Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Embriotransfer je proces “vraćanja” embriona u matericu. Onog momenta kada je obavljen zahvat, trudnoća je zvanično počela. U prvih nekoliko dana nakon ET jako je lepo i važno znati da je svaka žena zaista u drugom stanju.
Kada se embrion dovoljno razvije između 5.-og i 10.-og dana, dolazi do implementacije. “Gnežđenje” blastociste može da izazove blago krvarenje, u vidu končića i male količine krvi.
Dr. Paul Claman, specijalista reproduktivne medicine iz Otave, tvrdi da je ključ nastavka trudnoće, komunikacija između materice i embriona!
PROČITAJ JOŠ: Kada bebe nema i muškarcima je teško
Njegov pristup kompletnom VTO procesu veoma je “životan” i spontan, a ženama najpre savetuje da veruju svojim lekarima. Embrion i materica je prvi pravi kontakt majke i deteta, i dodaje, ukoliko se ne desi trudnoća prvog puta, svakog sledećeg su vam samo povećane šanse. Za svakog postoji pravi trenutak da postane roditelj. Čekanje zna da bude mnogo više nego bolno, ali će biti zaboravljeno. Deca traže i nađu svoje roditelje, možda im je put samo malo duži nego nekoj drugoj deci.
Dr. Claman dodaje, kao jednu od važnih stavki, STRUČNOST iznad svega.
“Danas, lekari već rutinski obavljaju ovu proceduru, a embriolozi su pravi magovi svog zanata. Embriostransfer takođe smatram rutinom, a ponašanje nakon njega treba da bude NORMALNO”.
Ono što je naveo pod poželjnim ponašanjem je svakako kretanje.
“Žena nije bolesna nakon ET, već trudna. Nijedna žena u tako ranoj “prirodnoj” trudnoći ni ne zna da je trudna i ponaša se najslobodnije moguće.”
PROČITAJ JOŠ: KOLIKO SE BEBA RODI UZ POMOĆ VTO?
Ako se plašite ishoda i umorni ste nakon što vam je urađen embriotransfer, odmarajte, lezite, spavajte i uživajte, ali kada vam telo poručuje da se krećete – nemojte da zanemarujete taj poziv. Usiljeno ležanje može da vam prouzrokuje samo veću nervozu, a to nije poenta. Treba da vam bude udobno i lepo, i da radite uobičajene stvari. Jedan dan odmora i meškoljenja po krevetu neće naškoditi, ali dve nedelje znaju da budu neviđeno duge i naporne.
Ne savetuju se teški i naporni poslovi, ali šetnja, odlazak na kafu ili sok, mogu samo da vam pomognu.
Prokrvite svoje krvne sudove kretanjem i svežim vazduhom. Šetnja definitivno oslobađa od stresa. Takođe je značajno i “skratiti” vreme čekanja bete, pa što vam dan bude izgledao zanimljivije, to će test brže da dođe.
U Kanadi i Americi “reproduktivci” čak savetuju povratak na posao odmah sledećeg dana, kako bi ceo proces imao spontaniju notu.
Instinkt i telo su na kraju najprecizniji savetnici, važno je koliko je god moguće, osloboditi se straha, uvreženim mišljenjem da, umerenim kretanjem možete da naškodite trudnoći na bilo koji način.
Milica Dobrijević
Izvor: Pasarella.rs
PROČITAJ JOŠ: Otkriveno kako jajna ćelija "hvata" spermatozoide
Повратак на посао након породиљског одсуства.
Admin
Са којим изазовима се суочавате када се вратите на посао након породиљског одсуства?