite se na prvom bezbednom mestu , umijte dete, odmorite pa onda nastavite put. Ne dozvolite da povrati u vozilu. Foto: Freepik.com
/11


Mnogi odrasli i deca imaju tegobe tokom putovanja automobilom, autobusom, avionom ili brodom, a naročito deca u uzrastu između 2 i 12 godina, kada se najčešće ispoljavaju problemi vezani za tegobe tokom putovanja – mučnina. Uz mučninu mogu se javiti i vrtoglavica, znojenje, umor, glavobolja, nedostatak daha.


Takozvana "bolest vožnje" nastaje zapravo zbog sukoba oka i uha. Mozak se naprosto „ zbuni“, jer unutrašnje uho registruje kretanje a oči ne, te zbog ovih pobrkanih signala nastaje nelagoda koja prelazi u mučninu i zavečava se povraćanjem. Za razliku od mozga odraslih koji već ima iskustva sa ovim protivrečnim porukama, mozak deteta nije još u potpunosti razvijen, i još ne zna da poruke procesuira na pravi način.

 

PROČITAJ JOŠ: 12 NAJLEPŠIH CITATA O PUTOVANJU SA DECOM

 

Neki od saveta koji mogu pomoći:

  • Dete neka gleda u daljinu, ka horizontu na to ga stalno podsećajte, a pri tome pričajte sa detetom, igrajte igru reči, pustite muziku ili pevajte.

  • Obezbedite svež vazduh, ukoliko nemate klimu u autu otvorite prozor, a miris hrane nikako ne bi trebao da se oseti u autu. Takođe, auto pre puta držite u hladu i dobro provetrite pre polaska.

  • Vožnja bi trebalo da bude što ravnomernija, bez velikih krivina, uzbrdica i nizbrdica. Pronađite što ravniju rutu putovanja. Izbegavajte česta kočenja - "seckanja" tokom vožnje.

  • Pravite česte pauze, a čim primetite znake mučnine zaustavite se na prvom bezbednom mestu, umijte dete, odmorite pa onda nastavite put. Ne dozvolite da povrati u vozilu.

  • Pre puta dete ne bi trebalo da jede tešku, masnu i začinjenu hranu koja će opteretiti stomak. U putovanju ponudite bananu, suvi keks, štapiće.

  • Postoje i lekovi koji ublažavaju mučninu u vožnji, pa bi najbolje bilo da se posavetujete sa pedijatrom oko njihove upotrebe.

 

Razgovarajte sa detetom o lepim trenucima koji ga čekaju po dolasku na vaše odredište.


I naravno, srećan put!

 

PROČITAJ JOŠ: Putovanja jačaju porodicu

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

"ONA SA AUTISTIČNOM DECOM ČINI ČUDA!"
Proslavljena košarkašica Ljiljana Stanojević, nosilac nacionalnog priznanja posle dugogodišnje sportske karijere posveti...
8
5 veština koje dete treba da zna pre polas...
Prvi dan škole može predstavljati mali stres, ne samo za prvake koji su u glavnoj ulazi već i za roditelje koji žele da ...
8
7 čudesnih imena za devojčice koja znače S...
Ako želite da svom malenom suncu date ime koje "sija", nemojte propustiti našu listu predivnih imena za devojčice koja...
6
3 načina da naučite dete STRPLJENJU
Strpljen - spašen!
6





Putnička dijareja kod dece: Kako je sprečiti?
Spakovali ste kreme za sunčanje, igračke i rezervnu garderobu. Ali ono što često bude presudno za bezbrižan odmor jeste ...
Meningitis
Meningitis je zapaljenje moždane opne odnosno tkiva koje obavija mozak. Mozak je obavijen sa tri zaštitna sloja koji se ...



Anketa

POSLE PORODJAJA
PoisonEve

Posle koliko vremena nakon porodjaja ste izasli sami sa suprugom? Pozeljno bi bilo da u komentaru navedete i kome ste ostavili dete na cuvanje.

Nakon mesec dana (30%)

Nakon dva- tri meseca (15%)

Nakon tri-cetiri meseca (9%)

Nakon cetiri-pet meseci (9%)

Duze od sest meseci (37%)


Ukupan broj glasova: 151

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here