|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Pre nego što potvrdiš svoju odluku, upoznaj se sa detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (26.04 -30.04.2021) prilikom dolaska na portal prepoznamo i omogućimo ti neometano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvek želiš da odustaneš od takmičenja?
Ringeraja.rs koristi "kolačiće" u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, praćenja posećenosti i prikaza oglasa. Postavke prihvatanja kolačića podesite u vašem internet pretraživaču.
Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kako probiotici pomažu u jačanju imuniteta deteta?

Uredništvo portala Ringeraja.rs, 27.9.2024
Na razvoj imuniteta kod dece značajno utiču ishrana, san, higijena, fizička aktivnost i crevna mikrobiota. Crevna mikrobiota, koja sadrži milijarde bakterija, igra ključnu ulogu u imunološkoj odbrani.



Imuni sistem je ključan odbrambeni mehanizam koji štiti organizam od patogena kroz prirodne barijere, nespecifičnu i specifičnu imunost. Nespecifična imunost pruža brzu prvu liniju odbrane, dok specifična imunost stvara dugotrajnu zaštitu i imunu memoriju putem limfocita. Deca se rađaju sa nezrelim imunim sistemom, a presudan period za razvoj imuniteta je prvih 1000 dana života. Tokom ovog perioda, deca stiču imunitet kroz kontakt s patogenima, pri čemu njihov imunološki sistem postaje jači.

 

Na razvoj imuniteta kod dece značajno utiču ishrana, san, higijena, fizička aktivnost i crevna mikrobiota. Crevna mikrobiota, koja sadrži milijarde bakterija, igra ključnu ulogu u imunološkoj odbrani. U gastrointestinalnom traktu se nalazi preko 70% svih imunih ćelija. Zdrava crevna mikrobiota, koja je zajednica mikroorganizama, pomaže u održavanju ravnoteže između "dobrih" i "loših" bakterija, što je presudno za imunološku odbranu organizma. Kada je ova ravnoteža poremećena, može doći do disbioze, što može oslabiti imunitet i dovesti do infekcija. Probiotici mogu stimulisati imunološke ćelije u crevima, povećati proizvodnju antitela i pojačati odgovor organizma na patogene. Takođe, probiotici mogu smanjiti upalne procese i sprečiti rast štetnih mikroorganizama, čime doprinose boljoj zaštiti od infekcija i opštem jačanju imunog sistema.

 

Kada biramo probiotski preparat za decu, važno je znati da nisu svi probiotici isti, a deca su posebno osetljiva kategorija koja zahteva pažljiv odabir. Prvo, ključno je obratiti pažnju na dozu probiotskih bakterija – preparat treba da sadrži dovoljan broj aktivnih bakterija kako bi bio efikasan. Drugo, važan je soj bakterija; samo određeni sojevi, kao što su Lactobacillus i Saccharomyces boulardii, imaju dokazanu efikasnost u jačanju imuniteta kod dece. Konačno, kvalitet probiotskog preparata je od suštinske važnosti – preparati namenjeni deci moraju biti bezbedni, klinički ispitani i prilagođeni njihovom uzrastu. Pravilnim izborom probiotika, roditelji mogu značajno doprineti zdravlju i jačanju imuniteta svog deteta.

Enterobiotik junior

Doza od 15 milijardi probiotskih ćelija iz roda Lactobacillus i Saccharomyces zajedno sa preporučenom dozom cinka su na jedinstven način objedinjene u kapsuli Enterobiotik junior.

Enterobiotik junior je probiotik namenjen deci od 3 godine života kao pomoć za:

  • jačanja imuniteta
  • prevencije infekcija
  • održavanja zdravog digestivnog trakta

Promo objava

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Moja mama divno priča svake noći
Autor: Svetislav Sveta Vuković, Peva: Dečiji hor Kolibri
5
MINI ŠUME u finskim vrtićima, za bolji imu...
Sudeći po rezultatima eksperimenta iz Finske, kad deca provedu samo mesec dana u igri među zelenilom i rastinjem male šu...
4
Ne štitite uvek najmlađe dete
Mnogi roditelji ne znaju kako da se postave prema starijoj i mlađoj deci. Da li treba imati iste kriterijume i prema jed...
3
Kako da vaspitate malog vunderkinda
Dete vam je vunderkind? Da li da vam zavidimo ili da saosećamo sa vama? Mali genijalci rano startuju i razvijaju se mnog...
3





Gliste
Dečje gliste su bezopasni crevni paraziti koji se najčešće javljaju kod dece. Iako su bezopasni, umeju da izazivaju nepr...
Kako sprečiti širenje infekcije
video
Pogledajte kako na jednostavan način sprečiti da se zaraza brzo širi. (engleski video)



Anketa

Ili - ili
elenica4ever

Koje je lepse?

Milos (56%)

Srdjan (44%)


Ukupan broj glasova: 36

Hvala za glasove. Glasao/la si za sve aktuelne ankete. Izradi svoju anketu!
Click Here